Sponsorlu Bağlantılar

ALES Nedir?

Categories Rehberlik
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

ALES Nedir?

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavı) senede ilkbahar ve sonbahar aylarında ÖSYM tarafından yapılan bir sınavdır. ALES; Lisansüstü eğitim, doktora eğitimi ve akademik kadrolara giriş için kullanılır. Eylül 2017  ALES ile ilgili bazı değişiklikler yapılmıştır. Değişiklikler sonucu ALES hakkındaki bilgiler şu şekildedir;

ALES Geçerlilik Süresi

ALES’den aldığınız puanınızın 5 yıl boyunca geçerliliğini korumaktadır. Birden fazla ALES puanınız var ise istediğiniz puanı kullanabilirsiniz yani son girdiğiniz sınavın puanını kullanma zorunluluğu bulunmamaktadır.

ALES Konuları

ALES’i Sözel ve Sayısal olarak 2 ana gruba ayrıldı. Eski sistemde Sözel grubu da kendi içerisinde Sözel-1 ve Sözel-2, Sayısal grubu da kendi içerisinde Sayısal-1 ve Sayısal 2 diye bölünmüştü yeni sistemde bu farklılık ortadan kaldırıldı.

ALES Soru Sayısı

Toplam 100 soru olmakla beraber sayısal ve sözel bölümlerden 50’şer soru bulunmaktadır.

ALES’te Hangi Bölümleri Çözmeliyim?

Sınava girenler tüm sorulardan sorumludur.  ALES Sayısal ve ALES Sözel puanının hesaplanmasına yönelik ağırlıklar değiştirilmemekle birlikte, ALES Eşit Ağırlık puanının hesaplanmasında Sayısal Testinin %50, Sözel Testinin de %50 etkili olmasına karar verilmiştir.

ALES Sınav Süresi Ne Kadar?

Sınav süresi 150 dakikadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir