Sponsorlu Bağlantılar

YKS – TYT-AYT Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

Categories Rehberlik
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

Bu yazımız da Üniversite Sınavına girecek arkadaşların çalışma programlarımı oluştururken nelere dikkat edilmesi aynı zamanda bir dersin nasıl çalışacağı, tekrar yaparken dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgiler bulunmaktadır. Umarım sizin için faydalı bir yazı olmuştur.

 YKS, TYT Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle Hayatınıza Bir Düzen Vermelisiniz.

 1. Uyku zamanınızı düzene sokacaksınız yani düzenli bir yatış kalkış zamanınız olacak.
 2. Asla uykusuz kalmayın.
 3. Sosyal faaliyetlerini  azaltın ve önceden planlayarak çalışma temponuzu bozmayın
 4. Evde kendinize uygun çalışma ortamını yaratın etrafta sizi rahatsız eden TV,Bilgisayar vb aletleri varsa bunları çalışma ortamının dışında tutun.
 5. Eğer dershaneye gidiyorsanız, mutlaka dershanedeki konuların işlenme sırası ve hızına göre ilerlemeye çalışın.
 6. Eğer bir okulda okuyorsanız okul derslerinde öğretilen konular üniversite sınavlarında çıktığı için, okul derslerini derste dinlemek önemlidir ayrıca bu size okulda başarı olarak geri döner ve sizi ekstradan motive edecektir.
 7. Programınızı hazırlamadan önce kendinizi bir hafta gözleyin en çok ve en verimli ders çalıştığınız saatleri en çok dinlenmeye ihtiyaç duyduğunuz saatleri belirleyin . Bu saatlere dakikası dakikasına uyma gibi bir durum söz konusu değil veriminizin en yüksek olduğu saatler o günkü psikolojik ve fiziki şartlara bağlı olarak değişebilir.
 8. Kendinizi eksik hissettiğiniz, zorlandığınız derslerle, iyi olduğunuz dersleri tespit edin.
 9. Zorlandığınız ve eksik hissettiğiniz derslere daha çok ağırlık verin. Tabi ki ağırlığınızı verirken o dersin sınavda size etki edeceği yüzde etkisini dikkate alın. Örneğin Üniversiteye hazırlanan sayısal bir öğrenci Coğrafyadaki eksiğini gidermek için çalışmalı ama bu bir Matematik, Fizik vb’den fazla olmamalı.
 10. Dinlenme ihtiyacı duyduğunuz saatleri dinlenmek ve zevk duyduğunuz uğraşlar için ayırabilirsiniz.
 11. 35Bir gününüzü tek bir derse ayırmayın. Örneğin tüm gün boyunca Matematik çalışmayın. Bir günde en az 2 ders çalışın.
 12. Ders çalışamayacağınız özel günler, doğum günü, bayram tatili vb bugünlerdeki yapamadığınız çalışmaları en kısa sürede gidermeye çalışın.
 13. Hiçbir zaman bir derse  çalışmaya uzun süre ara vermeyin. Bazı öğrenciler ben bu hafta Matematik, haftaya kimya sonraki hafta biyoloji çalışacağım diye ayırıyor bu çok yanlış bir derse uzun süre ara vermek o dersi unutmanıza ve dersten soğumanıza neden olabilir.
 14. Ders çalışma sürelerini mümkün olduğunca günün aynı saatlerine yerleştirmeye çalısın. Bu sayede çalışmak sizin için bir rutin haline gelir ve  dikkatinizi daha kolay toplamanızı sağlayacaktır.
 15. Yemek yedikten hemen sonra derse başlamayın.Bu, öğrenmedeki verimliliği düşürür. Yemekten 15-20 dakika sonra çalışmaya başlayın.
 16. Çalışmanız 20 dk dan kısa olmasın 40 dk dan da uzun olmasın ama 40 dk konusunda esnek davranabilirsiniz konun bitip bitmemesine göre 50 dk ya çıkabilir daha sonra kısa bir mola verebilirsiniz.
 17. Konuya çalışırken önemli yerleri kısa kısa notlar alın.
 18. Konuya çalıştıktan sonra hangi ders olursa olsun  konunun sorusunu çözün sakın ama sakın soru çözmeyi aksatmayın asıl başarıyı soru çözme getirir.
 19. Yapamadığınız soruların çözümlerini mutlaka öğrenin hocalarınıza, arkadaşlarınıza vb sorarak.
 20. Uykudan hemen önce öğrenilen şeylerin akılda kalması daha yüksektir. Yatmadan önce günün içinde çalıştığınız konularla ilgili genel bir tekrar yapın.
 21. Hafta sonları önceki günlerde, haftalarda çalıştığınız konu ile ilgili tekrar yapın bu tekrar test çözmek, konuyu tekrar çalışmak olabilir. Bu sayede bilgi taze kalır.
 22. Konularda biraz ilerledikten sonra denemeler çözerek (Süreli) kendinize sınava hazırlayabilirsiniz.

Çalışma Üzerine Tavsiyeler:

Öncelikle şunu unutmayın. Düzenli ve sistemli çalışma ile yapılmayacak, anlaşılmayacak bir ders yoktur.  Nasıl çalışmanız gerektiği hakkında birkaç tavsiye; öncelikle ilk kez gördüğünüz veya fazla bir bilginiz olmayan bir dersi özellikle sayısal bir dersi çalışırken görsellik çok önemli eğer imkanınız varsa bir hocadan dinleyin yoksada internetten konun videolarını izlemenizi öneririm. Konu size anlatıldıktan sonra bir kere de siz tekrar edin bu tekrarda konun önemli yerlerine ait ufak ufak hatırlatıcı notlar alabilirsiniz  uzun not almaya gerek yok. Elinizde kesinlikle bir yazılı kaynak olsun eğer soru çözüm sırasında zorlanacağınızı düşünüyorsanız,  çözümlü soruların bol olduğu bir yayın alabilirsiniz. Konu anlatıldı, tekrar edilerek pekiştirildi bundan sonra en önemli kısım olan soru çözmek geliyor eğer soru çözmezseniz bir konuyu asla tam olarak kavrayamazsınız. Soruyu çözerken asla sorununun çözümüne bakmayın, önce kendiniz deneyin olmuyorsa sorunun çözümüne bakın, daha sonra soruyu bir de siz çözün kesinlikle ama kesinlikle kendiniz çözüme bakmadan çözün. Testlerde yapamadığınız veya yanlış yaptığınız sorular olacaktır o sorularda da nerede hata yaptığınızı öğrenerek ilerleyin. Düzenli olarak eskiden çalıştığınız konuları tekrar edin bu tekrar konu çalışmak ve o konun testini çözmek olduğu gibi eğer konuyu hatırlıyorsanız doğrudan test çözmekte olabilir.

 Tekrar Üzerine  Tavsiyeler:

Çalışmalarınızda tekrarlarınız şu şekilde yapabilirsiniz; Konuyu açtınız tekrar ediyorsunuz sayısal veya sözel fark etmez önemli bir bilgi geçiyor.  Bu bilgiyi tekrar etmeden önce biliyor ve hemen hatırlayabiliyorsanız sorum yok ancak biraz zorlanarak hatırlıyorsanız, bu bilgiyi unutma ihtimaliniz veya sınavda hatırlamama ihtimaliniz vardır ya da tekrar sırasında o bilgiyi hiç hatırlayamıyor da olabilirsiniz. Bu durumda o konudaki hatırlamakta zorlandığınız veya hatırlamadığınız bilgileri kısaca bir kağıda yazın. Uzun uzun notlar yazmak yerine o nota baktığınız da o bilgiyi size hatırlatacak şekilde kısaca yazın.

Tekrar etmek sadece konuyu açıp tekrar çalışarak olmaz aynı şekilde soru çözerek de yapabilirsiniz. Konu tekrarında yaptığınız mantığın aynısını burada da yapabilirsiniz. Bir soru çözüyorsunuz ve bir tane soru sizi çok fazla uğraştırdı dakikalarınızı aldı ama son anda bir bilgiyi hatırladınız ve çözdünüz. O soruya bir işaret koyun. Testiniz bittikten sonra o soruyu ve yapamadığınız soruları dönün bakın. Neden yapamadığınızı öğrenin eğer unuttuğunuz bir bilgi yüzünden kaynaklanıyorsa hemen o bilgiyi bir kağıda yazın aynı şekil de son anda hatırlayarak yaptığınız o sorudaki önemli yeri de kağıda yazın.

Şimdi o kadar kağıda yazın dedik tamam yazalım ama ne olacak derseniz 🙂 Şöyle olacak; X konusunu açtınız tekrar ettiniz 2 tane bilgiyi unutmuş veya unutmak üzereyseniz bunu o kağıda not aldınız aynı mantıkla soru çözerken farkettiğiniz ve unuttuğunuz bilgileri not aldınız. İleride o konuyu tekrar etmek istediğiniz de not aldığınız kağıdı da dikkate alarak tekrar edeceksiniz.

Aradan vakit geçti elinizdeki kağıt duruyor. Aynı konuyla ilgili farklı bir kaynaktan soru çözmeye başladınız ve yapamadığınız bir soru oldu. Neden yapamadığınızı öğrendiniz ve bu bilgiyi daha önce not almadığınız bir bilgi olduğunu farkettiğiniz hemen kağıdınıza not alın. Eğer yapamadığınız soru kağıdınızda yazan bilgi ile çözülüyorsa o bilgiyi hemen işaretleyerek diğer bilgilerden ayırın. Çalışırken o bilgiye çok daha dikkat edin. Çalışmalarınızı ve tekrarlarınızı bu şekilde yaparsanız bilgilerinizi güncel tutabilirsiniz.

Derscalisiyorum.com.tr 1000’lerce Konu Anlatımı ve Ders Notu ile Hizmetinizde.

 • Hazır Çalışma Programları Yazmıyoruz. Dilerseniz bu kriterleri dikkate alarak bir program hazırlayıp tarafımıza mail yollayabilirsiniz. Birlikte hata olup olmadığı inceleyebiliriz. (Mail: admin@derscalisiyorum.com.tr)
Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir