Sponsorlu Bağlantılar

Ek Puanlı Başarı Sırası Nedir?

Categories Rehberlik
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

Savaş: öncelikle kolay gelsin..ben meslek lisesi mezunuyum bilgisayar bölümünden
puan   ———–         başarı sırası
y-ygs1= 240.000 520.000
ek puanlı yerleştirme= 263.000 25.000

hocam şimdi bu 25 bin ne oluyor ? benim türkiye geneli sıralamam mı ? Birkaç adet tercih robotuna baktım örneğin boğaziçi bilgisayar öğretmenliği: 25.000 e göre girebiliyorum ama puana göre giremiyorum…bu noktada biizi aydınlatırmısınız teşekkür ederiz.

Derscalisiyorum.com.tr Yöneticisi Yorumunuza Cevap:

Merhabalar. 25.000 sizin kendi bölümünüz tercih ettiğinizde ki ek puanlı yerleştirme sıralamanız eğer kendi bölümünüzü tercih ediyorsanız 25.000 dikkate alacaksın aynı şekilde tercih kılavuzundan da ek puanlı başarı sıralamasını dikkate alacaksın. Geçen sene Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Boğaziçi Üniversitesi ek yerleştirmeli sıralaması 380 sizin sıralamanız 25.000 yani giremezsiniz diyebiliriz. Kılavuzu incelerseniz 2 tane başarı sırası yazdığını göreceksiniz. Ek puanlı Başarı Sırası ve 0,12 Başarı sırası. Tercih kılavuzuna gitmek için tıklayınız. Eğer başka bir bölüm tercih edeceksiniz de 520.000’ni dikkate alarak 0,12 başarı sırasını dikkate alarak tercih yapacaksınız. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

100 Yorum

 1. Merhabalar ben sağlık meslek lisesi mezunuyum
  İlk ve acil yardım bölümünü tercih ettiğimde ek puan hakkım var ve ek puanlı başarı sıralamam 72891 acaba ilk ve acil yardım bölümü bana gelir mi cevap verirseniz sevinirim.

  Derscalisiyorum Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. İstediğiniz bölüme yerleşebilirsiniz. Tebrik ederim.

 2. Hocam selamün aleyküm ben sağlık mezunuyum bu seneki ek puanlı sıralamam 319.000 paramedik düşünüyorum gelir mi

  Derscalisiyorum Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Gelebilecek yerler mevcut.

 3. sağlık meslek lisesi mezunuyum. 2 yıllık sağlık bölümü seçeceğim normal TYT yerleştirme puanım 249 sıralamam 800 bin ama ek puanlı 278 ve sırlamam 170 bin ben şimdi neye göre tercih yapacağım cevaplarsanız çok sevinirim.

  Derscalisiyorum Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar.İstediğiniz bölüme ek puan ile tercih etme hakkınız var mı?

 4. Hocam merhaba ben 2011 kayıtlı imam hatip meslek lisesi ögrencisiyim sözel puanım ek puanlı 290 sıralamam 14194 ilahiyata puan tutmuyor ama sıralama tutuyor herkes diyorki sıralama daha onemli bana bu konuda yardımcı olurmusunuz sıralamam ile ilahiyat gelirmi ? ek puansız yerleştirme 269 sıralama 408319 nasıl neye göre tercih yapıcam kafam cok karısık yardım edin

  Derscalisiyorum Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. 2 yıllık ilahiyat mı istiyorsunuz? Ek puan sadece 2 yıllık bölümlerde ve kendi alanlarınızda kullanabiliyorsunuz. 4 yıllık bölümlerde ek puan verilmemektedir. (Mart 2012 ve öncesi Liseye kayıt yapanlar hariç)

 5. Meslek lisesi mezunuyum.Sözel puan 268 sıralamam 416 ek yerleştirme puanım 288 başarı sıralamam 14785 gastronomi ve mutfak sanatları bölümünü kazanabilirmiyim 4 yıllık.

  Derscalisiyorum Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Kazanabileceğiniz üniversiteler mevcut.

 6. ygs4 sıralamam25bin zihinsel engellilere gidebilirmiyim ygs5 sıralamam 76 bin okul öncesine gidebilirmiyim okul birinciliğimde var daha yeni öğrendim ek puanla birlikte sıralamam bu şekilde oluyor

 7. hocam merhaba ygs4 sıralamam 216 bin okuldan 81 puan geliyor tahmininize göre sıralamam ne kadar olur acaba

 8. zihinsel engellilerin ek puanlı başarı sıralaması varmı lütfen söyleyin ben bulamadımda

 9. Hocam ygs4 309.678 , başarı siram 107.000 zihin engelli gelme ihtimslivar mi.okuldan gelecek puan 49 .Ayrica ygs 5 196.000siradayim okulöncesi gelir mi?

  1. Merhabalar. Sıralamanız istediğiniz bölümler için düşük gibi duruyor. Okul puanınız eklendikten sonra durumunuzu tekrar değerlendirebiliriz.

 10. hocam lütfen cevap yazın sitresten çatlıycam..ygs 4.ten ham puanım 281 ve sıralamam 216bin.okuldan 81 puan ek puan geliyor.okul birinciliğimde var işitme engelliler yada zihinsel engelliler istiyorum girme olasılığım varmı lütfen yardımcı olurmusunuz ek puanla sıralamam kaç olur ne olur bana yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekürler

  1. Okul birincisi de olduğunuz için, belirttiğiniz yerlere yerleşme ihtimaliniz yüksek.

 11. hocam merhaba sıralamam 292 bin okuldan 70 ek puan geliyo sıralamam tahmini ne kadar yukarı çeker ..

 12. kız meslek lisesi öğrencisiyim ygs5 ten 248 puan aldım sıralamam 402bin okul öncesini istiyorum 81 puan ek puan geliyor ve okul birincisiyim ek puanla birlikte sıralamam ne kadar olur okul öncesine gidebilirmiyim lütfen cevap verirmisiniz

  1. Merhabalar. Sıralamanızı kestirmek biraz zor. Ancak okul birincisi olduğunuz için okul birincisi kontenjandan dolayı çok avantajlısınız. Yerleşme olasılığınız yüksek.

 13. Merhaba. Ben anadolu kiz meslek lisesinde okuyorum bolumum cocuk gelisimi . Ygs-5 puanim 257 siralamam 337 bin bu puan turunden okul oncesi ogretmenligi dusunuyorum. Ek puan olarak 70 puan gelecek. Bir de ygs-4 puanim 283 siralamam 206 bin bu puan turunden de ilahiyat dusunuyorum 47 puan obp eklencek. Hangisinin gelme olasiligi daha yuksek ve puanlar eklendikten sonra basari siralamasinda cok fazla degisim olur mu ? Şimdiden tesekkurler 🙂

  1. Merhabalar. Ek puanınız eklendikten sonra sıralamanız ileri taşınacaktır. Okul öncesi ve Zihinsel için sınırdasınız gibi gözüküyorsunuz. Ancak istediğiniz yerlerse tercih etmenizi öneririm. En doğru yorumu okul ve ek puanınız eklendikten sonra yapabilirim.

 14. Hocam merhabalar ygs 4 puanım 343 okul puansız sıralamam 42binlerde sizce zihinsel engelliler gelir mi

  1. Merhabalar. Sıralamanız iyi gelme olasılığı yüksek. Okul türü ve puanınız nedir?

   1. Hocam merhabalar sağlık meslek lisesi mezunuyum ygs4 puanım 343 yine okul puansız 42binlerdeyim diploma puanım 93 sizce sıralamam ne kadar değişir ve zihinsel engellilere sizce girebilirmiyim sizce hocam lütfen cevaplarmısınız

    1. Merhabalar. Okul puanınızla sıralamanız 8 bin kişi daha ileri götürecektir. İstediğiniz yere yerleşme ihtimaliniz yüksek.

 15. ben kız meslek lisesinde okuyorum okul birincisiyim diploma puanım 90 81 puan ek puan geliyor ygs5 puan türünden 248 puan aldım ek puanlı 329 oluyorek puansız yani ham puan sıralamam 402697 ek puanlı sıralamam kaç olur ve ben yozgat bozok okulöncesi öğretrmenliği istiyorum bozok okul birincisi kontenjan puanı 347 ve sıralaması142 bin tercih etsem yerleşebilirmiyim çünkü ek puanlı sıralamamı bilmiyorum

  1. Merhabalar. Okul birinciliği sıralamaları kontenjanı az olduğu için sıralamlar çok fazla değişebiliyor. Kesin birşey söylemek zor. Ancak istediğiniz yer ise tercih listenizde kesinlikle olsun.

 16. merhaba ben meslek lisesi mezunuyum ygs5 puanım 213 başarı sıralamam 775 binlerde okul birinciliği olma şansımda var kendi bölümümü tercih etmek istiyorum istediğim bölüm 347 ile alıyor başarı sırası 300 bin sizce tutturabilme ihtimalim nedir ?

  1. Merhabalar. Kesin bir şey diyemem. Okul birinciliği sıralamaları çok dalgalıdır. İstediğiniz bölüm nedir?

 17. merhaba hocam ben imam hatip öğrencisiyim.ygs-4 te sıralamam 244 binde.diplomadan muhtemelen 48 ek puan 25 filan yani toplam 72-73 puan beni sıralamada ne kadar ileri götürür veya harran ilahiyat (ö.ö) gelebilir mi? teşekkürler.

  1. Merhabalar. Gelme olasılığı yüksek. Ek ve okul puanınız eklendikten sonraki sıralamaları tekrar yazarsanız, durumunuzu bir daha değerlendirebiliriz.

 18. Merhaba. Ben ögrtetmen lisesi mzunuyum. Ek puanli basarı sıram 22 bin 17 binle alansınıf ögrtmnlgne yrlşemedm ek trcihlerde gelme olasılıgı nedir?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Şansınız biraz düşük gibi ancak yinede tercih listenize yazmanızı öneririm.

 19. merhaba ben anadolu öğretmen lisesi mezunuyum matematik öğretmenliği tercih edeceğim fakat merak ettiğim bir şey var istediğim üniversitenin ek puanlı başarı sıralamasına göre ek puanlı başarı sıralamam ile girebiliyorum ancak ek puansız başarı sıralamasına göre benim ek puansız başarı sıralamam daha geride kalıyor bu durumda neyi dikkate almalıyım?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Yorumunuza Cevap:
  Tercih ettiğiniz bölümde ek puan puan alıyorsanız o zaman ek puanlı alanı dikkat etmelisiniz. Siz anadolu öğretmen lisesi mezunu ve matematik öğretmenliği tercih edeceğiniz için ek puanlı sıralamaları dikkate alacaksınız.

 20. meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum ygs 5 ek puanım 280 ek puanlı sıralamam 65 bin okul öncesi gelir mi
  yardımcı olun ltfn

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Maalesef sıralamanız çok düşük kalmış. Ancak yinede çok istediğiniz bir bölümse tabanı oluşturan veya yeni açılan üniversitelerden tercih listenize yazabilirsiniz.

 21. hocam kusura bakmayın bir sorum daha olacak: tm2 73 bin, tm3 66 bin sizce bu sıralamayla gidecebileceğim önü açık bir bölüm var mı? ögretmen lisesi mezunuyum sıralamam ek puanlı 20 bin o.ö yazacaktım ama önü açık değilmiş tercih etmek istemedim. sizce yazmalı mıyım? yardımcı olabilir misiniz?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Bu size bağlı bir durum hangi bölümü seçeceğiniz kararını verecek olan ben değilim sizsiniz. Ben ancak sizin istekleriniz ve yetenekleriniz doğrultusunda belirlediğiniz meslek hakkında bilgiler verebilirim. Sitemizdeki meslek seçimi (Gitmek için tıklayınız.) yazısını okumanız seçeceğiniz mesleği bulmanızda yardımcı olabilir.

 22. hocam tm3 te 66 bin sıralama ile pdr imkansız mı?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Maalesef sıralamanız çok düşük kalmış. Ancak yinede çok istediğiniz bir bölümse tabanı oluşturan veya yeni açılan üniversitelerden tercih listenize yazabilirsiniz. Ancak dediğim gibi yerleşme ihtimaliniz çok düşük.

 23. Öğretmen Lisesi mezunuyum ek puanlı sıralamam 14.300 .matematik öğretmenliği tercih etmek istiyorum Ek puanlı sıralaması geçen yıl 11 bin ve 12.500 olan yerlere yerleşme ihtimalim nedir , 1yıl içinde ek puanlı sıralama 3 bin kadar düşebilir mi

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Düşebilir her sene sıralamlarda ufakta olsa düşüşler oluyor. Yerleşme şansınız mevcut. Ancak ancak tercihinizi oluştururken daha kesin yerleri de yazmanızı öneririm.

 24. hocam şimdi ben meslek lisesi çıkışlıyım benm ek puanlı basarı sıralamam 129.685 sağlık kurumları yöneticiliği, ile bazı yerlerin basrı sıralaması yetiyor lakin puanım daha aşağısı bu sekilde yerleşme olasılığım nedir biraz aydınlatırsanız sevincem iyi günler

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Puan yerine sıralamaları dikkate almak daha doğru sonuç verecektir. Ancak tercihinizi de ucu ucuna yetecek şekilde hazırlamayınız.

 25. hocam ben kız meslek mezunuyum okul öncesi öğrt istiyorum ek puanlı başarı sıralamam 39 bin olurmu nekadar bin altını puan olarak yazmam daha iyi olur

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Sıralamanız maalesef düşük kalmış tercih listenizi oluştururken Okul öncesi Öğr. en düşük ve yeni açılan yerleri yazarak şansınızı artırabilirsiniz. Tabi ki en başa en çok istediğiniz yerleri yazın daha sonra daha düşük ancak bu durumda bile okul öncesi öğretmenliğine yerleşme şansınız düşük.

 26. hocam 17binle kırıkkale 11binle bilgisayar bölümü yerleşebilir miyim?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Gelme şansı biraz düşük ancak istediğiniz bir yer ise tercih listenize yazmanızı öneririm.

 27. Hocam 2012 puanları şuan ki puanlara göre çok fazla tabi benim baktıgım bölümlerde bunun sebebi nedir o puanlara baktıkça moralim bozuluyor

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Sınavın zorluk derecesine göre puanlar değişebilir. Sıralamaları dikkate almanız daha doğru sonuç verecektir.

 28. Selamın Aleyküm Hocam ben beykent gastronomi istiyorum tam burslu ygs 4 puanım 368 ekli puanım 390 sizce gelirmi bide ts puanımıza ek puan gelmiyormu yiyecek ieçek hizmetleri mezunuyum teşekkürler .

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Gelme ihtimali yüksek. Ek puan ekli sıralamanızı öğrenebilirmiyim? Sizi ek puanla kabul eden bölümler bellidir. Eğer bu bölümlerden biri TS’den alıyorsa ve o bölüm için ek puan verilebiliyorsa ek puanınızla yerleşebilirsiniz. Kılavuzdan görebilirsiniz.

 29. merhaba.ben anadolu ögretmen lisesi mezunuyum. ek puanlı sıram 45 bin okul öncesi gelme olasılığı nedir ? bide bu okulların ek puanlı başarı sıralamaları varsa onlara nereden bakabilirim?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Puanınız maalesef biraz düşük kalmış. Ancak tercih listenizde yeni açılan veya yerleşme ihtimalinizin en yüksek olduğu yerleri yazabilirsiniz.
  ÖSYM kılavuzundan ek puanlı başarı sıralamlarını görebilirsiniz. ÖSYM Kılavuzu için tıklayınız.

 30. Merhaba, TM3 sıralamam 33binlerde. KTÜ veya Necmettin Erbakan üniversitelerinde normal öğrenim şansım var mı?
  Bir de ben öğretmen lisesi mezunuyum ve benim dil1 ek puanlı sıralamam 1250. İngilizce öğretmenliğine gidebilir miyim, kaç sıralama yukarıyı yazabilirim?
  Teşekkürler.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık kazanma şansınız yüksek. Özellikle 2.Öğretimler. Ancak tercih listenizde daha garanti yerleride yazmanızı öneririm. Diğer sorunuza gelirsek İngilizce Öğretmenli içinde yerleşebileceğiniz yerler mevcut. Ne kadar yukarı çıkmak size bağlı çok fazla istediğiniz bir yer varsa onuda yazabilirsiniz. 400-500 kişi öne gidebilirsiniz. Dilerseniz dahada fazla gidebilirsiniz.(Kesin gelir diyemezseniz) Ancak Öncelikle en çok istediğiniz yerleri daha sonra gelme ihtimali olan yüksek yerleri en sona da kesin gelebilecek yerleri yazarak

 31. Hocam ben ek başarı 17.032 bigisayar bölümünden mezun oldum.ve bu dalda ilerlemek için bilgisayar ögretmenliğini tercih edicem.
  ankara üniversitesi
  kırıkkale üniversitesi
  anadolu üniversitesi(eskişehir)
  eskişehir osmangazi
  necmettin erbakan üniversitesini tercih edicem. 2014 kalvuzunu inceledim ama nerenin kesin geleceginden emin olamdım.bu konuda bi yardımcı olun lütfe.Sizce kesin hangi üniversite gelir?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Belirttiğiniz üniversiteler için sıralamanız biraz düşük kalmış kılavuzdan geçmiş yılın sıralamalarını görebilirsiniz. Ancak istediğiniz yerleri de kesinlikle tercih listenize yazmanızı öneririm.

 32. merhaba ben meslek lisesi mezunyum. ek puanlı sıram 28bin okulunki ise 11bin gelme olasılığı nedir sizce?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Bölümüzü söylemediğiniz için kesin bir şey diyemem bölümün son 3 yıl ki puanları ve sıralamalarını inceleyin ve bölümle ilgili sıralamaları etkileyecek bir değişiklik olup olmadığına bakın. Sıralama aralığı sürekli 11 bin ve altında ve bölümü etkileyecek bir gelişme olmadıysa şansınız biraz düşük. Ancak istediğiniz bir yerse tercih listenize yazmanızı öneririm.

 33. hocam birşey daha sorucam ben meslek lisesi mezunuyum okul öncesi bölümünü okudum ve o bölümü seçeceğim başarı sıralamam 36525 sizce olur mu

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Sıralamanız biraz düşük kalmış. Yine de tercih listenizde istediğiniz bölümü yazmanızı öneririm. ÖSYM’nin yayınlamış olduğu kılavuzu inceleyerek nerelere yerleşebileceğinizi görebilirsiniz. Bir önceki yorumunuzdan ek puanlı başarı sırasını bilmediğiniz kanısına vardım. Sizin belirttiğiniz sıralama ek puanlı sıralama mı? (Yorumunuza cevabı ek puanlı olduğunuzu düşünerek verdim)

 34. normal başarı sıralaması ve ek puanlı başarı sıralaması arsındaki fark nedir. ek puanlı başarı sıralamasına nereden bakabilirim…

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Yukarıdaki yazıda da belirttiğim gibi tabloda Ek puanlı Başarı Sırası ve 0,12 Başarı sırası yer almaktadır. Eğer Meslekli tercih yaparsanız ek puan aldığınız için puan sonuçlarınızın ve sıralamalarınızın yazdığı yerden ek puanlı sıralamanıza bakıp, tercih listenizden de Ek puanlı Başarı Sırası dikkate alacaksınız. Eğer başka bir bölüm tercih edeceksiniz de 0,12 başarı sırasını dikkate alarak tercih yapacaksınız. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 35. Hocam merhaba
  Saglik meslek lisesinden bu yil mezun oldum normal siralamam 400 binlerde fakat ek puan siralamam 45 bin alan ici tercih yapacagim yerlesme olasiligim var mi ? Ek puan siralamasini nerede kullanacagim pek anlamadim .

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Yukarıdaki yazıda da belirttiğim gibi tabloda Ek puanlı Başarı Sırası ve 0,12 Başarı sırası yer almaktadır. Eğer Meslekli tercih yaparsanız ek puan aldığınız için puan sonuçlarınızın ve sıralamalarınızın yazdığı yerden ek puanlı sıralamanıza bakıp (45 bin demişsiniz), tercih listenizden de Ek puanlı Başarı Sırası dikkate alacaksınız. (2014 ÖSYM Tercih Kılavuzuna gitmek için tıklayınız.) Kılavuzda 2 tane sıralama olduğunu görebilirsiniz. Eğer başka bir bölüm tercih edeceksiniz de 0,12 başarı sırasını dikkate alarak tercih yapacaksınız. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 36. ankara üniversitesi Kırıkkale üniversitesi,necmettin erbakan üniversitesi,konya selçuk üniversitesi,eskişehir osmangazi üniversitesi sizde bu üniversitelerden hangisi gelebilir?17bin bilgisayar ögretmenliği dalından?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Yorumunuza Cevap:
  Puanınız düşük kalmış eğer istediğiniz bir bölüm ise tercih listenizde yazmanızı öneririm. ÖSYM’nin 2014 kılavuzundan taban puanları ve sıralamalarına bakarak bir fikir edinebilirsiniz.

 37. Hocam peki diger istedigim bir bölüm olan isletme gecen sene 388bin ile almis benim siralamam 355bin bu bölümde şansım nedir sizce 🙂 ayrıca sorulara hızlıca cevap verdiginiz icin teşekkürler :))

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Yorumunuza Cevap:
  Eğer istediğiniz yerde önemli bir gelişme olmamışsa, ayrıca son 2-3 senenin başarı sıralamalarını da dikkate aldıysanız. Büyük olasılıkla yerleşebilirsiniz. Tebrik ederim :))

 38. merhabalar ben tic meslek lisesi ögrencisiyim ek puanlı yerlestirme sıram 121195 istediğim okul olan Arel Üni. yüzde 50 burslu olarak gecen sene muhasebe bölümünde 138000 sıralı ek yerlestirme ile almıs sizce bu bölüme garanti girebilme şansım var mı? :))

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Yorumunuza Cevap:
  Kesin garantisi veremem :)) Ama büyük olasılıkla yerleşebilirsiniz.

 39. benim ek yerleştirme sıralamam 17bin.bilgisayar okudum. hacettepe bilgisayar ögretmenligine girebilirmiyim?
  veya 17binle nereyi tercih etmeliyim?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Yorumunuza Cevap:
  Puanınız düşük kalmış eğer istediğiniz bir bölüm ise tercih listenizde yazmanızı öneririm. Geçen senenin taban puanları ve sıralamalarına bakarak bir fikir edinebilirsiniz. Diğer sorunuza gelirsek hangi bölümü seçeceğiniz kararını verecek olan ben değilim sizsiniz. Ben ancak sizin istekleriniz ve yetenekleriniz doğrultusunda belirlediğiniz yerler hakkında bilgi verebilirim.

 40. Merhaba . Ben sml mezunuyum okulların ek puan basari siralamasini nerden bulabilirim. Yardimci olun lutfen

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Yorumunuza Cevap:

  Merhabalar. Aşağıda geçen senenin Kılavuzunun linki verdim. Tabloda Ek puanlı başarı sırası diye belirtilmektedir.

  Geçen Seneki Kılavuza gitmek için tıklayınız. (Uyarı: Tercihinizi oluştururken bu sene yayınlanacak olan kılavuzu referans alın)

 41. merhaba ben meslek lisesi mezunuyum ek puanlı sıralamam 30000 sizce okul öncesi gelir mi?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Yorumunuza Cevap:
  Taban sınırının biraz altında kalmış gibi gözüküyorsunuz ancak kazanma şansınızda mevcut. Geçmiş senelerin taban puanları ve sıralamalarını incelemenizi öneririm.

 42. Merhaba
  Ben anadolu lisesi mezunuyum, sinif ogretmenligi istiyorum. Ama anlamadigim bir konu var anadolu ogretmen lisesi mezunlarina yerlestirmede oncelik mi taniniyor? Bizim basari siralamamiz onlarin ek puanli basari siralamasi ile mi yoksa ek puansiz basari siralamalari ile mi siralaniyor? Bu konuda biraz bilgi verirseniz sevinirim.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Öncelik tanınması gibi bir durum söz konusun değil ancak onların mesleki tercihleri olduğu için ek puan alarak sizden avantajlıdırlar. Sizin sıralamanız ek puansız başarı sıralaması ile almaktadır. Ek puanlı başarı sırasını ek puan alacaklar için oluşturulmuştur.

 43. merhaba ben meslek çıkışlıyım çocuk gelişimi bölümünden puanım 283 ek puanla birlikte 360 oluyor diploma notum 86. meslek lisesi olduğum için ek puanlı başarı sıralamasına bakacağımdan 360 puanla herhangi bir devlet üniv 1. veya 2. öğretime girebilme şansım var mı şimdiden teşekkürler..

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Belirttiğiniz puanla 2 yıllık birçok devlet üniversitesine yerleşebilirsiniz. 4 Yıllıklarda ise zaten YGS’den alan 4 yıllık devlet üniversitelerin sayısı az olup, onlara da yerleşme ihtimaliniz yüksek.

 44. hocam bir de benim soruma cevap yazsanız

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Bu sayfada herhangi bir yorumunuzu bulamadım. Diğer sayfalardaki sorularınız ise cevaplanmış olup, en son cevaplanan yorumunuz; Yorum için tıklayınız.

 45. Hocam merhaba ben bu sene sinava girdim ogretmen lisesinde okuyorum ygs 4 puanim 331 siralamam ise 92 bin okul diplamo puanim 78 ek bana ek puanla birlikte osmangazi universitesi zihin engelliler ogretmenligi gelir mi ?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar şuan için sınırda gibisiniz kazanma şansınız yüksek. Ek puanınız eklendikten sonraki başarı sıralamanıza göre daha doğru bir yorum yapılabilir.

 46. merhabalar puanım okul puanıyla beraber 327, sıralamam okul puansız 400binlerde 254 puan daha okul puanlı sıralamam açıklanmadı. meslek lisesi çıkışlıyım devlette okul öncesi öğretmenliği bölümünü kazanma olasılığım nedir ? devlet olmazsa özel yazacağım ama mesela Mevlana üniversitesi %25 burslu 342 puan tutma olasılığı nedir ? aydın üniversitesi 332 puan kültür üniversitesi 330 puan bide okan üniversitesi 320 puan okan tutuyor ama diğerleri tutmaz mı acaba ? bu sene okul öncesi öğretmenliğinin puanları düşer mi biraz bilgilendirirseniz sevinirim.. teşekkür ederim şimdiden..

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Ek puanınız eklendintek sonraki sıralamanızı dikkate alarak devlet üniversiteleri de tercih edebilirsiniz. Puanınız devlet üniversiteleri için biraz düşük. Özel üniversitelerde de Belirttiğiniz tüm yerleri kazanma şansınız mevcut. Diğer sorunuza gelirsek puanlarda ufak düşmeler olabilir.

 47. hocam merhaba ben bu yıl ygs ye girdim ve 313 puan aldım sıralamam da 155 bin.anadolu ögretmn lisesindeyim okul diploma puanım 79.sizce sıralama ne kadar oynar İnönü okul öncesi gelebilir mi?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Gelme ihtimali çok yüksek. Tebrik Ederim. Tercihlerinizde daha kesin yerleri veya 2.Öğretim yazarak açıkta kalma ihtimalini ortadan kaldırınız. 🙂

 48. mrhlar hocam ben geçen yıl mezun oldum çocuk gelişimi 2 yıllık kazandım ve gitmedim bu yıl tekrar ygsye girdim edebiyat bölümünü istiyorum lys den 200 alsam gidebilir miyim ve puanım da kesilecek okul başarı puanı da otomatik olarak da yarıya düşecek sizce nasıl fen edebiyat fakültesi edebiyat bölümüne gitme ihtimalim yüksek mi bu konuda bilgi veriseniz sevinirim teşekkürler

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  İstediğiniz bölüm geçen sene 285 civarında kapatmış. (Devlet Üniversiteleri için) YGS puanınızı belirtmemişsiniz. Eğer YGS puanınız düşük LYS’dende 200 civarı bir puan alırsanız kazanma olasılığınız düşük.

 49. Merhabalar hocam, ben lise 4 de daha yeni geçtim Ticaret Meslek de okuyorum istedigim okul marmara – sermaye piyasası. ek puan kontejyan sıralaması 28300. ygs 6 dan okul puanım ekli olarak ( ham degil yani) kaç puan alırsam 28300’e tekabul eder ?

 50. Merhaba. Ben bu sene Anadolu Lisesinden mezun oldum. Ts-1de 21.624 ve Ts-2de 24.467ye girdim ancak ilk tercihim olarak ygs-5 puan türünden alan okul öncesi öğretmenliği aydın Adnan Menderes universitesini yazdım bu puan türünden 144.327ye girdim tercih ettiğim okul geçen yıl 163binle son öğrencisini almış.okula girmeye garanti gözüyle bakarken ne bu tercihime ne de diğer on tercihimden hiç birine yerleşemedim bir hata olabileceğini düşünerek dilekçede gönderdim bir de sizden yorum almak istiyorum.2.tercihim 128bin okul öncesi. 3.tercihim 196bin okul öncesi.tercihlerim arasında coğrafya bölümü de var ts-1de 39.300 başarı sırası olan ege unisinede giremedim.2.tercihim dışındaki tüm tercihlerim başarı sıramla rahat girebileceğim yerlerdi ancak olmadı sizce nedeni ne olabilir.Teşekkür ederim.

 51. Ama benim ilk siraya yazdigim il bu yil 11binle almis en dusuk. Acaba itiraz etme hakkina sahip miyim ya da ne yapmam gerek

  1. Seda ve Burcu Yorumunuza Cevap:
   Yaptığınız tercihi dikkatlice inceleyin yapmış olduğunuz herhangi bir hata olup olmadığını, öğretmenleriniz (varsa) danışın belki gözden bir şeyi kaçıyoryorsunuzdur. Eğer sizden kaynaklanan bir hata yoksa itiraz etmenizi öneririm.

 52. Merhaba. Sml hemsirelik mezunuyum ek puanli siralamam 4bin olmasina ragmen ek puanli siralamasi 13bin Olan bir yere yerlesemedim, bunun bir aciklamasi var mi

 53. birde ek puanlı sıralama kontenjanları genel kontenjandan ayrımı oluyo yada neye göre belirleniyo.öncelik meslek çılışlılardamı

  1. Büşra Yorumunuza Cevap:
   Merhabalar. Sistemli ve düzenli bir şekilde ders çalışmanız güzel böyle devam edersiniz istediğiniz başarıyı rahatlıkla elde edebilirsiniz. Sorunuza gelirsek. Eğer imkanınız varsa başka bir kaynak alıp oradan devam edebilirsiniz, imkanınız yoksa aynı kaynaktan devam edebilirsiniz. Diğer sorunuza gelirsek denemeleri hangi sıralama ile çözeceğiniz size bağlı ama genelde (bende dahil) sizin belirtiğiniz sıralama ile soruları çözmeye başlarım.
   Busra Yorumunuza Cevap:
   Büyük ihtimalle belirttiğiniz yere yerleşeceksinizdir. Ek puanlı sıralama, genel kontanjandan farklı oluyor. Yukarıdaki soru cevapta da belirttiğim gibi meslek liseliler kendi alanınızda tercih yaparsanız ek kontenjanlı sıralamaları dikkate alarak tercih listelerini oluşturmaları gerekmekte

 54. ben sağlık meslek lisesi hemşirelik mezunuyum ek puanlı basarı sıralamam 1887.ek puanlı basarı sırası 10000-14000 arasındaki konya ve bolunun gelme ihtimali nedir?

 55. ben tıp fakültesini kazanmak istiyorum alt yapım var ama denemelerde istediğim başarıyı gösteremiyorum düzenli bi çalişma proğramı hazırladımm simetri mat 1 i fizik biyoloji ve kimyayı bitirdmm ama daha sonra kimyaya hiçç çalşmadmm tekrar içnn aynı kitaba mı çalişmalıymm yoksa farklıı kaynak mı terchh etmelymm ayrıca denemelerde turkce mat fen sosyal olarak yapıyorum sizce sıralamayı nasıll yapmaliymmm

 56. merhaba ben saglık meslek lisesinden bu sene mezun oldum ek puanlı ygs 2 231 başarı sıram 12868 ve ben 4 yıllık hemşirelik istiyorum.. özellikle istedigim üniversitenin ek puanlı başarı sırası 16.300 sizce gelme olasılıgı varmı ?

  1. Burak Yorumunuza Cevap:
   Kazanma ihtimaliniz çok yüksek. Tebrik ederim.
   Ebru Yorumunuza Cevap:
   Tabi ki gelme olsalığınız bulunmaktadır.

 57. merhaba hocam bende sağlık meslek hemşirelik mezunuyum ek puanlı başarı sıralamam 2571, ek puanlı başarı sırası 14.800 olan üniversiteye girme olasılığım nedir? teşekkürler

 58. Bende sml ogrencisiyim ek puanli basari siralamam 2067 12.500 olan bir yere yerlesebilir miyim?

 59. slm ben sml hemşirelik bölümü öğrencisiyim ek puanlı başarı sıram 9909 ama ben ftr yazmayı düşünüyorum onun ek puanlıbaşarı sırası 5042 bana glir mi lütfen acil cevap yazar mısınız ..

  1. Tuğba Yorumunuza Cevap:
   Sıralamanız devlet üniversiteleri için sınırında altında gözüküyor yeni açılan üniversiteler ve geçen senenin düşük yerlerini tercih ederseniz ufak bir şansınız olabilir.
   Duygu Yorumunuza Cevap:
   Evet rahatlıkla kazanabilirsiniz.
   Nur Yorumunuza Cevap:
   Barajı geçtiğiniz zaman merak etmeyin puanınız eklenecektir.
   Ozan Yorumunuza Cevap:
   Büyük ihtimalle yerleşeceksinizdir. Tebrik ederim.
   İlyas Yorumunuza Cevap:
   Kocaeli Üniversitesi biraz zor gibi ama Eskişehir tutma ihtimali yüksek. Hiçbir şey kesin değil isteğe göre sıralamalar da oynamalar olacaktır ama dediğim gibi büyük ihtimalle Eskişehir gelecektir.
   Fatma Yorumunuza Cevap:
   Merhabalar üzülerek belirtmeliyim ki şansınız zor gibi ama istediğiniz bir yerse yinede listenize yazabilirsiniz.

 60. hocam ben ticaret meslek lisesi çıkışlıyım.ygs1 ek puanlı sıralamam 6312 gelmesini istediğim kocaeli bilgisayar öğretmenliği ise 5130 ile kapatmış gelme olasılı nedir ve ondan sonraki tercihim olan eskişehir anadolu 6790 ile kapatmış koca eliden sonra bu üniversiteye başarı sıralamam yetmesine rağmen gelmeme olasılığı varmıdır?

 61. merhaba benim sml mezunuyum acil yardım afet yönetimi bölümünü okumak istiyorum ek puan sıralamam 1864 istediğim bölümün ise 17000 sizce istediğim bölümü kazanabilirmiyim?

 62. merhaba bn sml lisesi hemşirelik mezunuyum puanım 320 ek puanla birlikte , ek puanlı başarı sıralamam da 1971 normal başarı sıralamam 230 bin hemşireliğe sizce yerleşebilirmiyim ?

 63. meslek lisesi çıkışlıyım sıralama 38.000 okul öncesine yerleşe bilir miyim yeni açılan yerlerde şansım ne kadar fazla ek puanlı yerleşme
  nolur cevap yazın sitresten ölmek üzereyim

 64. düz lise çıkışlıyım ve hemşirelik istiyorum benim sıralamam 137 bin istediğim üniversite 142bin meslek liselerinden ne kadar geçiş oluyor bu bölümlere onlar yada bizim için bi kontejan sınırlaması var mı 50 tane meslek giricek gibi.lütfen yardım edin girebilme olasılığım ne

  1. Nur Yorumunuza Cevap:
   Okul puanınızın eklenmemiş cümlenizi tam anlayamadım okul puanı eklemeyen puan türlerinden barajı geçtiniz mi?
   Burcu Yorumunuza Cevap:
   Kendi alanız da tercih yapacağınız için Ek puanlı başarı sırasını dikkate alarak tercih yapacaksınız.
   Gizem Yorumunuza Cevap:
   Sizce 🙂 yerleşirsiniz diyebiliriz.
   Ayşe Sıla:
   Evet formasyondan dolayı farklılar olmuştu siz tercih yaparken 2011 verilerine daha fazla dikkate alın ancak 2012 verilerini de göz atmayı unutmayın. Diğer sorunuza gelirsek puandan daha çok başarı sırasına bakın ygs sırasıyla tercih yapmayanlar her sene var en doğru tahmini sıralamalar sayesinde yapabiliriz. Puanlar yıllara göre çok fazla değişir.
   Miko Yorumunuza Cevap:
   Girebilme olasılığınız var kontenjandan daha çok kimin puanı yüksek ise o yerleşir ancak sağlık meslek liselilerine kendi alanında tercih yaptıklarından ek puan alırlar.

 65. Merhaba ben düz lise çıkışlıyım okul öncesi öğretmenlik(örgün olarak) okumayı düşünüyorum. Ancak geçmiş yılların sıralamalarıyla bu yılın sıralamaları arasında müthiş bir fark var bu farkın sebebinin formasyonla ilgili olduğunu tercihlerimi 2011verilerine göre yapmamı söylüyorlar bu doğru olurmu? Yada herkesin ygs sırasıyla tercih yapmayacağını bu yüzden puanıma bakmamın daha uygun olduğunu söyleyen hocalarım var ben hangisini baz almalıyım

 66. Ben sml hemşrelk mezunuyum ek puanlı başrı sıralamam 3885 istedğm yern ek puanlı başarı sıralaması 12500 gelme olasılığı nedir

 67. merhaba hocam ben sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümünden bu sene mezun oldum ygs ek puanlı sonuç belgemde normal yerleştrme puanım 293 sıralamam 227 bin ama ek puanlı yerleştirme puanım 317 sıralamam 1990 ve ben hemşirelik 4 yıllık bi üniversite istiyorum tercih yaparken hangi sıralamaya bakmam gerekiyo?

 68. Hocam merhabalar. Ben ticaret meslek lisesi mezunuyum ve eşit ağırlık olduğum için okul puanım ygs1 ve ygs2 eklenmemiş.Seneye hemşireliği Allah izin verirde kazanırsam okul puanım ygs2 veya lys1 lys 2 eklenir mi ?

 69. Merhaba ben düz lise çıkışlıyım ygs5 sıralamam 105bin Ankara üni. Okul öncesi öğretmenlik düşünüyorum oranın sıralaması 113binburaya girme olasılığım nedir? Meslek çıkışlı biri benden avantajlı konumdamıdır? Yoksaben sadece 0,12basarı sıramla iç rahatlığıyla yazabilirmiyim? Şimdiden çok teşekkür ederim

 70. Merhabalar bende sml mezunuyum, puanım 270 istediğim yerin puanı 350 yani tutmuyor. Alan içi tercih yapıcam ek puanlı başarı sıram 9bin istediğim yerin 15bin girebilir miyim şimdi? Bana çok imkansız geliyor çünkü size de danışmak istedim.

  1. Ayşe Yorumunuza Cevap:
   Alan içi tercih yaptığınız için Ek puanlı yerleştirme sırasına bakarak tercih yapacaksınız eğer belirttiğiniz gibi sizin 9 bin alan yer 15.bin ise girebilirsiniz.
   Büşra Şnr Yorumunuza Cevap:
   Meslek Liseli çıkışlı birinin tek avantajı alanını tercih ettiğinde ek puan alır ve ek puanlı sıralamayı dikkate alarak tercih yapar siz 0,12 başarı sırasına bakara sıralama yapacaksınız. Sorunuza gelirsek belirttiğiniz yerin gelme olasılığı var ancak sınırdasınız dolayısıyla açıkta kalmak istemiyorsanız altına daha garanti yerler yazmanızı öneririm.

 71. Hocam merhabalar,sağlık meslek lisesi mezunuyum,acil yardım ve afet yönetimi bölümünü istiyorum,normal yerleştirme sıram 384.000 ama ek puanlı sıralamamda 6600. yüm istediğim bölüm normal sıralamada 140.000 civarında alırken ek puanlı sıralamada en düşük 14.000 civarında almış.Bu bölüme yerleşebilirmiyim yerleşemez miyim size bunu danışmak istedim.Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhabalar zor gibi görünüyor ama istediğiniz bir yerse yinede tercih listenizde bulunsun ama altına daha garanti yerleri yazmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir