Sponsorlu Bağlantılar

YGS-LYS Puan Hesaplama

Categories Genel
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

YGS-LYS Puan Hesaplama

Sınava girecek arkadaşlar için sitemize bir puan hesaplama uygulaması koyduk. Puan Hesaplama Tablosundaki veriler en son sınavdaki veriler göz önüne alınarak oluşturulmuştur. Sitemizde Bulunan, 2 Yıllık Bölümler, 4 Yıllık Bölümler veya Üniversitelere Göre Taban Puanlar Bölümünlerinden isteğiniz bölümün yada Üniversitenin Taban Puanına bakabilir ve bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Derscalisiyorum.com.tr YGS, LYS, AÖF, DGS, KPSS, ALES vb Tüm Sınavlara ve Eğitimin Her Seviyesine Ait Kaynakları Bulabilirsiniz.

 

YGS-LYS Puan Hesaplama Motoru Tıklayınız…

Not: LYS puanınızı hesaplamak için YGS netlerinizi girmelisiniz. (YGS derslerinden herhangi birini boş bırakırsanız puanınız hesaplanmayacaktır. O dersten hiç netiniz yoksa  “0” yazmalısınız.)

Uyarı:Veriler geçen sınavlarda çıkan verilere göre hazırlanmış olup ufak sapmalar olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

61 Yorum

 1. ygs 4 puanım 309.. sıralamam 107 bin

  ygs5 sıralamam 192 bin. öab 48 puan eklenecek.zihin engelli veya okulöncesi gelebilir mi?admin ne olur cevap verin.

  1. Merhabalar. İstediğiniz bölümler için sıralamalarınız biraz düşük kalmış.

 2. hocam ygs 5 ten 255 aldım 348bindeyim acaba hacettepe sosyal hizmet şansım nedir ? (önceki senelerde 7-8 bin gerilemiş bu sene 46 bin ile kapatmış acaba 50 bin ve üstü olur mu?)

  1. Şansınız sizin sınavda göstereceğiniz başarıya bağlı. Düzenli bir çalışmada başarıyı getirir. Diğer sorunuza gelirsek; sıralaması yine biraz gerileyecektir. Ancak tam olarak ne kadar olacağını kimse bilemez. 🙂

 3. Hocam çok çalışmama rağmen ygs–5 te 270 binlerdeyim denemlerin 130 140 puan altında aldım çok kötü hissediyorum kendimi.Lys de kaçar net yapmalıyım 50 bine girmem için

  1. Puan hesaplama motorlarını kullanarak daha iyi bir fikir elde edebilirsiniz. Örneğin puanza.com burada geçmiş yıllara göre sıralamanızı da görebilirsiniz. YGS sıralamanızı 140 bine ayarlayıp hedefiniz için ne kadar bir başarı elde etmeniz gerektiğini görebilirsiniz.

 4. Benm ygsm cok kotu gecti normalde yaptiklarmn cok altinda 280bn siralama lys de fena degil iyi sayilir ama hic moralm kalmadi esit agirlikciym lysde 45 bne cekmem icin kacar net yapmaliym?

  Edebiyat42 net mat 26net geo 14 net cog20 netle ne kadar cekebilirm?

 5. merhabalar ben 15.03.2015 te ygs ye girdim ve tm ciyim normale göre çok kötü bir netim var ygs-5 puanim 348 ve 51.573 üncü siradayim hedefim ankara hukuk lys de ne kadar netle ilk 5 bine inebilirim

  1. Merhabalar. Tüm derslerden üstün bir başarı göstermeniz gerek. Ortalama her dersten 5’er yanlış yapma hakkınız var diyebiliriz. Aslında puan hesaplama motorlarını kullanarak daha iyi bir fikir elde edebilirsiniz. Örneğin puanza.com burada geçmiş yıllara göre sıralamanızı da görebilirsiniz. YGS sıralamanızı 51.000’e ayarlayıp 5.000 için ne kadar bir başarı elde etmeniz gerektiğini görebilirsiniz.

 6. merhaba hocam,ben en son denemeden 330 aldım,okuldan 44 puan gelecek muhtemelen,lys için en az kaç almalıyım ?psikoloji için

  1. Merhabalar. Puanınız= %40 YGS + %60 LYS + Okul puanınız şeklinde hesaplanmaktadır. Ufak bir matematikle sizde hesaplayabilirsiniz. Örneğin devlet üniversiteleri arasında en düşük 400 puanla alan bir yer içim LYS’den 374 civarında bir puan almanız gereklidir. Açıkta kalmamanız için hedefinizi daha yüksek tutmanızı öneririm.

 7. hocam ben busene ygs ye çok çalıştım buna rağmen sınavım çok kötü geçti 288 aldım 249 bine girdim kendimi çok kötü hissediyorum. eğer matematik ten 20 geometriden 5 edebiyattan 50 üstü coğrafya dan 21-22 falan yaparsam sıralamamı en fazla kaça çekerim? ankara üniversitesi uluslararası ilişkiler istiyorum

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Eğer belirttiğiniz netleri yaparsanız sıralamanızı 50.000’in altına çekebilirsiniz. Ancak netlerinizi biraz daha yüksek tutmalısınız aksi halde istediğiniz bölümü kazanmanız biraz zor.

 8. merhaba hocam benim ygs 4 üm okul puanımla birlikte 344 oluyo ve sıralamam 231.000 ilahiyat yada islami ilimler gelir mi?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Geçen sene İslami İlimler 345, İlahiyat ise 343 civarında puanlarla kapatmış olup, sizde şuan için sınırın hemen üstündeseniz bu yüzden kazanma şansınız bulunmaktadır. Ancak tercihlerinizi oluştururken dikkatli olmanızı öneririm.

 9. meraba hocam ben DIKAP istiorum ygs 4 puanım 325 sıralamam 109 bin 43 puanda okuldan geliyo sizce İÖ de olsa gelir mi ? teşekkürler

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Geçen seneki sınırın hemen üstündesiniz kazanma şansınız bulunmakta.

 10. merhaba hocam ben ygs 4 ten puanım 308 küsür diploma puanım 70 gelicek düz lise de okuyorum bana ilahiyat gelme şansı nedir ikinci öğretimde olsa cevap verirseniz çok sevinirim

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Okul puanınızla beraber 350 puanınız olacaktır. Sitemizdeki İlahiyat Fakültesi Taban Puanlarını inceleyerek bir fikir elde edebilirsiniz.

 11. merhabalar ben sıralamayla ilgili bılgi alıcaktımda sonuçlara baktımda ben meslek lisesindenim oradaki sıralamam meslekler arasındaki sıralamam mı yoksa genel mi şmdiden teşekkr ederm

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar.Genel sıralama yazmaktadır. Okul Puanları eklendikten sonra sıralamanızı görebilirsiniz. (LYS sınavından sonra tüm sonuçlar açıklandığında)

 12. hocam ben 2003-2004 anadolu ımam hatıp mezunuyum.ve ozamnkı sıstemle sımdıkı sıstem cok farklı.dıploma notum 4.41 ve ozamn okul puanım 92ydı.sımdıkı sıstemle okul bana kac puan vercıcek.cok merak edıyorum.nolur donun banaaa noluur.alan ıcı tercıh yapcam yanı dın kulturu ıstyorum

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  55 civarında bir puan gelecektir.

 13. merhabalar, sayısal son sınıf öğrencisiyim, mimarlık düşünüyorum. okulun mali giderlerini araştırabilecek imkanım yok. bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Sorunuzu tam olarak anlayamadım. Özel bir üniversitenin mali giderini mi soruyorsanız. Yoksa bir Üniversite okumanın mali giderini mi?

 14. Hocam merhabalar;
  Ben aöf edebıyat 2.sınıfım.Bu sene tekrar hazırlanıyorum çunku sayısalcıyım ve bölumumden memnun değilim 😀 2 yıl arayla sınava gıreceğim ıçın edebıyat kontenjanlı bı bölum olsa dahı orta öğretım puanım düşmez değil mi? teşekkurler ilginize…

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Kontenjanlı bir bölüm tercih edip kazandığınızda, bir sonraki sene gireceğiniz sınavda okul puanınız kesilir.Sizin durumunuzda ise; 2 yıl sonra sınava girdiğiniz için herhangi bir puan düşmesi olmayacaktır.

 15. Hocam merhaba ben Fransa’dan geldim ve hedefim fransızca öğretmenliği veya fransızca tercumanlık üzerine okumak fakat benim temel eksikliğim oldugundan dolayı sayısal yapamıyorum sürekli sözele calısıyorum cok şükür de başarıyorum sözeli fakat tek korkum bu mesleğin önünün parlak olup olmadıgını bilmiyorum çakışmalarım da bosa gitsin istemiyorum sabah 4 lere kadar test çözüyorum tabi sizin bu başarımda katkınız büyük teşekkürler 🙂

 16. hocam merhaba meslek konusunda sizce türkçe öğretmenliği mi daha iyidir yoksa zihinsel ya da işitme engelliler mi . sen hangisinde mutluysan demeyin önü açık olan sizce hangisidir

  1. Merhabalar. Öncelikle sen hangisinde mutluysan demeyin demişsin hadi demeyelim. Bu 3 mesleğin önü açıkta diyebilirim her zaman ihtiyaç olacaktır, ileride rahatlıkla iş bulabilirsin ancak bu 3 meslekten 2 tanesi diğerinden daha farklı (Zihinsel ve işitme engelliler) Eğer bu mesleklerden birini seçmeyi düşünüyorsan ve fazla bilgin yoksa etraftaki eğitim veren kuruluşlara gidip gözlem yapmanı öneririm. Eğer yapabileceğin konusunda kesin isen karar senin, dediğim gibi bu 3 meslekte de rahatlıkla iş bulabilirsin. Özellikle Zihinsel ve İşitme Engelliler Öğretmenliğinde.

 17. çok teşekkür ederim peki bir sorum daha olucak okul birincisine en yksek 70 puandan falan söz ediyorlardı yani nasıl oluo o,benm bu puanım direk ygs puanımın üstüne kırılmadan ekleniyor dimi ?

  1. En yüksek alabileceğiniz puan 60 oluyor eğer diploma notunuz 100 ise, siz ek puan aldığınız için puanınız 73.8 oluyor. Eğer alanınız dışında tercih yaparsanız 49.2 puanı alacaksınız.

 18. merhaba ben meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim ek puanlar bize nasıl veriliyor tam olarak bilmiyorum elimde diplomama göre ek puan sıralaması var ama heralde eski olanı 9 10 11 12( kendi hesaplamama göre) 82 falan oluyo diploma puanım. kendi bölümümü seçtiğim zaman ortala kaç puan gelir bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Bu sene iyi kötü bir sınava girdiniz soncunda bir tecrübe kazanmıl olmadınız lazım nerelerde ne eksiğiniz olduğunu, yaptığınız hataları vb. Bu hatalardan ders çalışarak hemen çalışmaya başlayın. Öncelikle alanınızdaki derslere ağırlık, alanınızdaki derslerden de eksik olduğunuz derse daha çok ağırlık vererek YGS konularından başlayın YGS’de ilerledikten daha sonra LYS’e çalışmaya başlayın (Eğer LYS sınavına gireceksiniz) Programı oluştururken sitemizdeki çalışma programı nasıl oluşturulur? yazısını okumanızı öneririm. Bu programa göre çalışmaya başlar, düzenli ve sistemli olursanız istediğiniz başarıyı rahatlıkla elde edebilirsiniz. Çalışma programı nasıl oluşturulur? yazısına göre programınızı oluşturun Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 19. hocam ilk sene 80 bın ıkıncı sene 100 bın sıralamadaydım.. bu sene tekrar gırcem ve hedefım ilk 30 bin :S ve bana bi ders programı lazm (bılıyorum herkez kendıne gore hazırlar ama sız bısey yapın ben ona uyarım )

 20. Hocam size sorum olacak.Hocam ben mf yımde sayısal okuyorum bu sene galıba değişiklik olmuş ben bir türlü anlamadım acaba mf yım ya tmden de meslek seçimi yapabilirmiyim mesela işletme bölümü okuyabilirmiyim ?

 21. hocam bende işletme öğrencisiyim açık öğretim bu sene sınava girdim tercih yaparken okuldan bana puan gelir demi okul puanım kesilmez

  1. Puanınız gelecektir. Kontenjansız bölümlerde puan kırılması olmaz. Sadece kontenjanlı bir yer tercih edip kazandıktan sonra bir sonraki yıl okul puanının yarısı kesilir

 22. Hocam ben aöf 2 sinif isletme ogrencisiyim bu sene ygs sinavina girdim ve tercih yapicagim zaman isletmede kaydım olursa tercih yaparken puanim kirilirmi

  1. Puan kırılma olayı sadece bir önceki yıldaki Üniversite Yerleştirme Sınavında Tercih yapıp, kontenjanlı bir bölüm kazanılması sonucu bir sonraki yıl puan kırılması gerçekleşiyor. İşletme kaydınız olması puanınızın kırılması için bir neden değil tek neden yukarıda yazdığım gibi bir olayda puan kırılması söz konusu olur ve sizde öyle bir durum olmadığı için puanınız kırılmayacaktır.

 23. Hocam,ben ygs de 74 bine girdim ve ege diş hekimliği istiyorum.Ege üniversitesininde sıralama olarak 13000 bin istiyor,sizce bu sıralamaya girebilirmiyim.Şimdiden teşekkürler…

  1. Eğer düzenli ve sistemli çalışıp, eksiklerini giderdiysen ve LYS sınavından da çok iyi bir sonuç alırsanız tabikide istediğiniz sıralamaya girebilirsiniz.

 24. Hocam bir soru sormak istiyorum bende matematik hic yok ama ben Psikoloji veya psikiyatri düşünüyorum bunları yapmak icin matematik şartmı kimileri artık gerekmiyo kimileri şart diyo kafam cok karışık hocam bilgilendirirseniz sevinirim…

 25. Hocam kusura bakmayin başınızı agritiyorum ama siz hemen cevap veriyorsunuz sml cikislilar neden para veripte vakifta okusunlar ben bunun bir türlü mantikli aciklamasini yapamiyorum kendime ve tercih robotunda baktigimda 2012 de vakif uni.lerinin kontenjanlari folmamis ve ben bu sene puanlarin düştüğünu dusunuyorum ve yeni acilan kontenjanlarla sansimin olduğunu düşünüyorum kusura bakmayin sizin bilgilerinizi asla inkar etmiyorum ama yanlis düşünüyorsamda doğru bilgilrbdirmek istedigim icin sizden yardim alıyorum

  1. Mert Yorumunuza Cevap:
   Kusura bakılacak bir şey yok. Dediğim gibi devlet üniversiteleri zor bunu ikimizde kabul ediyoruz sanırım. Ayrıca siz özel üniversiteye gidiyorsunuz da sağlık meslek liseliler veya sizin gibi sağlık okumak isteyenler niye gitmesin 😉 Yukarıda da dediğim gibi size yerleşemezsiniz demedim eğer boş kontenjan kalırsa yerleşebilirsiniz 😉 her sene yeni üniversiteler bölümler açılıyor dolayısıyla yerleşme şansınız tabi ki bulunmaktadır.
   Burak Yorumunuza Cevap:
   Merhabalar. Şart değil diyenler kim merak ettim. Sizin istediğiniz bölüm TM-3 puan türünden öğrenci almakta aşağıda da size TM-3’ün derslere göre yüzde etkisini gösterdim sizce Matematiğin hiç mi etkisi yok yoksa etkisi en çok olan 2. ders mi? Bende Matematik hiç yok yapamasam olur mu demeyin oturun öğrenin yoksa istediğiniz bölümü kazanmanız için diğer tüm derslerden %100 başarı yani ful yapsanız bile ancak devlet üniversiteleri için sınırın biraz üzerinde kalırsınız.

   TM-3’te;
   —YGS—
   Türkçe yüzde 15,
   Temel Matematik yüzde 10,
   Sosyal yüzde 10,
   Fen yüzde 5,
   —LYS—
   Matematik yüzde 18,
   Geometri yüzde 7,
   Türk Dili ve Edebiyati yüzde 25
   Coğrafya-1 yüzde 10.

 26. Hocam bakıyorum onlara da ben sml mezunu degilim duz lise mezunuyum ve bunun icin bukadar stres yaptim duz lise mezunuysan 300 puani gecmen gerekli diye okuyorum size sormak istedim dogru bilgiyi almak için

  1. Düz Lise mezunuysanız işiniz zor çünkü istediğiniz bölümlere sağlık meslek liselerine öncelik tanıtmaktadır devlet üniversiteleri hemen hemen imkansız gibi görünüyor özel üniversitelerde de şansın biraz zor ancak boş kontenjan kalırsa yerleşebilirsiniz.

 27. hocam internette araştırmalar yapıyorum ve özel üniversitelere yerleşmek için 300 puanlardan bahsediyolar bölümlerde anestezi radyolojı radyoterapi paramedik att gibi bölümler için ve gerçekten büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorum benim puanım 200 ve bu puanla vakıf üniversitelerine yerleşme şansım sıfırmıdır

  1. Şansız sıfır değil istediğiniz bölümlerden herhangi birine yerleşebilirsiniz. Geçen seneki taban puanlarını incelerseniz kafanızdaki birçok soru işareti kalkacaktır.

 28. hocam ygs 1 ve 2 den 200 ve küsüratlı puan aldım bu puanla vakıf üniversitelerine radyoterapı radyoloji anastezi paramedik gibi bölümlere yerleşme şansım varmıdır

  1. İstediğiniz bölümleri kazanma şansınız bulunmakta ancak tercih zamanı tercih oluştururken dikkatli olun 😉

 29. Geri bildirim: Admin
 30. hocam bu devlet ve vakıf üniversiteleri öğrenci alırkan önceliklerini açıklıyorlar ben düz lise mezunuyum ve bu sene saglık üzerine radyoterapi att paramedik gibi bölümleri okumak istiyorum devlette sansımın düşük oldugunu düşünüyorum ve vakıf üni. yazmak istiyorum öncelikli sml olan ünileride tercih etsem vakıf üni. için sansım ne kadar olur yerleşme imkanım yinede varmı

 31. ıyı gunler ben duz lıse cıkıslı olmama ragmen 2 yıllı ksaglık yuksek okulunda okumak ıstıyorm. sayısa cıkıslı oldgm ıcın ygs 380 puan almam 2 yıllık saglık meslek yuksek okulu kazanmama yeter mi ?

 32. hocam bi sorum daha olucaktı.
  diploma puanım ortalama 70-75 gibi bişey olucak. ek puan ne kadar gelir?

 33. hocam merhaba. şimdi ben 3 gün sonra ygs ye giricem ama hala aklımda belirli bir bölüm yok 🙂 aklımda birkaç seçenek var ben konyada yaşıyorum ve konya dışında başka bir şehire gitmem imkansız gibi bişey 🙂 Selçuk üniv. bölümlerini inceledim aklıma yatanlar gazetecilik ,radyo televizyon halkla ilişkiler ve tanıtım, kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler. 2 sorun olucak
  1. si bunlardan bazıları tm-1 den bazıları tm-2 den alıyo tm-1 için hangi lys lere tm 2 için hangi lys lere girmem gerekiyor?
  2. si bu seçtiğim bölümlerden iş bulma olanağı en yüksek olan ve geleceği olanlar hangileri hocam?
  yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 34. hocam tercih üniversiteler için yerleştirme öncelikleri var ve ve ben 2007 mezunuyum bir özel üniversite için verilen yerleştirme önceliklerine sahip olmasamda o üniversiteyi tercih etsem yerleşme şansım ne kadar olabilir özel üniversite için? kusura bakmayın sanırım çok soru sordum ama bu yıl kesin kazanmam lazım yerleşmeme gibi bir lüksüm yok

 35. hocam hakkınızı helal edin çok hakkınız geçti bana ve bizlere çok yardımcı oldunuz yani sizi tanısam üniversiteye yerleşince bir tepsi baklava ısmarlardım 🙂

 36. Hocam diploma puani mesela ben EA mezunuyum bu da ygs5 ve ygs6 anlamina geliyor benim ygs sinavindan aldigim puanin ustune diploma puanim sadece ygs5 ve ygs6 puanlarimin ustunemi eklenicek yoksa hepsinin ustunemi eklenicek yani orn.puanim 200 diploma puanimda 30 diyelim bu diploma puanim bugun ygs1 2 3 4 5 6 ya mi 30 puan eklenicek

 37. Çisem Yorumuna Cevap:
  Bu söyleyeceğim tüm sözel dersler için geçerlidir konuları bol bol tekrar yapmak. Ayrıca konuların kafanıza iyice oturması içinde çalıştığın konular ile ilgili soru çözmeli ve yapamadığın soruların çözümünü mutlaka öğrenmelisiniz eğer daha detaylı konuşmak istersen admin@derscalisiyorum.com mail atarak iletişime geçebilirsin. Diğer sorunuza gelirsek puanınızda bir değişiklik olmayacaktır.

 38. hocam sözelden hazrlanıyorum bu sene hangi derslere nsl calısmam gerekiyo blmiyorum okul opuanm gecen sene 63. küsürdü bu sene kaç puan gelir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir