Sponsorlu Bağlantılar

2 Yıllık Hemşirelik Var Mı?

Categories Rehberlik
Sponsorlu Bağlantılar


Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

2 Yıllık Hemşirelik Var Mı?

Hocam merhaba ben 1983 doğumluyum
2000 yılında ticaret meslek lisesinden
Mezun oldum o günden bugüne eğitime
Ara verdim bir çocuk annesiyim şimdi 2 yıllık hemşirelik okumak
İstiyorum bu konuda hiçbir bilgim yok
İstanbul eyüpte oturuyorum bana yakın
Bir özel üniversite de okumak istiyorum
Ticaret meslek bitirdiğim için hemşirelik
Okumamda herhengi bir engel varmıdır
Birde hemşirelik yaş sınırı varmıdır

Derscalisiyorum.com.tr Yöneticisi Cevap:
Merhabalar. Öncelikle şunu belirtmek isterim 2 yıllık hemşirelik bölümü yok. YGS ve MF’den alan hemşirelikte 4 yıllıktır. Diğer sorunuza gelirsek herhangi bir liseden mezun olmanız hemşireliği tercih etmeniz için yeterlidir yani önünüzde herhangi bir engel yok.Kafanıza takılan bir şey olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

56 Yorum

 1. Meraba hemsırelık te yuksekokul fakülte farkını öğrenmek istiyorum araştırdığım kadarıyla yukselokulun netlerı daha düşük bunun nedeni nedir iş bulma noktasında fark var mıdır

  1. Merhabalar. Herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Eskiden yüksekokullar YGS ile alırken fakülteler MF puanı ile almaktaydı. Diplomaları aynıdır.

 2. merhabalar ben 2016 makine müh mezunuyum. açıkcası 2019 da tekrar girerek hemşirelik okumak istiyorum. 2 yıl hemşirelik yüksekokulu okuyan bireyler daha sonra ne şekilde çalışabiliyorular. 4 yıllık lisans olmasına rağmen hemşirelik yüksekokuluda bulunmaktadır. birde 300 puan almak için ne kadar soru yapılması gerekiyor aradan( benim için) baya zaman geçtiği için yeni sisteme baya uzak durumdayım.

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. 2 yıllık hemşirelik bölümü bulunmamaktadır. Hemşirelik 4 yıllık Sayısal bir bölümdür. Sayısal puanınızın 300 olması için ne kadar bir başarıya ihtiyacınız olduğunu görmek için puan hesaplama programlarına bakabilirsiniz.

 3. Merhabalar ben lise 1 ogrencisiyim liseyi 3 senedir dondurdum simdi tekrardan okumak istiyorum yanliz açıktan okumak istiyorum hemsirelik istiyorum kaç yıl surer

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar.Öncelikle liseyi bitirip üniversite sınavında hemşirelik bölümünü kazanmanız lazım. Hemşirelikte 4 yıllık bir bölümdür.

 4. Merhaba ben üniversitenin 2 yıllık muhasebe ve vergi uygulamaları bölümünü bitirdim meslek yüksekokulunu bitirdim açıköğretimden sağlık bölümünü okuyabiliyormuyum acaba ne yapmam lazım hangi bölümü seçmem gerekiyor

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Sağlık bölümü okuyabilirsiniz. Önünüzde herhangi bir engel yok ancak açıköğretim programları bellidir. Hangi bölümü okumak istiyorsunuz?

 5. merhaba hocam tekrardan hemşirelik önceden ilk oturumda alıyordu bu sene sistem değişti tyt oldu ve şöyle diyorlar hemşirelik önceden alıyordu ilk oturumdan ama bu sene almıyor diyorlar doğru mu ?

  Derscalisiyorum Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Hemşirelik için 2.oturuma da girmeniz gerekmektedir.

 6. evet hocam özel üniversite girme şansım yüksek mi sizce ?

  Derscalisiyorum Yöneticisi Cevap:
  Tekrardan merhabalar. Bazı Özel üniversitelere (ücretli) yerleşebilirsiniz. Bir önceki senenin sıralamalarına ve puanlarına bakarsanız bazı üniversitelerin dolmadığını görebilirsiniz.

 7. hocam benim sıralamam 959 binli bişey geçen seneki hemşirelik puanlarına bakıyorum mesela 236 puanla almış ama sıralaması 589 binle almış en son ama ben 242 puan aldım sıralamam 959 binli ben o üniversiteyi yazsam gelme ihtimali olur mu ?

  Derscalisiyorum Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Sıralamaları referans almanız daha doğru sonuç verecektir. Belirttiğiniz üniversite özel bir üniversite mi?

 8. mrb hocam ben tm öğrencisiyim ama tyt den 242 puan aldım hemşireliğe gitmek istiyorum vakıf üniversitesine gidicem eğer gidersem 4 yıl okuyacağım demi sadece adı yüksekokul olarak geçecek fakülte olarak değil

  Derscalisiyorum Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Hemşirelik 4 yıllık bir bölümdür. Yüksekokul veya Fakülte olması eğitim süresini değiştirmeyecektir.

 9. hocam iyi günler. sağlık meslek lisesi mezunuyum ve açıktan bir sağlık bölümü okuyup kpss ile hemşirelik seçme imkanım varmı açıktan sağlık böümü okuyup üniversiteyi sonra nasıl hemşirelik seçebilirim bana bi yardımcı olur musunuz

  Derscalisiyorum Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Hemşirelik örgün bir eğitimdir. Açıktan okuyamazsınız. Üniversite sınavında hemşirelik kazanmanız ve 4 yıllık bir eğitim almanız gerekmektedir.

 10. Ben sağlik meslek 4. Sınıf ögrencisiyim şuan hemşre yardimcisi olarak hastanede staj yapiyorum . Ama üniversite konusunda kaygilarim var hemsirelik bölümüne üniversitede hiç sağlik bilgisi okumadan anafolu lisesini bitiripte tercih edenler çok ben 4 yildir kemik ezberliyorum ve üniversiteyi sağlik mezunu olarak tutturanlarin orani dha az sağlik okuyanlar hemsirelik devam ederse üniversite alımlarında ayrıcalığimız olacak mi ¿? Yoksa anadoluda 4 yil boyunca fizik kimya biyoloji matematik dersi alanlar mi ? Girecek bilgilendirirseniz çok sewinirim çünki bu şartlarda çok dezavantajliyiz 😢

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Sınavda yüksek puan alan yerleşecek. Anadolu lisesi mezunu bir kişinin aldığı eğitimin size oranla Üniversite Sınavında ona avantaj sağladığı maalesef doğru.

 11. Hocam gecen yıl ygs 2 ile girilen hemşirelik bölümü bu yıl tyt puanıyla alınıcakmı.Fakülteler yks ile alıcak onu biliyorum ama hemşirelik yüksekokullarıdamı yks ile alıcak yoksa tyt puanıylamı.Araştırdım ama hic bir yerde tam bir açıklama yok.Yardımcı olursanız sevinirim.

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Henüz kesin bir açıklama yok. Büyük ihtimal eski sistem gibi olacaktır. Yani hem ilk oturumla hem de ikinci oturumla (TYT+YKS) alacaktır. Açıklamaları takip etmenizi öneririm.

 12. Hocam ben 27 yaşındayım iki cocuk annesiyim hasta ve yaşlı hizmetleri lisesini okudum ve şimdi üniversiteye hazırlanıyorum ebelik veya iki yılık sağlık bölümlerini okumak ıstiyorum bunun icin üniversite sınavında en az kaç puan almam gerekir hocam lütfen cevap bekliyorum

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Gitmek istediğiniz Üniversitenin geçmiş yıllardaki taban puanlarına bakarak bu sorunun cevabına ulaşabilirsiniz 🙂

 13. Meraba ben sağlık meslek lisesi 2. Sınıfım hemşire olmak için kaç yıl okumak gerekiyo

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Hemşirelik 4 yıllık bir bölümdür.

 14. Oncelikle merhabalar sayin hocam
  Anadolu saglik meslek lisesi hemsirelik mezunuyum.(2 yildir mezun oldum) suanda onlisans tibbi laboratuvar teknikleri 2.sinif ogrencisiyim 2018 kpss de lise duzeyinemi gireyim hemsire olarak yoksa laboratuvar olarak onlisans duzeyinden mi gireyim. Hangisinin onu sizce daha acik gunumuz sartlarinca ? Danismanlik yaparsaniz bu konuda cok ama cok makbule gecer hocam. Allah razi olsun. Simdiden tesekkurler.

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Hangisini seçmeniz gerektiği hakkında bir yorum yapmam doğru olmaz. İkisi birbirinden farklı meslekler ilginize göre buna karar vermeniz germektedir. Eğer atanma olarak düşünüyorsanız. Geçmiş yılların atama puanlarına ve açılan kontenjanları inceleyerek hangisinin sizin için uygun olduğunu görebilirsiniz.

 15. Mrb ben açık öğretim lise 2 gidiyorum benim epey bir sorum olacak birincisi hemşirelik istiyorum ve çokda çalişiyorum staj yapmak istiyorum ama açik oğretimde hemsirelik bolumunden yokmuş ole duydum hem ygs girsem istediğim üniverstienin o alanin puanini tutursam gidebilirim değilmi ondan sonra yatay geçiş yapabilirmiyim

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Sizin de belirttiğiniz gibi Açıköğretimde Hemşirelik bulunmamaktadır. Hemşirelik bölümü 4 yıllık bir lisans programıdır. (Staj zorunluluğu da vardır) Ayrıca Üniversite Sınavında değişikliğe gidildi. Artık YGS ve LYS bulunmamaktadır. Yeni sistem hakkında bilgiler için; Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Üniversite Sınavı 2018

 16. Selamün aleyküm
  Benn Anadolu lisesi son sınıfım
  Tyt ile iki yillik odyometri okumak istiyorum. Yeni sisteme göre türkçe ve mat yapmak yeterli olacaktır. Peki Anadolu lisesi olmam burda beni geri plana atarmi ? Öncelik sağlık mesleklere veriliyor yer kalırsa diğer liselerden alıyorlar diye duydum. Doğru mudur? Ve bu alanda kolay atama var diyorlar? Açıklar mısınız. .

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Aleykümselam. Öncelik gibi bir durum söz konusu değil. Eski sistemde sınavsız geçiş veya öncelik vardı. Ancak bu sistem kaldırıldı. Sağlık bölümlerin alımı fazladır ancak atama ile ilgili daha fazla bilgileri ilgili bölüm mezunlarının oluşturduğu forum/sosyal medya gruplarında bulabilirsiniz.

 17. Merhaba ben sağlık meslek lisesinde okuyorum üniversitede hangi bolumlere 2 yıllık gidebilirim daha sonradan dgs ile 4 senelik yapmak için hemşirelik bölümüne gidebilir miyim

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Bölümünüz nedir?

 18. Merhaba, ben sağlık meslek son sınıf öğrencisiyim. Biliyosunuz bizde bölümler değişti ben sağlık bakım teknisyeniyim acaba bize hemşireliğe ek puan hakkı tanırlar mı bunun içinde TYT ye girmem yeterli olur mu? Teşekkürler😌

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar.ÖSYM tarafından resmi olarak hangi bölümlerin hangi puan türü ile alacağı henüz açıklanmadı o yüzden TYT yeterli mi onun cevabı belli değil. Hemşireliğe ek puan bulunmamaktadır.

 19. Ben eşit ağırlık öğrencisiyim. Yeni gelen üniversite sistemiyle hemşire nasıl oluna bilir acaba?

  1. Leyla Hanım eski sistemde hemşire nasıl oluyorsa yeni sistemde de benzeri olacaktır. Çalışmalarınıza aynı şekilde devam etmelisiniz.

 20. iyi günler ben bu sene ygs sınavına gircem ve ygs 2 den hemşirelik tercih etmek istiyorum ama onların 2 yıl olduğunu ve hiç bir önemini olmadığını 4 yıla tamamlamak için zor bir sınava girmem gerektiğini söylüyolar bu konuda bana yardımcı olurmusunuz ?

 21. Hocam ygs den 150 aldım özel sağlık ünüverstelerine gidebilirmiyim gidebilirsem hangi bölümler

 22. Mrb
  Saglik meslekte ebelik bolumu yok diye biliyorum.ygs2 de girersem onumde avanlajli kisiler olmaz galiba
  Tsk.

  1. Sağlık Meslek Liseliler YGS’den alan yerlerde ek puan almaktadır. Yani sizden avantajlıdırlar. Ancak öncelik diye bir durum söz konusu değil. Puanı yüksek olan yerleşir.

 23. Selamuneleykum ben YGS 2 sen ameliyat teknikerliği bolumu hakında bilgi almak istiyorum hocam bu konuda ne düşünüyorsun uz atama durumu nedir

  1. Aleyküm selam çok detaylı bir bilgim yok. Ancak 2 yıllık sağlık bölümleri genellikle popüler ve atamaları kolay bölümlerdir.

 24. ben ticaret meslek lisesinde bilgidayar sekreterlik alanı okuyorum 2 yıllık hemşirelik istiyorum kaç puan almam lazım

 25. merhaba ben yahya lise son sınıf öğrencisiyim iş sağlığı ve güvenliğini okumak istiyorum bu bölüm hakkında bana bilgi verebilirmisinz ataması falan bildiğiniz kadar şimdiden tşk ederim

  1. Merhabalar. Öncelikle belirtmeliyim ki 4 yıllık İş Sağlığı ve Güvenliği bölümüne sahip üniversitelerin sayısı çok az, 2 yıllık bir bölümlerde ise meslek liselilerin sınavsız yerleşme hakkı bulunmaktadır. Eğer meslek liseli değilseniz 2 yıllığa yerleşmeniz çok zor. Diğer sorunuza gelirsek yeni yasalar ve İş Sağlığı ve Güvenliğine duyulan talebin artması nedeniyle iş imkanı yüksek bir bölümdür.

 26. merhaba ben ortaokulu yenı bıtırdım açıktan hemşirelik okuyabılırmıyım yani bi engel varmıı ?

 27. Hocam ben bu yıl özel bir Üniversite’de 2 yıllık sağlık bölümü okumak istiyorum ama hangisine gideceğimi bilmiyorum bana önü açık bir kaç bölüm tavsiye edermisiniz..birde hocam 2 yıllık eczane hizmetleri bölümü okursam eczane açabilirmiyim

  Derscalisiyorum Yöneticisi Cevap:
  Bölüm önerisinde bulunmuyorum. Kendi yetenek ve ilginize göre karar vermelisiniz. Sadece bölümler hakkında genel bilgilendirme yapabilirim. Diğer sorunuza gelirsek; Eczane açma yetkinizin bulunmaması lazım. Detaylı bilgi için resmi gazeteyi inceleyebilirsiniz. Gitmek için tıklayınız.

 28. Merhaba hocam,
  Ben meslek secimi hakkinda cok zorluk cektim .ama hemsirelik,ebelikte karar kildim. Tm. 11 ogrencisiyim sorum,
  Sayisalim biraz sorunlu ygs 2 de sayisali ve feni sozel ve sosyalla tamamlayabilirmiyim?
  TESEKKURLER

  Derscalisiyorum Yöneticisi Cevap:
  Sayısal yapmadan kazanabileceğinizi soruyorsanız. Çok zor kazanmanız. Önünüzde yeterli süre var sayısal derslere de çalışmanızı öneririm

 29. Hocam eşitağırlıkcıyım daha önce dediğim gibi sayısal yere gitmem beni çok zorlar mı? bide hemşirelik,anestezi, beslenme ve diyetetik,fizik tedavi aralarında kaldım bunlardan hangisinin dersleri daha kolaydır yardım ederseniz çok sevinirim.

  Derscalisiyorum Yöneticisi Cevap:
  Sayısalın sizi zorlayıp zorlayamayacağını bilemem. Bu size kalmış bir durum. Diğer sorunuza gelirsek; belirttiğiniz bölümlerde derslerin kolaylığı yerine kendi istekleriniz ve yetenekleriniz doğrultusunda tercih etmelisiniz.

 30. Merhaba hocam ben eşit ağırlık öğrencisiyim ama özelden hemşire yada anestezi bölümlerinden birini okumak istiyorum.1.sorum hocam hemşire olmak için ygs2 yada mf3 istiyor 2’si arasındaki fark nedir? Siz hangisini önerirsiniz kolaylık açısından şimdiden teşekkürler.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Hemşirelik bölümü 4 yıllık bir linsans bölümüdür. Hem YGS-2 hemde MF-3’den öğrenci almaktadır. YGS ve MF’den alan yerlerin 2 tane farkı vardır; YGS’den alan yerlerde sağlık meslek liselileri ek puan alırlar (Sizden avantajlıdırlar) ve Sağlık Meslek Yüksekokulu okurlar, MF’de ise ek puan gibi bir durum söz konusu değil ve Fakülte olarak geçmektedir. İkisinin diploması eşdeğerdir.

 31. merhabalar ben sağlık meslek lisesi ebelik bölümü mezunuyum ve şu anda sağlık kurumları işletmeciliği okuyorum bu bölümü bitirdikten sonra lisedeki ebelik diplomam yanarmı

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Detaylı bir bilgim yok ama diplomanızın yanması için bir neden yok. Yanacağını sanmıyorum.

 32. iyi günler benim size bir sorum olacak ben ticaret lisesi mezunu olucam bu sene ama geçiş hakkımı kullanıp dondurmak istiyorum dışarıdan 2 yıllık işletme bitirmek istiyorum.bu mümkünmüdür. beni bu konuda yönlendirir seniz sevinirim teşekkürler.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Geçiş hakkınızı kullanıp daha sonra kaydınızı dondurabilirsiniz.

 33. 2 yıllık hemşirelik bölümü yoksa kpss önlisans alımlarında ki hemşirelik alımları ne oluyor şimdiden teşekkürler

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Üniversitelerdeki bölümlerde artık 2 yıllık hemşirelik bölümü bulunmamaktadır. Eskiden 2 yıllık bölümlerden mezun olanlar önlisans hemşire diploması almışlar. Yani hemşirelik artık lisans düzeyinde. Artık önlisans hemşirelik dipolması diye bir durum yok. Ayrıca 2007 yılındaki yönetmelik geçici maddede ülke 5 yıl süre ile Sağlık liselerine öğrenci alımı olacak ve mezunlara hemşire ünvanı verilecek deniliyor. Daha sonra bu süre 5 yıl daha uzatıldı. 2014’ten itibaren sağlık meslek lisesine kaydolanlar hemşire olarak mezun olamayacak.

 34. 2009 Kız meslek lisesi mezunuyum 2 yıllık hemşirelik okumak istiyorum ne yapmam gerekir

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Yukarıda da belirttiğim gibi 2 yıllık hemşirelik bölümü bulunmamaktadır.

 35. Öncelikle merhaba sayın sayfa yöneticisi ilginizden dolayı sizi tebrik ederim sorum şu bu sene sınava girip sağlıkla ilgili bir bölüm istiyorum Anestezi,Att ve Hemşirelik bölümlerini düşünüyorum bu bölümlerden hangisini yazayım bilemedim anadolu lisesi çıkışlıyım ancak özelde yazabilirim, bu bölümleri geleceği nasıl direk işe başlıyacağım bir meslek istiyorum şimdiden teşekkürler

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Sorunuza gelirsek; ülkemizde sağlık sektörüne ihtiyaç artarak devam etmektedir. Bu yüzden iş bulamama gibi bir korkuya kapılmanıza gerek yok. Çevrenizden belirttiğiniz meslekleri yapanlarla konuşabilirsiniz. Ayrıca sitemizdeki meslek seçimi (Gitmek için tıklayınız.) yazısını okumanız seçeceğiniz mesleği bulmanızda yardımcı olabilir.

 36. Merhaba Hocam ben end mes. Lisesinde makine ressamlgi bolumu son sinif ogrencesiyim 4 senedir mat2 gormyrm o yuzden ygs2 ile hemserelik bolumune gitmek istiyorum 2 yillk hemserelk nedir aciklarmisinz lutfen aklim cok karisik

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Yukarıda da yazdığım gibi 2 yıllık Hemşirelik bölümü yoktur. YGS-2’den alan hemşirelikte 4 yıllıktır.

 37. merhaba
  ben kız meslek lisesi çocuk gelişim bölümü lise 4 öğrencisiyim lys den hiçbir şey bilmiyorum bu nedenle sadece ygs ye girmeyi düşünüyorum acaba lys ye girmediğim için puanımda bir düşme olur mu ayrıca ygs2 hemşirelik istiyorum bölüm hakkında ve tercihler hakkında bilgi verir misiniz?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  LYS girmemenizin YGS puanınıza herhangi bir etkisi olmaz. Bu sayfamızda Hemşirelik Taban Puanlarını görebilirsiniz. Ayrıca YGS-2 Hemşirelik bölümünde Sağlık Meslek Liselilerinin ek puan aldıklarını unutmayın.

 38. merhaba hocam bu 2 yıllık hemşirelğn 4 yıllıktan farkı ne

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Yukarıdaki yazının tamamını okusaydınız; 2 yıllık hemşirelik bölümü diye bir şey olmadığını görebilirsiniz. Hemşirelik 4 yıllık bir bölümdür.

 39. hocam ben sedef ben muhasebe ve finasman bölümünde okuyorum fakat alanımda ilerlemek istemiyorum son sınıf öğrencisiyim şimdilik okul birincisiyim gibi gözüküyor edebiyat isitiyorum az bi zamanım kaldı nasıl çalışabilirim dersnaeye gitmiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:

  Bu sayfada çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 40. hocam benim ygs 2 213 girebilirmiyim

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Hemşirelikten bahsediyorsanız girme şansınız çok düşük. Ancak hemşirelikte tabanı sınırını ve yeni açılan yerleri yazarak şansınızı deneyebilirsiniz.

 41. tesekkür ederim sizce ucak mühendisligi icin yeterli is olanakları var mı? ( TÜRKİYE DE)

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Devlet ve Özel sektör her sene çeşitli yatırımlar yapmaktadır.

 42. merhaba ben pilot olmak istiyorum ama göğüs kafesimde sekil bozuklugu var ameliyat olsam saglık raporu alabilirmiyim.
  ucak muhendisligi için de saglık raporu gerekli mi?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Uçak Mühendisliği için böyle bir rapora ihtiyacınız yok. Uçak mühendisi olunca pilot olmuyorsunuz. Diğer sorunuz hakkında bir kesin bir şey söyleyemem.

 43. yni atıyorum mf için 300 puan alan kişi geçen sene 100.000 sıradaysa bu sene belki o puana göre sırlaması 90.000 olur deil mi hocam ?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Evet olabilir. Bu yüzden tercih ederken sıralamaları dikkate almalısınız. A bölümü geçen sene 300 puan 100.000 sıralama alırken zor bir sınav vb. etkilerden dolayı bu sene 280 puanla alabilir ancak sıralaması yine 100.000’lere yakın bir aralıkta olacaktır. Tabi ki bölümdeki sıralamanın değişmesi sınavın zorluğuna bağlı olduğu gibi o seneki ilgiye görede değişeceğini unutmayın.

 44. teşekkür ederim hocam yani puanların düşmesi demek sıralamaların da geri çekileceğine delalettir deil mi hocam ?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Hayır şöyle ifade edeyim. Puanlar o senin sınavın zorluğuna veya kolaylığına göre artabilir veya azabilir. Ancak bu durum tüm öğrenciler için geçerli olduğu için sıralamalarda ki etkisi puanlarda artma ve azalmalara oranla çok daha küçüktür.

 45. merhaba hocam bir sorum olcak.Bu sene puanlar düşer mi ? ve 2014 lys 1 sınavından çıkan herkes mat zordu diyorlar ve internetten okuduğum yorumlarda hep mat zordu dio sizce mf’ler için puanlar düşer mi bu sene ?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Puan olarak düşme olması yüksek ancak tercihinizi yaparken sıralamaları dikkate almanız daha doğru sonuç verir.

 46. Peki ticaret meslek lisesinden mezun olan kişi ygs-2 ile hemşirelik tercih etse gelme olasılığı var mıdır ?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Puanınız yeterli ise tabi ki yerleşebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir