Sponsorlu Bağlantılar

2015 YGS-LYS Kalkıyor Mu?

Categories Rehberlik
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

2015 YGS-LYS Kalkıyor Mu?

Mira: Merhabalar. Seneye Ygs sinav sisteminin kalkicagini soyluyolar. Mezun olarak seneye sinava girecegim. Universitelerin diploma notuyla girilebilecegini soyluyorlar. Sinav olmuycak mi artik ve mezunlar ne yapacak peki birde okulda basarili olmayan ogrenciler universite sinavlarina calisip basari elde edip guzel bolumlerde okuyolar. Bu Ben bu sistemi soyle algiladim. Diploma puaniyla alirlarsa bu demektir ki bi cok bolum bos kalacak ve biz istemedigimiz bolumlere gidecegiz diploma puani nedeniyle. Universite sinavinda istedigimiz bolum icin calisip cabalayip kazanabiliyoruz. Bu hak elimizden mi aliniyo. Yanlis mi dusunuyorum acaba bu konuda bilginiz var mi ? Bilgilendirir misiniz ? Tesekkur Ederim.

Derscalisiyorum.com.tr Yöneticisi Cevap:

Merhabalar. Öncelikle şunu söylemek istiyorum söylediğiniz veya benim söyleyeceğim hiçbir şey kesin değil. 🙂 Çeşitli açıklamalar yapıldı sistemin SBS yerine tercih edilen sistem gibi olabileceği, 2 ay aralıklarla toplam 5 dersten sınav, sınavlarda da ucu açık sorularında sorulabileceği yönünde ama kesin bir şey yok ancak şunu söylemek isterim, doğrudan diploma notu ile Üniversitelerin Öğrenci alacaklarını sanmıyorum. Böyle bir durum çeşitli haksızlıklara neden olacaktır. Bu yüzden siz çalışmalarınıza devam edin eğer bir değişiklik olursa da o doğrultuda çalışmanız da ufak değişiklikler yapabilirsiniz zaten çok büyük bir değişiklik yapmanız gerekeceğini sanmıyorum 🙂

Sponsorlu Bağlantılar

65 Yorum

 1. ben 2015 ygs kaybettim.seneye girmek istiyom. ama diyorlar ki lise sınavlarında aldığı not ve ilgi alanına göre istediği üniversiteye başvuracak .peki ben liseyi bitirecem neye göre alınacam

 2. Merhaba hocam kizim bu sene ygs den olumlu sonuc alamadi seneye tekrar giricek ama 2016 yilinda sistem degisikligi yuzunden mmezunlar sinava giremiycekmi ya da nasil bi yol izlenicek mezunlar icin cevap verirsenin cok sevinirim tesekkurler 🙂

 3. Oglum ygs yi kazanamadi buyil sınıf tekrarı yapıp. Seneye girsin mi?yoksa mezun olup hazırlanın mi? Yoksa yurt dışı üniversiteye gitsin ltf. Kafam çok karışık ve ben 56 yaşındayım. .Konunun uzmanı olarak doğrusu ne olur?

  1. Merhabalar. Niçin sınıf tekrarı yapacak bunu anlayamadım. Eğer tekrar sınava hazırlanacaksa mezun olup, öyle hazırlanması daha iyi olur. Yurtdışı üniversitelerde mali ve ailevi durumunuza göre karar vermelisiniz. Ayrıca yurtdışındaki üniversiteleri tercih etmeden önce detaylı bir şekilde araştırmanızı öneririm.

 4. mrb hocam ben açık lise öğrencisiyim 2015’te son dönemde menzun olacam 2016 ygs lys kalkıyormuş teog gibi sistem geliyomuş nasıl olacak lise diplomasına göre mi bölüm seçeceğiz yada bu yeni sınavlar göre mi? bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

 5. İstediği bölüme yerleşemeyen öğrenciler yeniden sınava hazırlanıyorlardı. Üniversiteye hazırlık kurslarını kapatılırsa onlar ne yapacak? Dershaneler değişecek + sistemde değişecek diyorlar dogrumu

  1. Sizinde bildiğiniz gibi dershaneler kapatılacak; bu yüzden bazı dershaneler özel okula olarak hizmet verecektir. Ancak 1 milyondan fazla öğrenciye eğitim veren 1000’lerce dershane özel okula dönüşmeyecektir. Onun yerine; ‘Eğitim Danışmanlığı’ ve ‘Eğitim Koçluğu’ vb isimlerle eğitim hayatına devam edecektir.

 6. hocam 2016 yılında sistem değişirmi sistemin değişitriğini varsayıyorum bu bütün öğrenciler açsından olumlu yada olumsuz bir yönü olurmu acaba?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Herhangi bir olumlu ve olumsuz etkisi olacağını sanmıyorum.

 7. hocam bir şey sorabilirmyim lütfen cevap verin bize okuldan hocalarımız seneye ygs lys yok sınav teog gibi olacak diyor.hatta hocalar eskiden yazılıyı test olurken şimdi klasik oluyoruz okuldaki hoacaların dedğine göre meişli eğitidern yazı gelmiş sınavların bu yönde yapılmasına için o yüzden klasik oluyormuşuz.bu doğrumu hocam

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Benim elimde öyle bir bilgi şuan için bulunmamaktadır.

 8. hocam yorumlara bakıyordumda bu saatten sonra sistemi değişitremezler yazmışşsınız bunu neye dayanarak söylediniz deneyimlerinize göre bu saatten somra sistem değişirmi pat dyiye sistemi değişitirilermi acaba

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Ufak değişiklikler olabilir, geçmişte de örneği var (Din Kültürü Sorularının Eklenmesi) ancak bütün bir sistemi değiştirecek büyük bir değişiklik önceden halka açıklanır.

 9. Hocam 2016 yilinda sistem ne olacak 11. Sinif ogrencisiyim 2016 da ygs lys devam denildiginde icim rahatliyor ders calisasim geliyo r ancak diger taraftan sistem defisecek denildigi zaman derslere karsi bir soguma oluyor çünkü sistemin ne olacagini bilmiyorum acik ucku vs. Soru geleblr bundan korkuyorum acikcasi tam bir ikilemdeyim bir yandan sistem defismetecekse dershane ler kapanacak bu mantik nasil isleyecek bunu anlayamıyorum bir yandanda her sey daha belli degil sozundwn bıktım ki bu bnm plan yapio ders çalışma mi engelliyor yeni bir sstem olursa kimse alisik olmadifindan dolayı sisteme bu bnm icin felaket olur. Hocam sistem bu saatten sonra degisimmrmi degismezmi lanet oladica meb bir aciklamada yapmiyor ne olacak bu halikiz çünkü olasi degisiklik ten etkilenecek olan bizler korku icindeyiz.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Siz şuanki sisteme göre çalışmalarınızı devam edin. Kesinlikle çalışmalarınızı durdurmayın. Sistem kaygınız olmasın.

 10. HOCAM BU SAATTEN SONRA SİSTEM DEĞİŞİRMİ ÇIKIPTA SİSTEM DEĞİŞTİ DİYEBİLİRLERMİ?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Bu saatten sonra sistemi değiştiremezler.

 11. Hocam sistem degismeyecekse dershaneler kapanacak bu nasil devam edecek peki

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Dershaneler kapatılsa bile özel veya devlet kursları adı altında devam edecektirler.

 12. Hocam peki sistem değişikliği olursa be zaman aciklarlar bunu

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Tüm sistemin değişeceği en az 1 yıl hatta daha önceden haber verilir. Sistem kaygınız olmasın.

 13. Hocam 2016 da sistem ne olacak kesin bilgi istiyorum suradada sistemle ilgili bir şey tartisilmadi

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  şuan ki sistem büyük olasılıkla devam edecektir veya şuan ki sisteme benzer bir sistem olacaktır. Böyle şeylere takılı kalmayın sınavınıza odaklanın.

 14. mezunlar sınava 2016 da girebilecekmi

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Tabiki 🙂

 15. Kpssde aciktan atamalar hakkinda ayrıntılı bilgi verebilirim siniz duz liseluler nerelere be zaman basvurabilir

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Hizmetli, hasta bakıcı, Şoför, gardiyan vb. Meslekler bulunmaktadır.düz lise mezunu olarak 2001 kodlu olan her kadroya başvurabilirsin. 2001 koduyla açılan kadro sayısı az olduğu için, atanabilmek için yüksek puan almak gerekli.

 16. hocam marmrARA ÜNİVERİİSTESİ TÜRKÇE İŞLETME NASILDIR BU RDAN MERKEZİ PUANLA ERCİYES ÜNİVERSİTESİ SİVİL HAVA ULAŞTIRMA İŞLETMECİLİĞİNE GEÇMEK MANTIKLIMIDIR.BİRDE 2016 DA SİSTEM NE OLACAK

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  2016 sınava girecekseniz sanırım, istediğiniz bölümü yönelik çalışma yapmanız daha doğru olacaktır. Yani Erciyes Üniversitesindeki bu bölümü istiyorsanız o doğrultuda çalışmalarınızı yapın. Diğer sorunuza gelirsek; sistem büyük ihtimalle bugünküne benzer bir sistem olacaktır.

 17. hocam marmara üniversitesi türkçe işletme nasıldır?2. si marmara üniversitesi işletmeden erciyes üniversitesi sivil hava ulaştırma işletmeciliğine merkezi puanla geçmek mantıklmıdır?3. sü sivil hava ulaştırma iişletmeciliği popüler iş imkanı olan bir bölümmüdür?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Marmara üniversitesi kaliteli bir üniversitedir. İyi bir bölüm diyebilirim tabiki diğer mezunlardan farkını ortaya koyabilirsiniz. Diğer sorunuza gelirsek, istediğiniz bölümü yönelik çalışma yapmanız daha doğru olacaktır. Yani Erciyes Üniversitesindeki bu bölümü istiyorsanız o doğrultuda çalışmalarınızı yapın.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
  Sivil hava ulaştırma işletmeciliği meslek elemanı; özel ve kamu havayolu şirketlerinde, uçuşla ilgili tüm organizasyonlarda (planör, balon vs), havaalanlarında, lojistik firmalarında, seyahat ve turizm acentelerinde, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünde, ulaşım alanında faaliyet gösteren turistik seyahat işletmelerinde çalışma olanağı bulur.
  Günümüzde havacılık sektörü sürekli gelişmekte olduğundan, bu alanda çalışacak yetenekli, özel eğitimli, birden fazla yabancı dil bilgisine sahip meslek mensuplarının iş bulmada pek zorlanmayacağı söylenebilir.

 18. Hocam 2016 yilindaki uni sınavı yine test usulumi olur acaba. Acik uclu sorular ne zaman sorulmaya baslar

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Kesin bir açıklama olmamakla beraber bugüne benzer bir sistem olacaktır.

 19. hocam 2014 yılında üniversite sınavında bir bölümü kazandım okula kayıt yaptırdım gittim ancak hoşuma gitmedi bazı nedenlerden dolayı tercih yapmıştım asıl gönlümde yatan ve beni heyecanlandıran meslekler ise : pdr ve pisikoloji.ailemle konuştum yüzde elli burslu pdrye onay verdiler başkent üniversitesi pdr 70.700 den kapatmış.ancak benim obp kırıldı yaklaşık:25.5 kayıp şimdi benim yerleşitrmede 70.000 de olmam için hamda kaç binde olmam lazım.2015 teki sınavda sıralamamı istediğim gibi tuttturamazsam 2016 yılındki üniversite sınavına girmeyi düşünüyorum.ancak 2016 yılında sistemin ne olacağını bilmiyorum.nabi avcının ve müsteşarının açıklamlarını dinledim bu açıklamalar ne kadar gerçekçi hocam.şimdi belki sizde her şey kesin değil diyeceksiniz ama eldeki veriler ışığında sistem ne olabilir hocam.ne zaman bu sistem kesinlik kazanır hocam.ANLAYACAĞINIZ HOCAM NE OLACAĞINI BİLMİYORUM BANA LÜTFEN BİR YOL GÖSTERİN.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Öncelikle ilk sorunuza cevap vereyim. İstediğiniz başarı sırasına ulaşmak için 45000’den daha düşük bir ham sıralamasına sahip olmalısınız. Hedefinizi yüksek tutmanız sizin için daha yararlı olacaktır. Sistemin değişip değişmeyeceği kesin değil ama şuan ki sisteme benzer bir sistem olacaktır müfredatta ve sistemde çok bir büyük bir değişiklik olacağını sanmıyorum.

 20. hocam daha öncede sormuştum ancak tam bir cevap alamadım 2016 yılında yapılacak olan üni sınavında açık uçlu soru gelme olsılığı nedir acaba? cevaplarsanız sevinirim

  hocam daha öncede sormuştum ancak tam bir cevap alamadım 2016 yılında yapılacak olan üni sınavında açık uçlu soru gelme olsılığı nedir acaba? cevaplarsanız sevinirim


  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:

  Kesin bir cevap alamamanızın nedeni sınavın nasıl olacağına karar verecek olan yetkilinin ben olmaması 🙂 Daha önce dediğim gibi büyük ihtimalle şuan ki sisteme benzer bir sistem olacaktır. Müfredatta çok bir büyük bir değişiklik olacağını sanmıyorum.

 21. hocam sınav sistemi değişirse ssoru tarzları deişirmi müfredetta bbir deişilkik olabilirmi? açık uçu sorunun 2016 da gelme olsışığı nedir

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Değişip değişmeyeceği kesin değil ama şuan ki sisteme benzer bir sistem olacaktır müfredatta çok bir büyük bir değişiklik olacağını sanmıyorum.

 22. merhabalar hocam 12. sınıf öğrencisiyim istediğim bölümü kazanamamazsam 1 yl daha çalışmayı düşünüyorum ancak 2016 yılında sistemin ne olacağını bilmiyorum acaba 2016 yılında sistem ne olacak.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Değişip değişmeyeceği kesin değil ama şuan ki sisteme benzer bir sistem olacaktır.

 23. hocam pisikoloji okuyan biri formasyon alınca pdrci olabilirmii birde formasyon almak zormudur acaba

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:

  Psikoloji bölümü mezunları “psikolog” unvanını alarak mezun olmaktadırlar.*Psikoloji mezunları Milli Eğitim Bakanlığında “Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen ve Meslek Dersi Öğretmeni (Psikoloji, Felsefe, Mantık, Eğitim psikolojisi, sosyoloji, gerontopsikiyatri vb. dersleri) olarak atanabilmektedir. Bunun için;

  Pedagojik formasyon eğitimi almaları şarttır. Pedagojik formasyonu olan mezunlar birinci öncelikli, formasyonu olmayanlar ise KPSS’den 75 puan ala,dıktan sonra ikinci öncelikli olarak atanırlar (Pedagojik Formasyon eğitimi ile ilgili YOK ve MEB yeni bir düzenleme yapmaktadır. Halihazırda MEB bu alanda açık olduğu için psikoloji bölümü mezunlarını formasyonsuz olarak almakta ve formasyon eğitimini kendi bakanlık bünyesinde stajyerlik süresi içerisinde vermektedir.)

 24. Hocam tm 3 te kirik obp ile 62,000 de olmak için hamd a ilk kaç binde olmam gerek obp:25,5

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  30.000 ve altında bir değerde olmalısınız.

 25. Hocam daha öncede mesaj atmistim bu yetkililerin açıklamalarına nereden ulaşabilirim birde neden bütün haber Siteleri kanallar sistem degismeyecekmi sistem değişecek diyorlar

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Güvenilir haber sitelerinden eğitim ile ilgili haberleri aratarak bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca MEB ve ÖSYM’nin duyurular kısmından son gelişmeleri takip edebilirsiniz.

 26. Merhaba hocam lise son sınıf öğrencisiyim universite sinavina hazırlanıyorum ya Linz benim hedef büyük tip istiyorum bu önümüzde ki IV sınavda kazanamayan bir yıl daha hazırlanması düşünüyorum sınava ancak 2016 da sistemin ne olacağını bilmiyorum hocam 2016 da sistemin ne olacağı belini acaba hocam yetkili isimler bu konuda bir açıklama yaptıkları? ?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Yetkiler tarafından yapılan açıklamalarda 2016 yılında da sistemin şuan ki sistemden farklı olmayacağı yönünde. Belki ufak birkaç değişiklik olabilir. Ama bu durumunda sizi olumsuz ve olumlu etkileyeceğini sanmıyorum.

 27. Hocam düz lise çıkışının kpss puanın 81,57 atanma ihtimalim nedir

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Düz liselilerde 90’nın üzerinde bir puan ile atanma şansı daha yüksek. Yinede taban puanlara bakarak, puanınıza yakın meslekleri tercih edebilirsiniz.

 28. Hocam Marmara Üniversitesi almanca işletme enformatigi nasıldır birde kirik obp ile yerleştirmeden 70,000 de olm için hamd a ilk kaç binde olmalıyım obp:25.5 kesilecek

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  İyi bir meslek ancak buna ben değil siz istek ve yetenekleriniz doğrultusunda karar vermelisiniz. Diğer sorunuza gelirsek; 40.000 ve altında bir ham başarı sırasına sahip olmalısınız.

 29. Hocam meb mustesari ve nabi avci konuşmalarını dinledim sistem 2016 da aynı olacak dolar ki bunlar resmi gorevli

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Evet büyük olasılıkla aynı olacak gibi gözüküyor. Belki ufak birkaç değişiklik olabilir. (Konularda, puan hesaplamalarında vb)

 30. Hocam sistemin degismesi nin olumlu ve olumsuz etkisi olmayacağını söylemiştim ancak yeni sistemde şu tarzları ygs lys gibime olacak hocam yoksa daha farklimi

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Yetkililer söyledikleri dışında Bir yorum yapamam. Şuan için durum belli değil. (2016 için)

 31. Hocam Merhabalar yeni üniversite sisteminin nasıl olacağı belini hocam

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Önümüzdeki 2015 Üniversite sınavı yine benzer olacaktır. 2016 yılında sistemin değişip değişmeyeceği, değişirse ne gibi değişiklikler olacağı belli değil. Siz ders çalışmaya devam edin, sınav sistemine takılmayın.

 32. Peki hocam sistem değiştirme sistemin degismesi mezunları olumlumu olumsuz etkiler acaba birde yeni sistemdeki ygs lys tarzı olacak acaba

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Sitemin değişmesinin öğrencilere herhangi bir olumlu veya olumsuz etkisi olacağını sanmıyorum.

 33. Hocam daha önceden mesaj atmistim okul puanın kir ilaca 2015 teki sınavda 2015 te bekleyip 2016 daki sınava hazırlamayı diyorum ancak sistem değiştirme beni ölümünü oluşumu etkileyecek bilmiyorum hocam siz kirik obp ilede hazirlanmak yazmışsınız ancak puanının kırılması beni nya bir olumsuz etk ki leylek , hocam lütfen sorumu yanıtlayan ne yapacağımı şaşırmış durumdayım,2016 da sizce sistem değişimi deismzmi

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:

  2016’da sistemin ne olacağı hakkında bir yorum yapmam. Ancak 2015 yılı sınavına çalışarak girmenizi öneririm. Yeterli puana ulaşamazsınız tercih yapmazsanız. Bir sonraki sene bir daha denerseniz. Hem önümüzdeki sınava çalışmanız eksiklerinizi görmenize yardımcı olacaktır.

 34. Hocam kirik obp ile beklemek mi yoksa hazirlanmak mi mantıklı acaba

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Tabii ki hazırlanmak 😉

 35. Merhaba. 11. Sınıf öğrencisiyim ygs lys çalışmak istiyorum ancak 2016 da sınav sistemi değişecek diyorlar nabi avı ve meb mustesari nin a ç ikta maçlarını dinledim sistemde şu an için bir degisiklik olmayacak diyorlar, acaba 2016 yılında sınav sistemi değişecek mi degismeyecekmi

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Bu sorunuza yetkililer dışında kimse kesin bir yorum yapamaz. Sistemde değişiklikler olsa bile müfredat yine aynı kalacaktır. Bu yüzden çalışmalarınıza asla ara vermeyin ve şuan ki sisteme göre çalışmaya devam edin.

 36. Ama sağlık m.lisesinde okumuyorum,11. Sınf sözel ve düz lise ben 2 yıllık tıbbi dökümantasyon aşamasındayım sizce ne yapmalıyım ama hani olmazsa 2 yıllık önü açık meslekleri öğreneblrmym

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Belirttiğiniz meslekte Sağlık Meslek Liselilerin önceliği olmaktadır. Eğer boş kontenjan kalırsa yerleşebilirsiniz. Aynı şekilde diğer kontejanlı 2 yıllık bölümlerdede Meslek Liselilerin önceliği vardır. Dolayısıyla yerleşme ihtimali çok düşük oluyor. Diğer sorunuza gelirsek hangi bölümü seçeceğinizi istek ve yetekleriniz doğrultusunda siz karar vermelisiniz. Ben ancak istediğiniz bölümler hakkında bilgi verebilirim. Sitemizdeki meslek seçimi (Gitmek için tıklayınız.) yazısını okumanız seçeceğiniz mesleği bulmanızda yardımcı olabilir.

 37. Merhaba hocam ben 11.sınıf sözelim,bu bölümden 2 yıllık sağlıki bir meslek olunur mu

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Sağlık Meslek Liselilerin önceliği olmaktadır. Eğer boş kontenjan kalırsa yerleşebilirsiniz.

 38. selam. ben ilk lys tercihime yerleştim ama gitmek istemiyorum 2. tercihimi yapabililrmiyim öyle bir hakkım var mı

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Yerleştiğiniz bölüm kontenjansız bir bölümse ise tercih yapabilirsiniz.

 39. Selam. ben AÖL de okuyorum. seneye üniversite sınavına giricem. sınav sistemi değişirse bizi nasıl etkiler ? Herşey zorlaşacak mı?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Yorumunuza Cevap:
  Olumlu veya olumsuz olarak çok fazla etkileneceğinizi sanmıyorum. Eğer zorlaşırsa herkes için zorlaşacaktır yani bir şey değişmez 🙂

  1. Merhaba hocam ben özge ygs sınavına girdim ve kazanamadm konservatuar istiyorum ama ygs barajı geçmek gerekiyo herhalde pek bilmiyorum özel yetenek sınavlarına giripte üniversite okunmuyo mu ?illa ygs den belirli bir puan almak mı gerekiyo? Bir senem yine boşa mı gitcek hocam şimdi.

 40. Merhabalar. Ben 12. sınıfa geçtim. Eşit ağırlık öğrencisiyim. Ama hiç matematik yapamıyorum 🙁 bu yıl sinava gireceğim. hiç mat 2 yapamıyorum Anlayamiyorum bir türlü . matematik zekam mi yok yoksa 🙁 lütfen yardım edin nasıl yapacağım bu matematiği :(((

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar.Bu sayfamızda çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var aynı zamanda daha önce soru-cevap kısmında cevaplanan Matematik Verimli Çalışma ile ilgili kısmı incelemenizi, uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 41. hocam okul birincileri hala 60 puan alıyor mu
  ygs 2016 da kesin kalkıyor mu kalkıyorsa nasıl bir sistem getirilecek

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  60 puan alabilmeniz için diploma notunuzun 100 olması gerekli aksi halde gelemez. Ancak okul birincilerinin avantajı büyüktür çünkü onlar için açılmış kontenjanlar vardır. Diğer sorunuza gelirsek 2016’da sistemin nasıl olacağı kesin değil ancak mezun olanların mağdur olması gibi bir durum söz konusu olamaz merak etmeyin.

 42. merhabalar hocam ben burdur sınıf öğretmenliğini kazandım konya selçuklu sınıf öğretmenliğine puanım yetmedi ama 2.sınıfta geçmek istiyorum bu mümkün mü mümkünse nasıl yapabilirim lütfen bilgi verin……..

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Yatay geçiş ile istediğiniz geçişi yapabilirsiniz. Geçmek istediğiniz Üniversitenin yatay geçiş şartlarını okuyarak nasıl kriterlere göre geçiş yapıldığını bulabilirsiniz. Ayrıca şuan ki üniversitedeki danışman hocanızdan destek alarak nasıl adımlar izleyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

 43. merhaba hocam ben 11.sınıfım öncelikle okul birincisine hala 60 puan veriliyor mu ve ygs lys 2016 da kesin kalkıyor mu mezun olanlar nasıl sınava girecek bilgi verirseniz sevinirim

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  60 puan alabilmeniz için diploma notunuzun 100 olması gerekli aksi halde gelemez. Ancak okul birincilerinin avantajı büyüktür çünkü onlar için açılmış kontenjanlar vardır. Diğer sorunuza gelirsek 2016’da sistemin nasıl olacağı kesin değil ancak mezun olanların mağdur olması gibi bir durum söz konusu olamaz merak etmeyin.

 44. Merhabalar hocam, ben 2014 te girdiğim Ygs-Lys sınavlarından iyi bir dereceye giremediğim için yeniden hazırlanmak istiyorum. Seneye hazırlanırsam kimileri puanın düşer diyorlar, kimileri yükselir diyor. Haliyle insanın kafası karışıyor. Ben iki yıllık bir bölüme gidip dört yıllığa tamamlayıp aynı zamanda seneye sınava girsem mantıklı mı olur? Yoksa tamamen kendimi sınava odaklayıp bu sene hazırlanmalı mıyım? Bir de Ygs Ocağa alınıyor mu? Bilgi verir misiniiz :)?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Puanların düşüp düşmeyeceği hakkında kimse kesin bir şey diyemez ancak her sene yeni bölümler açıldığı için ufak düşmeler olabilir ancak puanlardaki düşüşleri sınavın zorluğu da önemli ölçüde etkilemektedir. 2 Yıllığa gidip onu 4 yıllığa tamamlayıp aynı zamanda sınava girmek cümlesini anlamadım. 🙂 2 yıllık okuyup DGS’ye girerek 4 yıla tamamlayabilirsiniz. Sınava nasıl gireceğinize sizin karar vermeniz lazım; eğer kontenjanlı bir bölüme yerleşirseniz bir sonraki sene okul puanınızın yarısı kesilecektir. Eğer hedefinizden eminseniz ve yapabileceğinize inanıyorsanız hedefinizin peşinden gidin.

 45. Lise 4teyim lys başvuru yapmadım seneye hazırlanmak için ama 2015te sınav sistemi değişirse mezun olarak sınava girebilirmiyim yoksa üniversite okuyamazmıyım

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Okuyamam gibi durum olmaz merak etmeyin :)) Sistemin değişeceğini sanmıyorum. Değişse bile yeni sisteme göre sınava girerseniz herhangi bir olumsuzluk yaşamazsınız merak etmeyin.

 46. Merhaba ben iyi bir üniversitenin eğitim fakültesinde birinci sınıf öğrencisiyim. Aile ve çevre baskısıyla seçtiğim bölümümü ve okulumu bir türlü sevemediğim için gelecek yıl üniversite sınavına tekrar girmeyi planlıyorum. Sınav sistemini değiştirmeleri mezun ya da üniversite öğrencilerinin sınava girmesine engel olmaz değil mi? Şimdiden teşekkür ederim.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Herhangi bir engel teşkil etmez.

 47. Merhaba hocam, öncelikle gerçekten güzel bir site açmışsınız tebrik ederim benim bir kaç sorum olacak size.
  -Ben açık öğretim lisesinde okuyorum bu sene mezun olacam inşallah ancak üniversite sınav sisteminin değişmesi gündemde bu açıköğretim lisesinde okuyanları olumsuz etkiler mi sizce?
  -Diploma puanına göre tercih yapılacağı söyleniyor böyle olursa bir çok bölüm boş kalır dimi?
  -Mezun olan adaylar sınava nasıl girecek?

  Ciddi sters oldum cevaplarınız için şimdikten teşekkürler.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  1- Hayır herhangi bir olumsuz etkisi olmaz
  2- Diploma puanına göre bir tercih yapılması gibi bir durum söz konusu değil. İstediğiniz bölüm veya bölümler nelerdir?
  3- ÖSYM 2014 Kılavuzunda tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Gitmek için tıklayınız.

  Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 48. ben bu yıl ysg sınavına girdim ama isyedigim sonuçlara ulaşamadım şimdi ise merak ettiğim şey 2015 te yapılacak sınav sisteminin değişeceği konuşuluyor degişen sınav sistemi mezun ögrenciler içinde gecerli olcak mi

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Siz şuan için mevcut sistemi dikkate alarak çalışınız. Eğer bir değişiklik olacaksa yetkililer gerekli açıklamaları yapacaktır.

 49. Ben sayısal ogrencisiyim. Bu sene iyi bir sonuc alamadim. Seneye tekrar hazırlanmak gibi bir planım var.Ama ya sınav sistemi degisirse. Biz napicaz ;(

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Siz şuan için sistem değişmeyecekmiş gibi çalışın zaten değişeceğinin bir garantisi yok. Eğer bir değişiklik olursa çalışmanızda ufak değişiklik yaparak sorunsuz bir geçiş yapabilirsiniz.

 50. 2015 de sınav sistemi değişecek mi

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Ufak değişikliklere gidilebilir veya herhangi bir değişiklik yapılmaya da bilir kesin bir şey diyemeyiz.

 51. merhaba ben 2014 ygs sınavına girdim ama istediğim sonucu alamadım seneye tekrar girmeyi düşünüyorum değişen sınav sistemi 2015 yılında tekrar uygulanır mı ya da 2016 daha mı uygun yani nasıl çalışmalıyım ?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Sistemin değişeceği kesin değil değişse bile ne zaman uygulanacağı hakkında bir şey söylemek doğru olmaz. Resmi bir açıklamadan sonra sitemizden bilgilendirme yapacağız.

 52. ben 11.sınıf sayısalım.şuanda çok çalışıp yüksek puan alma ihtimalim var mı sizce? tembel bir öğrenci değilim notlarım iyi ama kafam karışık.bir de çabam boşa giderse ygs kalkarsa nolcak? seneye kaldıramazlar bence bu sınavı biz yine gireriz dimi?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Çalışırsanız tabi ki iyi bir sonuç elde ederseniz. Kafanızı karıştırmanıza gerek yok şuan ki sisteme göre çalışmalarınıza şimdiden başlayın sistemde değişiklikler olursa da o doğrultu da da çalışmalarınızda ufak değişiklikler yapabilirsiniz. Diğer sorunuza gelirsek sınavın kalkıp kalkmayacağı hakkında bir şey diyemem burası Türkiye 🙂 Ama çok büyük bir değişiklik olmaz o yüzden çalışmalarınıza devam edin çabanız boşa gitmez.

 53. Hocam merhabalar ben sayısal öğrencisiyim.Gemi İnşaatı ve Gemi Makina Mühendisli düşünyorumda bu konuda biraz bilgilendirirmisiniz.İş olanakları maaşları çalışma alanları vb.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Bu sayfamızda Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

 54. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki ben sözel öğrencisiyim. Düz lisede okumama rağmen derslerime çalışıyorum ama matematiği yapamıyorum ve sınavda yapmayı pek düşünmüyorum öğretmenlerim ise matematik yoksa iyi bir üniversitede yok diyorlar sizce haklılar mı ? yani nasıl çalışırsam iyi bir düzeye gelebilirim ? cevaplarsanız çok sevinirim 🙂

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  İstediğiniz bölüme göre değişir. Siz sözel öğrencisi olduğunuz için Matematik Dersinin size etkisi diğer derslere oranla daha az olacaktır ancak azda olsa bir puan aldığınız için Matematiğe çalışmanızı öneririm sonuçta 1 puan ile binlerce kişinin geçildiği bir sınava giriyorsunuz.

 55. Bi cok yerde okudum dershaneler 2015 Eylul ayinda kapatilacagi yazilmis. Bu bilgi kesin mi ? Seneye universiteye dershaneyle hazirlanmamiz mumkun mu ? Aslinda ben kapatilacagini dusunmuyorum. O zaman ozel okullarinda kapatilmasi gerekmiyo mu ? Hem dershaneler ders calisanlar icin faydali oluyor. Ders calismayan gitmesin o zaman kapatmalari cok sacma hem mezunlar nasil calisacak ayrica sayisal dersleri nasil calisacaklar ki ozel ogtetmen cok pahali kaynagida sen aliyosun ve dershaneler ogrenciyi motive ediyolar bi cok ogrenci evde calistiginda bi sure sonra ne yapacagini sasiriyor dershaneler yardimci oluyolar bence dershaneler sadece lise giris ve universite giris sinavlari icin var olmali keske sesimizi duyurabilsek bizide anlasalar mecburuz iyi yerlere gelebilmek icin mecburuz …Bende seneye hazirlanacagim ve suan cok uzgunum bizi psikolojikmen streslere girmemize neden olmalarina ne gerek var ki

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Dershanelerin durumu tam olarak belli değil ancak ben tamamen kaldırılacağını sanmıyorum başka bir formatda hizmet vermeye devam edecektirler. Bu yüzden moralinizi bozmanıza gerek yok. Sınavınıza odaklanan yeterli 😉

 56. Hocam universite sinavi ve dershanelerin seneye kalkicagi soyleniyor. Sadece sinav sistemi degismiyo mu seneye sinava girecegim boyle soylentiler oluyo strese girdim 🙁

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Kesin bir bilgi yok. O yüzden siz konuşulanlara kulak asmayın çalışmanıza devam edin.

 57. merhaba,ben sayısal bölüm mezunuyum ama istediğim bölüm tm de ve haliyle tm den de sınava girmeyi düşünüyorum.tercih yaparken puanım da düşüş olur mu alan dışı tercih yaptığım için yerleşme ihtimalim azalır mı ve ygs de puanım hesaplanırken sayısal açıdan mı değerlendirilecek.sorularımın cevabını alırsam ona göre bir tercih yapacağım.şimdiden teşekkürler:)

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Alan dışı tercihlerde puanınız kesilmeyecektir. Yani sayısal mezunu olsanız bile TM’den tercih yapabilirsiniz. YGS’de hesaplanırken YGS-1, YGS-2, YGS-3 … diye puanlarınız hesaplanacaktır. Sayısal puanınız hesaplanırken sayısal dersleriniz daha yüksek puan verirken. Sözel puanınız hesaplanırken Sözel Derslerinize daha fazla puan vermektedir.

 58. Deniz ve Liman İsletmeciligi bolumunun is imkani var mi ? Omladigini soyleyenler oldu.Oldugunuda soyleyenler oldu. Ben mezun olduktan sonra nerelerde is imkani bulabilirim.Bu bolumu dort yilliga tamamlamak zotunda miyim ? Dgs sinavinada ygs kitaplarimla calissam olur mu ? Dgs den kac puan almaliyim dort yilliga tamamlamak icin hangi derslere calismaliyim hic birsey bilmiyorum yardimci olursaniz cok sevinirim tesekkur ederim.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:

  Çalışma Alanları: Deniz ve liman işletmeciliği meslek elemanı, denizcilikle ilgili kamu kurumlarında, deniz nakliyat şirketlerinde ve denizcilik sektöründe hizmet veren özel kuruluşlarda (gemi işletmeleri, liman ve tersane işletmeleri, marinalar, balıkçı barınakları, deniz acenteleri, forwarderler, gemi kiralama ve yük brokerlik şirketleri) ve 500 Gross tondan daha küçük gemilerde güverte zabiti olarak da çalışabilirler. Ayrıca turizm sektöründe de görev alabilirler.
  Diğer sorusuna gelirsek DGS sınavına DGS kitaplarından çalışmak daha doğru olacaktır. DGS sınavı hakkında detaylı bilgiyi ÖSYM’nin sitesinden bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir