Sponsorlu Bağlantılar

Soru Çözerken Sürekli Yanlışım Çıkıyor

Categories Rehberlik
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

Soru Çözerken Hep Yanlışım Çıkıyor

Rabiya: Hocam benim mat den eksik konum yok fakat soru çözmekte zorlanıyorum deneme çöüzüyüm diye oturuyrum bazı konuları unuttugumu farkediyorum soru çözmede yetersizim. şimdi en bastan cok hızlı bi sekilde tekrar yapıyorum matden acaba baska ne yapmalıyım ? ygs sıralamam 180 bin özel üniversitede diyetisyenlik düşünüyorum sizce nasıl devam edersem kazanırım. 70 – 80 bin e girmek için kaç net yapmam gerekir mat den ve fenden yardımcı olursanız cok sevinirim.

Derscalisiyorum.com.tr Yöneticisi Yorumunuza Cevap:

Sınava çok kısa bir süremiz kaldı hatta hemen hemen bitti bile diyebiliriz. Sorunuza gelirsek soru çözmede zorlanma nedeniniz konuya çalıştıktan sonra konuyu pekiştirmek amacıyla soru çözmemeniz. Konuya çalışırken daha doğrusu okurken diyebiliriz genellikle şöyle oluyor bu buradan 39geliyor bunu böyle yaptı tamam sonuç böyle diye geçiyor ve psikolojik olarak her öğrenci gibi bu konuyu anladım diyorsunuz ama karşınıza bir soru çıktığında tıkanıyorsunuz bunun nedeni oturup konu ile uğraşmamanız yani soru çözüp, yapamadıklarınızın çözümünü öğrenmemek. Daha sonra kendinizde hızlı tekrar yaptığınızı belirtmişsiniz hızlı tekrar yapsanız bile konuyu oturup kendiniz çalışmadığınız sürece tam olarak kavrayamayacaksınız. Bu saaatten sonra bol bol deneme çözün yapamadıklarınızın veya yanlış yaptıklarınızın mutlaka çözümünü öğrenin yoksa hep aynı soruları yanlış yaparsınız. Diğer sorunuza gelirsek size kaç net yapmanız gerektiğini söylemem derslerdeki başarınıza göre net dağılımı değişebilir bu da sizi yanıltacaktır eğer vaktinizi iyi bir çalışma ile geçirdiyseniz rahatlıkla istediğiniz başarıyı elde edebileceğinizi belirtmek isterim.

 

Sponsorlu Bağlantılar

14 Yorum

 1. Hocam şu sözü bir yerde okumuştum ve çok tuttum.
  ‘İnsanoğlu ilk çağlarda az uyumak zorundaydı. Yani yaradılışına uygun yaşıyor ve azami 4 saat uyuyordu. Ancak zaman insana öyle şeyler öğretti ki aklıyla kendini tembelleştirmek için amansız bir mücadelede galip taraf oldu sonunda.’
  -@ Erdal DEMİRKIRAN (Sadece Aptallar 8 Saat Uyur.)

  1. Güzel söz ancak kendinizi uykudan kalmak için zorlamayın vücudunuz ihtiyacı olan uykuyu dinlenmeyi aldıktan sonra kalkmanızı öneririm yinede karar sizin.

 2. Hocam program ayarladım.Yardımcı olur musunuz?Günlük 4 saat uyku yetiyor bana hocam. Ygsnin tamamını haftaya dağıttım yani 2 gün içinde matematik bitiyor az konu kalmıştı. Onu bitireceğim 1. 2 konu da Ygs geometriden ayırdım bu haftaya geri kalan 3 haftaya da Ygs Geometri,Ygs Fizik, Ygs Bioloji, Ygs Kimya, Ygs Tarih, Ygs Coğrafya, Ygs Felsefe,Ygs Türkçeyi ayırdım. Yani bu ayın sonunda ygs denemsi olup sürekli test çözeceğim hocam günlük 1200 hedefim var inşallah yardımcı olur musunuz?

  1. Kendinizi çok fazla kasmayın 4 saat uyku az ve 1200 soru çok fazla. Olabildiğince uykunuzu alın ve 1200 soruyu dikkatsizce çözeceğinize 200 soruyu dikkatli ve verimle çözün daha iyi. Ayrıca çalışmalarınızda tekrarlar olsun Matematik bitiyor demişsiniz Matematik bittikten sonra bitti diye kenara atmayın tekrar yapın. Bu tekrar soru çözmek olabilir. Bunun dışında herhangi bir sorun yok gibi.

 3. Bu siteyi kuranlardan Allah razı olsun.Hocam Benim sorum şu : Benim günde 19 saat çalışma sürem var programım da belli ama şöyle bir maruzatım var. Programda dersleri gruplandırıp günlere yaysam daha .ok verim alabilir miyim ? Mesela mat , bio, felsefe pazartesi , kimya,fizik, tarih salı,.. vs . Yada bütün dersleri saate göre ayarlayıp bir günde mi çalışsam yani her gün aynı saattee aynı dersi mi çalışsam ? Nasıl daha çok verim alabilirim. Hayırlı Günler

  1. Güzel yorumunuz için teşekkürler. Sorunuza gelirsek 19 saat çalışma sürem var derken sanırım uyku saati dışında kalan vaktinizden bahsediyorsunuz. Öncelikle uykunuzu tam olarak alın ders çalışacağım diye uykusuz kalmayın. Bunun dışında çok az ders çalışmak gibi çok fazla ders çalışmakta zararlı sitede ders çalışma programının nasıl olması gerektiği ile ilgili bir yazı yazmıştım. Yazıya gitmek için tıklayınız. Yazıyı okumanızı öneririm. Bunun dışında bir gün içinde en az 2 ders çalışılmasını tek ders çalışmasını önermem aynı şekilde tüm dersleri de aynı gün içinde çalışmak zararlı olacaktır. Yazıyı okuyup programınızı oluşturun dilerseniz programınızı bana da yollarsanız birlikte yorumlayıp eksik veya yanlış bir yer varsa düzeltiriz.

 4. Hocam merhabalar.Ben hemşireliği kazanmayı istediğimi söylemiştim ve sayısal temelim olmadığımı söylemiştim.Ve 6.sınıftan başlayacağımı söyledim.Ama olacak gibi gözükmüyor. O yüzden sadece Ygs ve lys konularına çalışıp bu başarıyı elde edebilir miyim ? Ama dershaneye gitmeyeceğim.İnternetten çalışacağım.Lütfen bana acil cevap verin kitaplarımı alacağım öteki türlü hem masraflı oluyor.Hemde çok konum oluyor.Yardım edin lütfen

  1. Yorumunuza geç cevap verdiğim için özür dilerim. Eğer belirttiğiniz gibi olmayacak şekilde ise YGS ve LYS çalışabilirsiniz. Piyasada birçok güzel yayın bulunmakta Güvender, Fem, Pi-Analitik, Birey vb bunlardan alabilirsiniz. Ayrıca Hemşirelik hem MF hemde YGS’den öğrenci alır. Yani YGS’den de hemşire olabildiğinizi unutmayın. (YGS’de sadece sağlık meslek liselilerine ek puan gelir o kadar)

 5. Hocam ben düz lise mezunuyum .ygs den 2 yıllık terccih yapmak istiyorum fizyoterapi teknikerliği ordan kendimi geliştirmek istiyorum .size sorum bu 2 yıllık üniversteler sadece meslek liselerini mi alıyor?

  1. Öncelik meslek liselilerin eğer boş kontenjan kalırsa yerleşebiliyorsunuz o bakımdan risklidir.

 6. ben internetten bir haber okudum bu yıl pdr dikap ilköğretim matematik özel eğitim öğretmenlikleri dışında öğretmenlik için öğrenci alınmayacakmış daha önce sormuştum ama tedirgin oldum ygs4 puanım 357 sıralamam 65bin okul diploma puanım76 okuldan 46 puan geliyor din kültürü öpretmenliği gelir mi doğu illeri dışında nereleri gelir yardımcı olun lütfen

  1. Puanınız çok iyi 2-3 tane dışında tüm üniversiteler yerleşebilirsiniz gibi duruyor. O bakımdan tebrik ederim. Maramara üni 2. Öğretim, Dokuz Eylül, Sakarya, Uludağ Üniversitesi, 19 Mayıs Üniversitesi vb yazılabilir ama bu yazdığım yerlerin %100 garantisi yok o yılki ilgiye göre puanlarda yükselme olabilir o bakımdan tercih zamanı açıkta kalmak istemiyorsanız istediğiniz ama kazanması kesin olan yerleri yazmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir