Sponsorlu Bağlantılar

Hemşirelik Bölümü Hakkında Bilgi

Categories Rehberlik
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

Hemşirelik Bölümü Hakkında Bilgi

Iyi gunler hocam. ben bundan dort sene once mezun oldum ve saglik kurumlari isletmeciligi onlisans programi bitirdim bir hast gorev yapmaktayim herzaman hemsirelik ya da att lik okumak istedim esit agirlik ogrencisiydim sayfaniz takip ediyorum fakat o kadar cok sey degismis ki kafam karmakarisik durumda hocam iki yillik hemsirelik ya da att paramedik okuma sansim varmi? Ve hangi dreslere calismam lazim nasil bir yol izlmem lazim inanin ne yapacagimi bilemiorum dershaneye gitsem yada oss basvurusu yapmak istesem hangi yoluz izlemem lazim bilmiorum belki sorularim cok uzun cevaplar gerektirio fakat sistemin bu kadar degistigini tahmin etmemistim bole bi sansim varmi? Oss de hanhi sinavlara girmek icin basvuru yapmayalim? Ve bu meslege girmek icin hangi dersleri calismam lazim? Simdiden cok cok tesekkur ederim hoca iyi calismalar

Derscalisiyorum.com.tr Yöneticisi Cevap:

Merhabalar. 2 yıllık Hemşirelik bölümü yoktur. Hemşirelik 4 yıllık yani Lisans bölümüdür. Hemşirelik hem YGS-2 hemde MF-3’den öğrenci almaktadır. Hedefinizi belirleyin MF-3 isterseniz YGS+LYS-1+LYS-2 sınavlarına girmelisiniz. Zaten YGS’ye çalışmış ve girmiş olmanız gerekiyor 2 puan türünden de şansınızı deneyebilirsiniz. Sadece YGS’den gireceğim ve YGS’ye çalışacağım derseniz çalışmanızı ona göre ayarlamalısınız. Ancak YGS ile alan yerlerde sağlık meslek liselilerin ek puan aldıklarını dolayısıyla sizden daha avantajlı olduğunu unutmayınız. YGS ile MF’den alan yerlerin farkı; YGS’den alan yerlerde sağlık meslek liselileri ek puan alırlar ve Sağlık Meslek Yüksekokulu okurlar, MF’de ise ek puan gibi bir durum söz konusu değil ve Fakülte olarak geçmektedir. İkisinin diploması eşdeğerdir. Eğer gitmek istediğiniz yer YGS’den alıyorsa ve sadece YGS’den alan yerleri tercih etmek istiyorsanız LYS’ye girmenize gerek yok. İlk ve Acil Yardım Bölümü ise 2 yıllık bir önlisansdır. Bu bölümde sağlık meslek liselilerin önceliği bulunmaktadır. Yani boş kontenjan kalırsa yerleşme ihtimaliniz var. Bu da Sağlık Meslek Lisesi mezunu olmayanların 2 yıllık bir sağlık bölümü tercih ettiğinde yerleşme ihtimali çok düşüktür.

Hemşirelik YGS-2 ve MF-3 puan türlerinden, İlk ve Acil Yardım Bölümü ise YGS-2’den öğrenci almaktadır. Aşağıda size ilgili puanlar için derslerin yüzde etkilerini verdim. Size hangi derslerin ne kadar etki ettiğini görebilirsiniz.

Hemşirelik BölümüYGS-2’de Derslerin Yüzde Etkisi

Türkçe’nin ağırlıgı yüzde 20,
Temel Matematik’in ağırlıgı yüzde 30,
Sosyal’in ağırlıgı yüzde 10,
Fen’in ağırlıgı yüzde 40;

MF-3 Derslerin Yüzde Etkisi

—————YGS————-

Türkçe yüzde 11,
Temel Matematik yüzde 11,
Sosyal yüzde 7,
Fen yüzde 11,
—————LYS————-

Matematik yüzde 13,
Geometri yüzde 5,
Fizik yüzde 13,
Kimya yüzde 14

Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

6 Yorum

 1. hemsireligi ozel universiteden okumak istersem yine matematik fen’i yapmam gereklimidir? ve Lys’ye girmem gereklimidir

  1. Zorunluluk diye bir durum söz konusu değil. Sayısal bir bölüm olduğu için en çok sayısal derslerin etkisi var. Sizde sayısal yapamazsanız puanınız düşük olacaktır. Eğer matematik ve fen yapmadan istediğinz yere yerleşebiliryorsanız herhangi bir sorun yok. Bu sayfamızda Hemşirelik Taban Puanlarını görebilirsiniz. Daha sonrada okul puanınızı da dikkate alarak; Sitemizde ki YGS-LYS Puan Hesaplama motorunu kullanmanızı öneririm. Diğer sorunuza gelirsek hemşirelik hem YGS-2 hemde MF-3 puan türünden öğrenci almaktadır. Hedefiniz ve istediğiniz üniversiteye göre değişir. Eğer YGS’den alan bir yere gitmek istiyorsanız LYS’ye girmenize gerek yok.

 2. Hocam ben est agrlikcym att istyrm univde herkes istedg blumu terch edblyo diyolar dgrumu olmazsa bn ozeki dusunuyorm tavsye edrmsnz ozel univleri

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Herkes istediği bölümü tercih edebiliyor cümlenizi anlamadım. Puanınız yetmiyor ve maddi durumunuzda iyiyse özel üniversitede okuyabilirsiniz.

 3. merhaba.
  hemşirelik için hem ygs hemde lys’ye girmek zorunlumu veya istediğimiz herhangi birine girip yeterli puanı alıp geçiş yapabiliyormuyuz bilgilendirir misiniz ?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Hemşirelik bölümü 4 yıllık bir linsans bölümüdür. Hem YGS-2 hemde MF-3’den öğrenci almaktadır. Hedefinizi belirleyin MF-3 isterseniz YGS+LYS-1+LYS-2 sınavlarına girmelisiniz. YGS ve MF’den alan yerlerin 2 tane farkı vardır; YGS’den alan yerlerde sağlık meslek liselileri ek puan alırlar (Sizden avantajlıdırlar= ve Sağlık Meslek Yüksekokulu okurlar, MF’de ise ek puan gibi bir durum söz konusu değil ve Fakülte olarak geçmektedir. İkisinin diploması eşdeğerdir. Eğer gitmek istediğiniz yer YGS’den alıyorsa ve sadece YGS’den alan yerleri tercih etmek istiyorsanız LYS’ye girmenize gerek yok. Geçiş sorunuzu tam olarak anlayamadım.

 4. mrb ev hanımıyım 3 yasında bı oglum var uzun yıllar hastanede tasoren bı fırmada tıbbı sekreterlık yapdım. ve karar verdım artık okumak ıstyorum cunku bılıyorumkı okumanın yası yok.. kıtap aldım calısabılıgım kaar calısıyorum. ozel bı unıversıtede hemsırelık bolumu kazanmak ıstıyorum ama korkuyorum ya yapamazsam dıye cunku sayısalım hıc yok napmalıyım sevgılerle

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Öncelikle korkunun size bir katkısı olmaz. Bu sayfamızda Ders Çalışma İsteği Nasıl Kazanılır,çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.

 5. Hocam MF-3 de Biyolojinin yüzde etkisi nedir ?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:

  MF-3 puan türüne derslerin yüzde etkileri şu şekildedir.
  -YGS-
  Türkçe yüzde 11,
  Temel Matematik yüzde 11,
  Sosyal yüzde 7,
  Fen yüzde 11,
  -LYS-
  Matematik yüzde 13,
  Geometri yüzde 5,
  Fizik yüzde 13,
  Kimya yüzde 14
  ve Biyoloji yüzde 15;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir