Sponsorlu Bağlantılar

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon YGS-2 ve MF-3 Arasında Fark Var Mı?

Categories Rehberlik
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon YGS-2 ve MF-3 Arasında Fark Var Mı?

Merhaba hocam. Yeni öğretim yılında 11. Sınıf oluyorum bu nedenle kesin bir hedefi önümüze koyup ona göre ilerlemem farz oldu. Sayısal öğrencisi olup Fizyoterapi ve rehabilitasyonluk okumaya karar verdim. Yalnız kafamı karıştıran nokta YGS-2/3 ve MF3 e göre alım yapılması öncelikle ben bunların hangi dersleri ve hangi konuları kapsadığıni tam olarak bilmiyorum, ayrıca 9 ve 10. Sınıf konularında pek başarılı değilim. 11. Sınıfta asılip başarılı olursam LYS den girebilir miyim yardımcı olursanız çok minnettar kalırım , teşekkürker.
Derscalisiyorum.com.tr Yöneticisi Cevap:

Merhabalar. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü YGS-2 ve MF-3 puan türünden öğrenci almaktadır. MF-3 puan türünden alan bir yerden mezun olursanız Fakülte mezunu olursunuz. Bunun dışında başka bir etkisi yok. Hangisinden istediğinize size karar vermelisiniz. Size puan türüne göre derslerin yüzde etkilerini verdim. . Size en çok Fen ve Matematik etki etmekdedir. Derslerin size olan etkisini ve eksiklerinize göre derslere ağırlık vermelisiniz. Bu sayfamızda Hemşirelik Taban Puanlarını görebilirsiniz. Diğer sorunuza gelirsek YGS ve LYS konularına gitmek için tıklayınız.

YGS-2’de;
Türkçe’nin ağırlıgı yüzde 20, 
Temel Matematik’in ağırlıgı yüzde 30, 
Sosyal’in ağırlıgı yüzde 10, 
Fen’in ağırlıgı yüzde 40; 

MF-3’te; 

-YGS-

Türkçe yüzde 11, 
Temel Matematik yüzde 11, 
Sosyal yüzde 7, 
Fen yüzde 11, 

-LYS-

Matematik yüzde 13, 
Geometri yüzde 5, 
Fizik yüzde 13, 
Kimya yüzde 14 
ve Biyoloji yüzde 15; 

Sponsorlu Bağlantılar

10 Yorum

 1. Hocam merhabalar, 27 yaşında yani bu sene açıköğretim lisesi mezunu oldum (Düz lise) bu sene derslerimi çalışıp Fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümüne girmeyi çoook istiyorum. Genel matematik konusunda pek bir iddiam yok ama temel matematik, fizik ve biyolojiye kafam yatkın.. Sorum tam olarak şu; yaşım itibariyle örgün üniversite macerası beni zorlar mı ve temel matematik bilgisi bu bölüm için yetersiz gelir mi ? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Yaşınız sorun olmayacaktır, zorlanacağınızı sanmıyorum. Sayısal bir bölüm olduğu için matematiğinizi geliştirmenizi öneririm.

 2. Merhaba ben 2yillik Fizyoterapi kazandim ancak gidemiyorum.dgs den 4yollik olursa fizik tedavi mi oluyor?

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Aradığınız bölüm sanırım Fizyoterapi ve Rehabilitasyon. Bu bölüm 4 yıllıktır.

 3. Hocaö merhabalar bu yıl mezuna kaldım sayısal öğrencisiyim ve FTR istiyorum ama ygs 2 mi yoksa mf3 mü iyi bilmiyorum. Yani şimdi sadece ygs 2 de istediğim binliği yakalarsam lysye girmeme gibi bi durumum olur mu ya da lysden aldığım puan ygsmi etkiler mi

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Üniversite sisteminde değişikliğe gidildi. Artık YGS ve LYS bulunmamaktadır. Yeni sistem hakkında bilgiler için; Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Üniversite Sınavı 2018

 4. Merhaba ben 10.sinif ogrencisiyim ve sayisal secerek fizyoterapist olmak istiyorum cevremdekiler kararin daha degisir gibi seyler soyluyor ama hedefim kesin matematigim iyi ama fizikte biraz zorlaniyorum yeni universite sinavi da nasil olacak bilmiyorum ama yapamam diye cok korkuyorum

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Sitemizdeki meslek seçimi (Gitmek için tıklayınız.) yazısını okumanız seçeceğiniz mesleği bulmanızda yardımcı olabilir. Hedefinizi belirledikten sonrada o hedef doğrultusunda hemen çalışmalara başlayabilirsiniz

 5. Merhaba hocam.Benim merak ettiğim bir soru var.Fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümüne gitmek için ağırlıklı olarak biyoloji-matematik mi yoksa biyoloji-fizik derslerinin iyi olmas lazım.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Hemen hemen aynıdır. Yukarıdaki soru-cevap yazısında yüzdeleri görebilirsiniz.

 6. Mf 3 den girersek 4 yıl ygs 2 den girersek 2 yıl mi okuyoruz?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Hayır ikisi de 4 yıllık bölümdür.

 7. ygs 2 den fizyoterapi ve rehabilitasyon la lys den fizyoterapi ve rehabilitasyon arasındaki fark nedir hocam. nette ikisinin de 4 yıllık olduğu söyleniyor. diyetisyenlik ygs 2 den gidilirse yine 4 yıllık mı ? teşekkür ederim şimdiden.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Herhangi bir fark bulunmaktadır. İki yerden mezun olanlar aynı diploma ve unvana sahiptirler. Sadece MF-3’den alan fakülte, YGS’den alan ise yüksekokul adını almaktadır. Yüksekokulda yani YGS’den alan yerlerde Meslek Liselileri ek puan almaktadır. MF-3’de bu durum söz konusu değil.

 8. Hocam merhaba ben düz lıse mezunuyum.Ben fiziktedavi istıyorum sınavı başaramadım o yuzden bu sene tekrar hazırlanmak ıstedım dersaneye basladım ama su fen bılımlerını nasıl halletmem gerektıgı konusunda sıkıntılıyım arkadaslarım bıyolojıyı ozet cıkararak calısmam gerektıgını soyluyor bunun zaman kaybı oldugunu dusunuyorum fızık kımya bıyolojı bu derslere nasıl calısmam gerektıgını soyleyıp benı yonlendırırsenız cok memnum olurum.Teşekkurler 🙂

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:

  Fizik ve kimyada durumunuzun kötü olduğunu belirtmişsiniz; elinizde yazılı kaynaklar olsun. Eğer yok elinizde yeterli kaynak yoksa,birçok kaliteli yayın mevcut dilediğiniz bir yayını almanızı öneririm ancak Fizik ve Kimya seçeceğiniz yayın çok zor olmazın. Bu sayfada çalışma programı nasıl hazırlanır? hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate alarak çalışabilirsiniz. Ders çalışma şeklinize gelirsek konuyu çalışırken önemli yerleri kısa kısa notlar alın, konuyu çalıştıktan sonra mutlaka ama mutlaka soru çözmelisin elbette birçok yanlış çıkacaktır bu seni üzmesin yanlış yapa yapa konuyu anlayacaksınız. Çıkan bu yanlışları ve yapamadıklarınız çözümlerini öğreneceksin ki bilgi havada kalmasın kafanıza tam olarak otursun ancak bu sayede konuyu tam olarak kavrayacaksınız. Biyoloji konusuna gelirsek; Biyoloji ders sayısal bir ders olmasına rağmen sözel ağırlık bir derstir bu yüzden ders çalışıp konuyu anlasanız bile düzenli tekrar yapmazsanız konuyu unutabilirsiniz. Bu derse çalışırken, konun özetini çıkarın veya diğer derslerde de tavsiye ettiğim gibi kısa hatırlatıcı notlar alabilirsiniz ileride konuyu tekrar ederken bu notlar size hatırlatıcı olacaktır. Aldığınız notlar uzun uzun olmasın, bu gereksiz ve en önemlisi vakit kaybına neden olacaktır. Konuya çalıştıktan sonra yine soru çözmeyi unutmayın. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 9. Merhaba Hocam. Ben bu yıl düz lise sözel bölümünden mezun oldum. Sınava tekrar hazırlanmak için mezuna kaldım. Sözel mezunu olmama rağmen Hemşirelik kazanmak için çabalamaya karar verdim fakat dershaneye hiç gitmedim dershanesiz hazırlanmam gerek ve sayısal da hiç temelim yok açıkçası biraz derslere başladım fakat zorlandım bi korku sardı beni ama pes etmek de istemiyorum daha çok çalışmaya karar verdim. Umarım boşuna çabalamıyorumdur sizce sınava kadar ygs ile lys den o puanlara sıralamalara ulaşabilir miyim ? Hedefim Fakülte okumak günde 4 saat çalışıyordum yetmiyor sanırım biraz daha arttırarak çalışmaya karar verdim. Umut var mıdır acaba çok çabalarsam ulaşa bilir miyim hedefime şimdiden teşekkür ederim.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Eğer düzenli ve sistemli olarak ders çalışırsanız tabii ki kazanabilirsiniz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir