Sponsorlu Bağlantılar

ALES Sınav Süresi Yetmiyor Ne Yapmalıyım?

Categories Rehberlik
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

ALES Zaman Sorunu

Merhabalar. Yaşın 30 ve bugüne kadar 4 kere ALES’e girdim tüm girdiğim ALES sınavlarında zaman bir türlü süreyi yetiştiremiyorum. Türkçede çok uzun paragraf soruları oluyor ve Türkçeyi bitirdiğim zaman Sayısal kısma yetecek kadar sürem kalmıyor anca 3-5 soru yapabiliyorum. İlk 20 soruda sorun yaşamıyorum ancak 20 .sorudan sonra süreye bakıyorum ve çok fazla süre gittiğini görünce iyice panik yapıyorum ve o paniğin verdiği baskı ile iyice dikkatim kayboluyor.  Aslında Matematikten 25-30 net yapabilecek kapasitem var ancak sürem yetmiyor.  17 Kasımda bir daha gireceğim bu seferde olmazsa bir sonraki sınav Mayıs 2020’de. O kadar süre tekrar çalışmak ve beklemek istemiyorum. Sınav canımı çok fazla sıkıyor. Bunu nasıl aşabilirim acaba yardımcı olun.

Derscalisiyorum Cevap:

Merhabalar. Genelde belirttiğiniz sorunu süreli çalışmalar yapmayan arkadaşlarda karşılaşıyoruz. Süreli çalışmadığınız için sınavda yetiştiremiyorsunuz ve iyice panik yapıyorsunuz. Kendinizi iyice strese sokuyorsanız ve işin içinden çıkamıyorsunuz. Öncelikle şunu belirtmek isterim ALES’e giren birçok kişi sınavı yetiştirme sorunu yaşıyor bu birazda sınavdaki uzun paragraflardan kaynaklanıyor. Hatta paragraflar sadece Türkçe de değil aynı zamanda Matematik kısmında da öğrencilerin karşısına çıkınca sınava girenler odaklarını kaybediyor. Bunun için daha fazla soru çözmelisiniz ve iyice hızını artırmanız lazım uzun bir paragraf görseniz bile bu sizi korkutmayacak durama germelisiniz. Dolayısıyla bol bol soru ve  SÜRELİ DENEME çözün.  Sınavda önce iyi olduğunuz kısımdan başlayın bu moralinizi artıracaktır. Soruları çözerken yapamadığınız, yanlış yapacağınız veya zorlandığınız sorular olacaktır. Bu soruları kesinlikle öğrenerek ilerleyin.

Özet olarak; Konuya çalışın -> soru çözün -> yapamadıklarınızı veya zorlandığınız soruları öğrenin-> Yapamadığınız soruları öğrendikten sonra bir de kendi başınıza siz çözün -> soru çözün -> tekrar yapın

Süreli denemeler çözerek kendinizi iyice sınava hazırlayın ve eksiklerinizi görün. Konulara hakimiyetiniz artıkça haftalık denemelerin sayısını da artırın. Sınava 2-3 hafta kala her gün 1 deneme çözmeniz gerekiyor.  İşin sırrı bol soru ve deneme çözmek ve eksiklerinizi gidererek ilerlemek olduğunu unutmayın.

Umarım hedefinize ulaşırsanız. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Kelimeler: ALES Sınav Süresi Yetmiyor, ALES Zaman Sorunu, ALES Uzun Paragraflar yetişmiyor,  ALES süre yetiştirme, ALES Sınav Süresi Yetmiyor Ne Yapmalıyım?

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir