Sponsorlu Bağlantılar

Sınava Az Kaldı Ama Denemelerden Düşük Alıyorum?

Categories Rehberlik
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

Sınava Az Kaldı Ama Denemelerden Düşük Alıyorum?

iyi günler..

artık herşey üzerime geliyor..
dayanamıyorum.
en kolay denemede dahi 30 nete çıkamıyorum Türkçe’den.
halbuki ben bütün konularımı bitirmiştim.
ben nerde yanlış yapıyorum yahu.
bugün star denemesini çözdüm. düşünebiliyormusun.
50 netim çıktı toplamda halbuki bütün konularımı bitirmiştim. beynim bunalıyor ne yanlış yaptım diye düşünüyorum.
dikkatsizlik mi konu eksikliğimi yoksa kafam almıyo mu diye düşünmeye başladım artık. ne olur bana yardım edin bu gidişle nasıl toparlanabilirim bilemiyorum.

Derscalisiyorum.com.tr Yöneticisi Cevap:

Deneme Ders Çalışmaİyi Günler. Öncelikle sakin olun, panik yapmak size herhangi bir katkısı olmayacağı gibi zararı olacaktır. Bu yüzden bir sakin olup, kendiniz ile ilgili bir durum değerlendirmesi yapın. Nerede hata yaptığınızı bir gözden geçirin. (Sınav süreniz mi?, Sınavlarda Heyecan Mı Yapıyorsunuz?, Çalışma Şekliniz Mi vb) Sorununuza gelirsek bu sorun büyük ihtimal soru çözmemenizden veya az soru çözmenizden kaynaklanıyor. Örneğin; Siz bugün Anlatım Bozukluklarına çalıştınız, tüm anlatım bozukluklarının tanımını, ne olduğunu biliyorsunuz. Ancak çalışmanızdan sonra soru çözerek konuyu pekiştirmez iseniz, çalıştığınız konuyu tam olarak kavrayamazsınız. Sınavda karşınıza soru geldiğinde konuyu çalıştığınız halde, bir şeylerin eksik olduğunu hissederseniz bunun nedeni, sorular ile bizzat kendiniz uğraşamadan sınava veya denemeye girmenizden kaynaklanıyor. Tabi konuya çalıştığınızı düşündüğünüz halde soruyu çözemediğiniz için bunun size psikolojik olarak olumsuz bir etkisi olacaktır. Bu yüzden konularla ile ilgili bolca soru çözün, sadece soru çözmekte yeterli değil. Çözdüğünüz sorularda yapamadığınız veya yanlış yaptığınız soruların çözümlerini, nerede, neden yanlış yaptığınızı öğrenin. Bolce tekrar yapın konuları unutmayın bu tekrarlar konu çözmek ile olabileceği gibi doğrudan soru çözmekte olabilir. Aynı şekilde son denemede 50 Netim çıktı diyorsunuz. 50 net çıktıktan sonra yapamadığınız soruların çözümlerini öğrenmelisiniz. Yoksa sürekli aynı yerlerde aynı hataları yapar bir ilerleme kaydedemezsiniz. Önünüzde az bir süre kaldı bu süreyi olabildiğince verimli kullanmaya çalışın bu yüzden kendiniz psikolojik olarak yüklenmek yerine sınava odaklanın. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

7 Yorum

 1. Sayisalciyim düzenli ders çalışıyorum ama bir türlü denemelerim yükselmiyor ne yapmam gerekiyor

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Bu sayfamızda çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.

 2. Merhaba ben sayısal öğrencisiyim fen lisesi son sınıfım açıkçası lise hayatım boyunca yazılı haftası haricinde hic ders calısmadım ve bu yıl sınavım var ve matematık netlerım berbat artık çalışsamda yapamıyorum yetenegımı kaybetmıs gıbıyım cok caresizim insanların alay konusu halıne geldı netlerım matematıgı yenıden nasıl kurtarabılırım lütfen yardım edın

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Çaresiz olmanız gibi bir durum söz konusu değil. Düzenli ve sistemli çalışma ile yapılmayacak, anlaşılmayacak bir ders yoktur.  Nasıl çalışmanız gerektiği hakkında birkaç tavsiye vereyim öncelikle ilk kez gördüğünüz veya fazla bir bilginiz olmayan bir dersi özellikle sayısal bir dersi çalışırken görsellik çok önemlidir. Bu yüzden Hocanız dersi anlatırken çok iyi dinleyin ayrıca internetten başka hocaların konuanlatımı videolarını izlemenizi öneririm. Konu size anlatıldıktan sonra bir kere de siz tekrar edin bu tekrarda konun önemli yerlerine ait ufak ufak hatırlatıcı notlar alabilirsiniz (Formüller vb) uzun not almaya gerek yok. Elinizde kesinlikle bir yazılı kaynak olsun zorlandığınızı belirtmişsiniz çözümlü soruların bol olduğu bir yayın alabilirsiniz. Konu anlatıldı, tekrar edilerek pekiştirildi bundan sonra en önemli kısım olan soru çözmek geliyor eğer soru çözmezseniz bir konuyu asla tam olarak kavrayamazsınız. Soruyu çözerken asla sorununun çözümüne bakmayın, önce kendiniz deneyin olmuyorsa sorunun çözümüne bakın, daha sonra soruyu bir de siz çözün kesinlikle ama kesinlikle kendiniz çözüme bakmadan çözün. Testlerde yapamadığınız veya yanlış yaptığınız sorular olacaktır o sorularda da nerede hata yaptığınızı öğrenerek ilerleyin. Düzenli olarak eskiden çalıştığınız konuları tekrar edin bu tekrar konu çalışmak ve o konun testini çözmek olduğu gibi eğer konuyu hatırlıyorsanız doğrudan test çözmekte olabilir. Dediğim gibi düzenli ve sistemli çalışırsanız istediğiniz başarıyı rahatlıkla elde edebilirsiniz. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 3. sınava gün kaldı denememi yoksa konu tekrarı mı yapayım birde çözümlü denememi yoksa normal deneme mi faydalı şimdiden teşekürler

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Tüm konulara hakim ve tekrarlarınızı tam olarak yaptıysanız deneme çözmenizi öneririm. Eğer eksik konularınız varsa eksik konularınızı en kısa sürede giderip kalan sürenizde de bolca deneme çözmelisiniz.

 4. Mrba ben sayısal ogrencisiym 290 faln yapyrm .bütün bi yil fen calistim ama hala 16 faln fen neti yapiyorum .çok hırsli birisiym. son ggünlerde doğru düzgün calusmaya basladim ama netimde hala bi artis yok .yapamiyorum .fizik hariç fen konularni btrdim fizik yapamyrm. Napablrm fen netimi artırmak icin

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Konuyu çalışırken önemli yerleri kısa kısa notlar alın, konuyu çalıştıktan sonra mutlaka ama mutlaka soru çözmelisin elbette birçok yanlış çıkacaktır bu seni üzmesin yanlış yapa yapa konuyu anlayacaksın çıkan bu yanlışları ve yapamadıklarınız çözümlerini öğreneceksin ki bilgi havada kalmasın kafanıza tam olarak otursun ancak bu sayede konuyu tam olarak kavrayacaksınız. Düzenli tekrarlar yapın bu sayede öğrendiğiniz bilgileri unutmamış olacaksınız. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 5. mrbh bn sozelciyim ama tarih anlmiyorum sonrdan gctm sozele. ztn ne ypblrm ztn snv a az kldi .s. ayrica gidecek bolum bulmiyirum yrdmci olurmsn allah rizasi icn iyi gnler tsklr

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Hangi bölümü seçeceğiniz kararını verecek olan ben değilim sizsiniz. Ben ancak sizin istekleriniz ve yetenekleriniz doğrultusunda belirlediğiniz meslek hakkında bilgiler verebilirim. Sitemizdeki meslek seçimi (Gitmek için tıklayınız.) yazısını okumanız seçeceğiniz mesleği bulmanızda yardımcı olabilir.

 6. ygs ye 40 gün kaldı bi sayısalcıyım ben ama tamamen fen konuları bitiremedim netim 50-60 Türkçe netim fene göre daha fazla ama normalde fen yapıyorum denemede olmuyo ne yapcam

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Eksiğinizin ne kadar olduğunu bilmiyorum ama kalan sürede kapatma ihtimaliniz varsa eksiklerinizi olabildiğince kapatın, kapanmıyorsa da en azından birçok konuya hakim olun. Fen sınavı sayısal derslerden oluşuyor. Bu yüzden sadece konu çalışmak yeterli olmayacaktır. Konulara çalıştıktan sonra o konu ile ilgili soru çözmeyi unutmayın. Denemelerde yapamadığınızı belirtmişsiniz. Denemeyi bitirdikten sonra denemede yapamadığınız tüm soruların çözümünü öğrendiniz mi? yoksa bir sonraki denemeye mi geçtiniz? Eğer yapamadığınız soruların çözümünü öğrenmeden ilerlerseniz asla kendinizde gelişme göremezsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir