Sponsorlu Bağlantılar

Denemelerde Başarılı Olamıyorum

Categories Rehberlik
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

Denemelerde Başarılı Olamıyorum?

Şüheda: Hocam ben lise 3 e geçtim. Sayısalım. Okuldaki derslerimin hepsi çok güzel.Yazılılardan da yüksek alıyorum.Ama deneme sınavlarında çoook düşük alıyorum.Ailemde şaşırıyor.Sizce bunun nedeni ne?Ben tıp okumak istiyorum.Çooook fazla çalışmam gerektiğini biliyorum.Sürekli çalışma programı hazırlıyorum.Ama hiç biri içime sinmiyor.Boşuna uğraştığımı hissediyorum çalışma hevesim yok oluyor.Bana çalışma programı hazırlamada yardımcı olabilir misiniz lütfen…Bide Üniversite sınavından çook korkuyorum bu konu açılınca elim ayağım titriyor.Bu heyecanımı nasıl giderebilirim?

Derscalisiyorum.com.tr Yöneticisi Yorumunuza Cevap:

Merhabalar. Deneme ile yazılı arasında çok fark vardır. Öncelikle test çözme alışkanlığını olmalı bir konuya çalıştıktan sonra o konu ile ilgili soru çözmelisiniz ve yapamadığınız soruların çözümlerini öğrenmelisiniz. Daha sonra kendinizi düzenli olarak deneme çözün (Süreli, sanki sınavdaymışsın gibi) yine aynı şekilde yapmış hataları görün ve neden hata yaptığınızı öğrenin.  Yapamadığınız soruların çözümünü öğrenerek ilerlerseniz, bir sonraki denemede daha az hatanız çıkacaktır. Deneme çözmeniz heyecanınızın azalmasına neden olacaktır.   Bu sayfada çalışma programı nasıl olması gerektiği hakkında detaylı bir açıklama var. Aynı şekilde kendinize uygulayabilirsiniz ama kendinizi çok çalışacağım diye fazla kasmayın. Dersten soğutmadan düzenli ve sistemli çalışmanız yeterli olacaktır. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 

Sponsorlu Bağlantılar

7 Yorum

 1. merhaba n8en 8.sinif ogrencisiyim normal yazili notlarinda diger arkadaslarimdan yuksek notlar almama ragmen denemede onlardan dusugum ve onlarla kendimi cok kiyasliyorum bir eksigiminde kitap okumamak oldugnun farkindayim kitap okumayi sevmiyorum sayet iyi bir kitap olana kadar bana 8.Sınıf öğrencisi ne uygun eglenceli ve sonunu merak edecegim okuma aliskanligimi akzanacagim bir kitap tavsiye edermisiniz hocam

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. MEB’in yayınladığı 100 temel eseri incelemenizi öneririm.

 2. Hocam ben 8. sınıfım dershane sınavlarında hep düşük not alıyorum oysaki normal sınavlar güzel.neden hata yaptığımı bir türlü çözemedim lütfen banada bir çözüm yolu gösterir misiniz ????

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Düşük aldığınız sınavlarda yapamadığınız veya yanlış yaptığınız çözümlerini öğrentmenlerininize sorarak öğrenirseniz nerede ne gibi hatalar yaptığınızı görebilirsiniz. Aynı zamanda sınavlarda düşük almanızın diğer bir nedeni de yeterli miktarda soru çözümü yapılmamış olmasıdır. Bir konuya çalıştıktan sonra o konu ile ilgili soru çözüp yapamadığınız veya yanlış yaptığınız soruların çözümlerini yine öğrenmek zorundasınız. Daha sonra düzenli tekrarlar yaparak (Eski konulara yönelik test çözme, konu tekrarı gibi) bilgininin taze kalmasını sağlayabilirsiniz.

 3. hocam ben ygsde her soru çözebiliyorum bazenda zaman tutarak çözüyorum doğruda çıkıyor yalnız denemelerde başarılı olamıyorum bu sorunu nasıl çözebilirim.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Düzenli çalıştığınız halde yapamamanızın nedenleri; stres veya yanlış çalışma şeklinden kaynaklanıyor olabilir. Öncelikle her denemeden sonra yapamadığınız sorularınızı, neden yanlış yaptığınızı öğreneceksiniz. Eğer yaptığınız hataları öğrenmeden bir sonraki denemeye geçtiğinizde yine aynı hataları yapacaksınız. Bunun dışında bir konuya çalıştıktan sonra o konu ile ilgili soru çözmelisiniz ve yapamadığınız soruların çözümlerini öğrenmelisiniz. Daha sonra kendiniz düzenli olarak deneme çözün (Süreli, sanki sınavdaymışsın gibi) yine aynı şekilde yapmış hataları görün ve neden hata yaptığınızı öğrenin. Yapamadığınız soruların çözümünü öğrenerek ilerlerseniz, bir sonraki denemede daha az hatanız çıkacaktır. Deneme çözmeniz heyecanınızın azalmasına neden olacak ve sizi sınava hazırlanmanıza yardımcı olacaktır.

 4. Hocam bende aynı şekilde ben 7.sınıf öğrencisiyim eskiden erzurumun bir ilçeesindeydik şimdi eğitim ve babamın işi yüzünden çorum merkezdeyiz notlarım yine iyi denemlerden düşük alıyorum ailem ve öğtermenlerim şaşırıyo bende sizin dediklerinizi dikkate alıcam başka öneriniz varsa yazınız lütfenn

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Kendinize yapamıyorum, olmuyor gibi psikolojik baskılar yapmadan, verdiğim tavsiyeleri de dikkate alın ve kendiniz için ideal bir çalışma sistemi bulun. İstediğiniz başarıyı rahatlıkla yakalarsınız 🙂

 5. noktası virgülüne kadar aynı durumdayım aynı hedef aynı sorun bendede oluyor neden bilmiyorum:(

 6. hocam benim problemlerde eksikliklerim var bide çalıştığım diğerkonularda olsun ben konu anlatımlarını çalışıyorum çok şükür kavraya biliyorum gene bakıp gene düşünüyorum ve söz konusu sorular oldumu başaramıyorum hocam bu sorunumu nasıl düzelte bilirim yani çalışma taktiğimi ??? hocam sizin cevabınızı bekliyorum ilginiz için tşk …

  1. Öncelikle bir konuya çalıştıktan sonra o konuyu kavramak için o konu ile ilgili soru çözün illaki yapamadığınız veya yanlış yaptığınız sorular olabilir bu sizin moralinizi bozmasın, önemli olan yaptığınız hataların çözümlerini öğrenin önemli yerleri kısa kısa not alın eğer hatalarınızı öğrenerek ilerlerseniz bir sonraki testte daha az hatanız olduğunu fark edeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir