Sponsorlu Bağlantılar

Din Kültür ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Puanları Yükselecek Mi?

Categories Rehberlik
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

Din Kültür ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Puanları Yükselecek Mi?

ihsan: hocam ygs 4 ten 332 aldım sıralamam 115786 okul puanım ile birlikte 393 oluyor geçen yıl Marmara Üni. din kültürü i.ö 394 ile kapatmış şansım nedir? bir de din  kültürü puanları yükselecek deniyor sizde yükselme bekliyor musunuz ?

Dersacalisiyorum.com.tr Yöneticisi Yorumunuza Cevap:

Merhabalar. İstediğiniz bölümü kazanama şansınız gayet yüksek.Din Kültür ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği  puanları yükselecek deniyor bunları kim diyor gerçekten merak ediyorum. 🙂 Az öncede bir öğrenci arkadaşımız azalacağını söylüyorlar dedi herhalde kişiden kişiye değişiyor 🙂 Siz böyle şeylere takılı kalmayın şahsi görüşüm her sene yeni bölüm ve üniversiteler açıldığı için puanda ufak bir düşme olabilir ama kimse %100 artacak veya azalacak diyemez. Sıralamalar o yılki öğrencilerin tercihine (isteklerine) göre değişiklik gösterir. Tercih zamanı tercihinizi oluştururken Marmara Üniversitesinin altına daha garanti ama gitmek istediğiniz bölüm ve üniversiteyi yazmayı unutmayın açıkta kalmanızı istemeyiz. Kafanıza takılacak bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

186 Yorum

 1. ygs 4 puanım 280 sıralamam 214.000 okuldan 75 puan ek puanlı olarak gelicek ek puanlı okul puanı sıralamayı ne kadar değiştirir ilahiyata gitme imkanı varmı ?

  1. Merhabalar. Ek puanlı sıralamanızı tahmin etmek biraz zor. Ancak istediğiniz yeri kazanma olasılığınız yüksek. Ek puanlı sıralamanız açıklandıktan sonra sıralamanızı yazarsanız tekrar değerlendirebiliriz.

 2. merhaba hocam ygs 4 -292 okul 39 puan veriyor sıralamam 164 binlerde ben ilahiyat fakültesine gitmek istiyorum bana gelirmi yardımcı olurmusunuz

  birde hocam ek puanla sıralama düşüyormu yoksa yükseliyormu

  1. Sınırdasınız. Sıralamanız eklendikten sonra durumunuzu tekrar değerlendirebiliriz. Diğer sorunuzu tam olarak anlayamadım. İmam Hatipler ek puan aldıkları için diğer Lise Türlerine göre avantajlıdırlar.

 3. Turkce ogretmnligi de var aklimda ama onu kapanir diye korkuyorum su an diger sozel ogretmnlklerine gore iyi durumda ts 2 puanim 425 siralama 6 binlerde yani buna basvurursam pisman olur muyum ilerde

 4. İkilemde kaldigim bi durum var: su an 4 yillik hemsirelik kazanmis olup birinci sinif ogrencisiyim fakat aklimda ilahiyt okumak var cnku tercih donemine kadar hep ogretmnlk ya da ilahiyat dusunmustum ve puanlarim yeterliydi bunun icin tercih doneminde aklim cok karsti ve son gun de tum ogrtmnliklerin ustune bir tane hemsirelik yazdim ve okul birinciligim de oldugu icin drekt geldi. Yanlis bi tercih yaptigimin farkina vardim ama gec oldu.. Sonra ogrenci islerinden bolum degistirebilecegimi ogrendim onumuzdeki yil sinava girmede gecen yilki puan turlerimden birini kullanarak unilere basvurabilirmisim.. Ogrenmk istedgm sey su ygs 4 puanim 418 siralamam 10 bin ve okul birinciligim de var.. Marmara ya da ist. Gelir mi bu durumdayken.. Cevabinizi bekliyorum ltfn yardimci olun cok zor bi durumdayim

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:

  Merhabalar. Öğrenci işleri size nasıl anlattığını biraz daha açar mısınız? Başka üniversitenin aynı bölümüne (Yatay Geçiş) yada aynı üniversitenin istediğin fakültesine geçiş hakkı var. (Tabi ki istenen şartları sağlamanız koşulu ile)

 5. hocam bir sorum olacaktı 2014 sınıf öğretmenliği puanları yükseldi mi yoksa 2013 te olduğu gibi düşük mü bu sene de

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Puanlarda beklenildiği gibi bir önceki yıla oranla bir düşüş oldu.

 6. benim başarı sıralamam 39.512,36.700 başarı sıralamalı ilahiyat bölümünün gelme olasılığı nedir?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Yorumunuza Cevap:
  Yerleşebileceğiniz üniversiteler mevcut. Kılavuzdan hangi Üniversitelerin gelebileceğini görebilirsiniz.

 7. ben öğretmen lisesi mezunuyum ek puanlı puanım 345 din kültürü öğretmenliği tutabilecek yerler önerebilir misiniz bana ?? ek puanlı sıralama bulamadım hiç bi yerde ek puanlı sıralamamda 47524

  Derscalisiyorum.comYöneticisi Yorumunuza Cevap:
  Din kültürü öğretmenliği bölümü kapatıldı. Bu yıl öğrenci almayacaktır. 2014 Kılavuzundan bu yıl öğrenci alacak bölümleri, üniversiteleri, taban puan ve sıralamaları görebilirsiniz. tıklayınız.

 8. hocam benim ygs4 puanım 295 herangi bir ilahiyat veya dikab yerleşme ihtimalim varmıdır yardımcı olurmusunuzzz ACilll !

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Sıralamanız düşük kalmış. Ancak istediğiniz İlahiyattaki istediğiniz yerleri ve düşük yerleri yazarak şansınızı deneyebilirsiniz. Ayrıca Din Kültürü Öğretmenliği kapandı. Bu yıl öğrenci almayacaktır. 2014 Kılavuzundan bu yıl öğrenci alacak bölümleri, üniversiteleri, taban puan ve sıralamaları görebilirsiniz. tıklayınız.

 9. Merhaba ben ygs4 te 90 bindeyim din kültürü yazacaktım ama bölüm kapandı onun için ilahiyat yazacağım ama ilahiyatların sıralamaları artacaktır acaba kaç bine kadar yazmalıyım ?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Burada geçen senenin İlahiyat Fakültesi bölümü olan yerleri görebilirsiniz. ÖSYM bu sene İlk Okul Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Programlarının tamamını kapattı. Buna bağlı kapatılan programın kontenjanların bir kısmını ilahiyat fakültelerine devretti. Kapatılan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Programlarının kontenjan sayısı 6,090 idi. 2014 Öğretim yılında kontenjanı artırılan ve yeni açılan İlahiyat Fakültelerinin toplam kontenjan sayısı 14.937 oldu. Kontenjan artsa bile Din Kültürü tercih edenlerin çoğu ilahiyata kayacağı için çok fazla değişme olmayacaktır. ÖSYM’den kılavuzundan ilahiyat sıralamalarını görerek şansınızın olabileceği yerleri görebilirsiniz. Tercih listenizi en çok istediğiniz yerleri, daha sonra sıralamanız yetmese bile sıralamanızın üstünde ve sıralamanıza yakın istediğiniz yerleri en sonada kesin yerleşme ihtimaliniz olan yerleri yazmalısınız.

  ÖSYM Kılavuzu için tıklayınız.

 10. okul birinciliği maximum kaç kişinin önüne geçiriyor?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Kesin bir cevabı yok. Hangi üniversite ve bölüme istediğinize göre değişir.

 11. Merhaba hocam, ben sosyal bilimler lisesinden okul birinciliği ile mezun oldum. Ygs-4 326 bin, din kültürü öğretmenliği gelme ihtimali var mı, varsa nereler? Bir de tm-3 sıralamam 207 bin gazi üni. pdr gelme ihtimali nedir? ve diğer pdr’ler?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Din kültürü öğretmenliği bölümü kapatıldı. Kılavuzdaki bölümlerden birini tercih edebilirsiniz. (İlahiyat vb) Gazi üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık 17.000 civarında öğrenci almaktadır. Kazanma şansınız maalesef yok denecek kadar az.

 12. Hocam meraba ben ygs2de 215 bi deyim kocaeli 193 binde ve sakarya 212 binde bu ikisinden birine yerlesme olasiligik nedir

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Yorumunuza Cevap:
  İki bölümü de yerleşme şansınız var ancak Sakarya’nın tabi ki de daha yüksek ancak bölümü belirtmediğiniz için istediğiniz bölümde herhangi bir öncelik varsa da sizin olumsuz etkilenmediğinizi veya bölümle ilgili puanları artıracak herhangi bir gelişme olmadığını düşünerek. Tercih listenizi oluştururken istekleriniz doğrultusunda bu bölümleride yazın altına daha garanti yerleri de yazmanızı öneririm.

 13. hocam din külturu kesin olarak kapandı mı ve dikap kontejanları ilahiyata ilave edilecek mi

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Yorumunuza Cevap:
  Evet bölüm kapandı. Kontenjanlardaki değişikliği tercih kılavuzu açıklandığında görebilirsiniz.

 14. sa hocam bu yil din kulturu ile ilahiyati birlestiriyolar. din kulturunun puani ilahiyata gore daha yuksek bundan dolayi ilahiyat puanlari yukselirmi

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Evet puanlarda yükselme beklemekteyim.

 15. Sa kardesim ben 2014 ygs 4ten 334 aldim siralamamm 84 bin okuldan 41-43 civari gelecek puan dusuk ama siralama iyi gibi samsun ikinci ogretim dikab gelirmi baska nereler gelir birde bu dikab lar kapanirsa hangi ilahiyat lar tutabilir aciklayabilirmisin kardesim?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Geçen seneki verilere göre sınırdasınız kazanma şansınız mevcut lakin bölümün kapanma gibi bir durumu mevcut. YÖK’ü yakından takip etmenizi öneririm. İlahiyat konusuna gelirsek İlahiyat Fakültesi Taban Puanlarına bakarak bir fikir elde edebilirsiniz.

 16. hocam bnm ygs 4 puanım 286 bn anadolu öğretmen liseliyim okul yaklaşık 70 puan vercek puanım 356 puan olucak dikab a gitmek istyorum nerler tutar

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Şuan için sınırdasınız geçen senenin taban puanlarını inceleyerek bir fikir sahibi olabilirsiniz lakin bölümün kapanma gibi bir durumu mevcut. YÖK’ü yakından takip etmenizi öneririm.

 17. hocam puanım 318 okul bana 37 puan veriyor..toplam yerleşme puanım 355..dicle ilahiyat i.ö. 350 puanla alıyor..dikaplar kalkacakmış..ordaki öğrenciler ilahiyat binasına taşınacakmış ve ilahiyatın punaları bu yüzdende artacak diyorlar…doğrumudur bu..doğruysa bu sene kayıt yaptırırsam sorun oluşur mu..dışarda kalma ihtimalim var mı

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Dkap kapanma gibi bir durum söz konusu eğer kapanırsa da İlahiyat puanlarında artış gözlemlenebilir. Siz bu senede istediğiniz yerleri tercih listenize ekleyin.

 18. hocam benim ygs 4 puanım 288 ek puan 66 bana ilahiyat gelir mi

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Evet kazanma ihtimaliniz çok yüksek. Tebrik ederim.

 19. hocam bu din kültürü kapanırsa ilahiyatın puanı yükselir mi [din kültürüne gidecekler ilahiyata giderse] yükselirse ne kadar yükselir

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Evet puanlarda artış gösterme ihtimali yüksek. Ne kadar göstereceği ilgiye bağlı olarak değişir, kesin bir şey söylemek güç.

 20. Merhaba hocam ben imam hatip mezunuyum
  (YGS 4)313 aldım okul puanı ile 370 oluyor
  Şuan 145 binlerdeyim
  Din Kültürü öğretmenliği kazanma ihtimalim nedir ?
  Adıyaman dikab olur mu?
  Simdiden allah razı olsun 🙂

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Geçen seneki verilere göre kazanma şansınız mevcut lakin bölümün kapanma gibi bir durumu mevcut. YÖK’ü yakından takip etmenizi öneririm.

 21. malesef kapandı herkese geçmiş plsun hakkımı helal etmicem.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Çeşitli yasal yollarla hak arayan arkadaşlarımız mevcut onları en azından destek vermenizi öneririm.

 22. mrb hocam 3 haftaya yakındır bu dkab kapanacak yada i.ö kapanacak diye epey haberler dolaşmaktadır ben epey nette araştırma yaptım,YÖKü 3 defa aradım,ÖSYMyi aradım onların böyle bir durumdan haberleri yok.YÖKü az evvel aradım bütün bu iddiaları tek tek sordum(kapnma yada i.ö kapanması mevzusu) yök genel kurulunda böyle bir karar henüz alınmış değil öyle birşey olsaydı resmi sitede duyuru yapılırdı siz internetten gezen haberlere itibar etmeyin dediler. ÖSYM NİNde böyle bir gelişmeden haberi yok yökten ,yetkili ağızdan bir açıklama yapılmamışken bu kadar tartışılması sizce nolmalmıdır yada benim bilmediğim birşeymi var acaba:) yorumunuzu bekliyorum kolay gelsin

 23. mrb hocam benim sıralamam 145 312 aldım okul 50 veriyor sizce yerleşme imkanım nedir? dikapa hocam ikinci öğretim dahil?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Evet kazanma ihtimaliniz mevcut.

 24. Hocam Allah rızası için cevap verin bu din kültürü öğretmenliği bölümleri kapanacak diye bir duyum aldım araştırdım ama değişik yorumlarla karşılaştım. Kesin bir bilgi var mı elinizde

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Ortada çok fazla söylenti dolanmakta YÖK’ü aradığınızda böyle bir karar olmadığı söyleniyor. 444 8 965 YÖK numarasını arayarak danışabilirsiniz. Belli ki düzgün bir açıklama yapılana veya kılavuzlar yayınlanana kadar söylentiler dolanmaya devam edecek.

 25. ygs 2014 ham puanım 333.ek puanım 66. marmara din kültürü öğretmenliği normal öğretim tutar mı?birde bu sene puanlar düşer mi?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Kazanma şansınız yüksek özellikle 2.öğretim. Ek puanınız eklendikten sonraki başarı sıranıza göre daha kesin bir yorum yapılabilir. Ayrıca tercihiniz de daha kesin yerleri de yazmanızı öneririm. Tebrikler.

 26. imam hatipliyim ham puanım 293 ek puan 77 civarında okul birincisiyim dkab istiyorum sizce bu sene açıkta kalrmıyım bide tercihte meslek lisesi önceli var mı kendi alanlarında

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Öncelik söz konusu değil sadece kendi alanınızı tercih ederseniz ek puan alarak avantajlı olacaksınız. Belirttiğiniz puanla kazanma şansınız bulunmaktadır. Ek puanınız eklendikten sonraki başarı sıranıza göre daha kesin bir yorum yapılabilir.

 27. 2014 de Dikab a alım olmayak diye söylentiler çıktı. bu konuda bilginiz var mı?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Ortada çok fazla söylenti dolanmakta şuan için resmi bir karar yok. YÖK’ü aradığınızda böyle bir karar olmadığı söyleniyor. Belli ki düzgün bir açıklama yapılana veya kılavuzlar yayınlanana kadar söylentiler dolanmaya devam edecek.

 28. Dikab a 2014 te alım olmayacağı hakkında duyumlar var. Bu konu hakkında bir bilginiz var mı?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Ortada çok fazla söylenti dolanmakta şuan için resmi bir karar yok. YÖK’ü aradığınızda böyle bir karar olmadığı söyleniyor. Belli ki düzgün bir açıklama yapılana veya kılavuzlar yayınlanana kadar söylentiler dolanmaya devam edecek.

 29. Selamun aleykum ben YGS-4’ten 322 aldim siralamam 115.832 okul 41-42 arasi veriyor sizce yerlesir miyim bu sene?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Şuan için sınırdasınız kesin bir şey söylemek zor. Okul puanınız eklendikten sonraki başarı sıralamanıza göre daha kesin bir yorum yapılabilir.

 30. hocam 375 puan 97 bin sıralamaya muş yüzüncü yıl kilis dikap gelirmi yada kesin nereler gelir.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Puanınız ham puansa kazanma şansınız çok yüksek.

 31. Imam hatipliyim ek puansiz 277.7 ek puanda 70 eklenecek

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Kazanma şansınız var ek puan eklendikten sonra Ek puanlı başarı sıranızı belirtirseniz daha doğru bir yorum yapabilirim.

 32. mrb hocam ygs 4 puanım 327 sıralamam 101500 okuldan bana 48 civarı gelecek araştırmalarıma göre tahmini sıralamam 97000-98000 civarı olacak sizce bana harran,fırat üniv dikab gelirmi yada nereler kesin gelir saygılar

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. İstediğiniz Üniversitelerin 2.Öğretimlerinin gelme ihtimali yüksek. Sitemizden geçen senin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Taban Puanlarını incelerseniz hangi üniversitelerin gelebileceğini rahatlıkla görebilirsiniz.
  Ayrıca ÖSYM 2013 kılavuzundan da yararlanabilirsiniz.
  ÖSYM 2013 Kılavuzu

 33. Dikab kapanacak ve ilahiyata dahil edilecek diye bir söylenti var sizce bunun doğruluğu nedir? Lütfen yardımcı olun.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Eğitim fakülteleri bünyesinde yer alan ortaöğretim öğretmenliği bölümlerine bu yıl ki eğitim-öğretim yılından itibaren öğrenci kontenjanı verilmemesi konusunda da bir karar alındı. İlahiyat fakültesinde bulunan bölümlerde herhangi bir sorun yok.

 34. Ygs puanim 277 ihl ogrencisiyim okuldan 70 geliyor din kulturu iö gelirmi

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Puanınız maalesef düşük kalmış.(İmam Hatip Mezunu Değilseniz) Okuldan 70 puan derken ek puan ekli hali ile mi yoksa 100 üzerinden 70 mi ? Eğer İmam Hatip Mezunu değilseniz kazanma ihtimaliniz zor.

 35. merhaba hocam benim ygs4 puanım 317 sıralamam 129bin okul dan 65 puan gelcek geçen sene marmara ünv iö 76bin le almiş bu puan ek puanlımı eger oyleyse benim iö yerleşme olasılıgım var mı

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Bu puan ek punalı değil. Ek puan alanlar kendi aralarında değerlendirilir. Okul puanınız ve Ek puanınız eklendikten sonra ek puanlı başarı sıranızı gösteren bir başarı sıranız olacak. O sıralamayı dikkate alarak tercih yapacaksınız. Örneğin Marmara Üni 2.Öğretim ek puanlı başarı sırası 20.000, ek puansız 79000 civarındadır. Siz ek puanlı kısmı dikkate alarak tercih yapacaksınız. (20.000 daha düşük gibi görünse de kendi aranızda değerlendirildiği için 79.000 oranla kat ve kat avantajlıdır)

  Aşağıda ÖSYM 2013 Kılavuzu Bulunmaktadır. Buradan Ek puanlı başarı sıralamaları da görebilirsiniz. 2014 Kılavuzu yayınlandığında o kılavuzu dikkate alınız.
  ÖSYM 2013 Kılavuzu

 36. Hocam merhabalar şu aralar bilgi eksikliği ve kirliliğinden dolayı oldukça kafam karışık ve muzdarip durumdayım aydınlatırsanız çok mutlu olacağım. Bu sene ygs ye öylesine girdik ygs 4 ten 348 puan aldım (sıralama 60 bin) ama bir çok şey değişmiş benim okul puanım tahmini 30 puan gelecek yani çok düşük. benim sıralamam tahmini ne kadar aşağı düşer ben çanakkale,karabük veya kastamonu i.ö. dikab istiyorum olma şansı var mıdır? Şimdiden teşekkürler, saygılar…

  hocam bir soru daha sormak istiyorum.liselerde(düz,fen,anadolu,meslek,imam hatip) din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olmak için hangi bölüm okunmalı, dikab olmuyormuş herhalde

  dikablardan hangisinin eğitim fakültesinde olduğunu nasıl öğrenebiliriz

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Sıralamanızda 20.000-30.000 düşme ihtimali var. Belirttiğiniz bölümleri kazanma ihtimaliniz ufakta olsa var ama okul puanınız eklendikten sonraki sıralamanızı gördükten sonra daha doğru bir yorum yapılabilir. Diğer sorunuza gelirsek Liselerde Öğretmen olmak istiyorsanız İlahiyat Bölümünden mezun olmalısınız.

  ÖSYM’nin Klavuzundan Hangi Fakültede olduğunu görebilirsiniz. ctrl+f Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği aratarak bulabilirsiniz..
  ÖSYM 2013 Kılavuzu

 37. sayın hocam tm çıkşlı olmam din kül. yerleşmede bir dez avantaj olturmaz değilmi? puan krlması gibi yada sözellere öncelik verilmesi vs bunada cev yasanız(hocam fazla soru sordum hakkınızı hela edin saolun).

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  TM çıkışlı olmanızın herhangi bir zararı yok. Puan kırılma olayı sadece üniversite sınavında tercih yapıp, kontenjanlı bir bölümü kazandığınız durumda bir sonraki sene sınava girerseniz o sene okul puanınız yarı yarıya kesilir. Bunun dışında alan dışı tercihlerde puan kırılması söz konusu olmaz ama istediğiniz bölüm İmam Hatip Bölümü mezunlarının kendi mesleki tercih yaptıkları için İmam Hatipliler ek puan alarak yerleşirler. Bu yüzden sizden avantajı konumdadırlar.

 38. sayın hocam sanırım siz baya yoğunsunuz yada yazdıklarımı gözden kaçırmışsınız 1 haftaya yakındır yazıyorum cev alamıyorum.yorumunuzu çok merak ediyorum:)yorumum yukarda 09 nis.saat 10.49 kolay gelsin

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  “Sorunuz sorulduktan 2 saat sonra cevaplanmış sanırım altına başka yorumlar gelince gözünüzden kaçmış. (Yukarıdaki yorumlardan) 6 Nisan Saat=07:09 kayıtlı yorumda sorunuz cevaplanmıştır.”

  Evet bu cümlede benimde ufak bir hatam olmuş yorumunuzu cevaplandığını biliyordum ama yorumunuzu başka sayfada yapmışsınız. :)) (2 sayfanında başlıkları hemen hemen aynı o yüzden benimde gözümden kaçmış, sizinde ) Sorunuzun cevabını buraya da yazayım. Dicle Üniversitesi 2.Öğretim geçen sene 380 puan civarında kapamış, bu yüzden kazanma şansınız var ama tercihinizi oluştururken daha kesin yerlerini de yazmanızı öneririm. Geçen senenin taban puanlarını inceleyerek gelebilecek yerleri görebilirsiniz.

  İlk Yorumunuzun Cevaplandığı Sayfa http://www.derscalisiyorum.com/rehberlik/din-kultur-ve-ahlak-bilgisi-ogretmenligi-istiyorum.html

 39. Hocam ham 324 okul 40 veriyor da önemli olan sıralama değil mi? Gecen sene 364 puan ile 145 bin sıradayken bu sene aynı puanla 118 bin sıralama geliyor.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Önemli olan sıralama denmesenin nedeni puanlarda o sene yapılan sınavın zorluğuna göre değişmeler olurken, sıralamalarda puanlara oranla çok daha az değişmeler olmaktadır.

 40. Ekli puanim 376 oluyor.rteu dkap i.ö gelir dimi hocam? ilahiyatlara formasyon verilecegi icin dkaplara oğrenci alimi duracakmis.ve ilahiyatlarin da kontejani 6 bin azalicakmis.o zaman ilahiyat puanlarda yukselmee olurki bu puanim beni ilahiyat fak yerlestirr mi ?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Belirttiğiniz puanla kazanma ihtimaliniz var. Ama tercihinizi oluştururken daha garanti olan yerleri de yazmanızı öneririm.

 41. Hocam ben ygs4 ten 313 aldim okul puanim 63 rteu dkap i.ö gelir mi ? Bir de dkaplar kalkacak diyorlar. Bilgniz var mi

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Okul puanızı ek puan eklenmiş hali sanırım. belirttiğiniz puan ile kazanma şansınız çok yüksek. Diğer sorunuza gelirsek eğitim fakülteleri bünyesinde yer alan ortaöğretim öğretmenliği bölümlerine bu yıl ki eğitim-öğretim yılından itibaren öğrenci kontenjanı verilmemesi konusunda da bir karar alındı. İlahiyat fakültesinde bulunan bölümlerde herhangi bir sorun yok.

 42. Bir de hocam ben ea çıkışlıyım diploma notum düşer mi

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Ek puan aldığınızı belirtmişsiniz bir önceki yorumda Mesleki mezun değil misiniz?

 43. Hocam ygs4 puanim 311 ek 54 gelecek dikap ibrahim çeçen gelir mi sıralamam da 150300…

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  İstediğiniz bölüm geçen sene 366 puanla kapatmış. (2.Öğretim) sizin puanınız biraz aşağısında kalıyor. Bu yüzden kazanma şansınız yüksek ama tercihinizi oluştururken açıkta kalmamak için dikkatli olmanızı öneririm

 44. peki hocam kesin yerleşebilmem için nereleri önerirsiniz

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Okul birinciliği kontenjanında o sene başvuran kişilere göre değişiklikler çok fazla oluyor ama tercih aralığınızı geniş tutarsanız sorun olacağını sanmıyorum. Sitemizden geçen senin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Taban Puanlarını incelerseniz hangi üniversitelerin gelebileceğini rahatlıkla görebilirsiniz.

 45. Ygs 4 puanım 345 sıralamada 64303. sıradayım.gecen yıl da sınava girmistim okuldan 47 puan gelmisti, imam hatip mezunu oldugum icin 24 puan daha eklenmisti. Sizce İstanbul Üniversitesi Din Kültürü kazanabilme ihtihtimalim nedir?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  İstediğiniz bölüm 414 civarında kapatmış olup şuan için kazanma şansınız yüksek. Ama tercih listenizi oluştururken daha kesin yerleri de yazmanızı öneririm.

 46. Hocam ygs4 sıralamam 118 bin dikab 2.öğretimlere yerleşme şansım % kaç sizce karabük tokat giresun çanakkale artvin gibi yerlere?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Ham ve okul puanınızı öğrenebilir miyim?

 47. 2014 ygs puanları gennelolarak düşük değilmi

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Çok büyük düşüş söz konusu değil soruların zorluğuna göre her sene ufak oynamalar olabilir.

 48. hocam meslek lisesi okul birincisiyim sıralamam 306 binlerde ygs4 puanım 279 dikab gelme şansı nedir (TEŞEKÜRLER)

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Okul birinciliği kontenjanından girme şansınız bulunmaktadır.

 49. merhaba hocam sıralamam 183000 lerde öğretmenlisesi mezunuyum ve diploma notum 84.4 sıralamam kaça kadar düşer ve yüzüncüyıl dikap gelir mi ?cewap yazarsanız sewinirim tşkederim

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Ek puan alacaksınız. Sıralamamanızın ne kadar düşeceği konusunda bir şey söylemek zor ama istediğiniz yeri kazanma konusunda şuan için sınırdasınız. O yüzden kazanma şansınız var.

 50. Hocam merhabalar benim ygs4 sıralamam 107 bin puanım 324 okul 40 puan veriyor sizce yerleime şaneım nedir din kültürü öğrtmenligine giresun tokat karabük gibi yerlere teşekkürler şimdiden..

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Puanınız geçen seneki taban puanı sınırının biraz altında kalıyor gibi bu yüzden kazanma şansınız var. (Özellikle Karabük Üniversitesi)

 51. hocam lütfen cevap yazarmısınız Allah rızası için ygs4 sıralamam 120.000 okuldan 41 puan geliyo herhangi bir üniversitede 1. öğretim dikap gelme ihtimali nedir?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Belirttiğiniz sıralama Doğuda ve Anadolu’nun bazı yerlerindeki üniversitelerin 1.Öğretimine yerleşme şansınız yüksek. (Yüzüncü yıl üniversitesi, Kafkas, Hakkari, Süleyman Demirel vb. Geçen senenin taban puanları inceleyerek bir fikir sahibi olabilirsiniz. Tercih zamanı tercih aralığınızı geniş tutmayı unutmayın.

 52. hocam 2014 ygs4 puanım kendı hesapladıklarıma gore 306 gelıyor okuldan da 57 puan gelıyor bu durumda bu sene dın kulturu bolumune yerlesebılır mıyım bu fakultelerın puanlarında bır dusme olur mu ?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Ufak düşmeler gerçekleşebilir sizin sonucunuz ise şuan için tam sınırdasınız diyebilirsiniz. O yüzden tercih listenizi oluştururken dikkatli olunuz.

 53. 2014 ygs zordu dikab istıyorum puanım 320 falan gelır sıralamam nasıl olur bılmıyorum okuldan 45 puan gelecek acaba yerlesebılırmıyım. puanlar dusermı

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Ufak düşmeler gerçekleşebilir. Sizin sonucunuz ise şuan için tam sınırdasınız diyebilirsiniz. O yüzden tercih listenizi oluştururken dikkatli olunuz.

 54. hocam bir sorum olacaktı kültür varlıklarını koruma ve onarımı bölümü hakkında ne düşünüyorsunuz türkiyede sadece iki üniversite varmış kpss de atama durumu nasıl tercih edilebilecek bir bölüm mü sizce

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Bölüm hakkında detaylı bir bilgim yok bölümü okuyan, yada bu mesleği yapan birinden bilgi almanızı öneririm. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflarda, Üniversiteler gibi yerlerde iş bulama da sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

 55. hocam okul öncesi öğretmenliğinin önü açık mı düşünceniz ne yönde bazıları önü kapanacak diyor arada kaldım ikinci sorum ise sınıf öğretmenliğinin bu seneki puan düşüşleri niçin oldu önü kapanıyor mu en kısa zamanda cevaplamanızı rica ediyorum benim için çok önemli bir seçim yapmam gerekli ayrıca okul öncesini özel bir üniversitede 100 de 50 burslu okumak akıllıcamı şimdiden tşk

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Belirttiğiniz 2 mesleğinde önü açık meslekler olup, rahatlıkla iş bulabilirsiniz. Diğer sorunuza gelirsek %50 Burslu olsa bile Özel Okulda okumanın ailenize maddi olarak büyük bir yük bindirebilir. Eğer maddi olarak bunu rahatlıkla karşılayabileceğinizi düşünüyorsanız sorun yok ama önceliğinizin %100 burslu veya Devlet Üniversiteleri olmasını öneririm.

 56. hocam ben sözelciyim bu sene sınava giricem sadece ts yapsam dikab gelirmi okul puanım muhtemelen yüksek olacak.

  1. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği YGS-4 puan türünden almakta dolayısıyla çalışmanızı o doğrultuda yapmanızı öneririm.

 57. hocam , ilk öğretim din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliğini bitiren öğretmen arkadaşlarımız liselerde de görev alabilir mi liselerede derselere gire bilir mi

  1. Benim bildiğim kadarı ile sadece ilköğretimde çalışabiliyorlar. Lise için İlahiyat Fakültesi ve Formasyon gerekiyor olması lazım.

 58. hocacam çok sağolun tavsiyeleriniz için beni çok rahatlattınız çünkü ailem ve çevremdekiler illaki kazandığın bölüme git diyorlar 23 buçuk puanın düşer kazanma şansın olmaz diyorlar hocam rica etsem bu puanın yaklaşık kaç soruya denk geldiğini söyler misiniz

  1. Hangi dersten o neti yapacağınıza göre değişecektir; yaklaşık olarak her dersten 3 net fazla yaparsanız 23 puanını kapatabilirsiniz.

 59. hocam ben mezunum bu ikinci girişim olacak iki yıl derhaneye gittim fakat matematikte çok eksiğim busene ygs ve lysden 62 net yaptım dershaneden fazla hiçbirşey alamıyorum matematikten özel hocamı tutmalıyım yoksa dershanesiz kazanılmaz mı ikisinden birini tercih yapmak durumundayım tavsiyeniz ne olur evde hazırlanabilinir mi tavsiyelerinize çok ihtiyacım var

  1. Tabiki daha yüksek bir netle puanınız artacaktır. Okuldan gelen puanınızında yarısı kesilecek yani netlerinizi yükseltirseniz rahatlıkla istediğini bölümü kazanabilirsiniz diğer sorunuza gelirsek; dershanelerin kuruluş amacı öğrenciyi sınava en iyi şekilde hazırlamak, yıllardır bu işi yaptıkları için katkıları çok fazla olduğu bir gerçek. Ancak illaki başarı için dershaneye gitmeye gerek yok, evde de kendi kendinize çalışabilecek bilinçte ve eksiklerinizi rahatlıkla giderebiliyor olmalısınız. Öğretmen tutmakta faydalı olacaktır illaki ama maddi durumunuzu bunu karşılar mı bilmiyor. Dershaneye gitmeden başarılı olan birçok öğrenci var. Eğer eksiğin fazla, kendi kendime gideremiyorum diyorsanız dershaneye gitmenizi öneririm. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 60. hocam ben bu sene yerleştim ama gitmek istemiyorum donduracağım seneye okulun verdiği puan yarıya düşecek diyorlar bu sene bir daha girsem daha yüksek bir netle ham puanım artar mı ygs 5 ten 332 almıştım 260 binlerdeydim bazı özel üniv.burslu geliyordu fakat olmadı bu sene de okul öncesi öğretmenliği için çalışacağım fakat kazanma şanşım nedir bilmiyorum okulun bana verdiği puan bu sene47 idi bu şekilde kazanabilir miyim lütfen yardımcı olursanız çok memnun olurum

  1. Gül Yorumunuza Cevap:
   Öncelikle korkulacak bir şey yok eğer ben bu mesleği yapacağım diyorsan anadolu lisesinden gelmiş olman seni korkutmaz herkes İmam Hatip Lisesinden gelmiyor sonuçta ayrıca bu mesleğin önü açık rahat atabilir, iş bulabilirsin. Eğer bu mesleği yapmak istemiyorsanız seneye bir daha sınava girdiğinizde maalesef okul puanınızın yarısı silinecek.

   Demet Yorumunuza Cevap:
   Keşke tercih listenize yazsaydınız sonuçta 30 tane tercih hakkınız vardı neyse artık geçti seneyede puanlar yine bu civarda olacaktır ama seneye hazırlanıp hazırlanmamaya ben değil siz karar vermelisiniz. İleride hangi mesleği yapmak istediğinize karar verin ve o doğrultuda çalışmalara başlayın. Ayrıca seneye sınava girdiğiniz okul puanınızın yarısının silineceğini unutmayın.

   Hakan Yorumunuza Cevap:
   Sizin adınıza çok sevindim Tebrik Ederim. Her şey gönlünüzce olsun.

 61. hocam ben bu sene sınıf öğretmenliği puanları yüksek diye tercihlerime yazmamıştım fakat yazsaydım istediğim her yer geliyormuş sizce bir daha girmelmiyim seneye puanlar buşekilde mi olur yoksa değişir mi normalde fen edebiyat fakültesi geldi ben de sınıf öğretmenliği ne de olsa eğitimdir okuması daha kolaydır diyorum sizce ne yapmalıyım

 62. hocam bana ilahiyat fakültesi geldi fakat ben anadolu lisesi mezunu olduğumdan çok korkuyorum yapamam diye herkez okuması zor diyor bir de beş seneymiş formasyon heryıl verilmiyor diye biliyorum atama puanları ne durumda bilmiyorum geleceği olan bir meslek mi bilmiyorum bu benim ilk girişimdi bir daha girmelimiyim girersem kaç puanım düşer acaba şimdiden teşekürler

 63. s.a hocam bnm ygs 4 sıralama 131.572 dikab iklnci öğretim ve doğuda açılan bölümlerı yazdım sizce gelme olaslığı yardımcı olursanz allah razı olsunn bu arada puan 371

  1. Hüseyin Yorumunuza Cevap:
   9 Eylül veya Çukurovadan biri gelecektir.

   Zeynep Yorumunuza Cevap:
   Taban sınırındasınız diyebilirim. Bu sene çok fazla yeni yer açıldığı için kazanma şansınız var.

   Gizem Yorumunuza Cevap:
   Maraşı kazanma olaslığınız çok yüksek eğer orası gelmezse diğer tercihlerinizden birine rahatlıkla yerleşebilirsiniz. Tebrik Ederim.

   Ayşegül Yorumunuza Cevap:
   Belirttiğin 2 yerinde rahatlıkla kazanabilirsiniz o kadar büyük oynamalar olacağını sanmıyorum.

   Muharrem Yorumunuza Cevap:
   Bundan önceki yorumumda da belirttiğim gibi Isparta yeni açıldı şansın var ama kesin bir şey diyemem. Adıyamanın gelme şansı daha yüksek.
   Hakan Emre:
   Maalesef zor gibi gözüküyor.

   Gizem Yorumunuza Cevap:
   Belirttiğin 2 yerinde rahatlıkla kazanabilirsiniz o kadar büyük oynamalar olacağını sanmıyorum.

   Sezgin Yorumunuza Cevap:
   Bu sene birçok bölüm açıldı eğer düşük ve yeni açılan yerleri tercih ettiyseniz kazanma şansınız yüksek.

 64. Hocam ben ygs 5 de 116 binde, ygs 4 de 90 bindeyim samsun okul öncesi 130 binle almış samsun din kültürü öğretmenliği 102 binle almış bu 2 bölümünde puanları yükseliceği söyleniyo benim yerleşme olasılığım nedir bu bölümler sizcede yükselirmi? yükselirse ne kadar yükselir?

 65. Hocam ben öğretmen lisesi mezunuyum.ygs-4 ek puanlı sıralamam 24000.acaba bana çukurova üniversitesi din kültürü öğretmenliği gelir mi?

 66. hocam 95 bindeyim ygs 4 te ısparta dinkab 1.ögretim gelmez mi?bundan sonraki tercihimde aksaray ve adıyaman..hangsi gelebilir

 67. hocam ben erzurum okul öncesi 2. öğretim yazdım ben o bölümden 36 bin daha öndeyim i.ö 194 bin ile kapatmış benim sıralamam 158 bin ama okul öncesi çok tercih edildiği için gelmeye bilir diyolar böyle bir şey var mı 🙁 birde din kültürü yazdım benim sıralamam erzurum din kültüründen 9 bin daha önce sizce 9 bin oynar mı

 68. hocam benim sıralamam 102 binde maras antep adıyaman maras iö. malatya iö.adıyaman iö. aksaray giresun yozgat iö. sivas iö. erzurum iö. elazıg iö. zonguldak iö rize iö kilis iö tokat ve tokat iö. artvin iö. mus iö. kars iö van ve van iö. yazdım hocam sızce bana neresı gelir? bunlardan biri gelirmi ?

 69. Benım ek pualı sıralamam 33 bınlerde dın kulturu gelme olasılıgı nedır yenı acılan her yerı yazdım van ıkıncı ogretıme kadr sızce gelırmı?

 70. Siralamam şöyle bursa konya izmir adana eskisehir kayseri sakarya samsun manisa bolu canakkale nerde kalir acaba?

 71. hocam benim ygs 4 sıralamam 153 binlerde adıyaman aksaray giresun amasya tokat yozgat maraş antep sizce bunlardan biri gelebilir mi

  1. Hüseyin Yorumunuza Cevap:
   Rahatlıklar kazanacaksınızdır. Tebrik Ederim.

   Gül Yorumunuza Cevap:
   Başarı sırasının altında kalmış gibi görünüyorsunuz ancak bu üniversitelerde bölüm yeni açıldığı ufak bir şansınız olabilir.

 72. Hocam ygs4 siralamam 70.500 din kulturu ogrt. Kazanma ihtimslim nedir 114 bine kadar indim tervih yaparken.

 73. hocam benim ygs 4 yerlestırme puanım 402.457 sıralamam 67451

  erciyes ünv. din kültürü öğretmenliği istiyorum. ilk tercihlerime erciyes birinci öğretim ve ikinci öğretim yazdım.daha sonra da puanlara göre bütün din kültürü öğretmenliklerini sıraladım.

  size sorum şu geçen sene erciyes ünv. 1.öğretim 76900 ile kapatmış. 2.öğretimi ise 96700 ile kapatmış sizce birinci öğretimin gelme ihtimali yüksek mi tahminlerinize göre 10 bin kişilik (yaklaşık 6 puan) gibi bir yükselme olur mu ? ilginize çok teşekkür ederim saolun

  1. Muharrem Yorumunuza Cevap:
   Antep biraz zor. Isparta, Aksaray,Uşak ve Adıyaman,Amasya,Yozgat,Giresun,Tokat bunlar yeni açıldı kesin bir şey söylemek zor yeni açılanların içindende Adıyaman, Tokat, Yozgat gelme ihtimali yüksek. Bartın,Rize, Muş, Kars ise gelecektir. Sıralamanız belirttiğiniz gibi ise Adıyaman veya Bartın gelecektir. Diğer sorunuza gelirse çok büyük oynamalar olacağını sanmıyorum bu sene çok sayıda yeni bölüm açıldı. Sonuçlar açıklandığında sonucunuzu bana da söylerseniz memnun olurum. Tercihiniz hayırlı olsun.
   Demet Yorumunuza Cevap:
   Maalesef puanınız sıralamanın altında kalmış gibi gözüküyor. Yeni açılan yerler ve doğudaki Üniversiteleri tercih ederseniz ufak bir şansınız olabilir ama dediğim gibi maalesef sıralamanız düşük kalmış.
   Eren Yorumunuza Cevap:
   Rahatlıkla belirttiğiniz yeri kazanabilirsiniz. O kadar büyük bir oynama olacağını sanmıyorum. Tebrik ederim.

 74. hocam iyi günler.dinkab taki sıralaamam 95 bin.dinkab tercihlerim antep,ısparta,aksaray,uşak,adıyaman,amasya,yozgat,giresun,bartın,tokat,rize,muş,kars.(bunlar 1.ögretim)hangisi gelir hocam.gelmeme olasılıgı var mı.inşallah herhangi biri gelir.çok teşekkür ederim

  hocam bide bu sene sıralamalarda 25 30 bin oynama olur diolar dinkab için.geçen yıl olmuşta bu yılda olur diolar.BÖYLE BİŞEY İMKANLIMI.olursa nasıl olur.çok teşşekkür edrim…

  1. Puanınız ve sıralamanızı belirtirken ek yerleştirmeli puanınızı yazıyorsanız lütfen ek yerleştirmeli olduğunu belirtiniz.

   Dilek Yorumunuza Cevap:
   Her ikisinde de rahatlıkla atanabilir ve iş bulabilirsiniz eğer ileride İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği yapmak istiyorsanız Din Kültürü Öğretmenliğini tercih etmenizi öneririm. Ayrıca İlahiyat bölümüne formasyon tekrar verildi.

   İrem Yorumunuza Cevap:
   Öncelikle puanlarda çok fazla oynama olacağını sanmıyorum. Büyük ihtimal belirttiğin yere yerleşeceksin eğer açıkta kalmak istemiyorsan tercih listenin altına daha garanti yerler yazmanı öneririm.

   Simge Yorumunuza Cevap:
   Gelme ihtimali çok yüksek diyebilirim.

   Ceyda Yorumunuza Cevap:
   Karsı büyük ihtimalle kazanacaksınızdır. Sıralamalarda çok büyük oynama olacağını sanmıyorum bu sene bölüme yoğun ilgi olmasına rağmen Din Kültürü bölümü çok fazla açıldı birbirini dengeleyecektir.

   Yunus Yorumunuza Cevap:
   Yeni açılan bir bölüm olduğu kesin bir şey söylemek zor ama sınırdasınız diyebilir o bakımdan kazanma şansınız yüksek tercih listenizde bulunsun eğer açıkta kalmak istemiyorsanız altına daha kesin yerleri de yazmanızı öneririm.

   Murat Yorumunuza Cevap:
   Erzurum Din Kültürü ve Okul Öncesi için 1.Öğretim biraz zor ama 2.Öğretim rahatlıkla gelecektir. Belirttiğiniz sıralama ile Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne de yerleşebilirsiniz.

   Beyza Yorumunuza Cevap:
   17.000 sizin ek yerleştirmeli sıralamanız sanırım. İki üniversite için özellik Uludağ için kazanma şansınız var. Ailenizle oturarak durumu güzelce açılayın. Orada ne yaparım nerede kalır ne içerim diye korkulara kapılmaya gerek yok. Her yıl 100.000’lerce öğrenci başka şehirlere gidiyor kimse açıkta kalmıyor vaya kimsenin başına başka şehre gittiği için bir şey gelmiyor 😉 Ailenize durumu güzelce anlatın eğitim kalitesinden, yurtlardan vb.

   Fatih Yorumunuza Cevap:
   Adıyaman da bölüm yeni açıldı kesin birşey söylemek zor ama kazanma şansınız var bunun dışında. Doğudaki illere yerleşebilirsiniz. Ayrıca yeni açılan diğer yerleri tercih ederek şansınızda denemenizi öneririm.

 75. Hocam benım ygs 4 puanm 405 sıralamam 17 bınlerde ıstanbul dın kulturu veya bursa uludag ıstyrm fakat aılem yasadıgımz sehır samsun olması konusunda ısrarcı ne yapacagımı bılmyrm sızce ne yapmalıyım

 76. mrb hocam benim ygs4 sıralamam 108 bin erzurum din kültürü geleme şansı var mı birde ygs5 sıralamam 158 bin okul öncesi gelir mi erzurum da + ts2 sıralamam 12 bin erzurum türkçe gelme olasılığı var mı

 77. hocam ihl mezunuyum ekli puanım 395 ekli sıralamam 21300 van yyü 2. öğretim dikab gelir mi

 78. hocam benim ygs 4 üm 383 puan 102 bindeyim din kültürü yazdım van kars ikinci ogretimleri bile yazdım ama gelmez dıyolar yardım edin lütfen bosta kalırmıyım yanı din kültürü bu kadr yukselir mi 1 yılda 🙁

 79. ygs 5 sıralamam 193 bin ben muğlada okul öncesi istiyorum geçen sene 196 ile kapatmış gelme ihtimali nedir

 80. mrb hocam benım ygs5 eklı bsarı sıralmam 22084 meslek lısesı mezunuym samsun okul oncesı ıstyrum samsunun sıralaması 22200 sızce gelır mı? puanlar yukselıcek dıyolar gelmez dıye korkuyorum.

 81. peki ilahiyat mı daha avantajlı yoksa din kültürü öğretmenliği mi bide formosyon kaldırılıyor mı

 82. hocam ygs5 108.000 sıralamam var..sadece ankaradaki okul öncesi öğretmenliklerini yazmayı düsünüyorum ankara üniversitesi 113 bınlerde gazi ikinci öğretim 134 bınlerde …kazanma şansım var mı?

 83. hocam bu yıl türk dili edebiyatı bölümünün sıralamalaı yükselir mibnm sıralamm 99 bin bana gelmez mi yardımcı olursanız sevinirm

  1. Ali Yorumunuza Cevap:
   Sınırın altında gözüküyorsunuz. Yeni açılan yerleri ve geçen senin verilerine göre düşük olan yerleri yazarsanız şansınızı artırabilirsiniz.
   Hakan Yorumunuza Cevap:
   Puanınız Ek puanlı hali mi?
   Kübra Yorumunuza Cevap:
   Türk Dili ve Edebiyatı gelecektir. Sistemiz de meslek seçimi ile ilgili bir yazı bulunmaktadır. Yazıya gitmek için tıklayınız. İstediğiniz 2 meslekte güzel ancak buna karar verecek olan ben değil sizsiniz. Meslek Seçimi yazısını okuyun daha sonra, yetenek ve ilgi alanlarınızı sakince düşünün. Etrafınızda bu mesleği yapan kişilerle sohbet edebilirsiniz. Bu kişilerden detaylı bir bilgi olmak size faydalı olacaktır.
   Muharrem Yorumunuza Cevap:
   2.Öğretimi yazmanıza gerek yok Kars 1.Öğretimin altına düşmezsiniz orada kalırsınız eğer tüm tercihleri doldurmadıysanız dilerseniz altına 2.Öğretim ve okul önceside ekleyebilirsiniz ama Kars 1.Öğretiminin altına düşmeyecektir.
   Kübra Yorumunuza Cevap:
   Diğer yorumunuza verdiğim cevap gibi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü gelecektir.
   Derya Yorumunuza Cevap:
   Evet kazanma şansınız yüksek.

 84. hocam benim sıralamam 95 bin.ben 1.ögretimde en son kars a kadar yazcam.yani ikinci ögretim yazmama gerek varmı altına hemen okul öncesimi yazim..1.ögretim dinkab kesin mi?

 85. hocam merhaba benim yerleştirme puanım 377 acaba uşak samsun diyarbakır malatya gaziantep ve urfadan hangisi veya hangileri gelebilir tercih listeme yazmalımıyım ölü tercih olurmu yoksa gelme ihtimalleri varmı nereler gelebilir yardımcı olurmusunuz

 86. hocam ihl mezunuyum, ek puanlı haliyle ygs-4 puanım 367 başarı sıralamam 34900 herhangi bir üni.de Din kültürü ve ab öğret. gelme ihtimali nedir…

 87. Bir sorum olcak ygs4 puanım 400 sıralamam 71 bin bulunduğum şehrin din kültürü öğretmenliği sıralamamın gerisinde ailem burayı yazmamı istiyor okuduğum şehrin üniversitenin din kültürü öğretmenliğine bir etkisi var mı ? diğer son sorum da ilahiyattan da formasyon yada başka bir şeyle din kültürü öğretmeni olunuyor mu şimdiden teşekkürler

 88. hocam son sorum! gelecek için atılacak adım dinkültürü ve ahlak bilgisi ögretmenligimi yoksa okul öncesimi? allah razı olsun teşekkür ederim….

  1. Muharrem Yorumunuza Cevap:
   Bu size kalmış bir konu ikisininde de rahatlıkla atanabilir ve iş bulabilirsiniz. İlgi alanınıza ve ileride yapmak istediğiniz mesleği düşünün o doğrultuda tercihinizi yapın.
   Dilek Yorumunuza Cevap:
   Okuduğunuz şehrin üniversitesinin bir etkisi yok bulunnduğunuz şehri yazın ama altına da istediğiniz ve garanti olan başka yerleri de yazın boşuna açıkta kalıp 1 senenizi ziyan etmeyin diğer sorunuza gelirsek Formasyonla İmam hatip lisesi meslek dersi öğretmeni olabilirsiniz.

 89. mrh hocam yazmıştım yerlertirme puanım 377 eskişehir 2.öğretim ve manisa celal bayar gelirmi din kültürü öğretmenliği

 90. hocam benim ygs 4 sıralamam 102 bin puAnım 383 bugun terch yaptım kars 2. ogretimi bile yazdım ama cok endıselıyım bosta kalırım dıye eklememı tafsiye ettıgınız yer var mı hocam lutfen yardım edın

 91. slm hocam benim ygs 4 yerleştirme puanım 377 sıralamam 116 000 bu sene 1. öğretim ve 2. öğretim olarak 20 ye yakın yer açılıyo acaba bundan dolayı puanlar düşermi 2. sorum bu sene yeni açılacak olan manisa celal bayar üniversitesi gelirmi onun haricinde gelirse nereler gelir? teşekkürler

 92. sizce yönetim bilişim sistemleri mi işletme mi bankacılık ve finans mı iş imkanları daha iyi?

 93. sizce yeni açılan üniversitelerin puanı belli olacak mı yoksa bizim seçimimizle mi belirlenecek benim puanım 363 153 binlerde
  yim bir de yeni açılan üniversitelerin gelme olasılığı var mıdır yazarsam hangilerini yazmalıyım DİKAP için

 94. hocam benim kılavuzda baktığım kadarıyla sıralamalarıma göre din kültürü sınıf öğretmenliği ve okul öncesi tutuyor. ygs5 puanım 381 sıralamam 117173 ygs4 puanım 385 sıralamam 97893 TM2 puanım 367 sıralamam 54271 düz lise mezunuyum sizce dört yıl sonra hangisinin ataması daha iyi olur.. çok kararsızım sınıf öğretmenliği nasıl olur

 95. admin senide çok yordum ama çok kararsızım şuan ygs 4 puanım 373.99 sıralamam 123.5 bin kesin tokat din kültürü öğretmenliği gelir mi

 96. bide hocam altına 2.öretim mi yazayım yoksa okul öncesimi?yani işi garntiye almak için.teşşekkür edrim

 97. hocam peki siz bana manisa ggelme ihtimali zor dediniz 95 binle diger tercih yapacagım ısparta adıyaman tokat nsıl olur yerleşme ihtimalim?

  1. Muharrem Yorumunuza Cevap:
   Belirttiğiniz üniversitelerde yeni açıldığı için nasıl bir yığılma olur tespit etmek zor ama çok büyük olasıkla Isparta Adıyaman Tokattan biri veya daha fazlası gelecektir. Eğer isterseniz geçen senin sonuçlarına göre bu üniversitelerin altına din kültürü öğ. daha garanti olan yerleri de yazarsınız. Diğer sorununuza gelirsek 2.Öğretim yazabilirsiniz böylece açıkta kalma riskiniz ortadan kalkar kesinlikle yerleşirsiniz.. Okul öncesi istiyorsanız da onuda yazabilirsiniz. Okul öncesi rahatlıkla tutacaktır.
   Berat Yorumunuza Cevap:
   Yeni açılan bir bölüm olduğu için besin bir şey söyleyemem ama yerleşme şansınız var 2.Öğretimi de listenizi eklerseniz kazanma ihtimaliniz yüksek.
   Celile Yorumunuza Cevap:
   İki bölümünde ataması kolay diyebilirsinizç Hangisini seçeceğiniz sizi kararınız atamalar sizin korkutmasın. Atamadan korktuğun için sevmiyeceğin bir işi yapmanı istemem. Hangisini seçeceğine karar vermediyseniz. Sistemiz de meslek seçimi ile ilgili bir yazı bulunmaktadır. Yazıya gitmek için tıklayınız. İstediğiniz 2 meslekte güzel ancak buna karar verecek olan ben değil sizsiniz. Meslek Seçimi yazısını okuyun daha sonra, yetenek ve ilgi alanlarınızı sakince düşünün. Etrafınızda bu mesleği yapan kişilerle sohbet edebilirsiniz. Bu kişilerden detaylı bir bilgi olmak size faydalı olacaktır.
   Gül Yorumunuza Cevap:
   Puanları belli olmaz. Tercihler sonucu ortaya çıkacak ancak seneye o veriler kullanabilecek ancak üniversitenin kalistesine göre tahmin yürütülebiliyor. Sorunuza gelirsek sıralamanız sınırın altında görünüyor. Yeni açılan Üniversiteler ve bölümleri tercih edersiniz özelikle 2.Öğretim kazanma şansınızı artırırız.
   DLN Yorumunuza Cevap:
   Belirttiğiniz 3 Mesleğinde iş imkanları birbirine yakındır ancak Bankacılık ve Finansta diğerlerinden bir adım öndedir ama dediğim gibi çok büyük bir fark yok.
   Hakan Yorumunuza Cevap:
   Büyük ihtimal bu yıl düşmeler olacaktır ancak bu sene Din Kültürüne yönelenlerin sayısında artış söz konusu ama ufak bir düşme olacaktır. Celal Bayar Din Kül. yeni açılan bir bölüm olduğu için yorum yapmak zor ancak 2.Öğretimi de tercih listenize eklerseniz tutma olasılığınız artacaktır. Ancak bunun altına daha kesin yerleri yazmazsan açıkta kalma ihtimalin olabilir. AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ, SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ (ISPARTA), ARTVİN ÇORUH ÜNİVERSİTESİ, KAFKAS ÜNİVERSİTESİ (KARS), AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ (II), HAKKARİ ÜNİVERSİTESİ, Kafkas Üniversitesi (II), YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ (VAN) vb. Tercih listesinden geçen senin sıralamaları ile karşılaştır ve senle aynı ve düşük üniversiteleri ve 2. Öğretimleri de yazarsan açıkta kalmazsın.
   Ceyda Yorumunuza Cevap:
   Endişe edilecek bir şey yok en kötü Kars 2. öğretim gelecektir dilersiniz altına veya üstüne istediğinize göre yeni açılan yerleri de tercih edebilirsiniz.

 98. bide bişey sorucağım din kültürü bölümümü daha iyi yoksa ilahiyat mı hangisinin atanma oranı daha yüksek bu sorularımı cevaplar mısınız ben berat admin yorum yapmışsınız ama tokat yeni açıldı o 371 puanı ise ek yerleştirme puanı bu yıl ne olur bilemiyorum ama din gelmezse ilahiyat gelebilir değil mi çok acil admin yardım edin lütfen tercihler başlayacak tokattan başka bir yeri tercihlerede yazmıyacağım zaten benim ygs 4 puanım 373.99 sıralamam 123.5 bin din kültürü hangi iller gelir 123.5 bin tokat din kültürü mü gelir yoksa ilahiyat mı gelir.

  Yorumlarınız tek bir yorum altında toplanmıştır.

  1. Zeynep Yorumunuza Cevap:
   Geçen sene Dokuz Eylül 0,12 başarı sırası okul öncesi için 1. Öğretim 129000 2. Öğretim 169000 sizin sıralamanız 138.000. Din Kültürü Öğ. ise 72.300 veriler ortada. Okul Öncesi 1. Öğretim tutmayabilir ama diğerlerinde sorun olacağını sanmıyorum. 😉
   İhsan Yorumunuza Cevap:
   İkisi içinde şansın yüksek tabi ki Necmettin Erbakan Üniversitesini kazanma ihtimalin Marmara’ya oranla daha yüksek. Eğer istediğin yerlerse tercih listende ikisini de yazmanı öneririm.
   Seda Yorumunuza Cevap:
   Kılavuzda bulabilirsin. Bölümün karşısında Sıralamalar ve Puan yazar yeni açılan bir yer ise o kısımlar —– şeklindedir. Örneğin İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği istiyorsan bölümü kılavuzda aratarak nerelerde olduğunu rahat bir şekilde görebilirsin.
   Gül Yorumunuza Cevap:
   Yeni açılan bölümler Üniversitenin kalitesine oranla değişir genellikle ilk sene düşük oluyor yeni açıldığı için sonraki sene başarı sırası biraz daha yükseliyor. O bakımdan yeni açılan bir yer tercih ederken Üniversitesitenin kalitesi ile orantılı olarak tercih etmek lazım.
   Kübra Yorumunuza Cevap:
   Puanlarda düşme gerçekleşecektir ama çok büyük bir değişiklik olacağını sanmıyorum. Siz sıralamanız düşük kalmış o bakımdan düşük yerleri yazmanızı öneririm bu şekilde bile açıkta kalma ihtimaliniz var eğer istiyorsanız da Uzaktan Eğitim veren Coğrafya Bölümünü de yazarsanız açıkta kalma ihtimaliniz ortadan kalkar.
   Berat Yorumunuza Cevap:
   Tokat gelme ihtimali yüksek ama için bir şey söylemek zor. Diğer soruna gelirsek Din Kültüründe atanma daha kolay gerçekleşir. Tercih listende Tokat en çok istediğin yerse Tokat Listenin başında olsun altına Tokat İlahiyat yazarsın ama sana önerim bunların altına daha garanti olan AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ, SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ (ISPARTA), ARTVİN ÇORUH ÜNİVERSİTESİ, KAFKAS ÜNİVERSİTESİ (KARS), AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ (II), HAKKARİ ÜNİVERSİTESİ, Kafkas Üniversitesi (II), YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ (VAN) vb. bu üniversiteleri ve 2. Öğretimleri de yazarsan açıkta kalmazsın.

 99. çok acil admin yardım edin lütfen tercihler başlayacak tokattan başka bir yeri tercihlerede yazmıyacağım zaten

 100. ben berat admin yorum yapmışsınız ama tokat yeni açıldı o 371 puanı ise ek yerleştirme puanı bu yıl ne olur bilemiyorum ama din gelmezse ilahiyat gelebilir değil mi

 101. mrb hocam ts1 puanım 298 115 bin. sıralamam coğrafya bölümünü istiyorum sizce gelme olasılıgı nedir bu yıl coğrafyanın puanı düşermi yeni acılan bölümler oldugu için…

 102. hocam siz yeni açılan dinkültürü bölümlerinin yüksek ya da düşük nasıl olacağını düşünüyorsunuztercihlerimize eklemelimiyiz çünkü puanlarıı bilmediğimizde hangi yeri önce yazacağımızı da bilmiyoruz

 103. hocam ihl mezunuyum ygs 4 puanım 393,62028 ek puanlı başarı sıralamam 21907 2 yer için sorum olucak
  1.sorum : Marmara din k. i.ö sıralaması 19800
  2.sorum . necmmtn erbkn din k. i.ö sıralaması 21900
  buralar için şansım nedir?

 104. cok tesekkur edrim hocam . dokuz eylül üni. cok istiyorum izmirde yaşadıgım icin ama gelmesi zor sanırım . ygs4 93 bin ygs5 138 bin . sizce gelme ihtimali nedir. okul oncesi ve din kultrunun.

 105. hocam benim ygs 4 sıralamam 95 bin.yeni açılan manisa celal bayar ü. 1. ögretim dinkültürü ögretmenligi gelir mi?bide ygs 5 sıralamam da 141 bin mersin okul ö.gelir mi?

  1. DLN Yorumunuza Cevap:
   Anladım. İlk yorumunuzda Meslek Lisesi çocuk gelişimi bölümü mezunu olduğunuz belirtmediğiniz için sorma gereksinimi duydum. Sorunuza gelirsek tam olarak sınırdasınız diyebilir dolayısıyla gelme ihtimali var ama açıkta da gelebilirsiniz tercih listenizi dikkatli oluşturmanızı öneririm. Eğer tercih listenizi oluştururken sorun yaşıyorsunuz her zaman iletişime geçebilirsiniz.
   Berat Yorumunuza Cevap:
   Geçen sene 130,000 sıralama 371,38471 puan ile kapanmış dolayısıyla gelecektir diyebiliriz.
   Zeynep Yorumunuza Cevap:
   Korkmanıza gerek yok.Belirttiğiniz bölümlere rahatlıkla yerleşebilirsiniz önemli olan hangi üniversiteyi istiyorsunuz? Ayrıca Tebrik ederim.
   Seda Yorumunuza Cevap:
   Bölüm için sınırın altındasınız ama şansınız devam ediyor başarı sırası düşük olan üniversiteleri tercih etmelisiniz. YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ (VAN) (II), SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ (II), ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ vb. ayrıca listenizde yeni açılan üniversiteleri veya Din Kültürü Öğretmenliği bölümünü yeni açan üniversiteleri de yazın.
   Muharrem Yorumunuza Cevap:
   Manisayı kazanma ihtimaliniz yüksek ancak yeni açıldığı için kesin yorum yapmak zor. Diğer sorunuza gelirsek Mersin Okul Öncesine rahatlıkla yerleşebilirsiniz.

 106. hocam benim ygs üm okul puanıyla 363 falan sıralamam ise 153 binlerde herhangi bir din kültürüne yerleşebilir miyim nereleri yapmamı önerirsiniz

 107. hocam ygs 4 puanım 387 sıralamam 93 bin ile din kültru ogretmenlgini , ygs 5 puanım 371 sıralamam 138 bin ile okul öncesinin . gelme olasılıgı nedir yardımcı olursaniz cok sevinirim puanlar yükselirde yerleşemem diye cok korkuyorum:(

 108. hocam benim ygs 4 puanım 373.99 sıralamam 123.5 bin tokat din kültürü gelir mi acil cevaplar mısınız lütfen

 109. ben meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum lys tercih klavuzundan baktım ağrı okul öncesi iö ek puanlı başarı sıralaması 28.700 benim aLanım olduğu için ben ek puanlı başarı sıralamasına bakıyorum.

 110. Hocam Ygs 4 sıralamam 99 bin… yerleştirme puanım 384.. Ygs 5 puanım 352 sıralamam 191 bin .. Ts 2 puanım 429 Sıralamam 5400.. DKAB okul öncesi ve asıl önemlisi Çukurova Türkçe istiyorum . Sizce Çukurova Türkçe gelir mi. diğer sorum okul öncesi mi türkçe mi din Kültürü mü .. ben düz lise mezunuyum.

  1. dln Yorumunuza Cevap:
   28.700 alan Okul Öncesi Öğretmenliği hangi üniversite bir de bu sonuçlara nereden baktığınızı öğrenebilirimiyim? Geçen senin verilerine göre en başarılı yer BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) Okul Öncesi Öğretmenliği YGS-5 onunda sıralaması 36,800.
   Nurten Yorumunuza Cevap:
   Çukurova Türkçe büyük ihtimal gelecektir şimdiden tebrik ederim. Okul öncesi için kaliteli bir üniversite gelemeyecektir ama o bölüme de yerleşebilirsiniz. Din Kültürü içinde rahatlıkla birçok üniversiteyi tercih edip yerleşebilirsiniz. Diğer sorunuza gelirsek benim hangi bölümü önermem önemli değil karar sizin belirttiğiniz tüm bölümler güzel ve birbirine yakın. Tekrar tebrik ederim. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 111. hocam benim ygs 5 ek puanlı başarı sıralamam 31.992 okul öncesi öğretmenliğide en son 28.700 le almış sizce gelme ihtimali var mı ya çok az bi fark var:(

 112. hocam yönetim bilişim sistemleri nasıl bir bölüm iş imkanları var mı? yönetim bilişim sistemleri mi bankacılık ve finans mı sizce daha iyi?

  1. Bankacılık ve finans bölümünün iş imkanları iyidir rahatlıkla iş bulabilirsiniz zaten kendini geliştirip, girişken olursan bu iki meslekte çok güzeldir, iyi bir yerlere rahatlıkla gelebilirsin ama her mezun olan 10 kişiden 9’nun yaptığı gibi kendini geliştirmezsen yani sadece diplomalı olursan o zaman işte sıkıntı başlıyor Yönetim bilişim sistemleri ülkemizde 10 senedir değer kazanmaya başladı ilerisi için değeri artacaktır eğer çevrenizde bu bölümlerde okuyanlar varsa onlardan meslek hakkında bilgi alabilirsiniz.

 113. hocam şimdiki ygs 4 sıralamam 94 bin ygs 5 sıralamam 163 bin ts 2 sıralamam 16 bin din kültürü okul öncesi ve türkçe öğretmenliği nereleri gelir ve sizce atanma durumuna göre hangisini öne yazmalıyım hangi sırayı izlemeliyim ?? şimdiden teşekkürler 🙂

  1. Bu belirttiğiniz 3 bölümü de rahatlıkla kazanabilirsiniz tebrik ederim 🙂 Hangi üniversitelerin geleceğini yazarsam uzun olur. Tercih kılavuzunda geçen senenin verileri bulunmakta oradaki sıralamalara bakarak listenizi oluşturabilirsin. Tercih kılavuzu için tıklayınız. Hangisini yazmanız gerektiği konusuna gelirsek 3 bölümünde önü açık ve güzel bölümler birazda sizin ilginize kalıyor. Takıldığın bir şey olursa her zaman sorabilirsiniz.

 114. hocam ben sıze daha once yazmıstım ama tekrar hatırlatıyım benim ygs puanım 341 sıralamam 94 binde. okuldan 41 puan gelecek din kültürü yazmak istiyorum ön bilgi klavuzu yayınlandı din kültürü bolümünde yeni acılan üniversteler kazanma olasılıgımı arttırırmı sizc bide bana hangi üniversteler gelebilir yazarsanız cok sevinirim hocam. hic biyer gelmez diye korkuyorum cunku okul puanım iyi degil 🙁

  1. Mazlum Yorumunuza Cevap:
   Puanınız sınırda diyebiliriz. Dolayısıyla kazanma şansınız yüksek okul puanınız eklendikten sonraki sıralamanıza göre daha kesin yorum yapabiliriz.
   Ceyda Yorumunuza Cevap:
   Öncelikle korkulacak bir şey yok belirttiğiniz puanla bölümü kazanabilirsiniz. Yeni açılan üniversitelerin gelme şansı daha yüksek tabi ki ama tercihinizi dikkatli oluşturun.

 115. Hocam ygs4 puanım 340 sıralamam 95 binlerdeyim okuldan 45 puan gelcek din kültürü öğretmenliğine yerleşme ihtimalim nedir ?

 116. peki hocam seneye sınava okul öncesi için tekrar girmem konusunda düşünceniz nedir?bu konuda ne düşünüyorsunuz?çünkü bu konu benim için hayati önem taşıyor inanın o yüzden soruyorum.yani seneye okul öncesinin puanları eskisi gibi çok mu yükselir acaba diye korkuyorum bosuna mı çabalıyorum diye düşünüyorum bazen.ama hayallerimden de vazgecmek istemiyorum vazgeçemiyorum daha doğrusu.geç olsun güç olmaasın düşüncesinde oluyorum bazen de.

 117. hocam lütfen bana da yardımcı olun!çok zor durumdayım.gecen sene yanlış tercih yüzünden okul öncesine gidemedim:( bu sene 3.girişim.295 puan aldım.sıralamam 235 bin.puanım kırılacağı için 25 puan gelecek.okul öncesinin puanının düşme ihtimali hiç mi yok?tek hayalim bu!olmazsa seneye tekrar gireceğim hayalimden vazgeçmek istemiyorum:( okul öncesinin puanının düşme ihtimali var mı?yorumlarınızı bekliyorum.

 118. hocam ben daha önce sıralamalarımı yazmıştım ama 🙂 okul puanım eklendikten sonra sıralamam geriye mi atar ? 🙂 ileriye atacağını düşünerek Erciyes Din Kültürü gelir mi ya da sizce hangi üniler gelir ???

 119. ygs 6 puanım okul puanımla beraber 289 olacak bana giresun üniversitesi bankacılık ve finans ikinci öğretim gelme ihtimali ne kadar?

  1. Meltem Yorumunuza Cevap:
   Puanınız büyük ihtimalle istediğiniz yere yetecektir. Okul puanınız eklendikten sonraki sıralamanıza göre daha kesin konuşabiliriz. Tebrik ederim.
   Nurşah Yorumunuza Cevap:
   Sizin için Erciyes Üni. gelme ihtimalli de var okul puanının geriye atacağını sanmam şuan ki YGS-4 puanınızı öğrenebilirmiyim?
   Kardelen Yorumunuza Cevap:
   Yanlış tercih yaptığınız için gerçekten üzüldüm. Şuan ki durumunuz için Devlet üniversiteleri zor gözüküyor özel üniversiteler için şansız var diyebilirim.

 120. hocam benim ygs4 sralamam 46bin , okuldan 38 gelecek sıralamam çok geriye atar mi . Yardım edin lütfen , din kültürü öğretmenliğine yerleşmek istiyorum necmettin erbakan üniversitesi

 121. çok teşekkür ederim okul puanım eklendikten sonrada sıralamamı söylerim ona göre yardımınızı alırım inşallah 🙂

  1. Hakan Yorumunuza Cevap:
   Puanınız ve sıralamanız yeterli gibi gözüküyor. Aşağıda bazı Üniversiteler yazdım ama okul puanınız eklendikten sonraki sıralamanıza göre daha doğru bir değerlendirme yapabiliriz.
   YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ (VAN)
   SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ (ISPARTA)
   ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ
   KAFKAS ÜNİVERSİTESİ (KARS)
   HAKKARİ ÜNİVERSİTESİ
   AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ
   GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ (TOKAT)
   MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
   Nurşah:
   İkisine de puanız yeter özellikle Din Kültürüne çok çok rahatlıkla yetecektir. Okul öncesi ise sınırın biraz üstünde bazı devlet üniversitelerin tutma şansı bulunmaktadır.

 122. hocam merhaba benim ygs 4 sıralamam 95 binlerde , ygs 5 sıralamam 168 binlerde okul öncesi veya din kültürü yazmak konusunda çok kararsızım, hangisini önerirsiniz , neden ? bide bu sıralamalarla bu bölümlere yerleşme ihtimalim nedir ? şimdiden çok teşekkür ederim.

 123. slm hocam benim ygs-4 puanım 337 sıralamam 102962 okuldanda 40 puan geliyo acaba din kültürü öğretmenliği gelirmi sıralamam kaça düşer ve nereler gelir

 124. benim simdi sıralamam 95 binde 340 puan okuldan 40 puan gelecek ama cok korkuyorum sıralamamı cok yukseltirde gelmez diye 🙁 bosta kalırmıyım sızce?

  1. Korkmanıza gerek yok büyük ihtimal yerleşirsiniz. Okul puanları eklendikten sonra yeni sıralamanıza göre bir yorum yaparız ama dediğim gibi korkmanıza gerek yok 😉

  1. Kesin bir şey söylemek imkansız ilginin yoğunluğuna göre yükselebileceği gibi azalabilirde ama 140.000 den aşağıya düşeceğini sanmam aynı şekilde 160.000 dende fazla olacağını sanmam.

 125. teşekkürler hocam verdiğiniz bilgiler için Allah razı olsun…ben ikisinide yazacam tercihlerde inşallah gelir.

 126. bu yıl ek puansız ygs 5 sıralamam (323998) ek puanla bayağı yükselir bence çünkü geçen yıl sıralamam 500.000 civarıydı ek puanla beraber 41.000 civarına düştü.hocam gerçekten ağrı( iö)okul öncesini çok istiyorum başarı sıramı yzdım yardım ederseniz çok sevinirim..

  1. Afyon Kocatepe Üniversitesi 4 Yıllık Muhasebe için puanınız yeterli. Ağrı içinse yine tam sınırda kalıyorsunuz ama kazanma şansınız yüksek diyebilirim.

 127. yok afyon kocatepe üniversitesi muhasebe bölümü iki yıllık değil 4 yıllık geçen yıl yeni açılmış …

 128. ben meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum ygs 5 puanım ek puanla beraber 341 olack ağrı okul öncesi ikinci öğretim gelir mi?

  1. Etem Yorumunuza Cevap:
   İbrahim Çeçen İ.Ö Okul Öncesi Öğretmenliği için puanın sınırda gibi sıralamanı verirsen daha kesin konuşabilirim ama kazanma ihtimaliniz var eğer istediğinin bir bölümse tercih listende kesinlikle bulunsun. Afyon Kocatepe muhasebeye ise puanınız yetecektir ancak bölümün 2 Yıllık olduğunu unutmayın tercih önceliği söz konusu.
   Gizem Yorumunuza Cevap:
   Talep arttıkça ister istemez puanlarda artacaktır benimde şahsi görüşüm bir artış olabilir ama çok fazla bir artış olacağını sanmıyorum

  1. Ceyda Yorumunuza Cevap:
   Belirttiğiniz puanlarla Okul Öncesi Öğretmenliğini de rahatlıkla kazanabilirsiniz. İstediğiniz 2 bölümü de kazanabileceğiniz için gelip gelmemesi tercih edeceğiniz Üniversitelere kalıyor.

   Yusuf Yorumunuza Cevap:
   Merhabalar puanınız geçen seneki verilere göre tam sınırda o yüzden bu bölümü kazanma şansınız bulunmaktadır. Diğer sorunuza gelirsek bölüm 4 yıllıktır. Tercih kılavuzu açıklandığında tercih edeceğiniz yer hakkında tüm bilgilendirmeler bulunacaktır.

 129. slm hocam benin ygs 4’üm 320 okul puanımda 47 ayrıca sıralamamda 150 bin din kültürü gelir mi?

 130. tskr ederm hocam. eger din kültürü gelmezse ygs 5 puanımla okul oncesi yazmak istiorm ygs 5 puanımda 321 sıralamam 152 binde ve okul puanım 41 puan aceba din kültürü gelmezse okul oncesi gelir mi yada hangisinin gelme olasılıgı daha yüksek sizce?

 131. meraba hocam benim ygs 4 puanım 341 sıralamam 94 bın okuldan 41 puan gelecek herhangi bir yerin din kültürü ögretmenligi gelır mi merak ediyorum. bölüm cok yukselir mi bide okul puanım sıralamamı ne seviyede degistirir yardm ederseniz cok sevinirim hocam simdiden cok tesekür ederim size

  1. Merhabalar belirttiğiniz puan ve sıralama ile istediğiniz bölümü büyük ihtimalle kazanacaksınızdır. Ayrıca sıralamalarda çok büyük değişiklik olacağını sanmıyorum.

 132. hocam beni ygs4 puanım357 sıralamam 65bin okuldan 46 puan geliyor marmar iö din kültürü öğretmenliğine yerleşme şansım var mı veya herhangi bir ilde zihinsel engelliler öğretmenliği olur mu

  1. Marmara İÖ Din Kültürü Öğretmenliğine büyük ihtimalle puanınız yetecektir rahatlıkla yerleşebilirsiniz. Diğer sorunuza gelirsek puanınız geçen yılın verilerine göre zihinsel engelliler öğretmenliğine yetiyor yine bu yılda yetecektir. Eğer istediğiniz bir bölümse tercih listenizde bulunsun yerleşme ihtimaliniz çok yüksek. (Tabi ki Üniversiteden Üniversiteye puan farklıkları olduğunu unutmayın)

 133. slm hocam benim ygs4 puanım 297 sıralamam 237 binlerde düz lise mezunuyum okul 41puan veriyor ilahiyata yerleşme durumum nedir?şimdiden çok sağolun

  1. Puanınız geçen seneki puanlara göre sınırın hemen altında gibi gözüküyor ama her sene yeni bölümler ve üniversiteler açıldığı ufakta olsa düşmeler yaşanıyor dolayısıyla kazanma şansınız bulunmakta. Tercih zamanı dikkatli tercih yapmanızı öneririm açıkta kalmanızı istemeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir