Sponsorlu Bağlantılar

Hemşirelik için TYT mi YKS (AYT) mi?

Categories Rehberlik
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

Hemşirelik için ilk oturuma girmek TYT yeterli mi?

iyi günler hocam ben sağlık meslek lisesi mezunuyum önceden hemşirelik bölümü hem ygs’den hemde LYS’den öğrenci almaktaydı. Bizim gibi sağlık meslek liseli öğrenciler için YGS’den öğrenci alması çok önemliydi. Yeni sistemde ilk oturuma girmemiz yeterli mi yoksa 2.oturuma girmemiz gerekiyor mu? Yani ilk oturum tyt sınavının puanıyla hemşirelik ve ebeliğe yerleşebilecek miyiz yoksa ikinci oturum yks puanıyla mı yerleşeceğiz bununla ilgili net bi cevap yok hiç ?

Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap: (25 Temmuz 2018)

Merhabalar. Sistemde belirsizlikler bulunmaktadır. Sizin sorunuzda  maalesef o belirsizliklerden bir tanesi. Yetkili makamlardan yapılan açıklamada 2 yıllık bölümler için ilk oturum olan TYT’ye girmek yeterlidir. Lisans eğitimleri için ilk oturumun yanında ikinci oturuma da girmek zorundasınız. Sizin istediğiniz bölüm olan Hemşirelik lisans eğitimdir. Eskiden hemşirelik YGS ve MF puan türlerinden öğrenci almaktaydı. İkisinin diploması da eş değerdir. Tek fark YGS’de Sağlık Bilimleri Yüksekokulunda, MF’de ise Fakülte okuyorsunuz. Bunun dışında bir fark yoktur. Yeni sistemde açıklamalarından anlaşıldığı üzere lisans bölümleri için 2.oturuma da girmek zorundasınız. Hemşirelik bölümü de lisans eğitimi olduğu için TYT + AYT oturumlarına girmeniz gerektiği anlaşılıyor.

Kesin bir cevap için resmi makamlardan yapılacak açıklamaları bekliyoruz. Yeni bilgiler geldikçe bilgilendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca tüm öğrenci arkadaşlardan YÖK ve ÖSYM’yi takip etmesini öneririz.

Anahtar Kelimeler: Hemşirelik için TYT yeterli mi? Hemşirelik için ilk oturum, Hemşirelik için Hangi sınavlara girmeliyim? 2018, Hemşirelik ve YKS, hemşirelik tyt ile mi alacak

Sponsorlu Bağlantılar

9 Yorum

 1. Merhabalar hocam, ben sağlik meslek okumadim ama hemsire olmak istiyorum acaba mümkün mü?

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Yeni sistem ile ilgili ÖSYM’nin yayınlamış olduğu kılavuzun linki aşağıdadır. Yeni sistem ile ilgili tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Hemşirelik konusuna gelirsek. Hemşirelik için ilk oturum olan TYT ve ikinci oturum olan AYT’de (Matematik ve Fen Bilimleri) sınavına girmeniz gerekmektedir. 4 Yıllık bölümlerde ek puan verilmemektedir.

  https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2018/YKS/KILAVUZ_28062018.pdf

  Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 2. Ben hemsirelik istiyorum esit agirlikciyim hemsirelik icin sayisal olmak sart mi sadece turkce matematik sosyal bilimler yeter mi fen bilimlerini hic bilmiyorum feni hic yapamiyorum.ama hemsireligi cokk istiyorum matematik netim tyt ve ayt den yuksek olursa kazanabilir miyim hemsireligi kazanabilmek icin ne kadar matematik yapmaliyim?

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Hemşirelik taban puanlarına inceleyin. Gitmek istediğiniz üniversitelerin taban puanlarını tespit ettikten sonra puan hesaplama programlarını kullanarak ne kadar bir nette ihtiyacınız olduğunu görebilirsiniz. Fen Bilimleri çözmediğiniz için ister istemez diğer derslerden yüksek netler yapmak zorunda kalacaksınız.

 3. Merhaba ben sağlık meslek lisesinde okuyorum.KPSS’ye girerek direk devlet hastanelerde çalışabilmiyim. (Üniversite okumadan)

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Lise mezunu alımlar olmaktadır.

 4. Hocam ben sağlık lisesinde okuyorum ve ayt konulari görmüyorum ne yapmalıyım?

  Derscalisiyorum Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. AYT Sayısal bölüm istiyorsunuz sanırım diğer lise türlerine göre dezavantajınız olabilir ancak çeşitli kaynaklardan çalışarak (yazılı, internet vb) açığı kapamaya çalışmalısınız.

 5. Hocam ben meslek lisesinde okuyorum hemşire olabilir miyim ?

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Üniversite Sınavında Sayısal Puan türünde yeterli puan alarak hemşire olabilirsiniz.

 6. Merabalar ben esit ağırlık öğrencisiyim ama hemşirelik okumak istiyorum esit ağırlıktan hemşire olabilir miyim ?

  Derscalisiyorum Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Olabilirsiniz. Sınavda sayısal puan türüne göre yeterli puanı almanız gerekmektedir.

 7. Hocam hemsirelik tyt ile mi ayt ile mi alacak ?

  Derscalisiyorum Yöneticisi Cevap:
  Hemşirelik bölümü artık sayısal puan ile almaktadır. TYT+AYT ile alacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir