Sponsorlu Bağlantılar

Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

Categories Rehberlik
Sponsorlu Bağlantılar


Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

Bu yazımız da sınavlara girecek arkadaşların çalışma programlarımı oluştururken nelere dikkat edilmesi aynı zamanda bir dersin nasıl çalışacağı hakkında bilgiler bulunmaktadır. Umarım sizin için faydalı bir yazı olmuştur.

Öncelikle Hayatınıza Bir Düzen Vermelisiniz.

 1. Düzenli bir yatış kalkış zamanı
 2. Asla uykusuz kalmayın.
 3. Sosyal faaliyetlerini  azaltın ve önceden planlayarak çalışma temponuzu bozmayın
 4. Evde kendinize uygun çalışma ortamını yaratın etrafta sizi rahatsız eden TV,Bilgisayar vb aletleri varsa bunları çalışma ortamının dışında tutun.
 5. Eğer dershaneye gidiyorsanız, mutlaka dershanedeki konuların işlenme sırası ve hızına göre ilerlemeye çalışın.
 6. Eğer bir okulda okuyorsanız okul derslerinde öğretilen konular üniversite sınavlarında çıktığı için, okul derslerini derste dinlemek önemlidir ayrıca bu size okulda başarı olarak geri döner ve sizi ekstradan motive edecektir.
 7. Programınızı hazırlamadan önce kendinizi bir hafta gözleyin en çok ve en verimli ders çalıştığınız saatleri en çok dinlenmeye ihtiyaç duyduğunuz saatleri belirleyin . Bu saatlere dakikası dakikasına uyma gibi bir durum söz konusu değil veriminizin en yüksek olduğu saatler o günkü psikolojik ve fiziki şartlara bağlı olarak değişebilir.
 8. Kendinizi eksik hissettiğiniz, zorlandığınız derslerle, iyi olduğunuz dersleri tespit edin.
 9. Zorlandığınız ve eksik hissettiğiniz derslere daha çok ağırlık verin. Tabi ki ağırlığınızı verirken o dersin sınavda size etki edeceği yüzde etkisini dikkate alın. Örneğin Üniversiteye hazırlanan sayısal bir öğrenci Coğrafyadaki eksiğini gidermek için çalışmalı ama bu bir Matematik, Fizik vb’den fazla olmamalı.
 10. Dinlenme ihtiyacı duyduğunuz saatleri dinlenmek ve zevk duyduğunuz uğraşlar için ayırabilirsiniz.
 11. 35Bir gününüzü tek bir derse ayırmayın. Örneğin tüm gün boyunca Matematik çalışmayın. Bir günde en az 2 ders çalışın.
 12. Ders çalışamayacağınız özel günler, doğum günü, bayram tatili vb bugünlerdeki yapamadığınız çalışmaları en kısa sürede gidermeye çalışın.
 13. Hiçbir zaman bir derse  çalışmaya uzun süre ara vermeyin. Bazı öğrenciler ben bu hafta Matematik, haftaya kimya sonraki hafta biyoloji çalışacağım diye ayırıyor bu çok yanlış bir derse uzun süre ara vermek o dersi unutmanıza ve dersten soğumanıza neden olabilir.
 14. Ders çalışma sürelerini mümkün olduğunca günün aynı saatlerine yerleştirmeye çalısın. Bu sayede çalışmak sizin için bir rutin haline gelir ve  dikkatinizi daha kolay toplamanızı sağlayacaktır.
 15. Yemek yedikten hemen sonra derse başlamayın.Bu, öğrenmedeki verimliliği düşürür. Yemekten 15-20 dakika sonra çalışmaya başlayın.
 16. Çalışmanız 20 dk dan kısa olmasın 40 dk dan da uzun olmasın ama 40 dk konusunda esnek davranabilirsiniz konun bitip bitmemesine göre 50 dk ya çıkabilir daha sonra kısa bir mola verebilirsiniz.
 17. Konuya çalışırken önemli yerleri kısa kısa notlar alın.
 18. Konuya çalıştıktan sonra hangi ders olursa olsun  konunun sorusunu çözün sakın ama sakın soru çözmeyi aksatmayın asıl başarıyı soru çözme getirir.
 19. Yapamadığınız soruların çözümlerini mutlaka öğrenin hocalarınıza, arkadaşlarınıza vb sorarak.
 20. Uykudan hemen önce öğrenilen şeylerin akılda kalması daha yüksektir. Yatmadan önce günün içinde çalıştığınız konularla ilgili genel bir tekrar yapın.
 21. Hafta sonları önceki günlerde, haftalarda çalıştığınız konu ile ilgili tekrar yapın bu tekrar test çözmek, konuyu tekrar çalışmak olabilir. Bu sayede bilgi taze kalır.
 22. Konularda biraz ilerledikten sonra denemeler çözerek (Süreli) kendinize sınava hazırlayabilirsiniz.

Derscalisiyorum.com.tr 1000’lerce Konu Anlatımı ve Ders Notu ile Hizmetinizde.

 • Dilerseniz bu kriterleri dikkate alarak bir program oluşturup bana maille yollayabilirsiniz birlikte hata olup olmadığı inceleyebiliriz. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 

Sponsorlu Bağlantılar

88 Yorum

 1. Hocam size ulaşamadım ben burdan yazıyorum insallah görürsünüz üniversite 2. Sınıf öğrencisiyim edebiyat bölümünü okuyorum ve çok zor bi bölüm sınıfta herkes en düşük 50 alıyor ben hep yerlerde 20 falan alıyorum büte kalıyorum alttan alıyorum bi türlü geçemiyorum gerçekten sizin tavsiyelerinize muhtaç olduğumu düşünüyorum bana yardımcı olun lütfen 🙏🏻

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Çalışma şekliniz yanlış olabilir. Bu sayfamızda çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm. Daha sonra hazırlandığınız çalışma programını bana yollayarak birlikte değerlendirebilirsiniz.

 2. Ben 7. Sınıftayım ortalamalarım 5. S8n8fta 89,8758 6. Sınıfta 86,9769
  7. Sınıfta ise 92,7627
  FEN LISESI KAZANMA IHTIMALIM VAR MI YOKSA DA FEN LISEAINDEN SONRA EN IYI LISEYI KAZANABILIR MIYIM

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. İyi bir çalışma ile tabii ki kazanabilirsiniz.

 3. Merhaba ben 10. Sınıf öğrencisiyim. Uluslararası imamhatipte okuyorum ve günlük 12 saat okulda kalıyorum( sabah 6.00 da kalkıp eve saat 5.40 da ulasiyorym) derslerim çok ağırlaştı, vermem gereken çok ezber var, çalışmam gereken çok ders var fakat ben bunların hicbirini yapmıyorum. Neden bilmiyorum fakat içimde hep itilmislik gerekli ilgi gosterilmemis ve eziklik duygusu var. Her işimi her şeyimi kendim yapmaya çalışıyorum sanki bu dünyaya tek gelmem gerekiyormuş gibi bi algı hissediyorum kendimde. Dersleri okulda çok iyi dinliyorum anlıyorum hepsini fakat eve gidince nedense ders çalışamiyorum hep bi olay oluyor ve ben o gün ders yapamıyorum. Hep içimde bunu yapman ders çalışman gerek diye haykiran biri var fakat ben onu her defasında sustururyorum ve bunu sebibini ise sadece yazılı günlerinden önce çalışıp aldığım yüksek notlarla kıyaslama yaparak zaten yazılıdan önce çalışıp yapıyorum neden önceden ders calisiyim diyerek hep planimdan geri kalmqm oluyor . Bir bilseniz ders çalışmak için o kadar program yaptım ki 😩. Hiçbirine uymadigim gibi bir de ailem ile sürekli tartisiyorum ve bana hep ders çalış diye uyarıda bulunuyorlar ve bu benim zoruma gidiyor çalışmiyorum. Zekama güveniyorum fakat ailem her defasında bana benden yüksek alan diğer çocukları örnek veriyor ve bana salak muamelesi yapıyor. Ruhsal olarak o kadar bunaldim ki artık her şeyi salmayi bile düşündüğüm oldu. Evet bana salak muamelesi yapıyorlar fakat ben sadece yazılıdan önce çalışıp o kadar yüksek aldığımı anlamiyorlar. Ayrıca notlar açıklanriktsn sonra da arkadaşlarımın benden yüksek alıp hiç calismadim evet ben de sadece burda çalıştim diyerek kendilerini zeki göstermeleri de benim zoruma gidiyor çünkü kendimi salak gibi hissediyorum. Bunları bana yapan yakın dostlarım oluyor ve ben de onları örnek almak istiyorum fakat onlar böyle diyince zaten içimde olmayan çalışma duygusu katlanıyor. İzlediğim motivasyon videolarında evet ben de böyle olucam , bunu yapicam basaracsgim diye motive ediyorum kendimi ama en fazla 3 gun sürüyor. Birazdan kimya sınavım var ve ben matematikten düşük alıp o kadar çalışıp, arkadaşlarım benden yüksek aldığı için içimi size açma isteği duydum. Lütfen yardımci olun. İnanın sanki denizde Kum misaliyim, yönümü kendimin belirleyecek gücü bulamıyorum. Size güveniyorum. Yanıtınızi dört gözle bekliyorum çünkü Artık tek umudum siz ve önerileriniz kaldı
  Saygılar

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Öncelikle moralinizi bozmayın ve kendinize inanın. İyi ve düzenli bir çalışma ile elde edilemeyecek bir başarı yok. O yüzden kendiniz için uygun bir çalışma alışkanlığı edinmelisiniz. Ayrıca ailenize duygularınızı açarak onlardan destek istemelisiniz. Unutmayın onlar sizin aileniz. Bu sayfamızda Ders Çalışma İsteği Nasıl Kazanılır? hakkında detaylı bilgiler bulunmaktadır. İlgili makaleyi okumanızı öneririm. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 4. hocam mrb ben sağlık personelıyım aktıf olarak çalısıyorum yasım 33 ama bır anda gerek ısyerımdekı doktor hocalarımız gerekse yakın cevre dostlarımın tavsıyelerıyle ucretlı tıp okuma ıstedım cok arttı sızce ne yapmalıyım saglık meslek cıkıslıyım sayısal sıfır yaş 33 gec kaldık pekı sızce basarabılırmıyım ve ucretlı okusam sızce ordakı yenı mezun taze beyın ogrencılerın ıcınde bu derslerı verebılırmıyım tesekkur ederım

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Kendinize güveninin düzenli bir çalışma ile Tıpta kazanırsanız iyi bir doktorada olabilirsiniz. Hiçbir şey için geç değildir. 🙂

 5. merhaba ben sinava tm ve ts üzerinden giricem bana buna uygun bir ders programi hazırlayıp mailime atarmisiniz
  şimdiden çok teşekür ediyorum

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Sizin derslerinize ilginizi, boş vakitlerinizi, eksik derslerinizi vb. bilmeden program hazırlanamaz. Dolayısıyla doğrudan ders programı hazırlama gibi bir hizmetimiz bulunmamaktadır. Yukarıdaki tavsiyelere uygun bir program hazırladıktan sonra programınızı admin@derscalisiyorum.com.tr‘ye mail atarsanız son düzenlemeleri birlikte yapabiliriz.

 6. Ben fen lisesinde okuyorum ama nasıl bi program yapacağımı bilemiyorum ne önerirsiniz ?

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Yukarıdaki tavsiyelere uygun bir program hazırlayarak tarafıma mail atabilirsiniz. Son düzenlemeleri birlikte yapabiliriz. Mail: admin@derscalisiyorum.com.tr

 7. Merhaba benim calisma planim hergun bir derse ayiriyorum mesela pazartesi turkce sali fen gibi turkce yazilisi persembe ise turkceyi carsambaya aliyorum gunde 200 soru cozuyorum ve yatarken kitap okurum acaba calisma planim uygunmu?????

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:

  Merhabalar. Günde 2 derse bakmanızı öneririm. Bir derse uzun süre ara vermek iyi değildir. Eğer her gün bir derse bakıyorsunuz. Tekrar aynı derse gelmeniz 5-7 gün sürecektir. Bunun yerine günde 2 veya 3 ders bakabilirsiniz. Eğer sınavınız varsa, sınavın zorluğuna göre sınavdan önceki günü veya günleri sınavınıza ayırabilirsiniz.

 8. İyi akşamlar,
  20 yaşındayım ve 8 den sonra açıköğretim lisesine başladım aynı zamanda Kuran kursunda hafızlık yaptım. Şuan dershane ye başladım ve iki ay geç başladım ama ilahiyat okumak istiyorum ve biraz umutsuzum yapamamaktan korkuyorum

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Düzenli ve sistemli çalışıyorsanız korkmanız için bir sebep yok. 🙂

 9. Sağlık meslek lisesinde okuyorum 10. Sınıfım . Çalışma programı yapıyorjm kendime fakat bir türlü düzene girmiyo . Yada çalışıyorum ve 1 saat sonra konuyu unutuyorjm oysaki ezberim kuvvetli. Ne yapmam lazım

  Derscalisiyorum Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar.Bu sayfamızda Ders Çalışma İsteği Nasıl Kazanılır? hakkında detaylı bilgiler bulunmaktadır. İlgili makaleyi okumanızı öneririm. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 10. Merhabalar..Ben 10. Sınıf Lise öğrencisiyim Liseye ilk geçtiğim sene 9. Sınıfta konuları daha rahat anlayıp konu tekrarlarını yaptıktan sonra yüksek notlar alan biriydim Ama sonra 10. Sınıfa geçtim Gerginliğimden ve biraz da moral olarak ne kadar çalışsam da sanki yapamayacakmışım gibi hissediyorum..Ben dersler yüzünden sosyalliği bıraktım Zaten şimdiki sinifimdaki arkadaşlarımla da kafamız pek uyuşmuyor Ama onlar gülerken kahkaha atarken ben hep sessiz kalmak zorunda hissediyorum ve yazılı zamanı geldiğinde de ya aynı puanları alıyoruz Ya da onlar benden yüksek alıyor..Bazıları gerçekten çalışıyor ama bazıları ise acayip rahatlar ve yapmak istediklerinde her şeyi yapıyorlar.. İstedikleri zaman ciddi olup ders dinliyorlar ya da ders çalışıyorlar İstediği zamanlarda konuşup eğleniyorlar..Hem sosyaller gencliklerini yaşıyorlar Hem de derslerini çalışıyorlar..Onlara ne kadar özensem de bazen adaletsizlik gibi geliyor..Ben ise gerginim bu konularda Ders çalışmam gerektiğini biliyorum ama yapamıyorum Çünkü kendime yeterli özgüveni gösterip “Başarıcam” diyemiyorum Yazılı öncesi ne kadar çalışsam da yazılıda gerekli sonucu gösteremiyorum ve üstelik sürekli gülüp eğlenen arkadaşlarımın da yazililarda bana fark atması benim zoruma gidiyor..Sizce ne yapmalıyım Tavsiyeleriniz benim için çok önemli Cevaplarsanız çok mutlu olurum Şimdiden teşekkür ederim 😖❤

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Moralinizi bozacak bir durum yok. Hiçbir insan aynı değildir. Birisi oturur x dersi 30 dk da anlar başka biriside 2 saatte. Bu 2 saatte anlayan kişide sorun olduğu anlamına gelmez 🙂 Herkesin yetenek ve ilgi alanları farklıdır. Öncelikle çalışmalarınızı düzene sokmanız gerekmektedir. Zaten düzenli ve sistemli bir şekilde çalışmaya başlayınca sosyal vakit geçirmek için bolca vaktinin de kalacağını göreceksin.Bu sayfamızda yazılı olan Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır? makalemizi okumanızı öneririm. Daha sonra yazıdaki uyarıları dikkate alarak kendinize uygun şekilde bir program hazırlayabilirsiniz. Programınıza olabildiğince uyun aynı zamanda esnek olmayı da unutmayın. Örneğin bugün eve gittiğinizde matematik çalışacaktınız ancak yakın bir arkadaşınızın doğum günü veya bir etkinlik var ve bu etkiliklere katılmak istiyorsanız, katılın. Önemli olan çalışmayı aksattığınız matematik dersinin çalışmasını en kısa sürede yapmanız. 🙂 Hazırladığınız programı admin@derscalisiyorum.com.tr mail atarsanız. Programınızı birlikte değerlendirebiliriz. Ayrıca sitemizde yer alan; Sürekli Başarı ve Ders Çalışma İsteği Nasıl Kazanılır ile ilgili bir makaleleri okumanızı öneririm.

 11. Merhabalar ben İstanbulda bir fen lisesinde 10. Sınıf öğrencisiyim. Teoga 7. Sınıfta çalışmaya başlamıştım ve çok güzel bir tempo yakalamış adeta derslerle aşk yaşıyordum. Çok seviyordum test çözmeyi yeni bilgiler öğrenmeyi dersi dinlemeyi. Açıkcası öğretmenlern en sevdiği öğrencilerinden olmakta çok hoşuma giden bir şeydir. Kisrye geldiğimden beri mağlumunuz dokuzuncu sınıfta ohh lisedeyim ya kafasında olup hiç ders çalışmadım ve yıl sonunu çok kötü bir başarıyla tamamladım. 81.47 yıl sonu başarıyla iki dönemde teşekkür alarak tamamladım okulu. Bundan aşırı derecede rahatsız oldum ce her seferinde kendime kızdım ama bunu düzeltmek içinde hiçbir şey yapmadım. Hata yine bende tabii😓 Yazın derslere bakmaktan hoşlanan bir insan değilim o yüzden yazında dokuzuncu sınıfı tekrar etmedim. Onuncu sınıfa bir temel olmadan başladım ve dokuzuncu sınıfla iligli hiçbir şey bilmiyorum. Onuncu sınıfta bu yıl bir şeylerin farkındayım ve çalışma isteğim o azmim var ancak bir kaç sınava girdikten sonra o şevk kayboluyor içimde varsa bile bunu dışa vuramıyoeum ve ben çok yoruldum artık. Liseyle birlikte bir kabuğuma çekildim gibi zaten ortaokuldayken derslere sürekli katılır hatta bazen laflara atlar ama hocaların gözüne girmek için elimden gelenş yapardım onların gözünde en bilgililerden biri en bilmişlerden biri olmak için. Şimdi ise sus pus kaldım ve bunu benim yerime başka insanlar yapıyor o kadar çok moralim bozuluyorki öğretmenlerim beni yanlış tanıyor vr derslerim gittkçe düşüyor diye. Ne yapmalıyım hiç bilmiyorum nasıl tempolu hale gelmeliyim derslere nasıl çalışmalıyım, kendime nasıl bir program hazırlayacağımıda bilmiyorum ama tek yapmak istediğim şey artık kesin ve verimli şekilde derslere yoğunlaşmak 10. Sınıfımı güzel geçirmek için ne yapabilirim? Öneriniz var mı? Peki 10. Sınıf bitince TYT, YKS sınavlarına nasıl hazırlanmalıyım? Lütfen bana gerekli biltilerş verin ben yıldım artık başarılı olmak geleceğim için güzel ve sağlam zemin hazırlamak istiyorum. Dokuz Eylül Tıp Fakültesini istiyorum. Bana yardımcı olur kaygılarımı nasıl azaltırım, kendime nasıl güvenirim, derslere nasıl kendimi verip vermli çalışabilirim, üniversite sınavına nasıl hazırlanabilirim? Sorularının cevaplarınu verirseniz çok mutlu olurum. İyi günler

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Moralinizi bozmaya gerek yok. Yaşadığınız sorunu sadece siz değil sizin gibi birçok öğrenci yaşamaktadır. Bunun genellikle 2 nedeni vardır. Lise gibi tamamen farklı bir ortama geçtiğiniz için adaptasyon sorunu yaşamanız diğer bir neden ise büyümenizden kaynaklanan fiziki ve psikolojik değişikler. Bunlar sadece siz değil herkes yaşamaktadır.Her zaman dediğim gibi düzenli ve sistemi bir çalışma ile başarılı olunamayacak bir ders yoktur. Çalışmalarınızı bir düzene oturtursanız hem derslerinde başarılı olursunuz hem de üniversite sınavı için çok sağlam bir temel atmış olursunuz. Bu sayfamızda yazılı olan Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır? makalemizi okumanızı öneririm. Daha sonra yazıdaki uyarıları dikkate alarak kendinize uygun şekilde bir program hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız programı admin@derscalisiyorum.com.tr mail atarsanız. Programınızı birlikte değerlendirebiliriz. Ayrıca sitemizde yer alan; Sürekli Başarı ve Ders Çalışma İsteği Nasıl Kazanılır ile ilgili bir makaleleri okumanızı öneririm.

 12. Merhaba ünv mezunuyum. Kpss b grubuna hazırlanıyorum. Matematik eksikliğim var ve düzenli calışamıyorum. Yardımcı olabilirmsiniz

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Bu sayfamızda yazılı olan Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır? makalemizi okumanızı öneririm. Daha sonra yazıdaki uyarıları dikkate alarak kendinize uygun şekilde bir program hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız programı admin@derscalisiyorum.com.tr mail atarsanız. Programınızı birlikte değerlendirebiliriz. Ayrıca sitemizde yer alan; Sürekli Başarı ve Ders Çalışma İsteği Nasıl Kazanılır ile ilgili bir makaleleri okumanızı öneririm.

 13. Merhabalar SMMM staja başlama sınavına hazirlanacagim bundan önce 3 kez çok yaklaşmaması rağmen kazanamadim. Evliyim bir çocuğum yok, bir şirkette finans uzmanı olarak görev yapıyorum. Ticaret lisesi cikisliyim genel kültürum ne yazık ki genel yetenegimin fazlaca altında. Bana çalışma programi ile ilgili tavsiyeleriniz varmı nasıl bir başlangıç yapmalıyım.

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Bu sayfamızda yazılı olan Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır? makalemizi okumanızı öneririm. Daha sonra yazıdaki uyarıları dikkate alarak kendinize uygun şekilde bir program hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız programı admin@derscalisiyorum.com.tr mail atarsanız. Programınızı birlikte değerlendirebiliriz.

 14. Merhaba ben teog sınavına gircem ama teog yerine ne sistem geliceğini bilmiyorum bu yuzden ne yapcağımı bilmiyorum yardımcı olurmusunuz.

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar bildiğiniz gibi sistemde değişikliğe gidildi. Artık TEOG bulunmamaktadır. Nitelikli olarak seçilen liseler için bir sınav açılacak. Bu sınava isteyen herkes girebilir. Bunun dışında kalan liseler mahalli yerleştirmeye gidildi. Yani nitelikli bir liseye gitmek için sınava girip başarılı olmanız gerekmektedir. Sınava girmez veya başarısız olursanız size en yakın 5 okuldan birini tercih edebileceksiniz.

 15. Valla hocam bazen karamsarlığa düşmüyor değilim. Bazen hassas noktaları oluyor insanin . Sonra kalkıp hiçbirşey olmamış gibi devam edemeyor.

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Hepimiz duygusal varlıklarız o yüzden arada karamsarlığa düşebilirsiniz bu gayet normal. Önemli olan yaşadığınız tüm sorunlarla mücadele ederek onları aşmak. Moralinizi bozmadan çalışmalara devam 🙂

 16. Mrb ben şu anda evde ders calşyrum ders konusunda o gun ne calışcagımı blmyorum. Bıde hedefim PDR bu konuda yardım edebilir msnz

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Eksikleriniz ve derslerin size etkisine göre derslere ağırlık vermeniz gerekiyor. Yukarıdaki yazımızda nasıl ders çalışma programı hazırlanacağı hakkında detaylı bilgi bulunmaktadır. Hazırladığınız programı tarafıma mail atarsanız birlikte inceleyebiliriz.

 17. Merhabalar hocam.
  ben AOL den mezun oldum. Bir kaç ay ygs ye calisabildim denemeleri iyi olduğu halde snv berbat geçti. 197 aldım ygs 3 ten. Moralim bozuk. Şuan sadece etüt gorebiliyorum benden önce arkadaşlar başlamış. Ne işlediğini amacını vs..bilmiyorum. eksiğim var adapte olamıyorum. Türkçe Öğretmenliği istiyorum tam olarak ne yapmam lazım . Bütün sözel derslerin konu anlatımın mi akıp başlamalıyim. Sonra da denemeler fln.. ne yapmam lazım çok moralim bozuk ne yapacağımı bilmiyorum. Şimdiden teşekkürler. .

  1. Merhabalar. Moralinizi bozmak yerine çalışmalara devam etmelisiniz. Bir sınava girdiniz ve bitti. Önünüzde sizi daha çok etkileyecek ve YGS’ye oranla daha zor bir sınav olan dolayısıyla göstereceğiniz bir başarı ile sizi istediğiniz sıralamalara çekebilecek bir sınav var. Bu yüzden hemen çalışmalarınıza başlayın ve YGS’yi unutun. Öncelikle eksiğiniz ne ona karar vermelisiniz. Konu eksiğiniz varsa konulara çalışıp bolca soru çözmelisiniz. Soru çözme eksiğiniz varsa soru çözmeye başlamalısınız.

 18. merhaba öncelikle bu siteyi çok yararlı buluyorum çok yardımcı oluyorsunuz bu nedenle teşekkür ederim ben genetik mühendisliği okumak istiyorum konuyla ilgili araştırma yaptım ancak kötü yorumalarla karşılaştım türkiyede genetik mühendisliği için iş imkanı yok diyorlar doğru mu sizce gelecek için nasıl bir meslek ??????
  cevabınızı bekliyor ve şimdiden teşekkür ediyorum…………

  1. Merhabalar. Aslında Gelişen teknoloji ile beraber popülerliği artan bir bölüm sağlık alanında hizmet veren özel/resmi kuruluşlarda, adli tıp ve kriminoloji laboratuvarlarına vb. birçok alan da iş imkanı bulur. Eğer istediğiniz meslek buysa okumanızı öneririm. İstediğiniz mesleği severek yaparsanız, kendinizi geliştirirseniz zaten işinizde başarılı olursunuz. Başarılı olunca da siz işi değil, iş sizi arar 😉 Ama sıradan bir müh. olacağım derseniz o zaman iş aramaktan başka çareniz yok. 🙂

 19. Hocam ben sınavda bi talihsizlik yaşadım ve YGS5 de 592.000 oldum. Hukuk istiyorum lys de kaç netler yapmalıyım? TM 3 den bu arada istediğim üniversitelerden uludag. Osmangazi. Akdeniz. Akü de var farketmez yani olur mu sizce

  1. LYS’den alacağınız iyi bir sonuçla mümkün. Aslında puan hesaplama motorlarını kullanarak daha iyi bir fikir elde edebilirsiniz. Örneğin puanza.com burada geçmiş yıllara göre sıralamanızı da görebilirsiniz. YGS sıralamanızı ayarlayıp hedefiniz için ne kadar bir başarı elde etmeniz gerektiğini görebilirsiniz.

 20. Merhabalar… Ben 9.sınıf öğrencisiyim. Tıp fakültesinde okumak istiyorum. Okulda sayısal dersleri İngilizce görüyoruz. İki sene sonra IB( Uluslararası Bakalorya) diploma programına devam edeceğim İnşallah. Ve IB Diploma programı YGS-LYS sürecine denk gelecek. Şu an 9.sınıfın ikinci dönemindeyim. İleriye dönük süreç benim için çok yoğun geçicek. Şu an için ne yapabilirim? Tıp fakültesi kazanmam için ne önerirsiniz? IB mezunlarını bazı özel okullar bursla kabul ediyormuş? Tıp eğitimi için özel okulu önerir misiniz? Aynı anda hem IB hem YGS*LYS müfredatını takip edebilecek miyim? Her şeyi önceden planlamak istiyorum. Vermiş olduğunuz faydalı cevapları görünce ben de bu güzel yorumlarınızdan istifade etmek istedim.
  Teşekkürler 🙂

  1. Merhabalar. IB Diploması Sahibi Öğrencilere Diploma Puanına göre bazı Özel Üniversiteler burs veriyor. Üniversiteden üniversiteye değişir başarınıza göre bazıları %100 verirken bazıları en fazla %50 verebiliyor.Hemen hemen tüm Tıp fakülteleri kalitelidir. Örneğin; Şifa Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesilerini incelebilirsin. Diğer sorunuza gelirsek; Bence düzenli bir çalışma ile IB ve YGS-LYS’yi rahatlıkla götürebilirsiniz. Yukarıda yer alan çalışma programı uyarıları ve Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.

 21. merhaba hocam unv. mezunuyum yanlış tercih ve zaman kaybından sonra hayatımın en büyük pişmanlığını yaşadım ve çok istediğim hedeflediğim pdr bolmunu okumak istiyorum yeni ve sıfırdan başlayacam çalışmaya nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz evde çalışarak ve bu konuda tam olarak ne yapmam gerekiyor çevre psikolojisi derken zaman kaybı derken umudum tükeniyor şuan bunları yazarken ağladım inanır mısınız inş. hocam vereceğiniz cevaplar benim motive olur. teşekkürler

  1. Merhabalar. Moralinizi bozmak yerine çalışmalara devam etmelisiniz. Bir sınava girdiniz ve bitti. Önünüzde sizi daha çok etkileyecek ve YGS’ye oranla daha zor bir sınav olan dolayısıyla göstereceğiniz bir başarı ile sizi istediğiniz sıralamalara çekebilecek bir sınav var. Bu yüzden hemen çalışmalarınıza başlayın ve YGS’yi unutun. Yukarıdaki çalışma taktiklerini dikkate almanızı.Ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.

 22. Hocam ben 10. Sınıf öğrencisiyim ingilizce dersim zayıf sizce nasıl çalisabilirim? Üniversite sınavına şimdiden çalışmaya baslicam konuları unutmamak için ne yapmalıyım

  1. Konuları unutmamak için; Çalışmış olduğunuz dersleri düzenli tekrar edip aynı zamanda soru çözmelisiniz. Yukarıda yazan yazıyı okumanızı ve uyarıları dikkate almanızı öneririm.

 23. Merhabalar ben işletme Bölümü’nde okuyorum bu sene tekrar sınava hazırlanıcam.mf 3 bölümlerinden birini okumak istiyorum.ama nasıl çalışıp hazırlanıcagımı bilmiyorum ve endişeliyim.birde daha önce sınava girip bi üniversiteye yerleştiğim için okul puanım düşermi?teşekkürler

  Derscalisiyorum Yöneticisi Cevap:çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.

 24. Hocam ben aöl okuyrm seneye üniversite sınavına giricem aöf din kültürü öğr. İstiyrm aynı zamandada bir fabrikada işçi olarak calışyrm..sınava nasıl hazırlanmalıyım yardımcı olursanız cok sevinirim..

  Derscalisiyorum Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar.Bu sayfamızda çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.

 25. Merhaba ben bu sene 2 yıllık Maliye kazandm ve 1.dönemi bitirdm ama seneye tekrar 2016da sınava girmek istiyorum ve fen öğretmenliği bölümünü istiyorum eşit ağırlık bölümündeydm bu sene sayısaldan hazırlanmam lazım 2 hafta sonra tekrar okula gdcğim hem üniversite okurken nasıl sınava çalışabilirim lütfen yardım edin şimdiden teşekkürler

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Vakit kaybetmeden çalışmalara başlamalısınız. Üniversite dersleriniz ile sınav derslerini birlikte götürmelisiniz. Gününüz yoğun olacak ancak yapabilirsiniz.Bu sayfamızda çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.

 26. Merhabalar be imam hatipde okuyorum derslerim cok yogun nasil bir calisma programi olabilir yardimci olurmusunuz bide ben onceden ders tekrarayan bir ogrenci degilim lutfen yardim etin

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Program hazırlama konusuna gelecek elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Ama programı benim hazırlamamı beklerseniz herkes için standart olan bir program yazabilir. Bu da düşük verime neden olabilir. Bu yüzden program yazmıyorum. Ancak yukarıda çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate alıp, kendiniz için kabaca bir program hazırlayıp tarafıma yollayabilirsiniz. Daha sonra programınızdaki eksikleri, hataları beraber yorumlarız.

 27. Merhabalar benimde bi kac sorum var bu sorularimin cebaplarini ariyodum nette dolasirken bu siteyi gordum ve size danismak istedim ben 11. Sinifayim ve dershaneye gidiyorum seneye dershaneler kalkiyo daha dogrusu neredeyse hepsi temel liseye donusuyo sizde biliyosunuzdur.ama ben seneye temel liseye gitmeyi dusunmuyorum kendim hazirlanicam ytu mimarlik istiyorum ve bunun için de cok calismam gerektiğini biliyorum ama nereden baslayacagimi bilmiyorum. daha doğrusu hicbisey bilmiyosmusum gibi geliyo ygsye daha baslamadim sizce bu sene ygsyi bitirmelimiyim seneye birakirsam halledemeyecigimi dusunuyorum ayrica birinci donem bitti ama benim eksik konularim hala bitmedi dershane isik hiziyla giderken ben eksik konularimi tamamlayamiyorum dershaneden geri kaldigim icin suan bi fayda da görmüyorum dershaneden. Yani anlayacaginiz hicbirseyim tam degil dershaneye mi yetisiyim eksik konularimimi tamamliyim yoksa ygsye mi calisiyim bilmiyorum sizce ne yapmaliyim biraz uzun oldu ama insallah derdimi anlamissinizdir simdiden teşekkür ederim.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Dershanede zaten 11.Sınıf ağırlıklı bir eğitim veriliyor sanırım dolayısıyla okul dersleriniz ve dershaneyi bir arada götürmelisiniz. Kalan vaktinizde YGS çalışabilirsiniz. Bu sayfamızda çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir