Sponsorlu Bağlantılar

Okul Puanı ve Ek Puanın Sıralamalardaki Etkisi

Categories Rehberlik
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

Okul Puanı ve Ek Puanın Sıralamalardaki Etkisi 

merhaba hocam ygs-1 den 264 puan aldım ve sıralamam 209455 dir.Benim 3 sorum olck:
1.okul puanı olarak 52 puan gelcek ve yeni sıralamam nasıl olur artar mı azalır mı yani ne kadar düşer sıralamam ?
2.EK Paunla beraber toplam 78 puan gelcek ve yeni sıralamam nasıl olur artar mı azalır mı yani ne kadar düşer sıralamam ?
3.Hocam istediğim mf4 bölüm sıralama olarak 50.000 ile 90.000 arasında istiyor sizce o sıralamaya kadar düşerebilir miyim ve neler yapmamı önerirsiniz bu kısa zamanda(daha önceleri çalıştım lyseye )_ şimdiden çok teşşekür ederim hocam siteniz harikaa…

Derscalisiyorum.com.tr Yöneticisi Cevap:
Merhabalar. Puan türünüzü belirtmeniz daha doğru bir sonuç verecektir.
1.52 puan sizi 20.000 civarında kişi geçmenize yardımcı olacaktır
2.Ek puanla ise 100.000 civarında bir oynama gösterecektir. Ancak ek puanlı başarı sıralamanız ayrı olarak hesaplanacak. Buda sıralamanızın daha düşük olması anlamına gelmektedir. Mesleki tercihinizde birini yaparken kılavuzdaki ek puanlı sıralamayı dikkate alacaksınız.
3. Evet belirttiğiniz aralığa sıralamanıza çekmeniz mümkün. Bu sayfada çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Sitemizde yapmış olduğunuz diğer yorum ve cevaba gitmek için tıklayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

69 Yorum

 1. Hocam merhabalar sağlık meslek lisesi mezunuyum.ygs4 puanım 343 sıralamam 42binlerde okul puanım 93sizce sıralamamı ne kadar değiştirir zihin engelliler öğretmenliğine girebilirmiyim

  1. Merhabalar. Büyük olasılıkla istediğiniz bölüme yerleşirsiniz. Tebrik ederim.

 2. selamün aleyküm hocam ben ihl ygs 4 sıralamam 459binlerdeyim diplomam 55 civarı gelir sizce ilahiyat gelir mi

  1. Aleyküm selam. Sıralamanız düşük kalmış gelme şansı düşük. Ancak ek puanlı sıralamanız açıklandıktan sonra sıralamanızı belirtirseniz durumunuzu bir daha değerlendirebiliriz.

 3. merhaba hocam ygs 2 puanım 272 sıralamam 153.000 okuldan gelecek puanım 41 hemşirelik düşünüyorum İzmir’i istediğimden sıralamamı en kötü 80.000 e çekmem gerekiyor önerileriniz nelerdir? Bi de ygs sıralamam okul puanıyla nereye gelir? Teşekkürler.

  1. Merhabalar. Kusura bakmayın biraz geç dönüş yaptım. Okul puanı ile sıralamanız 5 bin civarında geriye gidecektir. Diğersorunuza gelirsek; belirttiğiniz aralığa sıralamanızı çekebilirsiniz. Ancak kalan vaktinizi çok iyi değerlendirmeli ve eksiklerinizi gidermelisiniz.Bu sayfamızda çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.

 4. Ilahiyati kazanmayı çok istiyorum ama olmuyo ben ygs 4 ten 247 aldımsiralamam 400 binlerde okuldan 63 puan geliyo Ilahiyati kazanma umudum hicmi yok tek hayalim ilahiyat okumak lütfen cevap verin

  1. Sınırın hemen altında gibisiniz. Kazanma şansınız var ancak okul ve ek puanınız eklendikten sonraki sıralamanız açıklandığında yazarsanız durumunuzu tekrar değerlendirebiliriz.

   1. Bu cevabı banamı yazdiniz hocam yoksa başka birinemi yazdiniz kazanma ihtimalim varmı gercekten

 5. YGS 4 198 bindeyim YGS 5 294 bindeyim okul öncesi ve zihinsel engelliler gelir mi diye sormustum hocam

  1. Merhabalar. Sorularınız cevaplandı. Ancak İlknur, Ayşe gibi farklı isimler kullanarak yorum attığınız için dikkatinizden kaçmış olabilir.

  1. Sınavsız geçiş hakkınızı kullanacaksanız. Adı üzerinde sınavsız geçiş. 🙂 Barajı geçip geçmeniz önemli değil.

 6. SLM YGS 2 243 PUAN ALDIM BASARI SIRALAMAM 226 BİN OKULDAN 50 PUAN GELİCEK İSTEDİĞİM ÜNİVERSİTEDE BASARİ SIRALAMASI 199 BİN OLAN EBELİK BÖLÜMÜNÜ KAZANABİLİR MİYİM?

  1. Belirttiğiniz sıralama sizi 15-20 bin civarı ileriye götürür. Belirttiğiniz yerin gelip gelemeyeceği hakkında kesin bir yorum yapmak zor.

 7. Merhaaba benim ygs2 siralamam 690.000lerde ozel universitede istedigim bolum en son. 740.000ciye kadar almis okuldan 31 puan gelicek sizce yerlesirmiyim siralamam.nasil olur

  1. Merhabalar. Okul puanınız sıralamanızı 120 bin civarında geriye atabilir. Yerleşip yerleşemeyeceğiniz hakkında kesin bir yorum yapmak zor.

 8. Merhaba hocam ben duz lise mezunuym okul 35 puan veriyr siralam 210 bin ilahiyat istiyorum siralamam cok geri gider mi ? ve ilahiyat gelir mi.tesekkurler

  1. Merhabalar. Sıralamanızı 35000 civarı geri atacaktır. Sınırın altında gibisiniz. Yinede tercih listenize yazmanızı öneririm. (Özellikle geçmiş yıllarda düşük alan ve yeni açılan yerleri)

 9. Merhaba hocam ben kız meslek lisesi çocuk gelişimi bölümünü okuyorum YGS 4 puanim 285 ve 198 bindeyim okul bana 73 puan verecek ek puanla beraber sizce zihinsel engelliler ogretmenligi gelirmi

  YGS 5 puanım da 264 ve 294 bindeyim sizce herhangi bi ilde okul öncesi öğretmenliğine gidebilir miyim okul öncesi öğretmenlik en düşüğü 170 binden alıyor zihinsel engelliler öğretmenliği de 72 binden okul puanı eklenmiş siralamam nasıl olur

  1. Merhabalar. İki yer içinde şansınız var. Özellikle okul öncesi için çok daha yüksek. Okul ve ek puanınız eklendikten sonra sıralamanızı tekrar belirtirseniz. Durumunuzu tekrar birlikte değerlendirebiliriz.

 10. merabalar ygs 5 de 157 bindeyim okuldan 47 puan gelecek yani diploma notum 77 küsür.. beni kaç bin ilerletir?

 11. Ygs5 te 169 bindeyim okul oncesi istiyorum okul ortalamam 80 kusur siralamam nasil degisir?

 12. merhaba hocam. ben ygs 4 de 172 bindeyim diploma notu 75 civari yada 75 üzeri gelebilir. sıralamam ne kadar degisir ?

 13. Selamın aleyküm hocam benim ygs4 puanım 282 sıralamam 210 bin okul37 puan veriyor herhangi bi yerde ilahiyat ikinci öğretim gelir mi

  1. Aleyküm Selam. Sıralamanız biraz düşük kalmış. Okul puanınız eklendikten sonraki sıralamanıza göre durumunuzu tekrar değerlendirebiliriz.

 14. mrb hocam ben ygs 2 den 242 aldım sıralamam 227 bin.okul 50 puan verecek benim sıralamamı ne kadar etkiler

 15. Hocam YGS 4 TEN 36 binlerdeyim. Okuldan 33 puan geliyor. İstediğim bölüm geçen sene en son 70 bin ile kapamış. Okul puanım eklendiğinde başarı sıralamam kaç bin geriye düşer sizce ?

 16. hocam merhaba .ygs 4 puanım 270, sıralamam ise 280 binlerde
  okuldan gelen puanım ise 46 bu puan sıralamamı nasıl etkiler,geçen sene sıralamam ygs 4 için 670 bindi okul puanım eklenince yani 46 puan 600 binlere kadar indi yani 70 bin kişi geçtim bu senede aynı durum olur mu yoksa sıralamam geçen seneye göre daha iyi olduğu için bu sene o kadar sıralamamda oynama olmaz mı,sizce sıralamam bu sene kaç bin değişir ,240 bine iner mi?şimdiden teşekkür ederim hocam biraz karmaşık yazdım sanırım ama anlayacağınızı düşünüyorum 🙂

  1. Merhabalar. Merak etmeyin anladım 🙂 Sıralamanız 25 bin civarı değişecektir. 255 bin civarı bir sıralamanız olacaktır.

 17. Merhaba Hocam. ben ygs 4 de 172 bindeyim diploma notum 75 veya üzeri gelebilir bu sıralamamı ne kadar etkiler

   1. çok teşekkür ederim önce yorum gelmedi tekrar sormustum kusura bakmayın 🙂 ben ktü ilahiyat istiyorum olabilir mi yerleşebilir miyim ?

    1. Rica ederim. İstediğiniz yer biraz zor gibi. 2.öğretimden de şansınızı deneyebilirsiniz.

 18. Slm hocam ben ygs 2 den 184 binlerdeyim okuldan 36 puan gelecek beni ne kadar geriye yada ileriye atar 260 puan aldim ebelik istiyorum gelirmi sizce simdiden tesekkurler hocam iyi aksamlar

  1. Merhabalar. Sizi 20 bin kişi kadar geriye atabilir. Sınırın biraz altında gibisiniz. Sıralamanız eklendikten sonra durumunuzu tekrar değerlendirebiliriz.

 19. merhaba hocam, ben okul oncesi ogretmenligi istiyorum okulum yalnizca 41 puan veriyor ve ygs 5 siralamam 133 bindeyim. bu puan beni geriye atar mi atarsa ne kadar atar? simdiden tesekkur ederim..

 20. ygs 4 puanım281 sıralamam 218 bın ımam hatip mezunuyum diploma notum 4,48 acaba ilahiyata yerleşebilirmiyim

  1. Merhabalar. Yerleşme olasılığınız var Kesin bir yorum yapmak zor. Ek ve okul puanınız eklendikten sonraki sıralamaları tekrar yazarsanız, durumunuzu bir daha değerlendirebiliriz.

 21. sselam benim ygs 2’de 179binlerrdeyim istedigim yerde 102 binle oluyor sizce okul puaniyla siralama tahminen kac olur 50 fqlan verir okul

 22. hocam merhaba ben 347bindeyim ygs5den bölümüm ygs5den alıyor ve mtok yani kendi alanim ek puanli puanım 55 gecen sene 401binle kapamis son alimi ben sizde bu bölüme girebilir miyim ?

  1. Merhabalar. Büyük olasılıkla yerleşirsiniz. Ancak istediğiniz yerin son 3 yıllık sıralamalarına bakara bu sene yaklaşık kaçla alacağını tahmin edebilirsiniz.

 23. Merhabalar Hocam,ben ogretmen lisesi ogrencisiyim isitme engelliler ogr.istiyorum.ygs 4.144 bindeyim ek puanla beraber 70 bine dusermi ? Diploma notum 75 civari .bu sene puanlarda nasil bi degisiklik olur ? Saygilar.Bilgilendimeniz icin Tesekkur ederim..

  1. Merhabalar. Bu sene puanlarda biraz düşüş olabilir ancak sıralamalar çok değişmeyecektir. Düşme ihtimali var ama kesin birşey söylemek zor. Okul ve ek puanınız eklendikten sonraki sıralamanıza göre tekrar değerlendirebiliriz.

 24. hocam benım sıze bı sorum olucaktı ygs 4 puanım 298 ve sıralamam 146 bın ımamhatıp lısesı oldugum ıcın ve ılahıyat tercıh edıcegeım ıcın okuldan 73 puan gelıcek sızce okuldan gelecek bu puan sıralamamı ne kadar değiştirir cevaplarsanız cok memnun olurum tesekkurler

  1. Merhabalar. Sıralamanızı tahmin etmek zor 60 bin civarı olabilir. Ancak istediğiniz bölüme rahatlıkla yerleşebilirsiniz.

 25. hocam okuldan 35 puan geliyo ve ben ygs 4 ten 47binlerdeyim ilahiyat düşünüyorum. bu puan beni ne kadar geriye atar?yardımcı olursanız sevinirim…

 26. Selamin aleykum hocam ben ilahiyat istiyorum, imamhatipte okuyorum bana ayri olarark ek puan gelir mi kendi bolumumu sectigim icin yoksa herkesle ayni puan mi gelir yil sonu puani olarak ? Okul puaniyla birlikte siralamada yukselirmiyim sizce ?

  1. Aleykum selam; kendi alanınızı tercih ederseniz ek puan alacaksınız.Doğal olarak sıralamanız yükselecektir.

 27. Selamualeyküm hocam bn ilahiyat istiyorum 285 alsam ek puanmla beraber 57 geliyor toplam 342 oluyor sıralamam nasıl olur 45.000 cıvarının üstündemi olmamız lazım anlamadım yardımcı olurmusunuz

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Aleykümselam kazanabileceğiniz yerler olabilir ancak hedefinizi biraz yüksek tutmanızı öneririm.

 28. hocam ben ilahiyat istyorum size bi sorum olacak : ilahiyat fakültelerini seçtiğimizde ep puan ve okul puanı ayrı olarak mı veriliyo

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Hangi okuldan mezunsunuz? Eğer İmamhatip mezunu iseniz okul puanınızın yanında ek puanınızda verilecektir.

 29. ilahiyat fakültelerinde ek puan ve okul puanı ayrı olarak mı veriliyo ?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  İmam hatip bölümü mezunu iseniz okul puan + ek puan gelecektir.

 30. hocam ben sözelciyim tüm sözel dersleri full yapsam ve fen bilimlerinden de 15 spru yapsam kaç puan gelir ?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Belirttiğiniz netlere göre; yaklaşık olarak; YGS1 puan: 273.010 YGS2: 289.515 YGS3: 405.855 YGS4: 408.095 YGS5: 353.210 YGS6: 309.805 gibi bir ham puan elde ederseniz.

 31. Hocam öncelikle Selamualeyküm Benim Sorum :

  Ben YGS4 Ten 285 puan aldım
  Başarı sıralamam 267 bin okuldan gelecek ve ek puan ile puanım 342 oluyor İlahiyat fakültesi tercih edeceğim acaba benim sıralamam ne kadar değişir 57 puan sıralamayı ne kadar etkiler ?
  ve hocam şırnak ilahiyat fakültesi iö 343 puan gelme ihtimali varmı ilk olarak orasını mı yazmalıyım yoksa şırnağa yetmemesine rağmen tercihlerime daha yüksek yerlerden yazarak mı başlamalıyım ??
  Yazacaksam da kaç puandan yazmaya başlamalıyım ??

  Vereceğiniz Cevaplar İçin Şimdiden Çok Çok TEŞEKÜR EDİYORUM HOCAM …

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Yorumunuza Cevap:
  Aleyküm selam. Ek puan aldığınız için sıralamanızı ileriye çekecektir. Sıralamanızın ek puanlı sıralamaya göre 45.000 civarına gelecektir. Genel sıralamanızda da yine şuan ki sıralamalarda olacaktır. Bu sene Din Kültürü Öğr. kapandığı için İlahiyat tercih edenlerde artış gözlemlenebilir. Tercih listenizi oluştururken ilk önce en çok istediğiniz yerleri daha sonra istediğiniz ve yerleşme şansınızın yüksek olduğu yerleri en sona da garanti yerlere yazmanızı öneririm.

  1. Mrb sen gecen yıl okul puanıyla siralaman kaç oldu gecen bu seneki puanimla karsilastiricamda

 32. Peki hangi yayınlar kalitelidir ?…

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Yorumunuza Cevap:
  Bir çok kaliteli kaynak yayınları mevcut Güvender, Fem, Esen, Pi Analitik, Birey vb. istediğinizi kullanabilirsiniz.

 33. Merhabalar. Sayısal kaynak hakkında sorum vardı benim.

  Kitap alıcam ama içinde hem konu hem çözümlü örnek hemde sorusu bol olsun istiyorum.Birde ygs lys ayrı değilde birlikte olanından almak istiyorum.

  Yani YGS-Lys Matematik Konu Anlatımlı Soru Bankası gibi.

  Sizce böyle almam daha mı faydalı yoksa ayrı ayrı mı almalıyım tavsiyeleriniz nelerdir ?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Ayrı ayrı veya tek bir kitap şekilde almanız önemli değil önemli olan yayının kalitesidir.

 34. Hocam ösym bilgi amaçlı kontenjan yayımlamış puanlar çok yüksek düşmez mi ya sınav zordu 🙁

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  O veriler geçen senenin verileri göz önünü göre hazırlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir