Sponsorlu Bağlantılar

Türkçe Öğretmenliği İçin Hangi Sınavlara Girmeliyim?

Categories Rehberlik
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

Türkçe Öğretmenliği İçin Hangi Sınavlara Girmeliyim?

özcan: slm hocam be liseden 11 yıl önce mezun oldum bölümüm sözeldi bu yıl sınava hazırlancam tüm hazırlıklarımı bitirmek üzereyim kitap vs evli ve 2 çocuğum var ama artık biyerlerden başlamalıyım benim sınava girdiğim dönemlerde lys tarzı hiç yoktu hep ygs tarzıydı çok içten istiyorum ama sizce 11 sene sonra yapabilcekmiyim hedefim özel üniversite % 50 burslu türkçe öğretmenliği ygs de sorun yok ama lys çok korkutuyo. ve lys den hangi sınavlara gircem şimdide teşekkür ederim

Derscalisiyorum.com.tr Yöneticisi Yorumunuza Cevap:

Merhabalar. Sizin girdiğiniz zamanda sistem tek oturumda gerçekleşiyordu 1.bölüm ve 2.bölümden oluşuyordu şimdi 2.bölüm LYS oluyor. Siz herkesin girmek zorunda olduğu Ygs sınavına gireceksiniz (Mart Ayında) daha sonrada Haziran ayının sonunda yapılan Lys 3 Edebiyat-Coğrafya Sınavı ve Lys 4 Sosyal Bilimler Sınavına girmeniz gerekiyor bu iki sınavda farklı oturumlarda gerçekleşmektedir daha detaylı bilgileri ÖSYM’nin sitesinden öğrenebilirsiniz. Türkçe Öğretmenliği TS-2 puan türünden öğrenci almaktadır. Aşağıda size TS-2 puan türünde derslerin yüzde etkisini verdim. Bu sayede hangi derslere ağırlık vermeniz gerektiğini görebilirsiniz.

TS-2 Derslerin Yüzden Etkisi
———–YGS——–
imagesTürkçe yüzde 18,
Temel Matematik yüzde 6,
Sosyal yüzde 11,
Fen yüzde 5,
———–LYS——–
Türk Dili ve Edebiyati yüzde 25,
Coğrafya-1 yüzde 5,
Tarih yüzde 15,
Coğrafya-2 yüzde 5
ve Felsefe Grubu yüzde 10.

Kafanıza takılan bir soru olursa veya sadece konuşmak isterseniz her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

16 Yorum

 1. Merhabalar benim ablam muhasebe ve finansman öğretmenliği bitirdi türkçe öğretmenliği okumak istiyor. Eğer okursa ikinci öğretmenlik için 2 yada 2 buçuk yılda biter diyolar bunun doğruluğu nedir hocam yardımcı olursanız sevinirim

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Çok detaylı bir bilgim yok. Ortak dersler varsa onları saydırabilir. Daha detaylı bilgiyi YÖK ve Üniversitelerden alabilirsiniz.

 2. Merhabalar ben 11.sinif ogrencisiyim turkce ogretmenliginin onu acikmi

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Devlet her zaman alım yapacaktır. Ama bir gerçekte var atama bekleyen öğretmenlerde her zaman olacak. Eğer Türkçe Öğretmeni olmak istiyorsanız, hayallerinizden vazgeçmeyin. İleride KPSS’ye yönelik iyi bir şekilde çalışarak atanabilirsiniz.

 3. Merabalar ben tm 11.sinif ogrencisiyim fakat edebiyat ogretmenligi okumak istiyorum fakat universite sinavinda matematikten soru çozmek istemiyorum hangi derslere agirlik vermeliyim?

  1. Merhabalar. TS-2 puan türüne ait derslerin yüzde etkilerini aşağıda verdim. Hangi dersin sizi ne kadar etkilediğini görebilirsiniz.

   -YGS-
   Türkçe yüzde 18,
   Temel Matematik yüzde 6,
   Sosyal yüzde 11,
   Fen yüzde 5,
   -LYS-
   Türk Dili ve Edebiyati yüzde 25,
   Coğrafya-1 yüzde 5,
   Tarih yüzde 15,
   Coğrafya-2 yüzde 5
   ve Felsefe Grubu yüzde 10.

 4. 11. sınıf öğrencisiyim imam hatibe gidiyorum türkçe öğretmeni olmak istiyorum sizce olur muyum ? hangi sınavlara girmem gerekiyor

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Evet olabilirsiniz. İstediğiniz bölüm TS-2’den öğrenci almaktadır. TS için; Ygs sınavına gireceksiniz (Mart Ayında) daha sonrada Haziran ayının sonunda yapılan Lys 3 Edebiyat-Coğrafya Sınavı ve Lys 4 Sosyal Bilimler Sınavına girmeniz gerekiyor

 5. MERABA HOCAMM ben şuan anadolu ünw.bankacılık son sınıf okuyorumm bu sene ygs sınawından yararlanabilicekmiyiim?
  yardımcı olursanız sewinirm

  1. Merhabalar. Sorunuzu tam olarak anlayamadım eğer lise son sınıf öğrencisi iseniz YGS’ye girebilirsiniz.

 6. Hocam Matematik Öğretmenliğinin önü açık mı ? Bu sene kaç puanla kapattı ve hangi derslere ağırlıklı çalışmam gerek ki kazanabilirim

  1. Rica ederim. Sizinde bayramınız mübarek olsun. Şimdi siz anladığım kadarı ile Sayısaldan sınava gireceksiniz. Bu doğrultuda eksiklerinizi de göz önüne alarak hangi derslere ağırlık vereceğinizi tespit edin. Tüm derslere aynı ağırlığı vermeyin dediğim gibi size olan etkisi ve sizin o dersteki eksiğinizi göz önüne alın. Diğer sorunuza gelirsek; Mesleğin önü açık. Matematik Öğ. MF-1 Puan Türünden Almaktadır. Bu sene Devlet Üniversitelerinde Yüzüncü Yıl Üniversitesi 324,02720 puanla sınırı oluşturdu. Aşağıda MF-1 puan türünde derslerin yüzde etkisini verdim hangi derslere ağırlık vermen gerektiğini görebilirsin.
   MF-1 Puan Türü
   ——YGS—–
   Türkçe yüzde 11,
   Temel Matematik yüzde 16,
   Sosyal yüzde 5,
   Fen yüzde 8,
   —–LYS—–
   Matematik yüzde 26,
   Geometri yüzde 13,
   Fizik yüzde 10,
   Kimya yüzde 6
   ve Biyoloji yüzde 5;

 7. Hocam yardımlarınız için teşekkür ederim.Bu arada bayramınız mübarek olsun.Hocam haklısınız sayı koyarak çalışılmıyo ama sorunum şu konuları yetiştiremediğim için sayı belirliyorum.Aldığım kaynaklar vardı.Birde eskiden elimde olanlar vardı ben onların içindekiler sayfalarını aldım farklı konuları saydım tüm ygs derslerinin konular 350 oldu 15 haftada bitirmek istiyorum Haftanın 5 günü ders çalışma cumartesi biten konuların tekrarı pazarda o biten konulardan 100 test yaptım son 1 ay kalıyo o aydada hep deneme çözmek istiyorum çok stresliyim napıcağımı şaşırdım ders çalışma şeklimi tamamladım konuları tamamlayamadım ikinci senem bi daha kaybetmek istemiyorum böyle çalışırsam yani o konular biterse güzel bi puan alırım diye umuyorum ama zamanı yettiremiyorum şuan mesela yarın sözelden 6 konu bitiriyim diyorum ertesi günde sayısaldan bi konu bitiriyim diyorum öyle de olmuyo çünkü ön hazırlık yaparak çalışıyorum o zaman konuyu daha iyi anlıyorum soru çözmeye vaktim kalıyo sizce ne yapmalıyım 🙁

 8. Hocam peki günlük farklı derslerden 5 konu çalışsam zararlı olur mu verimimi düşürür mü acaba ?

  1. Çalışacağınız konulara göre değişiklik gösterebilir çok kolay konulara çalışırsınız 5 konuyu rahatlıkla çalışabilirsiniz. Zor bir konuya gelirsiniz 1 tane konu bile zar zor çalışabilirsiniz o yüzden kendinize sabit bir sayıya odaklanmadan maksimum verimi alacak sayı kadar konu çalışın.

 9. Hocam merhabalar.Ygs konuları Lys’dede çıkıyor.Lys konularına çalışmasam Lys sınavında sadece Ygs’ye yönelik soruları çözsem kaç puan alırım yani puanım düşük mü olur ?

  1. Kaç puan alacağınızı söylemem ama şunu söyleyebilirim ki çok düşük bir TM,MF veya TS (Hangisinden gireceksiniz) puanına sahip olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir