Sponsorlu Bağlantılar

Hemşirelik Hangi Puan Türünden Öğrenci Alıyor?

Categories Rehberlik
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

Hemşirelik Hangi Puan Türünden Öğrenci Alıyor?

Sevda: Merhabalar. Benım kafamı karıştıran sorular var . LüTFEN YARDIMCI OLUNUZ. şİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERIM .. – mesela ygs ye gırsem hemşirelık ıçın yeterlı puanı alsam lys yede gırsem . Bu sefer ygs de kı puanımı kullanamck mıyım ? – ygs de hemşirelık ıcım yaklassam lys ye gırerek ustune puan ekleyıp hemsıreşlıge gıdebılır mıyım ? -tercıh yaparken hem lys den hem ygs den tercıh yapabılr mıyım ? mesela hemşirelık ve ogretmenlık gıbı ? – lys ys gırsem sadece ygs puanımı baz alarak tercıh yapabılır mıyım ( TICARET MESLEK LISESI ) 12.SINIF —– TŞK—–

Derscalisiyorum.com.tr Yöneticisi Cevap:

Merhabalar. Bende sırayla sorularınızı cevaplayayım; – LYS girip-girmemeniz veya aldığınız puanın, YGS puanınızda veya tercihinizde herhangi bir etkisi olmaz. – Hemşirelik YGS-2 ve MF-3 puan türlerinden öğrenci almaktadır. Eğer YGS’den alan bir bölüme yerleşeceksiniz, LYS’nin herhangi bir etkisi olmaz. (LYS’den tüm soruları doğru yapsanız bile etkisi olmaz.) Eğer MF-3’den tercih yaparsanız LYS’nin %60 etkisi olmaktadır. – İstediğiniz bölümleri tercih edebilirsiniz. LYS’den tercih edecekseniz YGS+LYS İlgili sınavlarına girmelisiniz. – Eğer YGS’den bir bölüm tercih edecekseniz YGS puanınızı dikkate almalısınız. Ancak MF-3 puan türünden öğrenci alan bir bölümü tercih ederseniz MF-3 puanınıza bakmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

7 Yorum

 1. Merhaba ben 2 yıllık patoloji, fizyoterapi veya acil yardım istiyorum bunun için sadece TYT yeterli mi ?

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. 2 Yıllık bölümler için TYT’ye girmeniz yeterlidir.

 2. Tyt puaninida seneye kullanabilcekmiyiz yada

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. 1.oturum yani TYT’de 200 ve üzeri bir puan alırsanız. Puanınızı bir sonraki senede kullanabilirsiniz.

 3. Merhaba sadece tyt le hemsirelik secebiliyomuyuz

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Yetkili makamların açıklamalarından anlaşıldığı üzere lisans bölümleri için 2.oturuma da girmek zorundasınız. Hemşirelik lisans eğitimi olduğu için TYT + YKS’de Fen Bilimleri ve Matematik oturumlarına girmeniz gerekmektedir.

 4. Merhaba ben sağlık meslek hemşirelik mezunuyum bu sene sınava tekrardan hazırlanıyorum anladığımaanladığım göre yeni sistemde tyt de matematik türkçe ve geometri yapmak lazım peki yks de hemşirelik fakültesini kazanmak için hangi derslere ağırlık vermem lazım

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. YKS’yi eski sistemdeki LYS gibi düşünebilirsiniz. İlk oturum olan TYT herkes için zorunlu olup, Hemşirelik için TYT + YKS’de Fen Bilimleri ve Matematik oturumlarına girmeniz gerekmektedir.

 5. Lys den girip ygs den tercih yapılabilirmiyimm ??

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap
  LYS’ye girebilmeniz için YGS’ye girmeniz gerekli. Her puan grubu kendi içerisinde değerlendirilir. YGS puanlarına LYS’nin bir etkisi yoktur.

 6. Merhabalar ben sağlık meslek lisesi 2.sınıf öğrencisiyim bazı üni.ler ygs2 puan türüyle öğrenci alıyor eğer ben ygs den yeterli puan alırsam hemşirelik için lys ye girmeme gerek kalırmı çok saolunn..

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  A.S Hemşirelik bölümü 4 yıllık bir linsans bölümüdür. Hem YGS-2 hemde MF-3’den öğrenci almaktadır. YGS ve MF’den alan yerlerin 2 tane farkı vardır; YGS’den alan yerlerde sağlık meslek liselileri ek puan alırlar (Yani avantajlısınız) ve Sağlık Meslek Yüksekokulu okurlar, MF’de ise ek puan gibi bir durum söz konusu değil ve Fakülte olarak geçmektedir. İkisinin diploması eşdeğerdir. YGS’den yerleşmeyi düşünüyor ve puanınız yetiyorsa da LYS’ye girmenize gerek yok.

 7. merhaba ben 12.sınıf tm bölümü , düz lise öğrencisiyim fakat son senemde hemşire olmaya karar verdim sayısalım çokta iyi değildir fen olarak biyolojiye ilgim var sözelde çok daha iyiyim. bu şekilde hemşire olma imkanım varmı? elimden geldiğince sayısala fenede çalışıcam, ama ygsden nasıl kazanabilirim bu konuda pek bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim gerekirse 1 sene ara verir hazırlanırım hemşirelik tek hedefim

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Yeterli puanı alırsanız tabiki kazanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir