Sponsorlu Bağlantılar

Sınavı Kazanabilirmiyim Umut Var Mı?

Categories Rehberlik, Video Kategorisi
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

Sınavı Kazanabilirmiyim Umut Var Mı?


Merhaba..
Nereden başlasam bilmiyorum ama bu stres beni öldürecek. Gecen sene sınava girdim ygs 6 puanım 259 .. ilk yerleştirmelerde ” Bir yükseköğretim programına yerleşemediniz.” yazısı cıktı aslında bunu bekliyordum .ama yinede bir umudum vardı sonra 2 . yerleştirmeler olduğunu duydum bi umut daha doğmuştu benim icin . onda birşey cıkar diye yazın yeni sınav için hazırlanma gereği duymamıştım .İkinci yerleştirmelerde yerleşemedim . Ailem 2 yıllıkta olsa git dediler ama benim amacım 4 yıllıktı .Tercihlerde 4 yıllık yazmıştım ama puanımın kat kat üstünü yazdırmıştı dersanedeki hocam ..
Kazanamadım … bana soranlara bunu demek cok zor geliyor.En önemliside ailem bana inanmıyorlardı ve haklı cıktılar. Dersaneye gittim ama hicbir zaman ders calışmadım kendimce hep bir bahaneler buldum , staj okul dersane , staj da cok yoruluyorum diye calışmıyordum ama internete , face ayıracak vakti hep buldum. Seneye tekrar gireceğim Sınava.
Ve şimdi .. ailem dersaneye göndermedi.Kendin yapacaksan birşeyler yaparsın dediler. İlk zamanlar herkes dersaneye giderek kazanmıyor ya bende kendimce calışırım en azından elinden gelen herşeyi yaparım düşüncesindeydim ama gün gectikce umudum kalboldu ve calışmayı bıraktım.Şuan yine başladım calışmaya ve kızdım kendime neden bırakıyorsun ,pes ediyorsun diye. Kendimce bi program yaptım . Ama bazen öyle bişey oluyor ki boşuna uğraşıyorsun kac ay geriden geliyorsun arayı kapatman imkansız boşuna uğraşıyorsun gibi düşüncelere kapılıyorum . Ama pes etmekte istemiyorum .Ve çevremdekilerde bu seneden bişe beklemiyorlar benden … ama bide şu var benim hakkımda zehir gibi zeki ama kullanmıyor istese herşeyi başarır dediklerini duydum. o zaman neden yüzüme başka söylüyorlar .. cok karışık bi haldeyim kafamdakiler yüzünden kendimi derse de veremiyorum . Bunu neden yazıyorum onu bile bilmiyorum ama internette sitenizi incelerken gördüm sadece anlatmak istedim dönüp dönmeyeceğinizi dahi bilmiyorum .. Sizce hala bir ümit var mı yapabilirmiyim yoksa boşa mı uğraşıyorum .. Teşekkürler…. 🙁 🙁
SORUNUN CEVABI:
Öncelikle her zaman kazanmak için bir umut vardır. Hiç bir şey için geç kalmış değilsin daha sınava aylar panik yada stres yapmana hiç gerek yok. Bende bir üniversite öğrenciyim benim gözümde zeki öğrenci yoktur çalışkan öğrenci ve çalışkan olmayan öğrenci vardır. Kendinin de belirdiğin 14gibi facelerde takılacağını kendini 8-10 ay güzel bir çalışma programını almanı facede kapatmanı öneririm 8-10 aya gelene kadarda tüm eksikliklerini gidermeye başla hafiften konular çalış testler çöz  eğer kendini faceden uzaktan tutamıyorsan 8-10 ay kadar ufak bir fedakarlık ile belki hayatın boyunca severek yapacağın bir meslek sahibi olabilirsin . Aile konusuna gelirsek aile desteği bir öğrenci için çok önemli ama ne aileler var çocukları için her şeyi yapıyor ama çocuk hiç bir şeyi yapmıyor sadece sağ da solda geziyor ve ne aileler var ki sürekli evde bir huzursuzluk var ama bu ailedeki çocuk sınavda başarıya ulaşabiliyor. Demek istediğim eğer sen sınavı kazanacağından eminsen gerisi hiç önemli değil. Söylediklerinden anladığıma göre azimli birisin bu özelliğin bile sınavı kazandırmaya yardım eder.Dershane konusuna gelirsek dershaneye gitmek tabi ki öğrenciye katkı sağlar. Ama şuan internet sayesinde dershaneler ile dershaneye gitmeyenler arasında uçurum gitgide azaldı. Öğrenmek istediğiniz bir konun videolarını çözümlü sorularını ve daha fazlasını artık bir tık ile bulabilirsiniz. Tabi ki asla birebir gibi olamaz ama aradaki farkı kapatmak artık çok kolay tıkandığınız bir soruyu bana sorabilir yada internetteki diğer sitelere örneğin internete çoğu forum sitesinde günde 1000 lerce soru çözüyor oralarda paylaşıp eksiklerini giderebilirsin.

 

Sponsorlu Bağlantılar

1 Yorum

  1. arkadaşım mrk etme ben de tıpkı senin gbydim. benim de zeki oldmu ama çalşmadımı sylerlerdi. dersane ye gttm senin gbi laylaylom geçrdim. ikinci seneye brakıp dersaneye gtmemeye karar verdim. ve bu sene puanımı yükselttim. azimle çalşırsan her şey olr. ama istedin hedefe ulaşmak için şu bi kaç ay içerisinde sosyal hayattan fedakarlk yapmalısın eminim o zaman iyi biyerlere glrsin iyi şanslar sana 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir