Sponsorlu Bağlantılar

Coğrafya Ders Çalışma Stratejileri

Categories Rehberlik
Sponsorlu Bağlantılar


Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

Coğrafya Ders Çalışma Stratejileri

Bu yazımızda sizlere Coğrafya Ders Çalışma Stratejileri ile ilgili bilgiler vereceğiz.

  • Öncelikle derse ön yargı ile yaklaşmayın. Düzenli ve sistemli bir çalışma ile öğrenilmeyecek bir ders yoktur.
  • Coğrafya dersinden başarılı olmak istiyorsak bazı tanım ve kavramları öğrenmek gerekmektedir. (İklim, Basınç, Enlem, Boylam vb).
  • Görsellik her zaman önemlidir. Bilgilerin daha kolay öğrenilmesini ve unutulmaması konusunda yardımcı olur. Bu yüzden ders çalışırken  fotoğraflardan, atlaslardan, şekillerden, resimlerden faydanlanmak size yardımcı olacaktır.
  • Coğrafya dersinde  soyut kavramlar az, somut kavramlar daha çoktur. Ders çalışırken günlük yaşamdan ve hayatın içinden örnekler seçilmelidir. Bu dersi kavramanızı kolaylaştıracaktır. Sadece konuyu dinleyip ya da okuyup anlaşıldığına karar vermemiz doğru değildir.  Coğrafya dersini ezber yapmak yerine hayalinizde canladırarak öğrenin.
  • Coğrafyada temel prensip doğal ve beşeri olayların dünya genelinde ve Türkiye’deki dağılışıdır. Bunun için sınavdan önce dünya ve Türkiye haritaları iyi incelenmeli önemli doğal ve beşeri olayların yeri bilinmelidir. Örneğin en kurak yerlerin dağılışı, çöllerin dağılışı, Coğrafyaen çok yağış alan yerler, ormanların dağılışı, sıcak iklimlerdeki ülkeler, kutuplara yakın ülkeler, doğu ve batı yönündeki geniş ülkeler, eğimli ve engebeli ülkeler, ovalar ve platoların bulunduğu ülkeler gibi.
  • Konuya çalışırken konu ile ilgili hatırlatıcı kısa kısa notlar alın.
  • Soru çözerken neden-sonuç ilişkisini unutmayın. YGS sınavında doğrudan bilgi soruları gelmemektir. Temel bilgi ve mantıkla çözülebilen sorular sorulmaktadır. LYS’de ise doğrudan bilgi soruları sorulmakla beraber yine YGS seviyesinde sorularda gelmektedir. Bu yüzden LYS yönelik bir çalışmalarınıza daha fazla ağırlık vermelisiniz. Zaten LYS Coğrafyasına çalışan bir öğrenci YGS Coğrafyasına da çalışmış olacaktır.
  • Okullara yönelik çalışmalarda ise okulda gördüğünüz konuyu eve giderek günü gününe kendiniz tekrar ederek konuyu kavrayabilirsiniz.
  • Konuya çalıştıktan sonra mutlaka soru çözün. Yapamadığınız veya yanlış yaptığınız soruların çözümlerini mutlaka öğrenerek ilerleyin ancak bu sayede derste bir gelişme gösterebilirsiniz..
  • Ders sözel bir ders olduğu için düzenli olarak tekrarlar yapın bu tekrarlar konu tekrarları olmakla beraber test çözerek de konuyu tekrar edebilirsiniz.
Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir