Sponsorlu Bağlantılar

PDR için Hangi Derslere Ağırlık Verilmeli?

Categories Rehberlik
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

PDR için Hangi Derslere Ağırlık Verilmeli?

ben 11. sınıf eşit ağırlık öğrencisiyim. dershaneye gitmiyorum ama 2. dönem gitmeyi düşünüyorum. pdr istiyorum ama ygsde hangi derslere ağırlık vereceğimi bilmiyorum. sizce hangi derslere ağırlık vermeliyim?
bir de çok kitap okumamdan dolayı türkçe derslerim gayet iyi. ama matematik geometri derslerine nasıl çalışacağım konusunda fikrim yok.. son olarak ygs de fizik ve biyoloji çözmem benim işime ne kadar yarar şimdiden teşekkürler..

Derscalisiyorum.com.tr Yöneticisi Yorumunuza Cevap:
İstediğiniz bölüm TM-3 puan türünden öğrenci almakta olup, Size aşağıda derslerin yüzde etkisini verdim. Hangi dersin size ne kadar etkilendiğini görebilirsiniz. Gelelim diğer sorunuza bir  Matematik dersi birçok öğrenciye zor gelen bir derstir. Bu yüzden bu dersi hocanızdan dinlerken kendinizi derse iyi verin, hocanızın uyardığı, önemli gördüğü yerleri kısa kısa hatırlatıcı notlar alın, konu çalışırken de aynı şekilde ufak hatırlatıcı notlar alabilirsiniz. Önemli noktaları kısımları elinizde daima bulunsun ve gelelim en önemli yere sadece dersi dinlemek veya not çıkarmak ile asla başarı elde edilmez. Başarının sırrı soru çözmekte. Öncellikle bir test kitabı alabilirsiniz kolaylardan başlayarak soruları çözebilirsiniz. Çözümlü sorularının bol olduğu bir kitap öneririm. Böylece takıldığını yerde size yardımcı olabilir. Soru çözmeden konuyu asla kavrayamazsınız. Maalesef soru çözmekte yeterli olmuyor. Eğer kendinizde gözle görülür bir artış görmek istiyorsanız soru çözerken yapamadığınız veya yanlış yaptığınız soruların çözümünü mutlaka öğrenin. Ayrıca düzenli tekrarlar yaparak bilginizi taze tutun.

TM-3’te;
–YGS–
YGS Türkçe %15,
YGS Temel Matematik %10,
YGS Sosyal %10,
YGS Fen %5,
–LYS–
LYS Matematik %18,
LYS Geometri %7,
LYS Türk Dili ve Edebiyati %25
LYS ve Coğrafya-1 %10.

Sponsorlu Bağlantılar

28 Yorum

 1. merhaba ben pdr okumak istiyorum türkçe vesosyal bilimleri yapabiliyorum fakat matematik geometride çoook eksiğim var bide ben11nci sınıfa gidiyorum ve meslek lisesinde okuyorum lütfen bana yardımcı olabilirmisiniz yorumunuzu bekliyorum

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar.Düzenli ve sistemli çalışma ile yapılmayacak, anlaşılmayacak bir ders yok. Nasıl çalışmanız gerektiği hakkında birkaç tavsiye vereyim öncelikle sayısal bir dersi çalışırken görsellik çok önemli hocanızdan dersi dinlerken ekstra özen göstermenizi istiyorum. Ayrıca başka hocaların internetten konu videolarını da izlemenizi öneririm. Okulda konu size anlatıldıktan sonra eve gittiğinizde bir kere de siz tekrar edin bu tekrarda konun önemli yerlerini ufak ufak hatırlatıcı notlar alabilirsiniz, uzun not almaya gerek yok. Elinizde kesinlikle bir yazılı kaynak olsun çözümlü soruların bol olduğu bir yayın alabilirsiniz. Konu anlatıldı, tekrar edilerek pekiştirildi bundan sonra en önemli kısım olan soru çözmek geliyor eğer soru çözmezseniz bir konuyu asla tam olarak kavrayamazsınız. Soruyu çözerken asla sorununun çözümüne bakmayın, önce kendiniz deneyin olmuyorsa sorunun çözümüne bakın, daha sonra soruyu bir de siz çözün kesinlikle ama kesinlikle kendiniz çözüme bakmadan çözün. Testlerde yapamadığınız veya yanlış yaptığınız sorular olacaktır o sorularda da nerede hata yaptığınızı öğrenerek ilerleyin. Düzenli olarak eskiden çalıştığınız konuları tekrar edin bu tekrar konu çalışmak ve o konun testini çözmek olduğu gibi eğer konuyu hatırlıyorsanız doğrudan test çözmekte olabilir. Dediğim gibi düzenli ve sistemli çalışırsanız istediğiniz başarıyı rahatlıkla elde edebilirsiniz. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 2. ben pdr`ye gitmek istiyorum ama hangi derslere ağırlık vereceğimi bilmiyorum birde tm3`te hangi dersler var ve hangileri ağılıklıdır

  1. Merhabalar. Yukarıda sorduğunuz sorunun cevabı bulunmaktadır. Onun dışında kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 3. toplam 65-70 arası net yamıyorum zaman denemelerinde. Ülkemizin neresinde olursa olsun psikoloji ya da pdrye gitmek istiyorum. Sizce şansım var mı? internetteki ortalama netlere bakınca olabilme ihtimali gözüküyor.

  Derscalisiyorum Yöneticisi Cevap:
  Netleriniz çok düşük. Ayrıca YGS ve LYS netlerinizin toplamı mı 65-70 yoksa YGS mi?

 4. ben 11.sınıf öğrencisiyim fakat sözelciyim pdr istiyorm birde biz matematik geomatri görmüyoruz ne yapmalıyım

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Görmediğiniz dersleri çalışmalarınızla halletmelisiniz. Kendinize kaynaklar alabilirsiniz, arkadaşlarınız, hocalarınızdan destek alabilirsiniz.

 5. 11.sınıf öğrencisiyim. PDR için YGS’de sadece temel matemamatik ,geometri ne kadar yeterli? Diğer dersler yapılmayacak anlamında değil. Yalnız matematik geometri için söylüyorum.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  İstediğiniz bölüm TM-3 puan türünden öğrenci almaktadır. LYS için Matematik ve geometri yapmak zorundasınız. LYS’de başarılı olmak için öncelikle bu derslerin YGS’sine yani temeline hakim olmalısınız.

 6. ben lise 2. sinif öğrencisiyim eşit ağırlığı seçmek istiyorum pdr okumak istiyorum eşit ağırlıktan gidilir mi lütfen bana yardımcı olun teşekkürler şimdiden

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  İstediğiniz bölüm eşit ağırlık bölümü yani gidebilirsiniz.

 7. Merhaba pdr artık sözelden alıyormuş bu doğru mu ??

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Belirttiğiniz bölüm Tm puan türünden öğrenci almaktadır.

 8. ben daha 8. sınıf öğrencisiyim ama olmak istediğim meslek kesinlikle PDR bunun için herşeyi araştırıyorum bu bilgilerde benim çok işime yarıyor inşallah istediğim olur size çok teşekkür ederim

 9. teşekkür ederim önerilerinizi dikkate aldım okumamın faydası oldu çok fazla stresliyim sanırım bu yüzden çok karamsarım

 10. cevap için teşekkürler.mat cok iyi değil çaalışsamda çok iyi olmuyo pdr nin gelmeyeceğini düşünüyorum o halde matematiksiz edebiyat bi işe yaraaz .

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Öncelikle olumsuz düşünmeyin. Çalışmanızda sorunlar olabilir bu yüzden bu sayfamızda çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.

 11. mrb ben lise son öğrencisiyim ve henüz konularımı bitirmiş değilim ders çalışmaya yeni başladım ve sınav konusunda çok stres yaşıyorum biran önce koularımı bitirmek ve teste yoğunlaşmak istiyorum bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz ve de sınav stresini nasıl atlatabilirim rica etsem bu konuda da bana yardımcı olur musunuz

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Sitemizdeki Sınav Heyecanını Yenme Yolları ve Sınav Taktikleri ile ilgili makaleleri okumanızı öneririm faydalı olacaktır.

 12. meraba ben 12. sınıf ögrencisiyim muhasebe okuyorum ama üniversitede pdr okumak istiyorum.Sözel konulara hakimim ama lys matematigi görmüyoruz.lys1 de düşük puan almam kazanmamı cok etkilermi? bilgilendirirseniz sevinirm:)

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. İstediğiniz bölüm TM-3 puan türünden öğrenci almakta olup, ham puanınıza derslerin yüzde etkilerini aşağıda verdim ne kadarlık bir kaybınız olacağını görebilirsiniz. Ayrıca puan hesaplama motorlarını kullanarak daha iyi bir fikir elde edebilirsiniz.

  TM-3’te;
  –YGS–
  Türkçe yüzde 15,
  Temel Matematik yüzde 10,
  Sosyal yüzde 10,
  Fen yüzde 5,
  –LYS–
  Matematik yüzde 18,
  Geometri yüzde 7,
  Türk Dili ve Edebiyati yüzde 25
  ve Coğrafya-1 yüzde 10.

 13. Ben 12. Sinif dil bölümü ögrencisiyim. Hukuk istiyorum ama hangi konulara ağırlık vermem gerektiğini bilmiyorum. Türkçe sosyalim iyi amma matematiğim yok denecek kadar az ne yapmali nasil bir yol izleneliyim cevap verirseniz çok memnun olurum. Simdiden tesekkurlerr..

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. İstediğiniz bölüm TM-2 puan türünden öğrenci almakta olup, aşağıda MF-3 puan türüne derslerin yüzde etkilerini verdim. Hangi dersin ne kadar etki yaptığını görebilirsiniz.

  TM-2’de;
  -YGS-
  Türkçe yüzde 14,
  Temel Matematik yüzde 14,
  Sosyal yüzde 7,
  Fen yüzde 5,
  -LYS-
  Matematik yüzde 22,
  Geometri yüzde 8,
  Türk Dili ve Edebiyati yüzde 22
  ve Coğrafya-1 yüzde 8;

  Bu sayfamızda çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm. Görmediğiniz derslerde o konu hakkında bilgisi olan arkadaşlarınız, hocalarınızdan destek almanızı öneririm. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 14. mrb bn 12.sinif ogrencsyim ve konularda cok eksgm var turkcm iyu sayilir mat icn antremanlar kitabi aldm sizce dogrumu pdr istiyrmm nasil calisabilirm ilk sorumu cozeyim yiksa konuyu okuyup mu cozeyimmm

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Bu sayfamızda çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 15. ben 9. Sınıfdayım PDR mesleğini istiyorum fakat hangi derslerin bana nasıl yarayacağını bilmiyorum.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  PDR TM-2 puan türünden öğrenci almakta bu yüzden YGS+ LYS-1 “Matematik-Geometri Sınavı”+ LYS-3 “Edebiyat-Coğrafya” Sınavlarına girmeniz gerekiyor. Yukarıda derslerin yüzde etkilerini verdim. Örneğin; TM-3 için YGS Türkçe %15 etki yapıyor. Yani TM-3 puanınızın %15’ni YGS Türkçe oluşturuyor. TM puanı için Türkçe ve Matematiğin etkisinin fazla olduğunu görebilirsiniz.

 16. ben 8. sınıftayım hangi pdr için hangi derslerime ağırlık vermeliyim

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Üniversite için mi soruyorsanız. Eğer öyleyse yukarıdaki soru-cevap kısmında sorunuzun cevabı bulunmaktadır.

 17. Merhaba ben tm ogrencisiyim 12. Sınıfa geçtim ve PDR bölümünü istiyorum sizce 12. Snfta acığa geçsem benim için nasıl olur istediğim bölüm için 12. Sınıf konuları benim için önemli mi? Hangi konulara ağırlık vermem gerekiyor? Ve açık liseye geçmeli miyim çok kararsızım 🙁

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Okuldan ayrılmanızı önermiyorum. Zaten okullar son sınıf öğrencilerine olabildiğince destek oluyor. Ders çalışabileceğiniz zamanları rahatlıkla bulabilirsiniz. Sınavda çıkacak 12.Sınıf konuları bulunmaktadır. Dolayısıyla 12.Sınıf konuları sizin için önemli. Aşağıda size TM-3 puan türünün yüzde etkisini verdim. Size en çok etki eden dersleri görebilirsiniz.

  TM-3’te;
  –YGS–
  Türkçe yüzde 15,
  Temel Matematik yüzde 10,
  Sosyal yüzde 10,
  Fen yüzde 5,
  -LYS-
  Matematik yüzde 18,
  Geometri yüzde 7,
  Türk Dili ve Edebiyati yüzde 25
  ve Coğrafya-1 yüzde 10.

 18. Merhaba ben 12. Sinifa gectim güzel sanatlar lisesinde okuyorum fakat pdr istiyorum. Okulda matematik dersimiz yok özel kurs aliyorum. Ama kendime güvenim değişiyor bazen yaparım diyorum bazen yok o kadar puan alamam diyorum ne yapmaliyim nasıl calismaliyim.. ? Şimdiden tesekkur ederim

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Bu sayfamızda Ders Çalışma İsteği Nasıl Kazanılır, çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 19. sözel bölümdeyim PDR istiyorum ama çok zor kazanamazsın diyorlar ama çok istiyorum ne yapmam lazım nasıl çalışmam gerek okulda rehber ogretmenleri yardımcı olmuyorlar siz yardım ederseniz çok mutlu olurum son sınıfım bu yıl sınava gireceğim ınönü üniversitesini istiyorum herşeyi yazdım ne olur yardımcı olun:-[

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Milletin ne söylediğine takılmayın. Kendileri başarısız olduklarından dolayı herkesi başarısız sanırlar. Siz düzenli ve sistemli olarak ders çalışın. Eksiklerinizi giderin. Bu sayfada çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm.

 20. PDR kazanmak için yaklaşık kaç net yapmalıyız?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  İstediğiniz üniversitelerin taban puanlarına bakınız daha sonra, okul puanınızı da dikkate alarak sitemizde ki YGS-LYS Puan Hesaplama motorunu kullanmanızı öneririm. Derslere olan ilginizi, yapabileceğiniz netleri girerek daha doğru bir fikir elde edebilirsiniz. Benim size sayı vermem sizi yanıltabilir. Sizin derslere olan ilginizi bilmediğimden tüm dersler için ortalama değerler ama siz X dersinde kötü Y dersinde iyi olup o dengeyi yine kurabilirsiniz. Bu yüzden sizin hesaplamanız daha doğru sonuçlar verecektir. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 21. Bende pdr istiyorum ancak mat ve geo çok iyi değil edb ve coğrafya çok iyi ne yapmalıyım sizce bu bölümü kazanmak için çevremdekiler pdr için edb çok önemlı oldugunu mat çok etki yapmadıgini soylediler lutfen yardimci olun şimdiden tesekkur ederim:-)

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  PDR TM-3 Puan türünden öğrenci almaktadır. TM-3 Puan türüne derslerin yüzde etkisini aşağıda verdim. Hangi dersin ne kadar etkilediğini görebilirsiniz. Matematik Size en çok etki eden 2.ders çok etki yapmıyor diyenler yanılıyor.

  TM-3’te;
  YGS
  Türkçe yüzde 15,
  Temel Matematik yüzde 10,
  Sosyal yüzde 10,
  Fen yüzde 5,
  LYS
  Matematik yüzde 18,
  Geometri yüzde 7,
  Türk Dili ve Edebiyati yüzde 25
  ve Coğrafya-1 yüzde 10.

 22. mrb.bende 11.sınıf tm öğrencisiyim ve pdr istiyorum;ama ygs de sadece kendi alanıma yoğunlaşıp fen çözmemeyi düşünüyorum.bu durum sizce nekadar doğrudur.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  İstediğiniz bölüm TM-3 Puan türünden öğrenci almakta olup, derslerin yüzde etkileri aşağıdaki gibidir. Eğer çalışmazsanız ne kadarlık bir kayıp olduğunu görebilirsiniz. Benim size önerim size etkisi olacak tüm derslere çalışmanız tabi ki size olan etkisi ve eksiklerinizi dikkate alarak derslere ağırlık vermelisiniz.
  TM-3’te;
  –YGS–
  Türkçe yüzde 15,
  Temel Matematik yüzde 10,
  Sosyal yüzde 10,
  Fen yüzde 5,
  –LYS–
  Matematik yüzde 18,
  Geometri yüzde 7,
  Türk Dili ve Edebiyati yüzde 25
  ve Coğrafya-1 yüzde 10.

 23. çoook teşekkür ederim. çok yardımcı oldunuz. ilk işim gidip bir ygs türkçe test kitabı almak olacak. teşekkürler.

 24. çoook teşekkür ederim 🙂 cevabınızı bekliyordum 🙂 söylediklerinizi dikkate alacağım. bir de matematikte 9. sınıftan beri hiç sorun yaşamadım. o yüzden şu an hem bir siteden videolu anlatım ile ygs matematiğe çalışıyorum hem de test çözüyorum. o konuda sıkıntım yok… sadece bu sene çalışırsam seneye bana sadece test çözmek kalır diye düşünüyorum. sizce bu doğru bir düşünce mi?
  bir de ben şuan 11.sınıfım şimdi ygsye yönelik sadece matematik ve sosyal bilgiler çalışıyorum. çünkü okul dersleriyle ağı olur diye düşündüm. diğerlerine de çalışmam gerekli mi şimdiden ? cevaplar için teşekkürler.
  k bakmayın çok yazdım heralde :/

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Kusura bakılacak bir şey yok istediğiniz kadar uzun yazabilirsiniz 🙂 İlk sorunuza cevap vereyim eğer tüm konulara hakim olarak son sınıfa geçerseniz son senenizde çok rahat edeceksinizdir. Sizinde dediğiniz gibi soru çözerek konuları rahatça tekrar yapabilirsiniz. Diğer sorunuza gelirsek; Eğer okul derslerini aksatmayacak ise Türkçe’de çalışmanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir