Sponsorlu Bağlantılar

Bir Türlü Çalışmaya Başlayamıyorum Ne Yapmalıyım?

Categories Rehberlik
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

Bir Türlü Çalışmaya Başlayamıyorum Ne Yapmalıyım?

Sa
Ben işletm okumak istiyorum. Ama benim saglık problemlerım dolayısıyla(işitme cihazı kullanıyorum ama cıkarıncada az duyuyorum dokdotlar amelıyatla gecıcegını soyluyor) mezun oldukdan sonra kimsenın işe almayacagını söyluyor ne yapmalıyım ?
Birde hep bütün bu olanlara inat daha fazla çalışmaya ihtiyacı duyuyorum ama bir turlu çalışmaya başlayamıyorum nereden başlayacağımı bile bilmiyorum yardımcı olur musunuz?

Mert Gültekin Derscalisiyorum.com.tr Yöneticisi Yorumunuza Cevap:

Öncelikle geçmiş olsun umarım en kısa sürede şifa bulursunuz. Eğer doktorlarınız ameliyat olmanızı söylüyorsa olmalısınız bu soruyu sormanız bile gereksiz. Artık çocuk değilsiniz çalışmaya başlayamıyorum dememelisiniz odanızda veya dikkatinizi dağıtacak herhangi bir ortam dışında oturup çalışmaya başlamalısınız. Gelelim nasıl ders çalışacağımız konusuna temelden başlayarak çalışmanızı öneririm. Öncelikle elinizde yazılı bir kaynak olarak soru bankaları olsun eğer yeni alacaksanız kolay bir yayından almanızı öneririm. Kendiniz için en uygun verimli çalışma sistemini 37bulun; örneğin bugün Matematik, Coğrafya ve Türkçeden şu konuları; yarın Coğrafya…. şu konuları çalışacağım gibi ayırın. Eksik olduğunuz derse daha fazla ağırlık verebilirsiniz. Ama sakın bir ders için uzun süre ara verme. Örneğin Ben bu hafta sırf Sözel çalışacağım matematiği 1-2 hafta sonra bakacağım deme. Diyelim derse çalışmaya başladınız çalışmanız 40 dakikadan kısa olmasın ama çok fazlada uzun sürmesin eğer çalışmanız uzun sürecekse arada kısa bir mola verebilirsiniz. Çalışmanızı bitirdikten hemen sonra test kitabınızı açın kolay sorulardan başlayarak çalıştığınız konunun sorularını çözün illaki yanlış yaptığınız veya boş bıraktığınız sorular olacaktır bu sizin moralinizi bozmasın yanlış yaptığınız soruların çözümlerini kesinlikle öğrenin. Hafta sonları çalıştığınız konuları unutmamak için genel bir tekrar yapın bu genel tekrar test çözme ağırlıklı olsun eğer konuda unuttuğun yerler olduğunu düşünüyorsan hafif tekrar yapıp sonra soru çözümüne geçebilirsiniz. Kafanıza takılan bir konu oluyrsa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 

Sponsorlu Bağlantılar

12 Yorum

 1. Çok teşekkür ederim ama etrafımdakileri kaldıramıyorum yapamıyorum pc tablet çok fazla dikkat dağıtan şeyler var şuan bunu yazabiliyorum fakat babama felan diyemem yani 🙁 dersem kaldırır hiç vermez diye düşünüyorum öylede olur.

 2. Merhaba ben imamhatip öğrencisiyim dünde yazmıştım ama nereye yazdığımı bulamadım.2 ay tatil geçirdim ve hiç ders çalışmadım şimdi sure ezberi yapacam 3-4 sayfa kadar ama bir türlü başlayamıyorum.çok tembelleştim 11. sınıfa geçtim yardımcı olursanız sevinirim. konsantre olamıyorum dikkat bozukluğu fazla olan biriyim

  1. Evet dünkü yorumunuzu da gördüm burada da cevap vereyim. Öncelikle etrafınızda dikkatinizi dağıtacak bir şey varsa onu kaldırın veya dikkatinizi çekmeyecek bir ortama geçin daha sonra adım adım okuyarak öğrenmeye çalışın cümle cümle ilerleyin bir cümleyi öğrendikten sonra en baştan tekrar öğrendiğiniz yere kadar aklınızdan söyleyin böyle yaparak ilerlerseniz rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

  1. Kendiniz hakkında özeleştiri yapmanız ve eksiklerinizi kavrayabilmeniz güzel ancak şuna kesinlikle katılmıyorum ” 1 sene daha bekleyemem herhalde insanların gözünde salak gibi kalamam” insanların ne söylediğini çok fazla takılmayın onlar yüzünden hiç sevmediğini bir işi yıllarca yapmanızı istemem. Diğer sorunuza gelirsek meslek liseli olduğunuz ve ortalamızında belirttiğiniz gibi iyi olduğu için kendi alanızdaki 2 yıllık bölümlere rahatlıkla yerleşebilirsiniz. (Buraya hepsini yazmaya gerek yok 🙂 ) İstediğiniz mesleği iyice düşünün karar verin daha sonrada ona yönelik çalışmalara başlayın. (hosteslik ve diğer belirttiğiniz meslekleri iyice araştırın)

 3. ben bu seneyle 2 inci girmem ünüv.sınavlarına suçlu benim yapmadım adam gibi ders çalışmadım sonuçlarıda açıklanınca görücez …hep böyle oldu tam çalışıyorum düzenli birşey oluyor 1 ay nerdeyse toparlayamıyorum kendimi ama iş işten geçti tabii 1 sene daha bekleyemem herhalde insanların gözünde salak gibi kalamam …aslında kazanan insanları gözümde büyütmüyorum çünkü eksra sadece benden daha düzenli çalışmaları ,ezber yapmaları ve en önemli kararlı olmaları…aslında çok şey gibi nedersiniz ben ticaret meslek lisesi tm öğrencisiyim aslında boş bir insan olarak düşünmüyorum kendimi okulda 2 inci oldum kusuratla 1 inci olamadım o kadar önemli değil ama sadece hırslı olsam çok şey yaparım ama değilim lisem ortaokul hep belge aldım sadece dersi iyi dinliyordum ama evde ders çalışmadan aldım kendim istersem çok şey yaparım biliyorum sadece istediğimi tam olarak bilmememden kaynaklanıyor neyse sizden ricam bana düşük puanla 2 yıllık lar geleceği olan( özel ünüv hariç )adalet mesala ,radyo televizyonculukla en düşük puan ve illeri yazarsanız çok sevinirim 😀 not ; kendimi geliştiriyorum bu üç tatilde ingilizcem ve bazı dilleri netten kitaptan çalışıcam ,yüzmeyi öğrenicem ,gtar derslerine geri dönmeyi planlıyorum

 4. öncelikle teşekkür ediyorum cevap verdiginiz için sosyalbilimlerden fazla tercih hakkın olmaz diyorlar dogrumu acaba birde çok mu yüksek almak gerekiyor teşekkür ediyorum.

  1. Sözel sizin söylemenizle Sosyal bilimlerdeki meslek sayısı eşit ağırlık ve sayısala oranla daha azdır. Buna karşılık Sözelden sınava giren öğrenci sayısıda daha azdır. Dolayısıyla siz öncelikle kafanızda hangi mesleği istediğinize karar vermeli o doğrultuda çalışma yapmalısınız.

 5. merhaba ben iki çocuk annesiyim daha önce hiç çalışmadım açıktan okudum ygs’ye girdim 230 aldım şimdi lys sosyalbilimlerden sınava girecegim bana uygun hangi meslegi seçebilirim bana yardımcı olurmusunuz şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Merhabalar sizin için hangi mesleğin uygun olduğunu benden çok sizin belirlemeniz gerekir. Ben ancak sizin istekleriniz ve yetenekleriniz doğrultusunda belirlediğiniz meslek hakkında bilgiler verebilirim. Sitemizdeki meslek seçimi (Gitmek için tıklayınız.) yazısını okumanız kafanızdaki soru işaretlerinizin kalkmasına yardımcı olabilir. Kafanıza takılan herhangi bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir