Sponsorlu Bağlantılar

Hemşirelik Bölümü İstiyorum

Categories Rehberlik
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

Hemşirelik Bölümü İstiyorum

Hocam öncelikle merhaba,liseden beri hemşirelik bölümü istiyordum,ama psikoloji anlamda ergenliğin verdiği oturamımış fikir düzeniyle de yapabileceğimi sanmamış başka bir programa kayıt olmuştum.Şu an başka bir üniversite programında öğrenim görmekteyim bu yıl giriş yaptım alanım dil ve ts.Şanssızlıklar istemediğim bölümlere itti bir de aile beklentisi,bu beni olumsuz etkiledi ve 2 üniversite değiştirdim,isteğim edebiyattı formasyon gelince ondan da vurgun yedim.Fakat meslek l.mezunu olduğum için fen bilgisi bilgim yok,çalışsam hemşireliği kazanabilirmiyim?Ve 2013’de üniversiteyi kazandığım için 2014’te ek puan gelmeyecek(lisede alanım ea idi) bunun bana ne kadar etkisi olur?(diploma notum 79idi) Birde YGS-2 hemşirelik puanı bölümü sadece sağlık meslek lisesi çıkışlılar için mi,yani ben ek olarak lys sayısal alanlara da mı girmeliyim? Şimdiden teşekkürler.

Derscalisiyorum.com.tr Yöneticisi Cevap:

Merhabalar. Hemen sorularınıza tek tek cevap vereyim.

Soru: fen bilgisi bilgim yok,çalışsam hemşireliği kazanabilirmiyim?

Cevap: Fen Bilgileri yapmadan kazanmak için diğer derslerden çok yüksek netlere sahip olmanız lazım. Ayrıca okul puanınızında yarı yarıya kesilceği gerçeğini unutmamak lazım. Bu yüzden Fen Bilimleri Derslerinede çalışmanızı öneririm.

Soru: Ek Puanın Etkisi Ne Kadar Olur?

Cevap: Ek puan demek yanlış olacaktır. Okul puanı demek daha doğru olacaktır. Okul puanınız yarı yarıya kesilecektir. Yaklaşık olarak 23 puanlık bir kesinti olacaktır.

Soru:  YGS-2 hemşirelik puanı bölümü sadece sağlık meslek lisesi çıkışlılar için mi?

Cevap: YGS ve MF-3 olma nedeni Sağlık Meslek Liseleri dikkat edersin YGS-2 olan bölümler Sağlık Meslek Yüksekokulu olarak geçmekte ve Sağlık Meslek Liseleri için bu bölüme tercih ettiklerinde Ek Puan almakta. MF-3 ise Sağlık Bilimleri Fakültesi olarak geçer siz iki yeri de tercih edebilirsiniz ama YGS-2 ile alanlarda Sağlık Meslek Liseleri Ek puan verildiği için ekstra avantajları vardır. MF-3 puan türünde ise herhangi bir ek puan olmayıp. Herkes eşit şartlar altında tercih yapmaktadır.

Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

7 Yorum

 1. Okul puani siralamayi degistirir mi peki yani girmem kolaylasirmi bu okul puaniyla

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Okul puanınız sıralamanızda ufak oynamalara neden olabilir çok fazla etkisi olmayacaktır.

 2. Hocam ben ygs 2 siralamam 160 bin okuldan 50 puan geliyo hemsirelik istiyorum 180 190 binle alan yerlere girebilirmiyim o kadar yukselmw olur mu simdiden tesekkür ler

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Evet yerleşme ihtimaliniz mümkün sıralamalarda çok büyük olacağını sanmıyorum.

 3. birde 2002 düz lise mezunuyum 4.12 diploma notum var okuldan kaç puan gelir sınava ilk kez gireceğim

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  50’ye yakın bir puan gelecektir.

 4. hocam ben 28 yaşındayım bu yıl azmettim sınava girip bir meslek sahibi olacağım inşllh ama sayısaldan çok sözel dersleri daha güzel yapıyorum evde kendi imkanımla internetten çalışıyorumm sadece sözelle biyerleri kazanabilirmiyim barajı geçsem ilahiyat fakültesini okuyabilirmiyim iki yıllık

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. 2 Yıllık İlahiyat Fakültesi bulunmamaktadır. Eğer 4 Yıllık ilahiyat fakültesinde okumak isterseniz YGS’de barajı geçmeniz bölümü kazanmanıza yardımcı olmayacaktır daha fazla net yapmanız lazım. Ama 2 Yıllık İlahiyat Bölümü okuyacaksanız Açık Öğretimden okuyabilirsiniz barajı geçmeniz yeterli olacaktır.

 5. merhaba ben 11. sınıftayım. ama daha ygs ye başlayamadım. nerden başlıyayım bilemiyorum. konuyu çalışıp test çözemiyorum. geç mi kaldım sizce. nasıl bişey yapmam lazım hemşire olabilir miyim acaba ben düz lisedeyim

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Henüz geç kalmış değilseniz ama artık çalışmalara başlamanız sizin hayrınıza olacaktır. Öncelikle bir kaynak kitabı almanızı öneririm mümkünse çözümlü soruların bol olduğu. Daha sonra YGS temel konularından başlayarak çalışın aynı zamanda okul derslerinize de çalışmayı unutmayın. Ayrıca konuyu çalışıp test çözemiyorum sorununuza gelirsek bir konuya çalıştıktan sonra (üstün körü, hızlı hızlı okuyarak değil. Konuları tam olarak anlayarak çalışın) kolay testten başlayarak varsa çözümlü sorulardan başlayarak çözün illa yapamadığınız yalnız yaptığınız sorular olacak o soruların çözümünü kesinlikle öğrenin yoksa kendinizi geliştiremez sürekli aynı hataları yaparsınız bu yüzdende çalışıyorum ama soru çözemiyorum dersiniz 🙂 Hemşire olma sorunuza gelirsek tabi ki olabilirsiniz önünüzde herhangi bir engel yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir