Sponsorlu Bağlantılar

YGS Konu Anlatımları

Categories Genel
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

YGS Konu Anlatımları

Sayfamızda YGS sınavına ait kaynaklar bir araya getirilmiştir. Bu Derslerin Konu Özetlerini, Konu Anlatımlı Videolarını, Çözümlü Testlerini ve ını  bir arada bulabilirsiniz.

                  YGS Biyoloji

                  YGS Coğrafya

                  YGS Felsefe

                  YGS Fizik

                  YGS Geometri

                  YGS Kimya

                  YGS Matematik

                  YGS Tarih

                  YGS TÜRKÇE

Sponsorlu Bağlantılar

78 Yorum

 1. Merhabalar size bir sorum olcaktı ben ticaret meslek lise lojistik bolumu mezunuyum ygsden istedigim puani alamadim tercihte yapmadim mezuna kaldim. Tekrardan sinava girecegim fakat ; tercihim de kendi bolumum yok meslegimi degistirmek istiyorum diploma puanim 81 kendi alanimda tercih yapmassam aldigimin puana okul puani eklenicekmi yoksa eklenmicekmj en kotusu puanimi kirarlar mi? Simdiden tessekkur ederim

 2. merhaba benim okul dip. puanım 86.41 yani 51-52 arası birşey okuldan geliyor 128 bindeyim okul puanıyla 118 bine falan geirmi ygs tercih puanım sizce?

  1. Merhabalar. Sıralamanızı 10 bin civarında ileriye taşıyacaktır. Sizinde belirttiğiniz 118 bin civarına gelecektir.

 3. ygs 4 ten sıralamam 36 binlerde. Okuldan 33 puan geliyor. Okul puanı eklenince sıralamam kaç binlere düşer acaba ?

 4. Merhaba, ben iyi bir öğrenci olmama rağmen talihsizlik sonucu ygs-5 puan türünde 282 puan aldım ve sıralamam 202 bin. İstanbul üniversitesi psikoloji istiyorum. Ygs’yi bir kenara bırakıp lys’ ye odaklanmam gerektiğini biliyorum. Bilmek istediğim şey hedefime ulaşmamın mümkün olup olmadığı ve lys’ de yaklaşık kaç puan yapmam gerektiği.

  1. Merhabalar. İyi bir LYS sonucu ile kazanmanız mümkün. İstediğiniz yer geçmiş senelerde 435 puan civarında almış. Merhabalar. Puanınız= %40 YGS + %60 LYS + Okul puanınız şeklinde hesaplanmaktadır. Ufak bir matematikle sizde hesaplayabilirsiniz. Okul puanınızı 40 olarak düşünürsek. 470 ve üzeri bir LYS puanına ihtiyacınız var.

 5. Merhaba hocam ygs 2’de 119 bininci oldum lysde 30-40 bine çekme olasılığım var mı?

  1. Merhabalar. LYS’den iyi bir sonuçla mümkün. Ancak başarı sizin bugüne kadar göstermiş olduğunuz ve göstereceğiniz çalışmalara bağlıdır.

 6. mrb hocam ben son sınıf ögrenciyim sosyal hizmetler istiyorum lys kazanma olasılığım mı yüksek yoksa ygs den mi sizce? lysden sosyal hizmetler için kaç soru yapmam lazım bide tarih gerekmiyo mu ? bilgilendirirseniz memnun olurum teşekkürler…

  1. Merhabalar. YGS’den mi yoksa LYS’den mi şansınızın yüksek olduğu sizin elinizde olan bir durum. LYS’ye hiç çalışmadıysanız dolayısıyla YGS’de şansınız daha yüksektir. Benim size önerim ikisinde de şansınızı denemeniz olacaktır. Diğer sorunuza gelirsek; geçmiş yılların taban puanlarına bakarak istediğiniz bölümlerin puanlarını görebilirsiniz. Daha sonrada derslere olan başarılarınızıda dikkate alarak puan hesaplama programları sayesinde ne kadar bir soru yapmanız gerektiğini görebilirsiniz. İstediğiniz bölüm YGS-5 ve TM-3’den öğrenci almaktadır. Derslerin etkilerini aşağıda verdim. Hangi dersin ne kadar etki yaptığını görebilirsiniz.

   YGS-5’de;
   Türkçe’nin ağırlıgı yüzde 37,
   Temel Matematik’in ağırlıgı yüzde 33,
   Sosyal’in ağırlıgı yüzde 20,
   Fen’in ağırlıgı yüzde 10,

   ———————–
   TM-3’te;
   -YGS-
   Türkçe yüzde 15,
   Temel Matematik yüzde 10,
   Sosyal yüzde 10,
   Fen yüzde 5,
   -LYS-
   Matematik yüzde 18,
   Geometri yüzde 7,
   Türk Dili ve Edebiyati yüzde 25
   ve Coğrafya-1 yüzde 10.

 7. benim niye sorularımı cevaplamıyosunuz hocam ?

  Derscalisiyorum Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar.Tarafınıza ait bir soru bulamadım. Sorunuzu tekrar yazarsanız, en kısa sürede cevaplanacaktır.

 8. hocam ben lise 3 sayısal öğrencisiyim şu anda biyoloji ygs ye çalışıyorum ama ezber gerektiriyor çok zamanım gidiyor mesala 1. inüteyi 10 günde ezberledim bunun için napmalıyız

  Derscalisiyorum Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar.Bu sayfamızda çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.

 9. Merhaba hocam Ben şu an orta bir anadolu lisesinde 11. Sınıf sayisalım hedefim fizyoterapi ancak hem ygsden hem mf-3ten 4 yıllık aldığını duydum ygsde lysye nazaran daha yüksek puanlarla başlıyor universiteler sizce ygsden yüksek alması mı zordur yoksa lys mi? Fiziğime pek güvenemiyorum lysde. Bir de ygs den veya lysden girdiğim zaman iş alanı farklı mı oluyor yani diploma farkı oluyor mu? Tesekkurler.

  Derscalisiyorum Yöneticisi Cevap:
  YGS Sınavı kolay olduğu için orada başarı daha yüksek dolayısıyla puanlarda yüksek oluyor. Ancak Sağlık Meslek Liselilerin ilgili alanlarından mezun olanlar YGS’de ek puan almaktadır. Dolayısıyla sizden avantajlıdırlar. Diplomaları eşdeğerdir herhangi bir fark bulunmaz.

 10. Hocam ben meslek lisesi 12.sınıfım sizce 4yıllık sağlık kurumları yoneticiliği mi okumalıyım yoksa sınavsız geçiş hakkım olan odyometri bolumunu seçip dgs ile odyoloji bolumune devam etmeliyim. 4yıllık okuyabilecekken iki yıllık okuyup dgs ile odyoloji gibi bu donemler rövanşta olan bi bolum okumam mantıksız mı olur? Odyologların 3000tl ile başladıklarını öğrendim ve bu benim kafamı karıştırdı 4yıllık bi bolum okuyup daha az maaş almak çok uzucu olur diye düşünüyorum

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Hangisini seçeceğinizi söyleyemem. İstekleriniz ve yeteneğiniz doğrultusunda siz karar vermelisiniz.

 11. hocam merhabalar ben itu makina müh. , uçak müh. istiyorum şuanki ygs puanlarım 360-430 arasında değişmekte ygs ye bu kadar süre kalmışken ne şekilde çalışmayı tavsiye edersiniz ygs lys beraber mi yoksa sadece ygs gibi mesela

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Şuan için YGS ağırlıklı olmak üzere Lys’yede çalışmalısınız. son haftalarda YGS’ye ağırlığı daha da artırabilirsiniz. Bu sayfamızda çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.

 12. Merhaba avukatlık istiyorm bn ama nasil calismam gerektigini bilmiyorum turizm lisesi aşcilik bolumu okuyorm. Cok yogun veyorucu geciyor gunlerm ders nasl calismaliym hic bilmiyrm lutfen yarm edin 🙁

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar.Bu sayfada çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.

 13. hocam bnm lisedn mezun olalı 2şene oldu ve tercih yapmamstm bu sne ygsye gricem ins. ewde calisiyorum saglik bolumu 2senelik istyrm nasl bi clsma yapmam lzm nelere clsmam lzm yardmci olursaniz sevinirim .. ve 2sne once tercih yapmadgm icn lisedn okul puanim geliyormu?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Öncelikle okul puanınız gelecektir. Ancak istediğiniz bölümü 2 yıllık bir bölüm olup Sağlık Meslek Liselerin sınavsız geçiş hakları vardır. Eğer sağlık meslek liseli değilseniz; onlar sınava girmeden tercih edebilir ve yerleşebilir. Sizin puanınızın herhangi bir önemi yok isterseniz 500 tam puan alın. Sizin yerleşmeniz için boş bir kontenjan olmalı ve bu boş kontenjana alan dışı tercih edenler arasında (sizin gibi) en yüksek puandan alacak şekilde öğrenci almaktadır. Bu durumda sizin bölüme yerleşme şansızın düşük olduğunu gösterir.
  Bu sayfada çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.

 14. Hocam öncelikle merabalar ben üniversite sınavına sayısaldan hazırlanan menzun bir öğrenciyim sınava iki ay kaldı fen netlerim çok düşük ygs fenine tekrardan çalışmaya başlarsam sınava kadar yetişirmi sizce?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Size bağlı bir durum. Yorum yapmam doğru olmayacaktır 🙂

 15. ben cogu sorularda iki cevap arasinda kaliyorum ne yapman gerkiyo

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Çalışmanızda sorunlar olabilir bu yüzden bu sayfamızda çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.

 16. MERHABALAR :)BEN TİCARET LİSESİNDE OKUMAKTAYIM AMA SAĞLIK BÖLÜMÜ OKUMAK İSTİYORUM .SAĞLIK BÖLÜMÜM OKUMA İMKANIM VARMI ?, VAR İSE LYS’DE HANGİ SINAV TÜRLERİNE GİRECEĞİM GİRECEĞİM

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Genelde Sağlık bölümleri YGS-2 hemde MF-3’den öğrenci almaktadır. MF-3 puan türü için YGS+LYS-1+LYS-2 Sınavlarına girmeniz gerekli. İstediğiniz sağlık bölümünün hangi puan türünden aldığına bakarak çalışmalarınıza başlamalısınız.

 17. Merhabalar 🙂 12. sınıf öğrencisiyim fizyoterapist olmak istiyorum.Ama iş imkanlarının kötüye gittiğini duydum kararsız kaldım.Geleceğe yönelik meslekler arasında yer alıyor mu ?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. İstediğiniz bölüm hala popülaritesini koruyan bir bölüm olup, önümüzdeki yıllarda da bu popülaritesini koruyacak gibi durmaktadır.
  – Fizyoterapistler devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, Sağlık Bakanlığı, Sosyal Sigortalar Kurumu, belediye ve üniversite araştırma hastanelerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, özel kliniklerde, spor kulüplerinde, huzurevlerinde çalışabilirler.
  – Fizyoterapinin, tıbbın pek çok alanına uygulanabilen bir bilim olması nedeniyle, fizyoterapistler; nöroloji, nöroşirurji, ortopedi, genel cerrahi, toplum hekimliği, pediatri, kardiyoloji, kardiyovasküler cerrahi, romatoloji, kadın hastalıkları ve doğum ve spor bilimleri dallarında hasta tedavisi yapabilir.

 18. merhabalar hocam ben 12.sınıf ygs öğrencisiyim dersanede denemeler başladı ve bn ikinci denememi oldum bu hafta ve 245 aldım ve inanılmaz morelim bozuldu gerçekten resmen hüngür hüngür ağladım sonucu görünce ve olmayacağına inandım böyle giderse ders çalışmaya gelnce çalışıyorum fakat unutuyorum sürekli buda bnm canımı çok sıkıyor hocalarım ve ailemde daha herşey içn çok erken dediler ama bn gerçektn çk üzülüyorum hocam bana yardımcı olurmusunuz lüftenn ne yapmam lazım :((

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Öncelikle moralinizi bozmanıza neden olacak bir durum yok. Bu sayfamızda çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm. Görmediğiniz derslerde o konu hakkında bilgisi olan arkadaşlarınız, hocalarınızdan destek almanızı öneririm. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 19. merabalar hocam ygs sistemini pek anlamadım tm ogrencisyim ygs ye hazırlanıyorum ve sınıf ogretmenliğini istiyorum matematikten biraz anlamıyorum sadece ygs sınavında matematik haric butun dersleri yaparsam iyi acaba yuksek puan alabilir miyim?hocalarımız bana matematiği yapman gerekiyo diyor cok endişeleniyorum bi yardımcı olur musunuz? ne yapmalıyım boyle bişey mümkün mü?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. İstediğiniz bölüm TM-2 puan türünden öğrenci almaktadır. Size aşağıda derslerin yüzde etkilerini verdim. Rahatlıkla Türkçe ve Matematiğin size en çok etki eden dersler olduğunu görebilirsiniz. Bu yüzden Matematikten iyi bir net yapmanız gereklidir. Kalan vaktinizde Matematik dersine ağırlık vererek eksiklerinizi gidermelisiniz.

  TM-2’de;
  Türkçe yüzde 14,
  Temel Matematik yüzde 14,
  Sosyal yüzde 7,
  Fen yüzde 5,
  Matematik yüzde 22,
  Geometri yüzde 8,
  Türk Dili ve Edebiyati yüzde 22
  ve Coğrafya-1 yüzde 8;

 20. Merhabalar oncelikle cok verimli bir sayfa hocam ben 11. Sınıf meslek lisesi cocuk gelisimi ogrencisiyim bu sene ygsye calismaya baslayacagim fakat meslek lisesi oldugumuz icin fen alanindaki hicbir dersi gormuyoruz nasil yapacagimi bilmiyorum fikirlerinize ihtiyacim var birde 9. Sınıf agirlikli olacak diyorlar sizce ne yapmaliyim nasil calismaliyim simdiden tesekkurler 🙂

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Seneye değil şimdiden çalışmalara başlamanızı öneririm 🙂 Sorunlarınıza gelirsek görmediğiniz konuları yazılı ve görsel kaynaklardan kendiniz çalışarak anlamaya çalışın, takıldığınız veya anlayamadığınız yerlerde hocalarınıza, arkadaşlarınıza danışın. Bu sayfada çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm. Diğer sorunuza gelirsek; YGS Sınavı 9.Sınıf ağırlıklı olmakla beraber, genellikle doğrudan bilgi soruları yoktur. Geçmiş yılların YGS sorularını incelerseniz karşınıza çıkabilecek soru tipleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 21. merhaba hocam, ben bu sene 12.sınıfa geçicem tm öğrencisiyim istediğim tek bölüm psikolojidüz lisedeyim liseye göre sınav notlarım gayet iyi ama bir çok anadolu öğrencisi açısından geriyim yazın ygseye çalışmaya başladım videolarınızı dinliyorum ve verim alıyorum tes çözme tekniğimi geliştirmeye çalışıyorum ailemden çoğu kişi bu sene yapamayacağımı bir sene daha hazırlandıktan sonra yapacağımı düşünüyor ama ben bu sene yapmak istiyorum bir çok konuda eksiğim ama düzeltebileceğime inanıyorum psikolji bölümünü çoğu kişi eleştiriyor iş bulamazsın diye mimar olmamı istiyorlar ama benim emin olduğum tek şey psikoloji bölümünde okumak istediğim…motivasyon açısından düşüğüm sizce ne konuda kendimi geliştirebilirim

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. İş bulamama gibi bir durumunuz olmaz merak etmeyin. Siz inandığınız hayallerinizin peşinden gidin. Ayrıca bu sene yapamazsanız diyenlere de takılmayın insan kendi yapamayınca başkaları da yapamaz sanıyor. Eğer önünüzdeki süreyi verimli ve sistemli olarak çalışırsanız tabiki kazanabilirsiniz.

 22. Merhabalar, Ben bu sene 12. sınıf oluyorum. Yani 2015 yılında İnşallah YGS-LYS sınavına gireceğim. Son senem olduğundan daha verimli ve daha uzun ders çalışmak için Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptırmayı düşünüyorum. Üniversitede de istediğim bölümü kazanamazsam eğer sonraki sınava yani 2016 yılında sınava girdiğimde diplomamın açık öğretim lisesinden olması bir dezavantaj olacak mı? Çünkü 2016 yılında sınav sistemi değişecek bildiğim kadarıyla. Bu yüzden çok tereddütteyim. En kısa zamanda cevaplarınızı bekliyorum. Çok teşekkürler şimdiden.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Açık Öğretim Lise diplomasının bir dezavantajı olmayacaktır. 2016 yılında sistemin nasıl değişeceğini bilemeyiz ancak olumsuz olarak etkileneceğini sanmıyorum. Bu yüzden korkmanıza neden olacak bir durum yok. Çalışmalarınıza devam edin. Kafanıza takılan bir soru olursa iletişime geçebilirsiniz.

 23. HOCAM lys sozel sos ve edebiyat sınavına giricem din kültürü sorusu varmı acaba lys de ?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Evet Din Kültürü soruları bulunmaktadır.(LYS-4 SOSYAL BİLİMLER SINAVI)

 24. hocam super bir site olmus tüm hocalarımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Yazılılarımıza da cok yardımcı oluyor.Ancak bir sorum var.Ben 11. sınıfım ve seneye sınava gireceğim ,kendime özgü ders programımı olusturdum ve buna elimden geldiğince uymaya çalışıyorum.Programımın içinde her gün düzenli ygs çalışmam var ancak sınavlarda cok yoğun rahat bırakmıyorlar.Sizce okul sınavlarıma çok iyi çalışıp ygs yi yaza mı bırakmalıyım yoksa şimdiden ygsyi bitirip okul sınavlarına mı orta derecede çalışmalıyım? Lütfen yardım edin hocam çıkmaza düştüm.Şimdiden çok teşekkürler.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Yorumunuz için teşekkürler. Şuan için okul derslerine ağırlık verip kalan vaktinizde de YGS konularına çalışmanızı öneririm.

 25. ama benım gırıs belgemde dın kulturu soruları cevaplancaktır dıyo

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  O zaman Din Kültürü dersi gördünüz. Din Kültürü Sorularını cevaplayacaksınız. (Yukarıdaki yorumda nasıl çözeceğiniz hakkında detaylı açıklama yapmıştım)

 26. bende anlamıyorum bu felsefe ve dın konusunu yanı hangısını cozezgmızı hakkında bı bılgıde verılmedı ???

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:

  ÖSYM: Sosyal Bilimler Testinde toplam 45 soru bulunacak. Cevap kâğıdında bu test ile ilgili alanda 45 cevap alanı bulunacak. Tüm 2013-YGS adayları ilk 35 sorunun tamamından sorumlu olacaklar. Tüm adaylar soru kitapçığında yer alan ilk 35 sorunun tamamını cevaplayacaklar.

  DİN SORUSU İSTEMEYENE FELSEFE SORUSU

  Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini yasal olarak almak zorunda olan tüm adaylar Sosyal Bilimler Testinin ilk 40 sorusunu cevaplandırmakla yükümlü olacak. Bu durumdaki adaylar 41., 42., 43., 44. ve 45. felsefe alanı sorularını cevaplandırmayacak ve cevap kâğıdının ilgili alanında herhangi bir işaretleme yapmayacaklar.

  Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini yasal olarak almak zorunda olmayan veya farklı müfredat ile alan öğrenciler Sosyal Bilimler Testinin ilk 35 sorusunu cevaplandırdıktan sonra aynı testin 41., 42., 43., 44. ve 45. Felsefe alanı sorularını cevaplandıracaklar. Bu adaylar, cevap kâğıdında 41., 42., 43., 44. ve 45. cevap alanlarını dolduracaklar. Bu durumdaki adaylar, soru kitapçığındaki 36., 37., 38., 39. ve 40. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanı sorularını cevaplandırmayacaklar, cevap kâğıdının ilgili alanında herhangi bir işaretlemede bulunmayacaklar.

 27. meraba ben sınav basvurumu yaparken din kulturu secenegınde yanlıslık yapmısım sımdı ben ek felseefe sorularını cozecegm fakat lısede 4 yıl dın gordm bu yuzden sınavımım gecersz sayılma ıhtımalı varmı yada bu yanlıs ısretlendıgı ıcıcn cozdugum sosyal soruları bısa gıdermı lutfen yardm edın

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Din Kültürü Dersi gördüğünüz halde diğer seçeneği nasıl seçebildiniz sitemde dersi oldığınız görünmektedir. ÖSYM’yi arayıp detaylı bilgi almanızı öneririm.

 28. Sınava çok az kaldı sözelden tercih yapıcam ama coğrafyayı bir türlü toparlayamıyorum çok fazla yanlışım çıkıyor dersaneye de gitmiyorum sınava kadar toparlama şansım olurmu matematik yapmıyacağım için türkçe-sosyal bölümden çok yüksek puan almam gerekiyor günde ne kadar ders çalışmak gerekir yüksek bir sözel puan için

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Öncelikle günde size kaç saat çalışmanız gerektiği hakkında birşey söyleyemem 7/24 yanlış şekilde çalışmak yerine 30 dk doğru çalışmak daha verimlidir. Bu yüzden kendinizden en yüksek verimi oldığınız kadar çalışmalısınız. Bu sayfada çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca Coğrafya Ders Çalışma Stratejileri sayfasını da okumanızı öneririm.

 29. Merabalar;
  bu sene tarih okumak için sözel bölümden sınava giricem tarih coğrafya türkçe de netlerim iyi ama matematik neredeyse hiç yapamıyorum.Yinede matematik boş geçip sözellere çok ağırlık verirsem boğaziçi kazanmabilme ihtimalim varmıdır 465 gbi bir puanı var? Günde yaklaşık kaç soru çözmem ve nasıl hazırlanmam gerekiyor?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Matematiksel olarak kazanma şansınız var ancak sözel derslerin hepsinden yüksek net oranlarına sahip olmanız lazım. İnternetteki YGS-LYS puan hesaplama motorlarını kullanarak ham puanınıza yönelik bir tahmin yapabilirsiniz. Diğer sorunuza gelirsek;Önünüzde çok az bir süre kaldı bu süreyi maksimum verimle kullanmak zorundasınız. Öncelikle düzenli ve sistemli olarak ders çalışmalısınız. Size kaç soru çözmeniz gerektiğini söylemem, bu kişiden kişiye, derse göre, o günkü ruh ve fiziki duruma göre değişiklik gösterebilir ancak ortadaki bir gerçek var ki o da o günkü çalışmadan alabileceğiniz maksimum verim kadar soru çözmeniz gereğidir. Bu sayfada çalışma programı nasıl olması gerektiği hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate alın. Aynı şekilde kendinize uygulayabilirsiniz. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 30. merhabalar hocam ben çalışırken anlamak için hep notlar çıkartıyorum fakat bu baya zamanımı alıyor. bu çalışma taktiğimi bırakıyım mı? bilmiyorum.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Bazı öğrenciler not çıkararak daha iyi çalışırken bazı öğrenciler not çıkarmadan mevcut kaynaklardan faydalanarak. Bu yüzden Taktiği bırakmaktan ziyade taktiğiniz üzerinde değişiklik yapmalısınız. Sizin yapmanız gereken kısa, hatırlatıcı notlar çıkarmak her şeyin notunu çıkarmak değil yani 1 sayfalık bir konudan, yaklaşık 1 sayfa not çıkıyorsa o zaman not çıkarmış olmuyorsunuz 🙂 Önemli olan yerleri hatırlayacağınız kelime veya kelimelerle yazmanız yeterli olacaktır. Ancak yinede not çıkarırken çok vakit kaybediyorsanız o zaman önemli yerleri çizerek, daire içine alarak dikkate almanızı sağlayacak işaretler koyarak çalışabilirsiniz.

 31. merhabalar hocam ben sınava yeniden hazırlanıyorum sıfırdan başladım diyebilirim… bir rahatsızlık geçirdim. çalısamadm ve 2,5 ay kadar bir süre kaldı. acaba bu 2,5 ay içerisinde başarmam söz konusu mudur.? ne yapmam gerekiyor çok sıkıntılıyım.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun. Önünüzde çok az bir süre kaldı bu süreyi maksimum verimle kullanmak zorundasınız. Öncelikle düzenli ve sistemli olarak ders çalışmalısınız. . Bu sayfada çalışma programı nasıl olması gerektiği hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate alın. Aynı şekilde kendinize uygulayabilirsiniz. Eğer düzenli ve sitemli olursanız istediğiniz başarıyı rahatlıkla elde edebilirsiniz.

 32. hocam ben polisliğe hazırlanıyorm mezunum sözelden hazırlanıyorm ama bir sorun var cografyayı bir türlü anlamıyorm ne yaptıysam anlamıyorm unutuyorm yanlış çözüyorum konuyu çalışıyorm sorularda kalıyorm yardımınıza ihtiyacm var

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Bu sayfamızda Coğrafya Ders Çalışma Stratejileri ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.İyi Çalışmalar Dilerim.

 33. merhaba Bn teknik ve endüstri meslek lisesindeyim yapı bölümün deyim benim başarıya ulaşmam için öncelikle ne yapmam gerekir …

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Bu sayfada çalışma yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm.

 34. Ben 11.Sınıfım ve her YGS dersin konularını ayrı ayrı bitiriyorum tekrar ederek her hafta .Örneğin 1 ayda biyoloji sonra 1 ayda matematik ….Bu sizce Doğru mu ?

  Ben lys hazırlanmıyorum çünkü fizik tedavi bölümüne YGS2 dende gidilebiliyor. Sizce MF-3 denmi gidim yoksa YGS-2 den mi ? bu yaz tatilinde hangi konular bitirim ?

  1. Öncelikle bir derse asla çok fazla ara vermeyin 1 ay sadece biyoloji çalışmak sonraki 1 ay Matematik çalışmak çok yanlış bu yüzden bu çalışma şeklinizi değiştirmenizi öneririm. Bu sayfada çalışma programı nasıl hazırlanır? hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm. Diğer sorunuza gelirsek tercihlerinize göre (Üniversite gibi) YGS veya MF’den girebilirsiniz karar sizin. Yazın şuana kadar görmüş olduğunuz konuları bitirebilirsiniz.

 35. mrb hocam ben işletme mezunuyum bu sene kpss sınavına giricem aynı zamanda ygs ve lys sınavlarına da giricem ygs-lys ve kpss konuları (vatandaşlık hariç)oldukça benzerlik gösteriyor nasıl bir çalışma programı izlemem gerekiyor.

  1. Benzer konular mevcut bu yüzden benzer konulara çalıştıktan sonra her iki sınava ait yayınlardan soru çözebilirsiniz bu sayede aynı anda 2 sınava çalışmış olacaksınız.

  1. Bunu benim değil sizin bilmeniz gerek 😉 Etrafınızdaki Sosyal Hizmet kuruluşlarına giderek veya bu mesleği yapan kişilerle konuşarak bir fikir sahibi olabilirsiniz.

  1. Çalışmanız gayet güzel seneye çok büyük faydasını göreceksinizdir şüpheniz olmasın.

 36. ben suan 11. sınıf ogrencisiyım. ygs-lys matematik,cografya konularına basladım calısmaya.Ayrıca bu yıl 11.sınıf konularını bitirmeyide dusunuyorum.sizce yeterlimidir seneye sıkıntı cekermıyım??

 37. merhaba hocam bir sorum olacak. ygs fizik müfredatında, fiziğin doğası konusunda 1 saniye kaç salise diye geçiyor ? 100 diyorlar ama bildiğim kadarıyla 1 saniye 60 salise 100 santisaniye. sınavda çıkarsa nasıl yapmalıyım ? şimdiden teşekkürler hocam.

 38. Hocam ben açıköğretim menzunuyum tıp istiyorum sizce nasıl çalışmalıyım.Bana yardımcı olur musun?

  1. Bu sayfada çalışma programı nasıl hazırlanır? hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate alın. Aynı şekilde kendinize uygulayabilirsiniz. Düzenli ve sistemli çalışmanız yeterli olacaktır. Belirttiğiniz 4 saati dolu dolu kullanmaya çalışın. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 39. merhaba hocam.bu yıl bende gircem sınavlara.dersaneye gitmicem.haliyle ygs ve lysye tek basıma çalıscam.yani dersane şart degil eminim.dersaneya gitmedende iyi bir üni. kazanabilirim.ama ben bu iki sınav hakkında pek bişey bilmiyorum araştırdım ama ögrendigim bilgiler pek tatmin etmedi beni.mesla ben sayısalım sınavda cografya çözecek miyim?hangi dersleri çözmem gerekecek.sınav kitapçıgında sadece çözmem gereken dersler mi olcak yoksa ben kendi derslerimimi çözecem?

  1. Sümeyra Yorumunuza Cevap:
   YGS sınavına girmeniz yeterli olacaktır. Birçok güzel kaynak bulunmakta güvender, fem, birey, pi analitik, sınav, seviye vb. seçebilirsiniz.
   YGS-4 Derslerin Yüzde Etkisi
   Türkçe’nin ağırlıgı yüzde 30,
   Temel Matematik’in ağırlıgı yüzde 20,
   Sosyal’in ağırlıgı yüzde 40,
   Fen’in ağırlıgı yüzde 10,

   Nur Yorumunuza Cevap:
   Bu sayfamızda YGS-LYS Hakkında Bilgileri bulabilirsiniz. Öncelikle sayısalsanız ama hangi bölümü istiyorsunuz ona karar vermelisiniz istediğiniz bölüm YGS’den alabilir veya LYS’den de olabilir. Siz her türlü YGS’ye gireceksiniz. YGS’de sözelci, sayısalcı, eşitağırlık öğrencisi hepsi aynı sorulardan giriyor aynı soruları çözüyor sadece dersin verdiği puan değişiyor örneğin bir sayısalcı için Fizik sorusunun değeri yüksekken sözelci için oldukça düşüktür. YGS’de de Türkçe, Matematik- Geometri, Sosyal Bilimler (Coğrafya, Tarih, Felsefe ve Din Kültürü), Fen Bilimlerinden (Fizik, Kimya, Biyoloji) Cbulunmaktadır. Eğer istediğiniz bölüm LYS’den alıyorsa o zaman LYS-1 (Matematik-Geometri) ve LYS-2 (Fen Bilimleri) Sınavına Gireceksiniz. Size verdiğim linkteki yazılardan daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

 40. Hocam sözel bölümden mezunum.Hangi bölümlerden çalışacağımı bilmiyorm İlahiyat istiyorum YGS mi LYS mi hangisine gireceğim bilmiyorum ve kaynak ne önerirsiniz? bir yol çizmenizi istiyorum. Teşekkür ederim

 41. hocam ben tm öğrencisiyim ama üniversitede hemşirelik istiyom oda mf ile alıyor birkaç kişiye sordum kazanman imkansız dediler sizce kazanabilirimiyim kazanabilmem için ne yapmalıyım bana yardımcı olurmusunuz lütfen

  1. Neden imkansız olsun TM öğrencisi olduğunuz için Fen Derslerinde çok büyük bir eksiğiniz olacak, bu eksiği kapatmak içinde normal bir sayısal öğrenciden daha fazla çalışmanız gerekli eğer eksiklerinizi giderir ve düzenli çalışırsanız rahatlıkla kazanabilirsiniz

 42. Hocam ygs ye evde calsmam lazim dersaneye gidecek maddi durumumuz yok kendi basima birseyler yapmam lazım sayısaldan giricem nasıl calsmaliyim

  1. Öncelikle yorumlara geç cevap verdiğim için özür dilerim sorularınıza gelirsek;
   Deniz Yorumunuza Cevap:
   Öncelikle kolay testi çözün bu ilk test veya çözümlü testtir bu testte yapamadıklarınızı öğrenin öğrendikten sonra 2.teste geçin böylece daha az zor gelemeye başlayacaktır.

   Selin Yorumunuza Cevap:
   Sorunuza gelirsek; ben dershane olayına karşıyım ancak içinde bulunduğumuz sistem maalesef dershaneleri sitemin tam merkezide koyuyor. Dershanelerin kuruluş amacı öğrenciyi sınava en iyi şekilde hazırlamak, yıllardır bu işi yaptıkları için katkıları çok fazla olduğu bir gerçek. Ancak illaki başarı için dershaneye gitmeye gerek yok, evde de kendi kendinize çalışabilecek bilinçte ve eksiklerinizi rahatlıkla giderebiliyorsanız dershaneye gitmenize gerek yok. Dershaneye gitmeden başarılı olan birçok öğrenci var. . Bu sayfada çalışma programı nasıl olması gerektiği hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate alın. Aynı şekilde kendinize uygulayabilirsiniz. İlk başlarda kendinizi çok çalışacağım diye fazla kasmayın, çokta az çalışmayın. Dersten soğutmadan düzenli ve sistemli çalışmanız yeterli olacaktır.

 43. hocam öncelikle iyi günler bilgisayar mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim ortalamam yetmediği için 3.sınıf a geçemedim istemediğim bir bölüm ve çok zorlanıyorum tekrar ygs ye hazırlanmak istiyorum konuların çoğunu tekrar ettim bu süre zarfında sınava nasıl hazırlanmalıyım . teşekkürler

  1. Fadime Yorumunuza Cevap:
   Tabi ki faydası olur. Çalışmanızı öneririm.

   Nursel Yorumunuza Cevap:
   1-)Kimyanın Gelişimi
   2-)Bileşikler – Bağlar
   3-)Kimyasal Değişimler
   4-)Karışımlar
   5-)Hayatımızdaki Kimya
   6-)Madde ve Özellikleri
   7-)Atomun Yapısı
   8-)Periyodik Cetvel
   9-)Kimyanın Temel Kanunları
   Bunlar ana başlıklar tabi alt başlıklarıda bulunmaktadır.

   Çağatay yorumunuza Cevap:
   Çalışma şeklinizde çok fazla hata çok soruları deftere soruları çözerken çözümüne bakmadan çözmeniz lazım böylece hatalarınızın nereden kaynaklandığını görürsünüz. Bu sayfamızda nasıl çalışmanız gerektiği hakkında bilgiyi bulabilirsiniz. Gitmek için tıklayınız.

   İrem Yorumunuza Cevap:
   Zaten önceden bir tecrübeniz var ve güzel bir bölümde kazanmışsınız. Derslerin çoğunu tekrar ettiğiniz söylediğinize göre soru ve deneme çözerek eksiklerinizi giderebilir kendinizi geliştirebilirsiniz.

 44. hocam matematik derslerinde hocami iyi dinleyip notumu alıyorum deftere örnekleri çözüyorum ama ders notları birakıp test geçtiğim zaman cogunlukla yanliş cıkıyo çalişma şeklimden mi kaynaklıyor yoksa baska bir şeyden mi hocam matematik nasıl calısılır

 45. Hocam ygs biyoloji konularının bazıları lys konusu ygs biyoloji konularını benim icin yazar mısınız ?

 46. hocam ben üniversite ikiye geçtim seneye tekrar denemek istiyorum şu an öğretmenlik okuyorum sağlık istiyorum nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum şu kalan bir ayda ygs konularını mı bitireyim yoksa ygs lys birlikte mi yürüteyim ikilemde kaldım bir de yazarak çalışmanın zaman kaybı olduğu düşüncesi hakkında görüşlerinize yer verirseniz memnun olurum bir de günlük çalışmam da nasıl bir yol izliyeyim sözel sayısal birilkte mi çalışayım şimdiden teşekkürler:)

  1. Büşra Yorumunuza Cevap:
   Öncelikle YGS konularında ilerlediyseniz YGS ile beraber LYS konularınada başlayabilirsiniz. Ancak bazı konular hem YGS hemde LYS de olabiliyor ancak LYS’de daha fazla bilgi isteniyor o tarz konulara geldiğiniz ÖR: Sindirim Sistemi gibi öncelikle YGS’yi çalışın daha sonra Sağlık istediğinizi belirtmişsiniz bu durumda Sayısal Derslere ağırlık vermelisiniz tabi ki sözel derslere de yanında çalışmalısınız. Sitemizde nasıl çalışmanız gerektiği ile ilgili bir yazı var okumanızı öneririm umarım faydası olacaktır.Yazıya gitmek için tıklayınız. Kafanıza takılan bir konu olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

   fadime Yorumunuza Cevap:

   1-Biyoloji Bilimi-Bilimsel Çalışma
   2-Canlıların Ortak Özellikleri
   3-Canlıların Temel Bileşenleri
   4-Hücrenin Yapısı
   5-Hücre Bölünmeler
   6-Nükleik Asitler
   7-Metabolizma
   8-Bakteri
   9-Canlıların Sınıflandırılması
   10-Ekoloji
   11-Duyu Organları
   12-Mitoz-Mayoz Hücre Bölünmeleri
   13-Kalıtım-Evrim
   14-Bitki Fizyolaojisi
   15-Vücudumuzdaki Sistemler (Dolaşım,Boşaştım, Solunum vb)
   16-Endokrin Sistem

 47. merhaba hocam ben lise 4. sınıfa geçtim.üniversitede çocuk gelişimi bölümünü seçmek istiyorum.ygs için hangi sözel mi yoksa sayısal konulara mı çalışmam gerekiyor.bana biraz yardımcı olabilirmisiniz.hangi derslere ağırlık vermem gerekiyor.şimdiden teşekkürler.

  1. Çocuk Gelişimi YGS-5 ve TM-3 Puan türünden öğrenci almaktadır. Derslerin etkisini aşağıda verdim çalışmanızı aşağıdaki derslerin etkisine göre ağırlık vererek çalışabilirsiniz.
   Eğer YGS’den gireceksiniz.

   YGS-5 Derslerin Etkisi

   TÜRKÇE % 37
   TEMEL MATEMATİK %33
   SOSYAL BİLİMLER %20
   FEN BİLİMLERİ %10

   Eğer TM’den gireceksiniz

   TM-3 Derslerin Etkisi

   Türkçe yüzde 15,
   Temel Matematik yüzde 10,
   Sosyal yüzde 10,
   Fen yüzde 5,
   Matematik yüzde 18,
   Geometri yüzde 7,
   Türk Dili ve Edebiyati yüzde 25
   ve Coğrafya-1 yüzde 10.

 48. Merhaba hocam. lise 4. sınıfa geçtim. ygs 2 ile hemşirelik bölümüne gitmek istiyorum. Ağırlıklı olarak fen’e çalışmam lazım.Ama ders çalısırken çabuk sıkılıyorum. Ezberimde çok iyi değil. Konu eksiğim var sizce nasıl çalısmalıyım ?

  YORUMUNUZUN CEVABI:
  Öncelikle hafif tempo çalışmaya başlayın daha sonra düzenli olarak çalışmanızı artırarak ilerleyiniz bu sayede dersten sıkılmadan kendinize çalışma alışkanlığını kazandırmış olacaksınız. Nasıl Çalışmalısınız konusuna gelirsek. Bu yazımızı okumanız size katkı sağlayacaktır. Gitmek için tıklayınız.

 49. Hocam iyi günler. Ben Lise 3. sınıfa geçiyorum bu dönem. Üniversitede psikoloji bölümünü seçmek istiyorum. Dersleri ve psikolojinin kendisiyle ilgili bilgiler edindim ancak üniversitede hangi derslere yoğunlaşmam gerektiği konusunda bir bilgi edinemedim. Sadece sözel mi yoksa eşit ağırlık mı bana biraz bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Puanımın gelebilmesi için sınavda doğru yapmam gereken dersler hakkında fikir edinebilirsem çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhabalar. Üniversite sözel ağırlıklı, Psikoloji başta olmak üzere (Kendi içinde dallara ayrılacak Psikolojiye giriş, Gelişme Psikolojisi, Sosyal Psikoloji, Gelişim Psikolojisi, Algı Psikolojisi vb ) , Sosyoloji, felsefe, Mantık, İstatistik, Fizyoloji, Mesleki İngilizce, Konuşma derslerinin yanı sıra Matematik, Türk Dili, Tarih vb derslerde bulunmaktadır. Bu dersler dışında da dersler bulunmaktadır ben temel derslerden bazılarını yazdım üniversitelerin sitelerini incelerseniz daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Diğer sorunuza gelirsek Psikoloji bölümü Eşit ağırlıktan aldığı için Türkçe,Matematik derslerine ağrılık vererek çalışmanızı öneririm. Kafanıza takılan bir şey olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir