Sponsorlu Bağlantılar

Hangi Mesleği Seçeceğime Karar Veremedim

Categories Rehberlik
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

Hangi Mesleği Seçeceğime Karar Veremedim

Gamze Kübra: merhaba. ben 11. sınıf öğrencisiyim kaç yıldır doktorluk istiyordum ama 6 yıllık olunca çok zor olur dedim ve vazgeçtim.daha sonra gıda mühendisliğini ve zihinsel engelliler öğretmenliğini istedim ama çevremdekiler stresli puanının yüksek olacağını söyleyip beni vazgeçirttiler 🙁 şimdide hemşirelik istiyorum ama bundan da vazgeceğim  gibi geliyor. ama çok istiyorum hemşireliği. ben sayısalcıyım düz lisede okuyorum ilk dönem karne ortalamam 82 di. ygsden gitmek istiyorum üniversteye ama bugünlerde ders notlarım biraz düştü moralim bozuk. ygs konularını da tam olarak bitirmedim ve kazanamam diye korkuyorum. sizce nasıl ders çalışmalıyım hocam ve bu ders ortalamasıyla üniverstede yüksek puan yapabilrmiyim? birde hangi mesleği seçmem konusunda yardımcı olurmusunuz nasıl mesleğimi belirleyebilirm? teşekkürler şimdiden.

Mert Gültekin Derscalisiyorum.com.tr Yöneticisi Yorumunuza Cevap:

Merhabalar öncelikle sakin olun eminim hangi mesleği istediğinizi bulursunuz. Ayrıca sana bir kaç tavsiye sırf doktor olmaktan eğitim süresi 6 yıl diye vazgeçtiysen yanlış yapmışsınız. Ayrıca belirttiğin gıda mühendisliğini, zihinsel engelliler öğretmenliğini puanları bir tıp kadar yüksek değildir. Sınav ve ders çalışma konusuna gelirsek daha önünüzde 1 sene var YGS konularını bitiremediğiniz için diye moralinizi bozuyorsunuz. Düzenli çalışma ve tekrar ile hem okuldaki başarını artırırsın hemde sınavdaki başarını. Her gün eve gittiğinizde o gün okulda işlediğiniz konuyu tekrar edin bu sayede okuldaki başarın artar bu da size moral ve okul puanı olarak geri döner. Kalan vaktinizde de YGS konularına çalışın. Bir konuya çalıştıktan sonra kesinlikle o konu ile ilgili soru çözün eğer soru çözmezseniz konu tam olarak kafanıza oturmaz. Çözdüğünüz sorularda illaki yapamadığınız veya yanlış yaptığınız sorular olabilir bunlarında çözümlerini en kısa sürede kitaplardan, hocalarınızdan öğrenin. Hafta sonları daha önceki haftalarda çalıştığın konular ile ilgili tekrar yapabilirsin bu sayede bilgi hep taze kalır. Örneğin bu tekrarlar önceki haftalarda çalıştığın konulardan test çözmek olabilir. Hangi mesleği sorunuza gelirsek buradaki yazıyı okumanızı öneririm eminim kafanızdaki birçok soru işaretinin kalkmasına yardımcı olacaktır. Kafana takılan bir soru olursa çekinmeden her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 

Sponsorlu Bağlantılar

6 Yorum

  1. ben sağlık meslek lisesinde okuyorum hemşirelikte kpss yi kazanmak istiyorum ama kendime güvenemiyorum:(

    1. Şimdiden bunu dert ediyorsanız yazık. Böyle şeylere takılmayın Bir KPSS yüzünden hayallerinizden de vazgeçmeyin eğer düzenli ve sistemli çalışırsanız rahatlıkla KPSS’yi atlatabilirsiniz.

  2. ögretmenlik meslegini çok seviyorum ama önü kapandı diyolar. bana tavsiye edebileceginiz ögretmenlikler var mı hocam?

    1. Öğretmenlik mesleğinin önü hiçbir zaman kapanmaz her zaman, her devirde öğretmenlere ihtiyaç vardır ama sizin kafanızda ileride şuan 10.000’lerce öğretmende olduğu gibi açıkta kalırım korkusu varsa o zaman ayrı. Hatta açıkta kalma korkusu bile sizi çok sevdiğinizi söylediğiniz mesleğinizden ayırmamalı. Diğer sorunuza gelirsek size hangi öğretmenlikleri tercih etmeniz gerektiğini söylemem yanlış olur siz ilginize göre seçmelisiniz. 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir