Sponsorlu Bağlantılar

Diyetetik, Fizik Tedavi, Diş Hekimliği Bölümü

Categories Rehberlik
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

Diyetetik, Fizik Tedavi, Diş Hekimliği Bölümü

miray: Merhaba ben sayisal lise dort ogrencisiyim. Henuz sinava girmedim ama cok umutsuzum simdiden careler aramaya basladim. Su an dokuz yuz kisi icerisinde 130. Falan oluyorum puan da hep 347 civari geliyor. Eksigim cok kapatamayacagimi biliyorum bu saatten sonra. Diyetetik , fizik tedavi ya da dis hekimligi bolumu istiyorum ya da istiyordum diyelim. Su an ygsden 400 alsam inanin havalara ucacagimi dusunuyorum. Sizce ygsde 350 alsam lysde toparlayip buyuk sehirde bi universite de istedigim bölümleri okuyabilir miyim? Bir suru site gezdim ama buraya yazmayi tercih ettim. Lutfen gercekci olun

Derscalisiyorum.com.tr Yöneticisi Cevap:
Merhabalar. Öncelikle moralinizi niye bozuyorsanız sınava çok az kaldı bu süreyi umutsuzluğa kapılarak geçirmeyin olabildiğince eksiklerinizi gidermeye çalışın ve sınavınıza odaklanın. Sorunuza gelirseniz gerçekçi olalım 🙂 Büyük Şehirler istediğiniz belirtmişsiniz. Sırayla istediğiniz bölümleri yorumlayalım.

Beslenme ve Diyetetik bölümü geçen sene Marmara Üniversitesi 428 ile kapanmış, Ankara ve Gazi 427-429 ile kapatmış. Okul puanızı çıkararsak (tahmini olarak 40 puan aldım) 390 gibi bir puana ihtiyacınız var bu durumda YGS’den 350 alsanız bile LYS’den iyi bir puanla rahatlıkla kazanabilirsiniz.

Fizik Tedavi Bölümü İstanbul’daki Üniversiteler (Maramara, İstanbul Üni vb) 440’dan başlıyor, aynı şekilde Ankara Üniversiteleri de bu durumda yine LYS’den iyi bir puanla bu bölümleri kazanabilirsiniz.

Diş Hekimliği Ankara, İstanbul için ise 450’nin üzerinde bir puan almanız lazım bunun için YGS’den iyi bir puan alıp, LYS’den de iyi bir puan alırsanız kazanabilirsiniz.

Sonuç olarak en zor hedefiniz Diş hekimliği gibi gözükse de sınavınıza odaklanıp, düzenli olarak çalışırsanız inanın kazanabilirsiniz ama LYS sınavının YGS’den daha zor olduğunu ve LYS’nin YGS’den daha çok etkisi olduğunu unutmayın bu yüzden YGS’den olabildiğince yüksek bir puan almanız sizi daha çok rahatlatacaktır.

Ben sizin için sadece Ankara, İstanbul tabanı baz alarak inceledim istediğiniz başka bir yer varsa İzmir, Kocaeli vb oraları da yorumlayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

9 Yorum

 1. Sınava 1 hafta kadar bir süre kaldı ben bu zamana kadar 300-350 civarı pualar aldım biliyorum yeterli değil ama ege üni. Diş hekimliği kazanmam imkansız mı sizce lys ye çok çalışmaya hazırım yaklaşık kaç net yapmam lazım ve ygs denemelerinde sosyal çözmüyorum bu beni kötü etkiler mi ?
  Bir de diş hekimliği imkansız derseniz beslenme ve diyetetik bölümü olma şansı var mı?

  1. İmkansız diye bir durum söz konusu değil. Sınav atmosferi çok farklı bir durum düşündüğünüzden yüksek veya düşük alabilirsiniz. YGS’ye çok az kaldı bu süre zarfında eksikleriniz varsa gidermeli ve sürekli deneme çözmelisiniz. Derslere olan ilginizi, eğitim durumunuzu bildiğim için kaç net yapmanız gerektiğini söyleyemem. Kendinizi sizden iyi tanıyan yoktur. Derslere olan başarılarınıza göre puan hesaplama programlarını kullanarak bir fikir edine bilirsiniz. Diğer sorunuza gelirsek; sosyal yapmanızın etkisi olacaktır. Ancak sosyal size en az etki eden derslerdendir. 1 puan bile çok önemli olabiliyor bu yüzden Benim önerim sınavda kalan vaktinizde sosyal çözmeniz yönünde olacaktır.

 2. Eczacılık mı yoksa FTR mi? Cok kararsız kaldım iki bölüm icinde vakıf üniversiteleri tuttuyo ve ücretli hangisini secersem ilerde daha avantajlı olurum yardımcı olursanız çok sevinirim

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Yorumunuza Cevap:
  İki mesleğin birbirinden çok farklı yönleri bulunmaktadır. Öncelikle sitemizdeki Meslek Seçimi yazısını okuyun daha sonra iyice oturup düşün etrafınızda varsa o mesleği yapanlara danışın görüşlerini alın, kendinizin ve ilginizin ne olduğuna karar verin eminim sonunda kafanızda 2 seçenekten 1’e düşmüş olacaksınız. Diğer sorunuza gelirsek düzenli ver verimli çalışırsanız istediğiniz başarıyı elde edebilirsiniz. Üniversite olarak tercih etmeyi düşündüğünüz üniversitenin Eczacılık ve FTR bölümlerini inceleyerek fikir edinebilirsiniz.

 3. Mrb benim sıralamam 50 bin vakıf Üniversitesi ftr ve beslenme arasında kaldım . Sizce iş imkanı olarak hangisini seçmeliyim lütfen cevap verin şimdiden teşekkürler:)

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Yorumunuza Cevap:
  İki mesleğin birbirinden çok farklı yönleri bulunmaktadır. İş imkanına çok fazla takılmayın her 2 bölümde de iş bulabilirsiniz. Öncelikle sitemizdeki Meslek Seçimi yazısını okuyun daha sonra iyice oturup düşün etrafınızda varsa o mesleği yapanlara danışın görüşlerini alın, kendinizin ve ilginizin ne olduğuna karar verin eminim sonunda kafanızda 2 seçenekten 1’e düşmüş olacaksınız.

 4. merhabalar hacam ben ygs de 350 civari bekliyorum ezcacılık icin umut var mı lys de ne yapmam gerekiyor kac net lazim

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Eczacılık geçen sene 420 civarında kapatmış. (Devlet Üniversiteleri arasında) Bu yüzden iyi bir LYS sonucu rahatlıkla istediğiniz bölüme yerleşebilirsiniz. Diğer sorunuza gelirsek Okul puanınızı da dikkate alarak sitemizde YGS-LYS Puan Hesaplama motoru kullanmanızı öneririm. Derslere olan ilginizi, yapabileceğiniz netleri girerek daha doğru bir fikir elde edebilirsiniz. Benim size sayı vermem sizi yanıltabilir. Sizin derslere olan ilginizi bilmediğimden tüm dersler için ortalama değerler ama siz X dersinde kötü Y dersinde iyi olup o dengeyi yine kurabilirsiniz. Bu yüzden sizin hesaplamanız daha doğru sonuçlar verecektir.

 5. merhabalar:)ben de diyetisyenlik veya fizyoterapi istiyorum .Şu günlerde artık hocalara soru soramadığımdan sürekli eksik olduğumu düşündüğüm video dinliyorum.çünkü sorularımı sormazsam zaten yapabildiklerimi yapıyorum nasıl olsa diyorum en azından konu dinleyeyim.bu düşüncem çok mu saçma .çünkü bana bazen çok saçma geliyor:)) yoksa sırf test mi çözeyim .şimdiden saolun:)

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Sınava çok az bir süre kaldı bu sürede tekrar yapmalı (Eğer konu eksiğiniz varsa onları gidermeli ve soru çözmelisiniz) ve deneme çözmelisiniz. Soru çözerken ve deneme çözerken de yapamadığınız veya yanlış yaptığınız soruların çözümlerini hocalarınıza sorarak öğrenmelisiniz 😉

 6. Öncelikle soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Size bir daha sorum var.Ben Lys için biraz endişeliyim.Genellikle bu zamana kadar ygs-lys birlikte çalışmaya çalıştım.Bu haftadan sonra sırf lys çalışmamız gerekiyor.Ben lysyi 12.sınıf konuları lys konularının bir kısmını biliyorum.Sizce lys için şu anda geç kalmış sayılır mıyım?Sizce lysye ne zaman başlamak/çalışmak uygun olur?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Rica ederim. YGS sınavından sonra 1-2 gün dinlendikten sonra LYS’ye çalışmalarına başlamalısınız. Şuana kadar YGS-LYS konularını bir arada çalışmanız güzel. LYS konularının YGS konularına oranla daha zor ve size olan etkisinin daha fazla olduğunu biliyorsunuzdur. Bu yüzden önünüzdeki 3 ay boyunca eksik konularınızı giderip, bildiğiniz konuları da pekiştirmelisiniz. Eğer 12.Sınıf konuları ve LYS konularının bir kısmını biliyorsanız kalan sürede düzenli bir çalışma ile konuları bitirebilirsiniz.

 7. Ben de bu yazıdaki gibi aynı durumdayım.Genellikle sınavlardan 300-350 civarında puan alıyorum.Sağlık alanını hedeflediğim için soruyorum.Konu olarak çok sıkıntım yok.(Bazı ezber konular dışında).Bu günlerde tekrarlarla konuları pekiştirmeye,onlara yönelik soru çözmeye devam ederken bazı konularda hala eksiğimin olduğunu gördüm.Özellikle geometri, fizik ve coğrafya.Sizce bu eksiklerimi nasıl kapatmalıyım bir de bu hedefime göre çok geç sayılır mı?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Hedefinizi belirtirseniz daha kesin ifadelerle konuşabilirim Sağlık alanı 180-450 puan arasında öğrenci alan bölüm ve Üniversiteler bulunmaktadır. Hedefiniz tam olarak ne kadar bir puan veya hangi Üniversite ve Bölüm? :)) Sorunuza gelirsek YGS’ye çok az bir süre kaldı bu süreyi deneme çözerek ve eksiklerinizi giderek geçirmenizi öneririm. Çok kısa bir süre kaldığı için eksik olduğunuzu tespit ettiğiniz konuların hemen bir konu çalışmasını yapıp, testini çözerek konuyu kavramaya çalışın. Çalışmalarınızı yaparken eksiklerinizi ve alanınızı (O dersin size olan etkisini) dikkate alarak yapınız. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 8. sadece ygs ye girsek ne olur lys ye girmeli miyiz ben hemşirelik istiyorum da.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Hemşirelik hem YGS’den hemde MF-3 puan türünden öğrenci almaktadır. YGS ve MF-3 olma nedeni Sağlık Meslek Liseleri dikkat edersin YGS-2 olan bölümler Sağlık Meslek Yüksekokulu olarak geçmekte ve Sağlık Meslek Liseleri için bu bölüme tercih ettiklerinde Ek Puan almakta. MF-3 ise Sağlık Bilimleri Fakültesi olarak geçer ve Sağlık Meslek liselileri MF-3’den hemşirelik tercih ederse herhangi bir ek puan almaz. Siz iki yeri de tercih edebilirsiniz ama YGS-2 ile alanlarda Sağlık Meslek Liseleri avantajlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir