Sponsorlu Bağlantılar

Üniversiteyi Dondurup Tekrar Hazırlanmak

Categories Rehberlik
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

Merhabalar , öncelikle insanlara böyle bir hizmet verdiğiniz için çok teşekkür ederim kendi adıma.Benim size üç sorum olacak birincisi okul puanımla ilgili ; ben ilk senemde ygs-lys sınavına girerek ve buradan aldığım sonucu kullanarak bir tercih yaptım ve bu tercihimin sonuncunda yerleştim ve ailemin de etkisi yüzünden gitmek durumunda kaldım.Daha sonra bu üniversitede muafiyet sınavını geçerek hazırlıktan muaf oldum(bölümüm makine mühendisliği ve %30 ingilizce eğitim vermekte.)Daha sonra 1. sınıfta bu üniversitede eğitim gördüm ve bu süre içerisinde ne sınava girdim ne de tercih yaptım.Şu an okulu dondurup tekrar hazırlanmak istiyorum ailemin de onayıyla.
SORULARIMA GELECEK OLURSAK;
1)Okul dondurma prosedürlerini az çok araştırdım ve sağlık raporu , fakirlik belgesi vs. bazı evraklar istendiğini biliyorum.Başka bir mazeret göstererek okulumu dondurma şansım var mıdır?Varsa nedir?
2)Okulu dondurmasam benim için ne tarz bir eksisi olabilir?(Sınavda istediğim başarıyı gösterememe durumu olursa-ki bunu hiç istemem- , aynı okula devam edeceğim ve okulda devamsızlığa -gördüğüm kadarıyla- önem veriliyor.)
3)Bu sene tercih yaparsam okul puanım yarıya düşer mi?(ilk tercih yaptıktan sonra ÖSYM’nin yaptığı 2. sınav olacak ve 1.sine ne girdim ne de tercih yaptım , Yani : 2014-Sınava girdim ve tercih yaptım tercih sonucunda yerleştim. 2015-Sınava girmedim(üniversite 1.Sınıf Eğitimi gördüm.) 2016-2016 yılında yapılacak olan ÖSYM sınavına gireceğim ve tercih yapacağım. Bu kadar uzattığım için sizlerden çok özür diliyorum ama derdimi tam olarak sizlere anlatmak istedim , cevabınızı dört gözle bekliyorum çünkü bir an önce ders çalışmaya başlamak istiyorum.Saygılarımla

Derscalisiyorum Cevap:

Merhabalar. Sorularınıza tek tek cevap vereyim;
1) Okulda kaydınızı dondurmak için geçerli bir nedeninizin olması gerekli, sizin saydığınız gibi fakirlik belgesi, sağlık sorunları, doğal afet, askerlik vb. En doğru bilgiyi üniversitenizin öğrenci işlerinden alabilirsiniz ancak onlarda bu gerekçeleri sayacaktır. (Eğer şahsi bir geliriniz yoksa Fakirlik belgesini deneyebilirsiniz.)
2) Ders kaydınızı yapar (varsa da harcınızı yatırır) gitmezseniz sadece o derslerden kalırsınız. Seneye kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Ancak bunu öğrenci işleri ile konuşmanızı öneririm.
3) Bu sene yapacağınız tercihte okul puanınız düşmeyecektir. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir