Sponsorlu Bağlantılar

MF’ye Sözel Derslerin Etkisi

Categories Rehberlik
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

MF’ye Sözel Derslerin Etkisi

Merhaba ben sayısal çıkışlı mezunum. Ygs de sosyal dersleri pek puan getirmiyor. Onyüzden sosyal bilimlere çalışmıyorum. Zaten sınavda da anca süre yetiyor. Ama ygs deki sosyal bilimler , mf puanı hesaplanırken lys deki bazı sayısal derslerden daha çok yüzde yani puanı var . Ne yapacağım bilmiyorum çok eksiğim var. Sosyalede çalışmalımıyım lütfen yardım edin.

Derscalisiyorum.com.tr Yöneticisi Cevap:
Aşağıda size hangi dersin hangi sayısal puana ne kadar etki ettiğine gösteren yüzdeleri verdim. Sosyalin öyle birçok sayısal dersten daha fazla bir yüzdeye sahip olması gibi bir durum yok. Ancak size katkısı olduğu için en azından ufakta olsa bir temel atmanızı öneririm.

MF grubundaki puan türlerine göre;

MF-1’de;

YGS
Türkçe yüzde 11,
Temel Matematik yüzde 16,
Sosyal yüzde 5,
Fen yüzde 8,
LYS
Matematik yüzde 26,
Geometri yüzde 13,
Fizik yüzde 10,
Kimya yüzde 6
ve Biyoloji yüzde 5;

MF-2’de;

YGS

Türkçe yüzde 11,
Temel Matematik yüzde 11,
Sosyal yüzde 5,
Fen yüzde 13,
LYS
Matematik yüzde 16,
Geometri yüzde 7,
Fizik yüzde 13,
Kimya yüzde 12,
Biyoloji yüzde 12;

MF-3’te;

YGS
Türkçe yüzde 11,
Temel Matematik yüzde 11,
Sosyal yüzde 7,
Fen yüzde 11,

LYS
Matematik yüzde 13,
Geometri yüzde 5,
Fizik yüzde 13,
Kimya yüzde 14
ve Biyoloji yüzde 15;

Sponsorlu Bağlantılar

3 Yorum

 1. merhaba hocam benimde sizi birkaç sorum olacak.ben tm ögrencisiyim lys de sözelden girmeyi düşünüyorum. hangi derslerden sorumluyum

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. TS puan türü için YGS+LYS3+LYS4 sınavlarına girmelisiniz. Size derslerin etkisini aşağıda verdim.
  TS grubundaki puan türlerine göre;
  TS-1’de;
  –YGS–
  Türkçe yüzde 13,
  Temel Matematik yüzde 10,
  Sosyal yüzde 12,
  Fen yüzde 5,
  –LYS-3–
  Türk Dili ve Edebiyati yüzde 15,
  Cografya-1 yüzde 8,
  –LYS-4–
  Tarih yüzde 15,
  Coğrafya-2 yüzde 7
  ve Felsefe Grubu yüzde 15;

  TS-2’de;
  –YGS–
  Türkçe yüzde 18,
  Temel Matematik yüzde 6,
  Sosyal yüzde 11,
  Fen yüzde 5,
  –LYS-3–
  Türk Dili ve Edebiyati yüzde 25,
  Coğrafya-1 yüzde 5,
  –LYS-4–
  Tarih yüzde 15,
  Coğrafya-2 yüzde 5
  ve Felsefe Grubu yüzde 10.

 2. merhaba hocam ben düz lise mezunuyum sözel öğrencisiyim . size bi sorum olacak . ygs için kayıt yapmaya gittiğimde orda ( anadolu öğretmen lisesinde yaptım ) kayıt yapan kadın bana dinkültürü dersi görüp görmediğimi sordu bende seçmeli olarak gördüğümü söyledim o zaman sorumlusun dedi ve ben şimdi sınavda dinkültürü dersinden sorumluyum bana bi etkisi ya da zararı olur mu lütfen yardımcı olun .

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Yorumunuza Cevap:
  ÖSYM’nin yaptığı açıklamada; “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini yasal olarak almak zorunda olan tüm adaylar Sosyal Bilimler Testinin ilk 40 sorusunu cevaplandırmakla yükümlü olacak. Bu durumdaki adaylar 41., 42., 43., 44. ve 45. felsefe alanı sorularını cevaplandırmayacak ve cevap kâğıdının ilgili alanında herhangi bir işaretleme yapmayacaklar.

  Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini yasal olarak almak zorunda olmayan veya farklı müfredat ile alan öğrenciler Sosyal Bilimler Testinin ilk 35 sorusunu cevaplandırdıktan sonra aynı testin 41., 42., 43., 44. ve 45. Felsefe alanı sorularını cevaplandıracaklar. Bu adaylar, cevap kâğıdında 41., 42., 43., 44. ve 45. cevap alanlarını dolduracaklar. Bu durumdaki adaylar, soru kitapçığındaki 36., 37., 38., 39. ve 40. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanı sorularını cevaplandırmayacaklar, cevap kâğıdının ilgili alanında herhangi bir işaretlemede bulunmayacaklar.”
  Yani sınavda Din Kültürü sorularından sorumlusunuz size herhangi olumlu veya olumsuz etkisi olmayacaktır. Sadece Din dersinde başarılı değilseniz 5 adet soruyu çözerek zorlanabilirsiniz.

 3. Merhabalar. İyi bir Tıp Fakültesinde okumayı ve bu konuda kendimi oldukça ileri düzeyde geliştirmeyi hedefliyorum. Bunun içinde iyi bir üniversite de okumam gerek. En iyi Tıp Fakültesi okutan Üniversitesi hangisidir ? Bu konuda bilgilendirir misiniz ? Teşekkür ederim…

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Yorumunuza Cevap:
  İstanbul Üniversitesi, Haccettepe Üniversitesi, Marmara, Ankara, Ege bunlar kaliteli Devlet Üniversitelerimizdir bunların sayısını arttırabiliriz. Özel Üniversitelerden ise; Acıbadem, Şifa, Koç, Bahçeşehir Üniversiteleri örnek verilebilir. Dediğim gibi bunların sayılarını artırabiliriz aralarında çok büyük bir fark yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir