Sponsorlu Bağlantılar

YGS-LYS Hedefin Belirlenmesi

Categories Rehberlik
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

YGS-LYS Hedefin Belirlenmesi

Ebru: 1) Bende 12.sınıfa geçtim ve çok stresliyim ve çok korkuyorum yapamıycam diye çalışmıyor muyum yoooo tabikide çalışıyorum kendime ders programı yaptım günde 4 -5 saat çalışıyorum.benim sorum şu ki stresimi ve korkumu nasıl yenebilirim????deneme sınavlarında nelere dikkat etmeliyim????bn Tm öğrencisi olduğum için fen hiç yapmıyorum yani hiç bakmıyorum çünkü hatırlamıyorum şimdi dershane başlıycak arkasından da okul bn ygs artı lys yi okulu dershaneyi nasıl bir arada yapaıcamm?????

2) Merhabalar öncelikle benim hedef belirleme konusunda sorunum var.tm öğrencisiyim.bana uygun meslekler anasınıfı öğretmenliği ve uluslararası ilişkiler bolumu ilki ygs den alıyor ikincisi de Tm den alıyor aradaki tek fark puan azlığı çokluğu neye göre hedefimi belirlemeliyim????ailem hiç karışmıyor oğretmenlerimde bu açıdan bir sorunm yok bir de çok fazla soracağım soru var hepsini yazsam cevaplayabilir misiniz acaba her gün 2 tane sorsam

3) Uluslararası ilişkiler iş olanağı nediirrr??

4) Ygs Türkçe bitti.ygs mattan 3-4 konu tekrarı yapıcam.ygs tarihten de 4 konu tekrarı coğrafyadan da gene 3-4 konu tekrarı gerekiyor.bunları 2 haftada tamamen bitirdikten sonra ne yapmalıyım???yani ygs yi tamamen bitirmiş oluyorum????lys için 10.sınıfa yoksa 11.sınıfa mı bakmalıyım??????lütfen yardımcı olun

5) Ygs ye hazırlanan bir öğrenci olarak şimdiye kadar neler yapmam gerekirdi/??yapmadım değil tabikide okul kapandığı günden itibaren çalışıyorum 10 gün tatil ya yaptım ya yapmadım.sadece eksiğimi görmek için soruyorum

6) Sağlık idaresi nasıl bir bölüm???iş imkanları nasıll???iş olanakları nasılll?????aklımdaki meslekler iktisat işletme siyaset bilimi uluslararası ilişkiler gibi bölümler hangini seçcem bilmiyorum bir de bu hedefler pek te yüksek değil psikoloji okumak isterim ama çok yüksek puanları ne kadar çalışırsam çalışıyım psikoloji bölümünü kazanamam.

Derscalisiyorum.com.tr Yöneticisi Cevap:

YGS-LYS1) Öncelikle her denemeden sonra yapamadığınız sorularınızı, neden yanlış yaptığınızı öğreneceksiniz. Eğer yaptığınız hataları öğrenmeden bir sonraki denemeye geçtiğinizde yine aynı hataları yapacaksınız. Bunun dışında  bir konuya çalıştıktan sonra o konu ile ilgili soru çözmelisiniz ve yapamadığınız soruların çözümlerini öğrenmelisiniz. Daha sonra kendiniz düzenli olarak deneme çözün (Süreli, sanki sınavdaymışsın gibi) yine aynı şekilde yapmış hataları görün ve neden hata yaptığınızı öğrenin. Yapamadığınız soruların çözümünü öğrenerek ilerlerseniz, bir sonraki denemede daha az hatanız çıkacaktır. Deneme çözmeniz heyecanınızın azalmasına neden olacak ve sizi sınava hazırlanmanıza yardımcı olacaktır.

2) Sitemizdeki meslek seçimi (Gitmek için tıklayınız.) yazısını okumanız seçeceğiniz mesleği bulmanızda yardımcı olabilir.

3) Bu bölüm mezunları hem kamu sektöründe hem de özel sektörde iş imkanına sahiptirler. Mezunlar, başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere İçişleri Bakanlığı, Maliye ve Gümrük Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı gibi bakanlıklarda, çeşitli kitle haberleşme kuruluşlarında ve uluslararası bankalarda çalışılabilir, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlıkları gibi devlet bürokrasisinin üst kademelerinde görev yapabilirler. Yine aynı şekilde uluslararası iktisadi ve ticari ilişkiler konularında da yetişen öğrenciler özel sektörün her kolunda iş imkanına sahiptirler.

4) YGS’yi bitirdikten LYS’ye çalışmaya başlayın ama bu sırada bolca tekrar yapmalısınız. Ayrıca Deneme çözerek sınava kendinizi tam olarak hazırlayabilirsiniz.

5) Şimdiye kadar YGS konularının çoğuna hakim olmalı ve LYS konularına temel kısmının geçilmiş olması gerekli.

6) Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Sağlık idaresi programını bitirenlere “Sağlık Yöneticisi” ünvanı verilir. Sağlık yöneticisi (müdür) hastanedeki çok çeşitli etkinliklerin düzenlenmesinden ve yürütülmesinden bölümlere gerekli personel araç ve gerecin sağlanmasından bütçenin hazırlanmasından çeşitli hasta bakım hizmetleri ücretlerinin saptanmasından sorumludur. Yönetici hastanenin halen ve gelecekteki yatak gereksinmesini tespit etmek için gerekli çalışmaları da yapar. Çalışma Alanları: Sağlık yöneticileri kamuya veya özel sektöre ait hastanelerin yönetim işlerinde görev alırlar. Sağlık yöneticiliği ülkemizde son yıllarda bir meslek olarak tanınmaya başlamıştır. Bu nedenle sağlık yöneticilerine büyük gereksinme duyulmaktadır. Diğer sorunuza gelirsek; Kendinize inanmıyorsanız tabiki psikoloji bölümünü kazanamazsınız. Eğer inanır ve düzenli bir çalışma içerisine girerseniz kazanabilirsiniz.

Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

7 Yorum

 1. iyi günler ben 12.sınıf sözel öğrencisiyim benmde hefede sorunum var öğretmenlik istiyordum maalesef atanmıyor adalet düşünüyorum birde gastronomi ama gastronomi bölümü düşünüyorum sizce ne yapmalıyım ?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Sitemizdeki meslek seçimi (Gitmek için tıklayınız.) yazısını okumanız seçeceğiniz mesleği bulmanızda yardımcı olabilir. Hedefinizi belirledikten sonrada o hedef doğrultusunda hemen çalışmalara başlayabilirsiniz.

 2. eylülün ortaalrına doğru yani okullar açılana kadar ygs tamamen biter çünkü dershanede olacak ???sadece bu siteden çalışmak yeterli olur mu???başka bildiğiniz site var mı??ygs mat-geo içinn bunlarıda cevapalrsanızzz çok mutlu olutum

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Öncelikle belirtmeliyim ki siteyi her zaman yardımcı kaynak olarak kullanılmasından yanayım. Elinizde ana kaynaklardan derse çalışıp, siteyi de yardımcı kaynak olarak kullanırsanız oldukça verimli olacaktır. Sadece buradan çalışmanız eksik bir çalışmaya neden olabilir. Ayrıca diğer sitelerden de faydalanabilirsiniz; ekolhoca vb.

 3. şu ana kadar türkçe bitti ygs matta 18 konu 15 tanesi kesinlkle bitiii 3 konuyu dershanede tekrar öğreneceğimm???soru bankam var ama başka hangi yayınlar olmalı????tarih ve coğrafyam berbattt özellklede buna yardım edin ygs geoemtriye hiç başlamadım mutlaka hocanın anlatması gerekiyor yoksa anlayamıyorum??birde benim 10 ve 11.sınıf kitaplarım var ama acaba ben lys kitabı alsam mı ayrıca hani fazla kitaptan kurtulmuş olurum????türkçeden deneme kitabı çözüyorum iyi mi yapıyorum???cevaplarsanızz sevinirim şimdiden teşekkür ederim ALLAH RAZI OLSUN sizden iyiki buldum bu siteyi çok sağolun

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Güzel yorumunuz için teşekkürler. Eğer elinizdeki kaynakların yetersiz olduğunu düşünüyorsanız; Güvender, Fem, Esen, Pi Analitik, Birey vb. istediğinizi kullanabilirsiniz. Diğer sorunuza gelirsek Coğrafya Ders Çalışma Stratejileri ve Tarih Dersi Nasıl Çalışmalı? başlıklarını inceleyebilirsiniz. Eğer LYS çalışmaya başladıysanız ve LYS kaynağınız yok ise kaynak almanızı öneririm. Onun dışında elinizde 10 ve 11.Sınıf kitaplarından da faydalanabilirsiniz. Türkçede deneme çözmeniz bir sorun yok. Yapamadığınız soruların mutlaka çözümünü öğrenin.

 4. Merhaba ygs konularını anlamak için çözümlü kitaplar arıyorum ama bulamıyorum sizin önereceginiz yayın var mı?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Birey, Karekök, Fem vb. yayınlara bakabilirsiniz.

 5. Merhaba. YGS ve LYS deneme sınavlarında full çıkarana kadar çok çalışmayı planlıyorum peki diyelim denemelerde full çıkarmayı başardım sınavda da bu başarıyı elde edebilir miyim çünkü çoğu kişi ben denemeden şu kadar alıyodum sınavda şu kadar düşük aldım diyolar bende üzülüyorum çünkü deneme sınavlarında netlerim arttıkça mutlu oluyorum kendimi kandırmış gibi hissettim öyle söylediklerinde. Bir de ygs-lys sınav düzeyinde hangi kaynakları çözmeliyim şuan elimde ygs için güvender,fem11,sınav denemesi lys içinde güvender denemesi var bunların dışında hangisini çözmeliyim ? Şimdiden çok teşekkür ederim…

  Derscalisiyorum.com Admini Yorumunuza Cevap:
  Elinizdeki kaynaklar şimdilik yeterli gibi yetersiz gelmeye başlayınca yeni kaynaklar (Birey, pi analitik, final vb) alabilirsiniz. Diğer sorununuza gelirsek kesinlikle moralinizi bozmayın, çoğu kişinin düşük alması veya yüksek olmasına takılmayın. Herkesin değerlendirilmesi bireysel olacak. Denemelerinizi çözmeye devam edin. Denemeler sizi sınava hazırlamada en önemli silahlarımızdan biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir