Hemşirelik için TYT mi YKS (AYT) mi?

Hemşirelik için ilk oturuma girmek TYT yeterli mi?

Sponsorlu Bağlantılar

iyi günler hocam ben sağlık meslek lisesi mezunuyum önceden hemşirelik bölümü hem ygs’den hemde LYS’den öğrenci almaktaydı. Bizim gibi sağlık meslek liseli öğrenciler için YGS’den öğrenci alması çok önemliydi. Yeni sistemde ilk oturuma girmemiz yeterli mi yoksa 2.oturuma girmemiz gerekiyor mu? Yani ilk oturum tyt sınavının puanıyla hemşirelik ve ebeliğe yerleşebilecek miyiz yoksa ikinci oturum yks puanıyla mı yerleşeceğiz bununla ilgili net bi cevap yok hiç ?

Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap: (25 Kasım 2017)

Merhabalar. Sistemde belirsizlikler bulunmaktadır. Sizin sorunuzda  maalesef o belirsizliklerden bir tanesi. Yetkili makamlardan yapılan açıklamada 2 yıllık bölümler için ilk oturum olan TYT’ye girmek yeterlidir. Lisans eğitimleri için ilk oturumun yanında ikinci oturuma da girmek zorundasınız. Sizin istediğiniz bölüm olan Hemşirelik lisans eğitimdir. Eskiden hemşirelik YGS ve MF puan türlerinden öğrenci almaktaydı. İkisinin diploması da eş değerdir. Tek fark YGS’de Sağlık Bilimleri Yüksekokulunda, MF’de ise Fakülte okuyorsunuz. Bunun dışında bir fark yoktur. Yeni sistemde hala belirsiz konular bulunmaktadır. Yetkili makamların açıklamalarından anlaşıldığı üzere lisans bölümleri için 2.oturuma da girmek zorundasınız. Hemşirelik bölümü de lisans eğitimi olduğu için TYT + AYT oturumlarına girmeniz gerektiği anlaşılıyor. Ancak eskiden YGS ile alım olduğu için bu sistemin değişmeme ihtimali de yüksek. Yani eski sisteme benzer hem TYT’den hemde TYT+YKS’den öğrenci alabilir.

Kesin bir cevap için resmi makamlardan yapılacak açıklamaları bekliyoruz. Yeni bilgiler geldikçe bilgilendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca tüm öğrenci arkadaşlardan YÖK ve ÖSYM’yi takip etmesini öneririz.

Anahtar Kelimeler: Hemşirelik için TYT yeterli mi? Hemşirelik için ilk oturum, Hemşirelik için Hangi sınavlara girmeliyim? 2018, Hemşirelik ve YKS, hemşirelik tyt ile mi alacak

Sponsorlu Bağlantılar

Yorumlar