Sponsorlu Bağlantılar

PDR İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Categories Rehberlik
Sponsorlu Bağlantılar


Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

PDR İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Merhabalar, Ben 4.5 yıldır aktif olarak hemşirelik yapmaktayım. Geçtiğimiz 2.5 yıldır mesleğimle ilgili duyduğum büyük rahatsızlıklar  beni yeniden üniversite okumak konusunda yüreklendirdi.Son 2 yılda  da 2 defa YGS ye girdim bir önceki yıl nerdeyse hiç çalışmadım.  Geçen yıl nispeten biraz daha fazla çalıştım ve 302 puan aldım. > Ama gelin görün ki aşırı yoğunluk ve dikkatimin o dönem > dağınık olması sebebiyle LYS başvurularını kaçırdım:(( Ve  ilk defa o kadar heveslendiğim yeniden üniversite okuma hayalim  tamamıyla yıkıldı. Açıkça söylemek gerekirse ben hemşirelikte > yaşadığım bu mecburi çalışma durumu olmayan daha rahat ve daha  serbest yaratıcı olabilecek alternatif meslek olarak PDR > öğretmenliğini düşündüm. Özel üniversitelerde %50 burslu da > okuyabilmek gibi bir düşüncem var. Bu sene yeniden ders > çalışmaya henüz başlamadım. Çünkü geçen yılki heves > kırıklığını hezimetini henüz atlatamadım. Ama bir yandan da  son çabalarımı vermek istiyorum. Siz bu konuda bana nasıl bir yol  izlememi önerirsiniz. Türkçe ve matematik konusunda o kadar da> vahim durumda değilim ama coğrafya ve tarih benim kara  listemde.Sayısal mezunu olduğumu belirtmek isterim.Bu kadar az bir > zaman kalmışken başlamak akıl karı gelmese de biraz desteğe ve > motivasyona ihtiyacım var sanırım. Ayrıca ilgi alanım inanılmaz  geniş ; tasarımdan resimden müzikten edebiyattan tiyatroya, > fotoğraftan,beden eğitimine,çocuklarla faaliyet yapmaya kadar  onlarca şeye ilgim var. PDR dışında meslek olarak > önerebileceğiniz belki son dönemde gözde meslek olmuş ya da daha > kolay atanabilen bir meslek grubu önerisi de beni çok sevindirir.  Çalışma programımı oluşturmak da oldukça zorlu bir süreç olsa > gerek bu konuda da yine desteğiniz olursa gerçekten çok mutlu  olurum. Şimdiden her şey için teşekkürler en kısa zamanda cevabınızı beklerim:)

Descalisiyorum.com.tr Yöneticisi

Merhabalar. Geçen sene yaptığınız hata artık oldu yapabileceğiniz birşey yok. Önemli olan hatanızdan ders çıkarmak bu yüzden 3-4 günde bir olsada ÖSYM’yi yakından takip edin. Artık boşa harcıyacak bir zamanınız kalmadı. Düzenli olarak ders çalışıp eksiklerinizi gidermelisiniz.Bu sayfada çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.

Sponsorlu Bağlantılar

4 Yorum

 1. Merhabalar tm öğrencisiyim ygs5 puanim 299 geldi siralamam 145 bin pdr veya hukuk istiyorum okul puanim 80 acaba gidebilme ihtimalim var mi? Gitme ihtimalim varsa tahminen kac puan almaliyim ya da net yapmaliyim?

  1. Geçtiğimiz senelerde devlet üniversiteleri 381 ve üzerinde kapamış. Bu yüzden bu sene LYS’den 370 ve üzeri bir puan almalısınız. (Hedefinizi her zaman yüksek tutmanızı öneririm.Puanlar yanıltıcı olabilir)

 2. mrba hocam ben gecen sene tercih yaptım ve şu an açıktan okuyorum. bu sene tekrar sınava giricem okul puanım kırilcak diplama notum 58 nekadar duşecek ygs nasıl etkilicek baraj için en az kaç soru yapmam lazım düştünde

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Okul puanınız yarı yarıya kırılacaktır. YGS’de önce 140 puan barajını aşmak gerekiyor. Bunu aşanlar ön lisans ve açık öğretim programlarına girebilecekler. İkinci aşama sınavları olan LYS için 180 puan barajı bulunuyor.

 3. Merhabalar Hocam.
  Ben ticaret meslek lisesinden mezunum.Lisede bölümüm muhasebe ve finansman idi. 2013 de mezun olmuştum.Belki hatırlarsınız. 🙂 Ben kendime yeni hedefler oluşturdum. Ama aklım karışık biraz.Biliyorsunuz sınavsız geçiş hakkım var ve ben bu yıl onu kullanmayı istiyorum.Hiç tercih yapmadığım için okul puanım da tam gelecektir. Şöyle bir şey hedeflemiştim sırasıyla yazmak istiyorum.Yorumlamanızı bekliyorum.

  1.İlk yıl da tabi İnşallah gelirse iki yıllık bankacılık ve sigortacılık okumayı tabi olabildiğince başarılı bitirmeyi hedefledim.Sonra iki yıllık muhasebe okumayı ve okurken bankacılık ve sigortacılığı dört yıllığa tamamlamayı hedefledim. Muhasebeden de mezun olunca onu da dört yıla tamamlayıp devamında da açıktan bölümler okumayı hedefledim.Tabi muhasebe de üniversite olarak bittikten sonra açıktan devam edeceğim için işe girip çalışmayı da düşünüyorum elbette. Bu süreçte tabi kpss sınavınıda ihmal etmiyorum ona da çalışıp ondan da gelecek hazırlamayı planlıyorum.İlk geleceğimi böyle düşündüm.

  2.Bankacılık ve Sigortacılık bölümü ile muhasebenin açıktan bölümünün olduğunu gördüm.Onu da şöyle planladım.Bu yıldan itibaren açıktan başlayıp hem çalışıp aileme de kendime de maddi açıdan destek olup hemde açıktan okumayı planladım.

  Ama kafam karışık yani herhangi bi üniversite ile açıktan okumanın ne farkı var bilmiyorum eğer farkı yok diyorsanız benim gönlüm tabi ki de ikinci planımda eğer ikinci planımda bana katkı sağlıyorsa ben onu yapmak istiyorum. Ama sizinde fikirlerinizi almak istedim.
  Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Hatırladım tabi 1-2 ay olmuştur sanırım en son yorumunuzun üzerinden 🙂 Sorunuza gelirsek; Açıköğretim ile örgün eğitim arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Her iki diplomada aynıdır.2547 sayılı kanunun 12.maddesindeki d ve fıkraları ile 43.maddenin c fıkrasına göre hazırlanan yönetmeliğin 13.maddesinde “Açıköğretim öğrencileri ile aynı öğretim programına göre örgün öğretim öğrencileri arasında öğrenci hakları bakımından fark bulunmadığı gibi her iki yoldan mezun olanlar eşit hak ve yetkilere sahip olurlar.” hükmü yer almaktadır. Zaten açıköğretim diplamanızda açıköğretim diye belirtilmez.Mezun olduğunuz üniversite yazar. Belki bazı kurumlar mülakatta sorabilir. Ancak yetki ve hak bakımından herhangi bir farkı bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir