Sponsorlu Bağlantılar

Açıköğretim (AÖF) Tercih Etmek Okul Puanını Düşürür Mü?

Categories Rehberlik
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

Merhabalar. Bu sene üniversite sınavına girdim ancak sınav istediğim gibi geçmedi. Seneye bir daha hazırlanmak istiyorum.  Her zaman kafamda üniversite okurken açıköğretimde de bir bölüm okurum elimde 2 diploma olur diye düşünüyordum. (Ablam aynısını yaptı. Üniversitede okurken aynı zamanda da açıköğretim okumuştu) bende bu sene iyi kötü bir puan alacağım bu puanla açıköğretime kayıt yaptırsam sene tekrar sınava girdiğimde okul puanım düşecek mi bunu merak ediyorum. 

Derscalisiyorum Cevap:

Merhabalar. Bir kontenjanlı yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar bir sonraki sene sınava girdiklerinde yükseköğretim programına yerleştirilirken Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanına uygulanacak katsayılar yarıya düşmektedir. Yani kontenjanı olan bir üniversiteye yerleşirseniz (Açıköğretim olması önemli değil) seneye puanınız düşer. Buradaki mantık bölümler kontenjanlı yani puanınızla kazandığınız için bu bölüme girdiğiniz zaman başka bir adayın girmesine engel oluyorsunuz adaleti sağlamak için bir sonraki sene okul puanında kesilme yaparak gereksiz tercihlerin önüne geçilmeye çalışmaktadır.

Not: Eskiden açıköğretim (AÖF) programlarında bazı bölümler kontenjansız iken artık tüm açıköğretim bölümlerinde kontenjan sınırlaması bulunmaktadır.

Anahtar Kelimeler: Açıköğretim tercih ettim okul puanını düşürür  mü?,  Bu sene tercih yaptım ancak gitmedim okul puanı düşer mi? Okul puanım düşer mi? Açıköğretim kontenjansız bölümler hangileri, AÖF kontenjansız bölüm var mı? Açıköğretim TYT Puanını Düşürür Mü? Açıköğretim YKS Puanını Kırar Mı?

Sponsorlu Bağlantılar

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir