Sponsorlu Bağlantılar

Eşit Ağırlıktan Hemşire Olabilir Miyim?

Categories Rehberlik
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

Eşit Ağırlıktan Hemşire Olabilir Miyim?

Merhabalar. Ben küçüklüğümden beri hemşirelik istiyorum anadolu lisesi tuttu ama ben sağlık istediğim için kaydımı yaptırmadım sonra sağlık meslek tutturdum ama farklı şehirdeydi ve o dönemdeki ailevi sorunlar nedeniyle bu fırsatı kaçırdım. O yüzden düz liseye gitmek zorunda kaldım. Şuan düz lisede 2. sınıftayım. Eşit ağırlık bölümündeyim. Biyoloji ve kimyadan anlıyorum sadece matematiğim biraz kötü ama o da üzerinde durmadığım ve sürekli ‘nasılsa anlamayacağım’ diyip umutsuzluğa kapıldığım için böyle diye düşünüyorum.
Ben herşeyi araştırmaya başladım ama herkes farklı birşey söylüyor. Kimi eşit ağırlıktan hemşire olunmaz sayısaldan alınıyor diyor. Kimi hayır eşit ağırlıktan da olunuyor diyor. Lütfen gerçekten bilgisi olan biri bana yardımcı olabilir mi? Şimdiden bilgi edinmek ve doğru yolu izlemek istiyorum. Hemşirelik için gereken derslerin üstünde daha fazla durmak istiyorum bu yüzden beni bilgilendirir misiniz?

– Eşit ağırlık puanında da hemşire olabilir miyim?
– Hangi derslerimin üzerinde daha fazla durmam gerekiyor?
– Birde bunlara çalışmaya şimdi başlasam da geç kalmış sayılır mıyım?

Mert Gültekin Derscalisiyorum.com.tr Yöneticisi Yorumunuza Cevap:

imagesMerhabalar. Hemen sorunlarınıza elimden geldiğince yardımcı olayım. Öncelikle Matematik dersini nasılsa anlayamayacağım mantığı ile yaklaşmanız yanlış. Buradaki yazıda matematik dersine nasıl çalışması gerektiği hakkında bilgileri bulabilirsin. Gelelim diğer sorunuza hemşirelik sayısaldan öğrenci almaktadır yani eşit ağırlıktan hemşire olursunuz ama lisede eşit ağırlıktan mezun olup alan dışı sayısal bölümleri tercih edebilirsiniz. (Tabi ki sayısal sınavlarına girip sayısal puanınız hesaplanarak) ama hemşirelik okuma konusunda %100 eminsen sayısal bölüme geçmeni öneririm yoksa YGS ve LYS’ye çalışırken sayısal dersler seni çok zorlar. Gelelim diğer soruna hemşirelik için hangi derslerin üzerinde durmalısın konusuna hemşirelik hem YGS-2 hemde MF-3 puan türünden almaktadır. Derslerin yüzde dağılımını aşağıda verdim

MF-3’te Derslerin Yüzde Etkisi; —YGS—

 • Türkçe %11
 • Temel Matematik %11
 • Sosyal %7
 • Fen %12,3,

—LYS—

 • Matematik %13
 • Geometri %5
 • Fizik %13
 • Kimya %14 
 • Biyoloji %15

Son sorunuza gelirsek tabi ki geç kalmadınız Sınava şimdiden düzenli ve sistemli çalışmaya başlarsanız ileride hedefinize çok rahat ve kolay bir şekilde ulaşırsınız 😉 Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 

Sponsorlu Bağlantılar

104 Yorum

 1. Merabalat ben sağlık lisesi mezunuyum ben çocuk gelişimini okumak istyorum ama sağlık bölümü mf oldugu için ts ye geçebilirmiym

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Sorunuzu tam olarak anlayamadım. Biraz daha açıklayıcı yazabilir misiniz?

 2. Merhaba ben sözel okuyorum sözelden sağlık böLümen secebilirmiyim yada ben yapjama gerekli

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Alan dışı tercih yapabilirsiniz.İstediğiniz bölümün puan türü ne ise sınavda o puan türüne etki eden oturumlara girmeli ve yeterli puanı almalısınız.

 3. Ben eşit ağırlık bölümündeyim istediğim bölüm beslenme ve diyetetik sayısaldan değerlendiriliyor peki ben sınav sistemini nasıl sayısala dondurebilecegim bunun hakkında bilgi verirmisiniz ne yapmam gerekiyor benim eşit ağırlık bölümünde sadece matematik mi degerlendirilecek

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. İstediğiniz bölümün puan türüne etki eden derslere göre sınava hazırlanmalı ve sınava girmelisiniz. Sayısal puan için ilk oturum TYT (tüm herkese zaten zorunlu) ve ikinci oturumda Matematik ve Fen Bilimleri çözmeniz gerekmektedir.

 4. Merhabalar.. Ben tm mezunuyum. Tyt den sağlık bölümlerinden birini tercih ettikten sonra yerleşme olasılığım nedir? Yardımcı olursanız çok sevinirim.. Çok istiyorum üniversiteye gideyim iyi bir meslek sahibi olayım kendimi geliştirebileyim.. Tüm önerilerinizi bekliyorum..

 5. Ben lise son sınıf öğrencisiyim eşit ağırlıkçıyım 2 yıllık anestezi bölümü için ne yapabilirim ne yapmam gerekli

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar.2 yıllık bölümler TYT yani ilk oturumdan öğrenci almaktadır. Sınavdan yeterli puanı almanız gerekmektedir. Ayrıca 2 yıllık bölümlerde meslek liselilerin ek puan aldıklarını unutmayın.

 6. Merhaba. Ben sağlık lisesinden 11. Sınıf öğrencisiyi matematiğim iyi ama fen dersleri yok eşit ağırlıktan gireceğim hemsirelik istiyorum hemsirelik alirmi esit ağırliktan. Simdiden teşekürler.

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Hemşirelik bölümü sayısal puan türünden öğrenci almaktadır. Hemşirelik için ilk oturum olan TYT ve ikinci oturum olan AYT’de (Matematik ve Fen Bilimleri) sınavına girmeniz gerekmektedir.

 7. Merhaba açık lise öğrencisiyim, üniversitede hemşirelik okumak istiyorum araştırma yaparak 300’e yakın puan almam lazım devlet üniversiteleri için. Nasıl bir yol izlemem gerek acaba? Matametiğim çok kötü kaynak olarak nerelerden çalışabilirim?

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Öncelikle konu anlatımı bir yayın alın. Daha sonra eksiklerinize ve derslerin size etkisine göre bir çalışma programı hazırlayın. Bu sayfamızda çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.
  İnternette birçok konu anlatımı, örnek soru çözümlerinin olduğu video mevcut. Onlarda da faydalanarak eksiklerinizi tamamlamalısınız. Tek bir kaynak değil birçok kaynaktan faydalanmalısınız.

 8. Merhabalar ben Lise mezunuyum ve eşit Ağırlik bölümü okudum ama sağlık istiyorum. Bunun için ne yapmaliyim?

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. İstediğiniz bölümün puan türü sayısal ise ona göre derslerinize ağırlık vermeli ve sınavın ilgili oturumlarına girmeniz gerekmektedir.

 9. Merhaba ben meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim.Sözelım iyi olduğu için edebiyat istiyordum.Ama bilişim bölümü okudum.Bilgisayar öğretmenliği sayısal olduğu için düşünmüyordum.Ama bugün baktığımda farkettim ki düşük puanla çok iyi üniversiteler var.AYT de hem sözel hem sayısal çözüp bölüme ondan sonra karar verebilir miyim? Teşekkür ederim

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Öncelikle hangi bölümü istediğinize karar verip sınavda da o bölümün istediği puan türüne göre çözmelisiniz.

 10. Merhaba,Ben düz lise mezunuyum.Bölumum eşıt ağırlıktı.İlk defa bu yıl YKS sınavına girdim. diploma notum 65, TYT puanım ise 250. Ben bu sene çalışıyorum 2019 YKS sınavından 300 üzeri alırsam hemşire olabilirmiyim? Şimdiden teşekkür ederim.

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Kazanabileceğiniz üniversiteler var.

 11. ben saglık meslek lisesi son sınıf ögrencisiyim fen hemen hemen hic yok ayt de tm bolümünden hemsirelik secebilir miyim

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar.Hemşirelik Sayısal bir bölümdür. Bölümün puan türü ne ise o sınavlara girmeniz gerekmektedir. Sayısal bir bölüm için sayısal oturumlarına girmeniz gerekmektedir.

 12. Ben 11 eşit ağırlık bölümündeyim araştırdılarıma göre hemşirelik sadece sayısalan alınıyor , eşit ağırlık puanimla da hemşirelik tercihi yapabilirmiyim acaba ?

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Eşit ağırlık puanınızla yerleşemezsiniz. Yerleştirme yapılırken sayısal puanınız dikkate alınacaktır.

 13. Esit agirliktan hemsire olabilir miyim ? Sayisalim kotu.

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Sayısal derslerinizdeki eksikliklerinizi gidermelisiniz.

 14. Ben 11. Sınıf sağlık öğrencisiyim matematik yapamıyorum ama hemşire olmak istiyorum türkçe fen yaparak olabilir miyim

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Önünüzde zaman var. Matematik dersine çalışmanızı öneririm. Düzenli bir çalışma ile yapılamayacak bir ders yok.

 15. Merhaba 10. Sinif grafik bolumu esit agirlik ve meslek lisesine gidiyorum ve veteriner olmak istiyorum 12. Sinifta girecegim sınavda nelere calişacamı napacağımı biliyorum ama hocalarım seneye(11.sinif) kimya fizik gibi bazı dersleri gormiyeceksiniz dedi ve yani veteriner olmam için bu derslere calişmam lazım be önerirsiniz ne yapabilirim bu durum için yardınlarınız için teşekkürller

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar.Eşit ağırlık olduğunuz için 11.Sınıftan sonra fen dersleri görmeyeceksiniz. Ancak Veterinerlik sayısal bir bölümdür. Yani Fen Derslerinden sorumlusunuz. Çalışmalarınızda Fen Derslerini de eklemeniz gerekir.

 16. Merhaba ben imamhatip11. Sinif esit agarlik bolumu ogrencisiyim ama matematik ogretmeni olmak istiyorum matematik ortalamam95(ileri matematik) aslinda biyolojim De 10. Sinifta 90 di kimyamda 70 lerdeydi ama fizigim 50 lerdeydi ben sayilsal okumadan yazin fen calisarak matatik ogretmeni olabilirmiyim

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Bu diğer derslerdeki başarınıza bağlıdır. Ben Fen derslerine de çalışmanızı öneririm.

 17. Merhaba ben imamhatip lisesine gidiyorum 10.sinifim matematik dersim pek iyi değil ama ben hemşire olmak istiyorum ben eşit ağırlıktan hemşire olmak istiyorum 12.sınıfta sınava girecegimya mesela girdikten sonra sağlıkla ilgili bir üniversite mi secegim ve 2 yılık okumak istiyorum sonra bir sinavami giricem eğer kazannassam hemşire olanazmiyim tekrarmi girmem gerekir bu konu hakkında bilgi verirmisiniz

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Hemşirelik bölümü 4 yıllık bir bölümdür. 2 yıllık hemşirelik bölümü bulunmamaktadır. Sınavda da hemşireliğin istediği puan türünden oturumlara girmeniz gerekmektedir. 2 yıllık sağlık bölümleri olarak ATT,Paramedik gibi bölümler bulunmaktadır.

 18. Bir meslek lisesinden sağlık hemşire olnabilir mi

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. İlgili sınavlara girip yeterli puanını alarak olabilirsiniz. Önünüzde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

 19. mrk bn simdi dershanediyim esit agirlık ben hemsirelik için okumak istiyorum evde fizik kimya kendim calisiyorum sizce onları yaaparsan saglık bölümü için güzel puan alırsammm tercih verebilirmiyim bazıları diyor puan düşürüyor

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Fizik ve kimyanın size etkisi vardır ancak sadece fizik ve kimya ile kazanmanız mümkün değil diğer derslerden de başarı elde etmeniz gerekmektedir. Sorunuzda anlayamadığım kısımlar var daha açık şekilde sorarsanız yardımcı olmak isterim.

 20. Merhabalar. Ben 10.sınıf imam hatip öğrencisiyim paramedik olmak istiyorum bunun içinde sayısala gitmem lazım ama ilk sayısal sınavlarım kötü geçti 2.sınavlara nasıl çalışmalıyım yüksekltsem sayısala geçebilir miyim ?

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Öncelikle derslerinizi kaçırmayacaksınız ve dikkatle dinleyeceksiniz. Saysal derslerde soru çözmek çok önemlidir. Öğretmenleriniz bir konuyu anlattıktan sonra o konu ile tekrarınızı yapıp, bolca soru çözmelisiniz. Yapamadığınız veya yanlış yaptığınız sorular olacaktır.Bu soruları öğretmenlerinize sorarak çözümlerini öğrenin. Ayrıca çalışmalarınızı sınav haftasını beklemeden yapmalısınız.

 21. Eşit Ağırlık Bölümündeyi Paramedik Att olabilirmiyim Yada Ücretli Gitsem Acil ?

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Yeterli puanı alırsanız istediğiniz bölümü kazanabilirsiniz.

  1. Ama hocalar Öyle Olmaz Diorr Ücretli Hemişirelik Okusanda

   Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
   Merhabalar. Alan dışı tercih yapabilirsiniz. Hemşirelik için sınava bir sayısal gibi hazırlanmalısınız. Sınavda Sayısal Puana etki eden oturumlara girip yeterli puan almanız gerekmektedir.

 22. Grafik bolumu mu iyi ic mimarlikmi resim ogretmenligim

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Meslekleri araştırın, yetenek ve ilgilerinize göre kendiniz için hangisi uygunsa o iyidir 🙂

 23. Eşit Ağırlık Bölümündeyim Hemşirlik İstiyorum Özelden İstiyorum Puanım Az Olsaa Alınırmı Yadaaa Özel oLduğu İçin Alınırmı … Önerdiğiniz Eşit Ağırlıktan Hukuk Hariç Meslek Varmıı ?

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Özel üniversiteler devlet üniversitelerine daha düşük puanlarla almaktadır. (burslu alımlar hariç) Geçmiş yılların puanlarına bakarak özel üniversitelerin hangi aralıklarla aldığını görebilirsiniz. Diğer sorunuza gelirsek; benim önereceğim bir meslek olamaz. Sadece sizin yetenek ve ilginize göre seçeceğiz meslek hakkında bilgiler verebilirim.

 24. Birsey sorabilirmiuyim resim ogetmenligi kolay ataniyomu yada resimi tercih etmek dogrumu

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Atamaları bulunmaktadır. Ancak kolaylık zorluk biraz göreceli bir kavramdır. Puanlara bakarak bir tahminde bulunabilirsiniz. Diğer sorunuza gelirsek tercih etmek veya etmemek sorusuna cevap veremem ama sevdiğiniz mesleği yapmanızı öneririm.

 25. Yani eşit Ağırlık bolumünden olunmuyumu ATT olmazmi

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Bu sonuca nasıl ulaştınız? ATT bölümü sayısal bir bölümdür ancak att olmak için sözel,eşit ağırlık veya sayısal olmanız önemli değildir ilgili sınavlara girerek yeterli puanını almanız gerekmektedir. Bu durumda TYT sınavına girip yeterli puanı alırsanız ATT bölümünü kazanabilirsiniz.

 26. bankacilik bolumuyle ilgi bana biraz bilgi verirmisiniz arkadasim icin soruyorum bu soruyu

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Benim buraya yazacağım yorum sınırlı olacaktır. İnternet’te aratarak bölüm hakkında makaleleri, yorumları vb. daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Daha spesifik bir sorunuz varsa yardımcı olabilirim.

 27. Birsey sormak istiyorum ATT bölümu yeni sisteme gore esit agirlik bolumunden olunuyormu ama ben 4 yillik istiyorum ve kac net istiyo

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. ATT 2 yıllık sayısal bir bölümdür.

 28. Merhabalar ben 12. sınıf öğrencisiyim eşit ağırlık bolumundeyim ama hemşirelik istiyorum sayisala gececektim ama arkadaşlarım ve hocalarım temelin yok dediler yapamazsın dediler benimde kendime güvenim sarsıldı onun için gecmedim 2. yila bırakıp dershanede sayisaldan okursam yapabilir miyim yardimci olur musunuz

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar.2.Yıla bırakmanıza gerek yok bu sene sınava sayısalmış gibi hazırlanın.

 29. Selamın aleyküm ben eşit ağırlık bölümündeğim hemsireliyi çok istiyorum ama matematiğim pek iyi değil matematiğe hep ön yargılı davrandım davrandığım için eşit ağırlık bölümün seçtim 12 sınıf kafam çok karışık arkadaşlarımdan yardım istiyorum bazıları diyo bölümünü değiştir bazıları ise çok zor değiştirme diyolar anliyacam iniz ne yapacağımı şaşırdım bana yardımcı olun lütfen bide resim yeteneğim var bazı arkadaşlarımda resime git diyolar 🙁

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Matematikten korktuğunuz eşit ağrılığı seçtiğinizi belirtmişsiniz. Ancak eşit ağırlık bölümünde sayısalcılar gibi Matematik görüyorsunuz. Üniversite sınavında sayısal ve eşit ağırlıkta Matematikten sorumludur. Bu yüzden Matematikten kaçmak için eşit ağırlık seçmeniz yanlış olmuş. Diğer sorunuza gelirsek 12.sınıf olmuşssunuz artık bu noktadan sonra değiştirmek yerine çalışmalarınızı ayarlamanız daha doğru olacaktır. Özellikle sayısal derslerden görmediklerinize ağırlık verin (Fen bilimleri) Sitemizdeki meslek seçimi (Gitmek için tıklayınız.) yazısını okumanız seçeceğiniz mesleği bulmanızda yardımcı olabilir.
  Bu sayfada çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.

  1. Teşekür ederim ilginiz için birşey daha soylemek istiyorum kusura bakmayın sizide rahatsi ediyorum aklimdaki soru işaretlerini yok etmek istiyorum iki uc gundur ders çalışamıyorum kafamdaki soru işaretlerinden ve içimde hep ükte kalıyo hemşire olamıyorum diye ve cok uzuluyorum çok kararsızım bi türlü karar veremiyorum yeni sistem gelmedi önce ben fizik kimya biyolojisi çalıştım ve testler ve kitaplar aldim

 30. Merhabalar ben 12.sinif öğrencisiyim esit ağırlık bolumundeyim meslek konusunda cok kararsizim hemsirelik bolumune yoğunlaşıyorum sanki yapabilecegim bi meslek ama nasil yapacam bilmiyorum hangi sinavlara gircrm illa mat fen biyoloji yapmak zorundamuyim fen ve biyoloji yapsam sadece olmaz mi? Yardimci olursaniz çok sevinirim..
  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Hemşirelik sayısal bir bölümdür. Dolayısıyla sayısal derslerin etkisi daha fazladır. Eski sistemde YGS-2 ve MF-3 puan türlerinden öğrenci almaktaydı. (Yeni sistem hakkında tam bilginiz yok. Ancak yine sayısal puan türünden alacaktır) Geçmiş yılın taban puanlarına bakıp, puan hesaplama programlarını kullanarak elde etmeniz gereken başarıyı görebilirsiniz.

 31. Ben lise 2.sinif ogrencisiyim bölüm tercihleri yapılacak ve ben kararsızım istediğim meslek doktor yada hemşirelik bunun için sayısal okumam gerektiğini biliyorum ama ben sayisalci değilim çok çalışıp yapabilicegime inaniyodum bu güne kadar ama etrafından olumsuz sözler duydum ve bı neyi kendime güvenim gitti çok zormuş eşit ağırlık seçmem gerektiğini söylediler ne yapmami önerirsiniz burada sayısal derslerim ne çok iyi ne çok kotu şimdiden teşekkürler

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Öncelikle etrafınızda duyduğunuz olumsuz sözlerin size etkilemesini izin vermeyin. Öğrencilerin hemen hemen yarısı sayısal bölüm seçmektedir ve başarısız olanların sayısı ile eşit ağırlıkta başarısız olanların sayısı hemen hemen aynıdır. İleride olmak istediğiniz meslek sayısaldan alıyor ise sayısal aynı şekilde istediğiniz meslek eşit ağırlıktan alıyor ise eşit ağırlık bölümünü seçmeniz daha doğru olacaktır.

  1. Eşit ağırlık seçmem gerekiyor soyleyemedigim nedenlerden dolayi eşit aglik secsem alan dışı tercih yapsammi daha mantıklı yoksa sayısal seçip ilerlesemmi hemşire ve doktor olmak için bide ben artık alan dışı tercihlerin kalktığını duydum dogrumudur

   Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
   Alan dışı tercih hakkınız var. Daha öncede belirttiğim gibi sayısaldan bir bölüm seçecekseniz sayısal alanını seçmeniz daha doğru olacaktır.

 32. selamın aleyküm ben eşit ağırlık boluundeymm ve hemşirelik istiyorum ama nasıl olurum bilmiyorum ve hemşireler sadece hasta bakıcısı mı oluyor TEŞEKKÜR EDERİM

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Yorumunuza Cevap:
  Aleyküm Selam. Hemşirelik bölümü için hemşirelik puan türüne uygun sınavlara girmeniz gerekmektedir. Ayrıca hemşireler hasta bakıcı değil Hemşire olmaktadırlar. Meslek hakkında araştırma yapmanızı öneririm 🙂

 33. Ben lise son eşit ağirlik bölümünde okuyorum küçüklükten beri hayalim hemşire olmak ama hep caydirici cevaplar aliyorum tmden hemsire olunmaz vs vs sayisala gecmedim çünkü yapamayacagimdan emindim fizik ve matematikte zorlaniyorum ama kimya ve biyolojim cok iyi tek basima kimya ve biyoloji calisarak sizce kazanabilirmiyim kac net cikartmam lazim 390 puan olmasi icin ders programi veya calisma listesi varsa bana da atar misiniz teşekkürler 🙂

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Bu soruya en doğru şekilde puan hesaplama programlarını kullanarak kendiniz bulabilirsiniz. Benim vereceğim rakamlar ortalama olacaktır.

 34. Merhabalar ben 11.sinifa yeni geçtim ve sayisal ogrencisiyim. Ama konular biraz zor geldi diğer senelere gore ve bu yüzden esite geçmeyi düşünüyorum ama bir yandanda gecen seneki notlarima bakaraktan calisinca yapabileceğimi düşünüyorum yani bir yanim kal bir yanimda esite geç diyor ve meslek olarakda rütbe olarak beğendiğim doktorluk var fakat esitte ise sevmekten zevk alarak yapabilecegim psikolog doktorluğu var ne yapacagimi sasirdim mesela simdi eşit secsem YGS ye kadar fizik kimya biyoloji ye de calisip puanim yuksek gelirse sayisal bir meslek secebilirmiyim. Lütfen çok zor bir durum icersindeyim yardimci olur musunuz şimdiden teşekkürler…

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Tabi ki sınavda hem sayısal hem de eşit ağırlık yapabilirsiniz. Hatta sayısal öğrencileri eşit ağırlık sınavlarında gayet iyi sonuçlar almaktadır. Ayrıca Sitemizdeki meslek seçimi yazısını okumanız seçeceğiniz mesleği bulmanızda yardımcı olabilir. Hedefinizi belirledikten sonrada o hedef doğrultusunda çalışmalarınıza ağırlık verebilirsiniz.

 35. Merhaba ben Emre ben 10.sınıf öğrencisiyim ben matematik yaapmıyorum ama tıp istiyorum yanı eşit ağırlıkçıyım ailemde tıp istiyor ama zorlanıyorum sayısal da yapamayacağımı düşünüyorum ben sayısalmı yoksa eşit ağırlıkmı seçmeliyim lütfen yardımcı olun

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Ne istediğinize karar vererek bölüm seçmelisiniz. İleri de olmak istediğiniz meslek sayısal ise sayısal bölümü seçmeniz daha doğru olacaktır. Aynı şekilde istediğiniz bölüm eşit ağırlık ise eşit ağırlık bölümünü seçmeniz daha doğru olacaktır.

 36. Merhabalar.Benim ygs puanim cok dusuk lys ye cok calissam bile puanimi hesapladim 390 gibi geliyo.istedigim bolum psikoloji o da en az 403 ile aliyo sizce ne yapmaliyim biraz yardimci olur musunuz?

  1. Puan yerine sıralamalara bakarak hesaplarsanız daha doğru sonuç alabilirsiniz. Örneğin puanza.com burada geçmiş yıllara göre sıralamanızı da görebilirsiniz. YGS sıralamanızı ayarlayıp hedefiniz için ne kadar bir başarı elde etmeniz gerektiğini görebilirsiniz.

 37. hocam bn düz lise mezunuyum ygs 2 den 280 puan aldım okul puanıyla 320 oluyo herhangi bir şehirde özel üniversiteler hariç bi yer kazana bilir miyim ?

  1. Yerleşme olasılığınız var ancak Sağlık Meslek Liselilerin ek puan aldığını unutmayın.

 38. 10. Sınıf okuyorum derslerim eşit durumda seneye bölüm seçicekmişiz ve hemşire olmak istiyorum fakat mf seçersem yapamayacağımdan korkuyorum ama uğraşmayıda seviyorum tm seçersem de Edebiyatı sevmiyorum ve yapamıyorum sizce ne yapmalıyııım bana yardımcı olur musunuz

  1. Eğer hemşirelik mesleğini yapmak istediğinizden eminseniz sayısal seçmeniz sizin yararınıza olacaktır. Aksi halde sayısal konuları görmeden tek başınıza halletmeniz çok zor olacaktır.

 39. ben eşit ağırlık okuyacam ama aklımda bi soru var bu soruyu çözrsniz svinirim ben eşit ağırlık okuyacam ya ygs girdiğimde fizik kimya biyoloji çözmk zorundamıyım ????

  Derscalisiyorum Yöneticisi Cevap:
  YGS’de tüm derslerden sorumlusunuz. Türkçe ve Matematik derslerinin etkisine oranla düşük olsa bile YGS Fen derslerinden de puan alacaksınız.

 40. Meslek konusunda çok düsundum.Son kararini verdim odyometri istiyorum ygs1 ile aliyo.insallah olur.Fen bilimleinden 8 tane yapsam yeterlimi sizce ne yapmaliyim yardimci olurmusunuz??

 41. ben çok düşündüm meslek konusunda.Son olarak istediğim bölüme karar verdim ben odyometri istiyorum inşallah olursa.Ygs1 ile alıyo biliyorum işim çok zor ama benim 1 ay içinde eski bilgilerimi kullanarak fen bilimi testini yapmalıyım benim şimdiki aklım olsa sayısalı seçerdim çok pişmanım ve odyometri bölümünü çoook istiyorum sizce ne yapmalıyım lütfen bana yardımcı olurmusunuz ?

  Derscalisiyorum Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar istediğiniz bölüm 2 yıllık bir bölüm olup öncelik sağlık meslek lisesi mezunlarınındır. Eksiklerinizi gidermekten başka bir çareniz yok. Bu sayfamızda çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.

 42. Merhabalar benim birinci donem ortalamam 56 eger ikinci donem ortalamam 70 olursa tesekkur belgesi aliniyor mu
  imam hatip ogrenciyim lise cevap verin lutfen

  Derscalisiyorum Yöneticisi Cevap:
  Evet alabilirsiniz.

 43. merhabalar ben yuykarıdaki yazıyı yanlıs yazdım kusura bakmayın ben sozeli secip hemsire olma olasılıgı kactır sızce

  simdiden tesekkurler

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Hemşirelik sayısal bir bölümdür. Hemşirelik istiyorsanız üniversite sınavında sayısal derslerin size etkisini değiştirmeyecek. Hemşirelik isteyen bir sayısal öğrenci ile aynısınız. Siz sözel okuduğunuz için sayısal dersleriniz ile ilgili bilginiz eksik olacaktır. Kendi başınıza halletmede sorun yaşayabilirsiniz. Kazanıp kazanmamak sizin elinizdedir. Herhangi bir yorum yapamam.

 44. ben 8. sınıf öğrencisiyim ve hemşire olmak istiyorum matematiğim iyi değil fenim ise orta ve ben eşit ağırlık seçmeyi düşünüyorum ve birde meslek liselerinden geçenlere üniversite sınavı yokmuş doğrumu yani direk geçiş yapılabiliyormuş bunu öğrenmek istedim ve herhangi bir meslek lisesinden bile geçsek üniversitede hemşirelik alanını seçebilirmiyim birde tüm meslek liseleri puan veriyorumu merak ettim teşekkür ederim .

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Meslek liselileri sınavsız 2 yıllık kendi alanları ile ilgili bölümlere yerleşebilir. Hemşirelik 4 yıllık bir bölüm olup sınavsız geçiş yoktur. Meslek lisesi, düz lise, Anadolu Lisesi farketmez sınavda yeterli puanını almalısınız. Eğer sağlık meslek lisesi okursanız, hemşirelik tercihinde ek puan alırsınız.

 45. nasıl bir kaybım olur peki ?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  İstediğiniz bölüm nedir?

 46. özür diliyorum ama hani ygs de tercihte ikisini yazsam oluyo Ben esit agirlikta calisip yaparim diye gayretim var ama sayisal cikisli olmazsan hemsire olunamiyo diyorlar dogru mu tesekkur ederim simdiden 🙁

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Alan dışı tercih edebilirsiniz. Eşitağırlık mezunu olmanız hemşire olmanıza engel değil.

 47. meraba ben gecen sene imam hatip lisesinden esit agırlık bölümünden mezun oldum.bu sene de dersaneye gidiyorum ancak bölümüm yine esit agırlık .bu zamana kadar ne isticegim konusunda hic bir kararım yoktu son anda saglık bölümüne karsı ilgim arttı. ben simdi fizik kimya biyoloji yapmadan mat türkçe sosyal yapsam saglık bölümüne yerleşebilirmiyim ? 🙂 ve de hemşirelikle saglık bölümü farklımı yoksa aynımı ikisi hakkında cok fazla bilgim yok .tüm detaylarıyla aydılatabilirmisin beni ..
  Şimdiden tesekkürler 🙂

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Hemşirelik bölümü 4 yıllık bir linsans bölümüdür. Hem YGS-2 hemde MF-3’den öğrenci alan sayısal bir bölümdür. Sayısal yapmadan kazanmanız çok zor olacaktır belki düşük yerler için puanınız tutabilir. Ancak diğer derslerden çok yüksek başarı elde etmeniz gerekli. Geçmiş yılların taban puanlarını inceleyebilirsiniz. Bu sayfamızda Hemşirelik Taban Puanlarını görebilirsiniz.

 48. Ben tm ogrencisiyi.sayisal bolum yapmayip kendi alan dersimi yaptigimda puanim istedigim sayisal bolume yetiyor illa ki sayisal yapmak zorundamiyim ?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Hayır değilsiniz ancak çok büyük kaybınız olur. Ayrıca TM’de Matematik ve Geometrinin etkisi yüksektir.

 49. ben ygs 4 ve 5 puanım 350 lerde ebelik veya hemşirelik istiyorum ygs 2 yerine ygs 4 veya 5 puanı ile giriliyor mu yada yine yada aynı puanla tmden ebelik veya hemşirelik tercihi yapılıyormu tercihler nasıl oluyor yardımcı olurmusunuz…

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Hemşirelik YGS-2 puan türünden öğrenci almaktadır. Tercih yaparken de dikkate alınacak olan puan türünüz YGS-2 olacaktır. Yani YGS-4 puan türünüzle YGS-2 puanıyla alan bir yere yerleşemezsiniz.YGS-LYS Sistemi Hakkında bilgilerinizin eksik olduğunuzu düşünüyorum. Bu yüzden YGS-LYS Hakkında Bilgiler sayfasındaki yazıları okuyarak sistem hakkında bilgi almanızı öneririm. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 50. Merhaba benim adim esma ben imam hatip ogrencisiyim ve hemsire olmak istiyorum ama sayisalim o kadar iyi degil Ben esit agirlii secsem esit agirlikda da fizik kimya bioloji yok o derslerle ilgili test cozsem oyle yapabilirmiyla ila m ttam oyle hemsire olabilirmiyim

  Bide secim yaparken hem ilahiyatcilik hem de hemsirelik yazsam olur mu

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Sayısal dersleriniz iyi olmadığı için eşit ağırlık seçip, sayısal bir bölüm tercih etmek istiyorsanız. Aslında sorunun içinde cevabı zaten var :)) Dersi görerek bile zorlanacağınızı düşündüğünüz dersleri görmeden tek başına halletmeniz çok zor olacaktır.
  Diğer sorunuza gelirsek ilahiyat ve hemşirelikte tercih edebilirsiniz herhangi bir sorun yok.

 51. Merhabalar. Esit agirlik mezunuyum iki yillik bir bolum okudum ama atanamadim … Ygs ye girip hemsirelik okumak istiyrm. Alan disi tercih yaparsam ham puanim 0.12 mi yoksa 0.18 ile carpilip hesaplanacak . Baska yerden duyduguma gore alandisi tercih edersem okul puanim direkt ham puanima eklenecekmis dogru mu ?
  tesekkur ederim

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Alan dışı tercihlerde puan kırılması bir durum yoktur. Okul puanınızı alacaksınız ancak YGS’den alan yerlerde sağlık meslek liselileri ek puan alırlar. (Sizden avantajlıdırlar)

 52. Merhaba . Ben iki yillik bankacilik mezunuyum. Bu sene ygse girmeye karar verdim .
  Hemsirelik dusunuyorum burdaki yorumlardan bana lazim olan bilgileri ogrendim tesekkurler…
  Ama bi sorum olcak benim bu sene ki ygs sinavin okul puan hesaplanacak mi ? yoksa daha once universite okudugm icin hakkim bitti mi
  Cevaplarsaniz cok memnun olurum.
  Bu arada lise diploma notum 77.65 tir . Tahminen kac puan gelir ..
  Tesekkurler…

  Ayrica duzenli planli bir sekilde ders calisabilmem icin bana ders calisma programi
  hazirlarmisiniz. Simdi sizin kac saat hangi derse calismam gerektigini bildginz icin sizden yardim istiyorum tesekurler…

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Okul puanınız hesaplanacaktır. Yaklaşık olarak 46 civarı bir puan gelecektir. Program hazırlama konusuna gelecek olursak elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Ama programı benim hazırlamamı beklerseniz herkes için standart olan bir program yazabilir. Bu da düşük verime neden olabilir. Bu yüzden program yazmıyorum. Ancak sayfamızdaki çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate alıp, kendiniz için kabaca bir program hazırlayıp tarafıma yollayabilirsiniz. Daha sonra programınızdaki eksikleri, hataları beraber yorumlarız.

 53. merhaba ben lise 1 öğrencisiyim ve 2.sınıfta sözel ve sayısal diye ayrılacakmış ben hemşire olmak istiyorum belki hemşire olma fikri değişir ama yani sağlık okumak istiyorum. Ben şuan anadolu lisesine gidiyorum fakat sağlık meslek lisesine gitmeden hemşire veya sağlık bölümüne gidiliyomu bide sağlık için 2. sınıfta hangi bölümü seçmeliyim sayısal mı eşit ağırlık mi bide hangi derslere yoğunlaşmalıyım benim matematığım iyi hocalarım sayısal diyolar ama sağlık okumam için nasıl olur sizce bana yardım edermisiniz lütfen şimdiden teşekürlerrr lütfen cvp verinn 🙂

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Meslek Lisesine gitmeden hemşire olabilirsiniz 🙂 Hemşirelik sayısal bir bölümdür. Bu yüzden sayısal seçmeniz sizin yararınıza olacaktır.

 54. Peki istanbula en yakin hemsire hastanesi neresi
  Kac puanla girilir birde hemsire nasil bir meslek

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Bu sayfamızda Hemşirelik Taban Puanlarını inceleyerek İstanbul’da bulunan üniversiteleri ve puanlarını görebilirsiniz. Diğer sorunuza gelirsek hemşirelik büyüyen sağlık sektörü ile beraber sürekli olarak avantajları artan bir bölümdür.

 55. Ben de hemsire olmak istiyorum.Ama bu konuda korkuyorum.Niye derseniz eger yapamadigim bir bolumu secip okulda kalirsam ailem birdaha okutmaz.Ben imam hatp lisesinde duzde okuyorum.Bu donem bolum seccem sizce ne yapmaliyim.Ama benim matematigimde kotu lutfen yardim etin

  Son bi sorun olcak simdi Ben hemsire olmak istiyorum hemde cok Sayisalim iyi olmadigi icin sozele gitmeyi dusunuyorim ilahatci olmaya.Ama ogretmenligide sevmiyorum.Siz olsaydiniz ne yapardiniz
  buma lutfen cevap verin

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Bu size bağlı bir durum hangi bölümü seçeceğiniz kararını verecek olan ben değilim sizsiniz. Ben ancak sizin istekleriniz ve yetenekleriniz doğrultusunda belirlediğiniz meslek hakkında bilgiler verebilirim. Sitemizdeki meslek seçimi (Gitmek için tıklayınız.) yazısını okumanız seçeceğiniz mesleği bulmanızda yardımcı olabilir.

 56. merhaba hocam harita ve kadastro gecen sene mezunuym bölümüm eşit agırlk 2015 te ygs ye girip hemşirelik istityrm kendi bölümümü pek sevmyrm matemtgm iyi biyolojiyi de severm cok kararszm bana öneriniz ne olur lütfb yardmcı olunnn

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Sitemizdeki meslek seçimi (Gitmek için tıklayınız.) yazısını okumanız seçeceğiniz mesleği bulmanızda yardımcı olabilir. Hedefinizi belirledikten sonrada o hedef doğrultusunda hemen çalışmalara başlayabilirsiniz.
  Bu sayfada Ders Çalışma İsteği Nasıl Kazanılır,çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.

 57. Bu arada artık ygs-2 bölümünden 4 yıllık hemşirelikler var sağlık meslekler onlara direk geçiş yapamıyorlar dimi? sadece 2 seneliklere yapabilirler diye biliyorum

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  YGS’den alan yerlerde sağlık meslek liseleri ek puan alarak yerleşmektedir. Bu yüzden sizden daha avantajlıdırlar. Ancak öncelik gibi bir durum söz konusu değil. Puanı yüksek olan yerleşir. Tercih yaparken oradaki taban puandan çok daha yüksek bir başarı elde etmeniz gerektiğini unutmayın.

 58. Merhaba ben 12. sınıf öğrencisiyim. Hemşire olmak istiyorum fakat hedefime bu sene kara verebildiğim için tm den sayısala bu sene geçtim. Arkadaşlarım nasıl cesaret ettiğim konusunda hala şaşkın. Hemşirelik hayali bende bir tutku oldu hayal ettikçe mutlu oluyorum ve vatanıma o meslekte daha faydalı olacağımı düşünüyorum. Hocalarım yapabileceğimi söylüyorlar sizce de yapabilir miyim? İlk önce çok zorlanırım diye YGS-2 den istiyordum ama şimdi kendime güveniyorum İzmir Katip çelebi Üniversitesi istiyorum MF-3 le alıyor puanı bu sene 311. Mantığım şu sayısallar bile en düşük hedef orayı görüyosa ben tmden sayısala geçen bi öğrenci olarak onu yapabilirim.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:

  Tabiki yapabilirsiniz. Ancak bunun için tüm eksiklerinizi gidermeli ve düzenli, sistemli ders çalışmalısınız. Bu sayfamızda çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.

 59. Mrb hocam bn ea bolumunden mezun oldum ilk hedefim hemsire bolumu okumak smdi ea dan kac puan almam lazim yarisini odeyerekte olsa mumkun olur mu sizce lutfn acil yardm edin…

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Hemşirelik Hemşirlik hem YGS-2 hemde MF-3’den yani sayısaldan öğrenci almaktadır yani sınavda Eşit ağırlık yani TM puanınızla hemşirelik tercih edemezseniz. Eğer hemşirelik istiyorsanız, sayısal puanınız hesaplanacağı için bir sayısalcı gibi çalışıp, Sayısal sınavlarına girmelisiniz. Bu sayfamızda Hemşirelik Taban Puanlarını görebilirsiniz.

 60. merhaba ben anadolu lisesi 9. sınıf öğrencisiyim. matematikle aramın pek iyi olduğu söylenemez bu sebeple eşit ağırlık seçip hemşire olmak istiyorum bu mümkün mü ?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  TM bölümünde Matematik ve Türkçe ağırlıklı bir eğitim görürsünüz. MF’de ise Matematik ve Fen yani Matematikten kaçışınız yok :))) Hemşirelik hem YGS-2 hemde MF-3’den öğrenci almaktadır. Hedefinizi belirleyin MF-3 isterseniz YGS+LYS-1+LYS-2 Saysal sınavlarına girmelisiniz. TM çıkışı olmanız herhangi bir şeyi değiştirmez. Sınava sayısal bir öğrenci gibi çalışıp, sayısal derslere ağırlık vermelisiniz. Yani TM puanınızla hemşirelik tercih edemezseniz. Önünüzde yeterli bir süre var. Bu süre zarfında matematik sorununu rahatlıkla çözebilirsiniz. TM seçerek Matematikten kurtulacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz.

 61. Merba ben şuan anadolu lisesi 10.sınf öğrncsyim ve eşit agirlikciym ben hemşire olmak istiym kaç puan almak gerekli ve eşit agirliktan hemşirelik çikar mı teşekür ederim

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:

  Bu sayfamızda Hemşirelik Taban Puanlarını görebilirsiniz. Hemşirelik YGS-2 ve MF puan türlerinden öğrenci almaktadır. Sayısal bir öğrenci gibi derslere çalışırsanız ve ilgili sınavlara girmeniz gereklidir.

 62. ben imam hatip lisesi 3. sınıf öğerncisiyim ve eşit ağırlık bölümü okuyorum . ilahiyat fakültesi veya sosyal hizmetler istiyorum ama bu konular hakkında pek fazla bir bilgim yok bana yardımcı olurmusunuz ? ikisinide çok istiyorum ama iş olanağı daha rahat okuya bileçeğim bir bölüm istiyorum sizce ne yapmalıyım .:D

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Sosyal hizmetlerin atanması ilahiyata göre daha kolay olmasına rağmen 2 meslek içinde iş olanağı yüksek meslekler.Bu yüzden iş bulamama gibi bir korkuya kapılmanıza gerek yok. Çevrenizden belirttiğiniz meslekleri yapanlarla konuşabilirsiniz. Ayrıca sitemizdeki meslek seçimi (Gitmek için tıklayınız.) yazısını okumanız seçeceğiniz mesleği bulmanızda yardımcı olabilir.

 63. merhaba ben 12 sınıf öğrencisiyim eşit ağırlıkçıyım hemşirelik bölümü istiyorum ama fizik kimya ve biyoloji derslerim zayıf bu yüzden eşit ağırlığa geçiş yaptım henüz tam çalışmaya başlamadım sizce ne yapmalıyım sınavda fizik kimya çözmesem olmaz mı acil cevap bekliyorum yardımcı olursanız sevinirim

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Fen dersi size en çok etki eden ders bu yüzden önünüzde kalan sürede olabildiğince eksiklerinizi gidermeye çalışın aksi halde kazanmanız çok zor olacaktır.

 64. benim sayısalım felan hiç iyi değil ama hemşirelik okumak istiyorum napmalıyım yardımcı olurmusunuz

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Size en çok etki eden dersler sayısal dersler bu yüzden önünüzdeki kalan süreyi iyi değerlendirip, tüm eksiklerinizi giderebilirsiniz. Bu sayfamızda çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm. Görmediğiniz derslerde o konu hakkında bilgisi olan arkadaşlarınız, hocalarınızdan destek almanızı öneririm. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 65. Ben eşit ağırlık mezunuyum ygs den tercih yapsam hemşire olabilir miyim ?Şimdiden teşekkür ederim

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Evet olabilirsiniz. Ancak YGS’den alan hemşirelik bölümünde Sağlık Meslek Liselilerinin ek puan aldığını unutmayın.

 66. ben eşit ağrlık ğrencisiyim hemşire olmayı çok istiyorum ygs den girme şansm var evet ama üniversitede anatomi dersi görücez acaba zorluk çekermiyim lütfen yardmcı olurmusunuz

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Bölüm dersleri sizleri korkutmasın. Düzenli olarak çalışırsanız rahatlıkla geçersiniz.

 67. ben önceden düz lise şimdi anadolu lisesi olan bir lisede okuyorum. ben hemşir olmak istiyorum. ben anadolu lisesinden hemşir olablirmiyim? hangi derslere ilgili olmam gerekiyor. bide hangi bölüm ve eşit ağırlıkmı yoksa sayısaldan mı okumam gerekiyor. teşekkürler 🙂

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Hemşirlik hem YGS-2 hemde MF-3’den öğrenci almaktadır. Dolayısıyla sayısal alan tercih etmeniz daha avantajlı olacaktır. Hedefinizi belirleyin MF-3 isterseniz YGS+LYS-1+LYS-2 sınavlarına girmelisiniz. Zaten YGS’ye çalışmış ve girmiş olmanız gerekiyor 2 puan türünden de şansınızı deneyebilirsiniz. Sadece YGS’den gireceğim ve YGS’ye çalışacağım derseniz çalışmanızı ona göre ayarlamalısınız. Ancak YGS ile alan yerlerde sağlık meslek liselilerin ek puan aldıklarını dolayısıyla sizden daha avantajlı olduğunu unutmayınız.

 68. ben açık meslek lisesi imamhatip son sınıf öğrencisiyim.ama sağlık yönünden birşeyler olmak istyorum.tabi çok yüksek şeyler değil istediğimüniversite sınavında seçe bilirmiym.biz açıktan olabilirmiyz.sayısalım yok ne yapa bilirim.en az 2 yıllık bile kabuümdür.yardımcı olurmusunuz

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. İlk sorunuzu tam olarak anlayamadım. Öncelikle tüm eskilerinizi gidermeniz lazım, bu sayfada çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm. Hangi bölüm veya bölümleri istediğinize karar verip, o doğrultuda çalışmalara başlamalısınız.

 69. Ben 11. sınıf sayısal öğrencisiyim.
  Sınava daha fazla gecikmeden hazırlanmak istiyorum.Sizden de çalışma önerileri istiyorum.Ve sınav hakkında bilgi sahibi değilim.Ankara’da diş hekimliği istiyorum.
  Hedefime ulaşabilmek için kaç net yapmam, kaç binlere girmem lazım?
  Şimdi çalışmaya kaçıncı sınıftan başlamalıyım??
  Günlük kaç saat çalışıp, kaç soru çözmeliyim.Şimdiden teşekkürler.. 🙂

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Bu sayfada çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm. Diğer sorunuza gelirsek;Diş Hekimliği Fakültesi Taban Puanları (tıklayınız) sayfamızdan istediğiniz üniversitelerin taban puanlarına bakabilirsiniz. Daha sonra Sitemizde ki YGS-LYS Puan Hesaplama motorunu kullanmanızı öneririm. Derslere olan ilginizi, yapabileceğiniz netleri girerek daha doğru bir fikir elde edebilirsiniz. Benim size sayı vermem sizi yanıltabilir. Sizin derslere olan ilginizi bilmediğimden tüm dersler için ortalama değerler ama siz X dersinde kötü Y dersinde iyi olup o dengeyi yine kurabilirsiniz. Bu yüzden sizin hesaplamanız daha doğru sonuçlar verecektir. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 70. İmam hatip lisesin de okuyorum okulun bize vereceği ek puan var eğer ilahiyat seçmezsem bu ek puan ne kadar düşer???
  İmam hatipte okuyup ilahiyat seçmemiz mi yoksa başka bir bölüm seçmemiz mi bize avantaj sağlar cevaplarsanız çok sevinirm .

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Meslek dışı tercihlerinizde ek puan alamazsınız. Ek puan mesleki tercihler için geçerlidir. İmam hatipten mezun olanlar ilahiyat seçerken, ek puan aldıkları için avantajlıdır. Alan dışı bir tercihte Ör: Hukuk, Tıp, Mühendislik vb. çoğaltılabilir. Herkesle aynı şartlarda yarışırsınız. Bir avantajınız veya dezavantajınız olmaz.

 71. Türkçe öğretmeni olabilmem için KPSS den kaç puan almam gerekiyor kaç puan alırsam hemen atanırım

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  En son yapılan sınavda 71.8 puan ve üzerinden kişileri aldı. Hedefinizi yüksek tutarsanız atanma şansınızda yükselir.

 72. ben anadolu lisesi eşit ağırlık son sınıftayım, hemşirelik okumak istiyorum ygsden mi yoksa lysden mi girmem gerekiyo

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Hemşirelik hem YGS-2 hemde MF-3’den öğrenci almaktadır. Hedefinizi belirleyin MF-3 isterseniz YGS+LYS-1+LYS-2 sınavlarına girmelisiniz. Zaten YGS’ye çalışmış ve girmiş olmanız gerekiyor 2 puan türünden de şansınızı deneyebilirsiniz. Sadece YGS’den gireceğim ve YGS’ye çalışacağım derseniz çalışmanızı ona göre ayarlamalısınız. Ancak YGS ile alan yerlerde sağlık meslek liselilerin ek puan aldıklarını dolayısıyla sizden daha avantajlı olduğunu unutmayınız.

 73. 11. sınıf imam hatip örencisiyim eşit ağırlık bölümündeyim türkçe öğrtmeni olabilir miyimm???

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Evet olabilirsiniz. İstediğiniz bölüm TS-2’den öğrenci almaktadır. TS için; Ygs sınavına gireceksiniz (Mart Ayında) daha sonrada Haziran ayının sonunda yapılan Lys 3 Edebiyat-Coğrafya Sınavı ve Lys 4 Sosyal Bilimler Sınavına girmeniz gerekiyor

 74. çok teşekkür ederim bir sorum daha olucak sağlık için hemşirlik için fen bilimlerinde biyoloji önemli diyorlar buda doğrumudur ben sımdı eşit ağırlığım kendıme ait olanları yaptıkdan sonra kafama göre fen bılımlerındende soru yaparsam sorun olmuyor dimi onlarda sayılıyor

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Fen bilimlerinin katsayısı aynıdır. Eşit ağırlıkta olsanız, Sözelci veya Sayısalcı da YGS’de Fen Bilimlerinin size etkisi vardır. Yani Fen bilimlerinden zaten sorumlusunuz. Niye bir sorun olacağını anlayamadım.

 75. ben suan ygs lys ye hazırlanıyorum eşit agırlık bölümündeyim ama hemsire olmak istiyorum sayısal hem ygs ve lys de sayısal sınavına girmelimiyim bide ben eşit egırlıktan sınavda sayısal böülümünüde yaparsam eşit agırlıtaki puanım düşermi şimdiden teşekkürler

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Hemşirelik hem YGS-2 hemde MF-3’den öğrenci almaktadır. Hedefinizi belirleyin MF-3 isterseniz YGS+LYS-1+LYS-2 sınavlarına girmelisiniz. Zaten YGS’ye çalışmış ve girmiş olmanız gerekiyor 2 puan türünden de şansınızı deneyebilirsiniz. Sadece YGS’den gireceğim ve YGS’ye çalışacağım derseniz çalışmanızı ona göre ayarlamalısınız. Size en çok Fen ve Matematik etki etmektedir. Derslerin size olan etkisini ve eksiklerinize göre derslere ağırlık vermelisiniz. Diğer sorunuza gelirsek TM’den bir bölüm düşünüyorsanız o zaman YGS+LYS-1+LYS-3 Sınavlarına girmelisiniz. Eğer MF’den ve TM’den bölümler düşünüyorsanız YGS+LYS-1+LYS-2+LYS-3 sınavlarına girerseniz bir kaybınız olmaz.

 76. Ben lise son sınıfa geçtim eşit ağırlık bölümündeyim hemşirelik istiyorum bana hep ygs-5,6 giriceksin diyorlar ama oradan hemşirelik seçemiyorum ygs-2 girmem gerekiyor bunun için matematiğim pek iyi değil ama çalışıcam biyolojiye çok önem vericem ben ygs sınavına girdiğim zaman ygs-2 mi girmem gerekiyor sadece nasıl yapıcağımı bılmıyorum hangi derse ağırlık vermem lazım onuda bılmıyorum yardım edermısınız lutfen şimdiden teşekkür ederim.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Ygs Sınavı tek bir sınavdır. YGS 1-2-3-5-6 puan türlerinin hepsi aynı sınav sonucu hesaplanır. Sadece derslerin katsayları farklıdır. Hemşirelik YGS-2 için Matematik ve Fen Bilimleri derslerinin etkisi yüksek iken, YGS-6 puan türünde ise Türkçe ve Matematiğin ağrılığı daha yüksektir.

  YGS-2’de;
  Türkçe’nin ağırlıgı yüzde 20,
  Temel Matematik’in ağırlıgı yüzde 30,
  Sosyal’in ağırlıgı yüzde 10,
  Fen’in ağırlıgı yüzde 40;

  YGS-6’da;
  Türkçe’nin ağırlıgı yüzde 33,
  Temel Matematik’in ağırlıgı yüzde 37,
  Sosyal’in ağırlıgı yüzde 10,
  Fen’in ağırlıgı yüzde 20 olarak belirlendi.

 77. peki sayisal okuyup 4 yıllık fakultelere yerleşebilme imkanim daha mi yuksek olur yoksa eşit agırlik bolumuyle mi fakülte yerleşimi daha fazla olur

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Bu sorunuzun cevabı istediğiniz bölüm ve üniversiteye göre değişir.

 78. merhaba ben lise yiyecek icecek hizmetleri mezunuyum benm bolumum sayilsal olmasina ragmen sozel dersleri gordum simdide acil tip teknisyeni olmak istiyorum sadece sayisaldan sıkılim tek sayisal derslerine odaklanamiyorum birazda ezber olsun isteyip derhaneye gidip eşit agirlik bolumunu okursam acil tip teknisligini okuma şansim olabilir mi ?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  İstediğiniz bölüm 2 yıllık bir M.Y.O’dur. Yani bu bölüme Sağlık meslek liselerinin sınavsız yerleşme hakları bulunmaktadır. Eğer boş kontenjan kalırsa da siz yerleşebilirsiniz. Bu bakımdan yerleşme şansınız çok düşük olmaktadır. Diğer sorunuza gelirsek Sayısaldan bir bölüm düşünüyorsanız sayısal bölüme gitmelisiniz.

 79. Merhabalar . seneye lise tercihleri yapacağım. Meslek olarak avukatlık ve hemşirelik düşünüyorum, yalnız sayısalım iyi değil sözelim daha iyi, hemşirelik bölümü sayısal diyorlar,bu yüzden kararsızım. yardımcı olur musunuz?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Hemşirelik bölümü sayısal. Avukatlık ise Eşit Ağırlıktır. Daha önünüzde karar vermek için uzun bir süre var. Sitemizdeki meslek seçimi (Gitmek için tıklayınız.) yazısını okumanız seçeceğiniz mesleği bulmanızda yardımcı olabilir. Verdiğiniz karar doğrultusunda alan seçebilirsiniz.

 80. Ben Eşit agırlık Ögrencisiyim Edebiyat ögretmeni Olnak istiyom Bu Sene Son Sınıfım Acaba Ne Yapmam gerekiyoor

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:

  Merhabalar. Bu sayfada çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 81. üni sınavı kaç tane oluyo ygs lys falan açıklama yaparmısınız hem eşit ağırlık hemde sayısal bölüm çözebiliyormuyum ?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Forum kısmımızda YGS-LYS Hakkında detaylı bilgiler mevcuttur. Gitmek için bağlantıyı tıklayınız.

 82. eşit ağırlık bölümündeyim 11.sınıfa geçtim hemşire olmak istiyorum mat ve geo derslerim iyi fakat sayısal bölüme geçemem bu mümkünmü yardımcı olurmusunuz hiç anlamıyorum bu konulardan

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Sayısal bölüme geçebilirsiniz. Okuldanız ki yetkili öğretmenlerinizle konuşarak geçebilirsiniz.

 83. slm ben lise2.sinftayim bu yillise3.okuyacam esit agirliktaym mat ve geometrim iyi ama fizikle kimyayla aram iyi olmadigi icin sayisala gitmedim simdi esit agirliktan hemsire olunur mu lutfen cvb verirmisin???????

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Yorumunuza Cevap:
  Eşitağırlık mezunları da hemşire olabilir alan dışı tercih edebilirsiniz ancak sınavda Sayısal mezunlarının aynısı gibi sayısal çözmek zorundasınız. Eşitağırlık olmanız sizi bundan kaçırmaz.

 84. ben TM öğrencisiyim ve fizik kimya biyoloji yapabiliyorm tarih coğrfyadan anladığım yok ama kazanmam konusunda endişelerim var çünkü pek çalışma isteğim gelmiyor ilham kaynağım yok sosyhal alemde çok ama çok fazla takılıyorum sonum nolcak merak ediyorum şuanda lise 4 e yeni geçtm ve ben ygsye çalışmıyorm ouoff neyse bb

 85. düz lise öğrencisiyim ygs 2 puanım 287 okuldan 48 geliyor 335 oluyor tgs den hemşirelik seçebiliymuyum sağlık mesleleklerin tek vantajı ek puan mı yoksa girişte öncelik tanınıyrmu

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Öncelik tanınmamaktadır sadece ek puan alma avantajı bulunmaktadır.

 86. merhabalar.Ben teknik lisede 11.sınıfım ve ben ebeliği okumak istiyotum.hangi derslere ağırlık vereceğimi bilemiyorum beni bilgilendirirmisiniz şimdiden çok teşekkür ediyorum:)

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:

  Ebelik hem YGS hemde MF’den öğrenci almaktadır. Aşağıda size derslerin yüzde etkilerini verdim. Hangi derslere ağırlık vermeniz gerektiğini görebilirsiniz.

  YGS-2 derslerin yüzde etkileri Fen Bilimleri (Yüzde 40) ve Temel Matematik (Yüzde 30), Türkçe (Yüzde 20), Sosyal Bilimler (Yüzde 10) Yani en çok etki eden Fen Bilimleri oluyor.

  MF-3 Puan türünde

  —YGS—

  Türkçe %11
  Temel Matematik %11
  Sosyal %7
  Fen %11,
  —LYS—
  Matematik %13
  Geometri %5
  Fizik %13
  Kimya %14
  Biyoloji %15

 87. mrb bn lise 2.sınıf öğrencisiyim bn hemşireliği tercih etmek istiyorum ama eşit ağırlık bölümündeyim.ve matematiğim pek iyi değil.sizin yukarıdaki yorumunuzu okudum.bnim kuzenin hemşirelik yapıyor ama oda lisede eşit ağırlığı seçmiş ve hemşire olmuş.bu nasıl oluyor???siz orda olmaz dediniz ama nasıl oldu lütfen yanıt yazarmısınız.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Cümlemi daha biraz daha açayım bu soruyu soran arkadaşımız eşit ağırlık puan türünden hemşirelik olabileceğini sormuş ona cevap olarak eşit ağırlıktan sınava girerseniz puanınız yeterli olmayacaktır anlamında dedim. Yani eşit ağırlık bölümü mezunu olup hemşire olabilirsiniz tabi ki sınavlarda YGS-2 ve MF puanları dikkate alınacaktır. Alan dışı tercih yapabilirsiniz eşit ağırlık, sayısal veya sözel fark etmez.

 88. bn sayısal lise son öğrencisiyim okul puanı ile birlikte puanım 315 – 320 gelir sizce hemşir olabilirmiyim düz lise öğrensiyim? bir sorum daha olacak 4 senelik bölümlerde de öncelik saglıkcılarınmı şimdiden tşk ederim

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  4 Yıllık bölümlerde herhangi bir öncelik yok ancak YGS puan türünden Hemşirelik tercih edecekseniz, Sağlık Meslek Lisesi mezununlarının ek puan aldığını unutmayın yani sizden avantajlılar. Belirttiğiniz puanla ile yerleşebileceğiniz yerler gelebilir ama sınav sonuçlarının açıklanmasını beklemek lazım.

 89. merhabalar.Ben 8. sınıf öğrencisiyim.Ben ameliyathane hemşiresi olmak istiyorum normal hemşirelik deil.Ayrıca bu sene sağlık meslek liseleri kayıt almıyormuşlar.Benimde matematiğim iyi değil ne yapabilirim eşit ağırlıktan yada başka bir bölümden ameliyathane hemşiresi nasıl olabilirim ?? şimdiden çok teşekkür ederim 🙂

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Üniversite sınavında Ameliyat Hemşiresi diye bir bölüm yok 🙂 Hemşirelik kazandıktan sonra ileride o bölümü yönelebilirsiniz. Sağlık Meslek Liselerinin kayıt almadığını nerden çıkardınız? Diğer sorunuza gelirsek eğer hemşirelik bölümü istiyorsanız ve bundan son derece eminseniz sayısal bölüm okumanızı öneririm. İleride Üniversite sınavına hazırlanırken Sayısal Dersler görmediğiniz için çalışmalarınız size zor gelecektir.

 90. ben ticarte okuyorum ama ben hemşire olmak istiyorum derslerim iyi hocalarım da destekliyor bi sorun olur mu

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Niçin bir sorun olsun eğer istiyorsanız önünüzde herhangi bir engel yok. Sorundan kastınızı açarsanız sevinirim 🙂

 91. Bn hemsirelik istiyorum lise tm 2. Sinif ogrencisiyim geo iyi mat da iyi fakat fizik kimya biyoloji ye nasil calizabilirim

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Tm 2.Sınıftasınız ve Hemşirelik istediğinizden de kesinlikle eminseniz rehberlik hocanızla ve ailenize de danışarak sayısal bölümü geçmeyi öneririm. Rehberlik Hocanız sizi tarafsız bir gözle değerlendirebileceği için tavsiyesini dikkate alın.

 92. ben düz lise son sınıf 2 ay kala okulumu bıraktım ve sayısal bölümden eşit agırlıga gectim şimdi tekrardan liseyi bitirip hemşirelik bölümüne girmek istiyorum nasıl yapabilirim yardımcı olursanız cok sevinirim şimdiden tesekkürler…

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Bölümünüz ne olursa olsun istediğiniz alandan tercih edebiliyorsanız sadece sınavda tercih etmek istediğiniz alanın sorularını çözmek yeterli olacaktır. Bu yüzden eşitağırlık bölümünden mezun olmanız hemşirelik okumanıza engel değildir.

 93. Mereba en tm ögrencisiyim ama hemşirelikk istiyorummmm:-) üniversite sınavında kaç nett yapmam lazım

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Size ne kadar net yapmanız gerektiğini söylemem biraz yanlış olabilir Hangi Üniversiteyi istediğinizi bilmiyorum, ayrıca bir derste çok iyi bir net ortalamasına sahipken diğer derste kötü bir ortalamaya sahip olabilirsiniz, benimde size vereceğim netlerde her derse eşit olarak dağılacağı için bu sizi yanlış etkileyebilir. Bunu önlemek için internette puan hesaplama motorları mevcut. Onları kullanarak, yapabileceğiniz ve geçen senin taban puanlarına bakarak netleri derse olan ilginize göre netler vererek daha doğru sonuçlar elde edebilirsiniz.

 94. merhabalar ben de eşit ağırlıktan muzunum ösym sınavlarına şuan hazırlık yapmaktayım.ben de uzun süredir eşit ağırlıktan hemşire olunur mu diye soruşturuyorum farklı yanıtlar aldığım için net bilgim yok. bu konuda bana kesin bilgi vermenizi rica ediyorum..

  1. Alan dışı tercihler yapabilirsiniz. Yani eşit ağırlık olmanıza rağmen sayısal veya sözel bir alan seçebilirsiniz herhangi bir kaybınız olmamaktadır. Sınavda sayısal kısımları yapmanız gerektiğini unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir