Sponsorlu Bağlantılar

Soru Çözmek Mi? Konu Çalışmak Mı?

Categories Rehberlik
Sponsorlu Bağlantılar


Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

Soru Çözmek Mi? Konu Çalışmak Mı?

Evrim: merhabalar sitenize gelen yorumları ve sizin bu yorumlara cevaplarınızı okudum ve çoğunda şunları gördüm konuyu bitir ve “Bol bol soru çöz”. diyorsunuz ama bizim hocamız soru çözmekten çok konu çalışmamızın daha iyi olduğunu söyledi ve bunu yaşanmış hikayelerle de destekledi.bu konuda siz ne söylemek istiyorsunuz?
Soru çözmekten çok konu çalışmak daha mı iyi?

Derscalisiyorum.com.tr Yöneticisi Yorumunuza Cevap:

Merhabalar. Öncelikle böylesine güzel bir soru sorduğunuz için teşekkür ederim bir iki şeyi vurgulamak istiyorum yorumlarında konuya çalışın, çalıştıktan hemen sonra konu ile ilgili soru çözülmesini öneririm tabi ki konuyu bilmeden soru çözmeye başlayamazsınız. Soru çözmekten çok konu çalışmakta daha çok sözel dersler için doğru bir tabir olabilir sayısal bir ders için benim şahsi görüşüm asıl kilit nokta soru çözmek. Örneğin bir öğrenci istediği kadar türev integral çalışsın çalıştıktan sonra oturup kendi başına soru çözmezse o konuyu asla kavrayamaz. Genelde öğrenciler 33konuya çalıştıktan sonra psikolojik olarak konuya hakim olduklarını sanıyorlar ki bu gayet normal bir düşünce sonuçta konuya çalıştılar ancak soru çözmedikleri için ileride denemede olur, sınavda olur o konu ile ilgili karşılarına soru çıktığı zaman tıkanırlar sanki konu kafalarında tam oturmamış bir şeylerin eksik olduğu hissederler. Çoğu öğrenci bu duyguyu sürekli yaşıyor bunun nedeni de soru çözmemek. Örnek vermek gerekirse öğrenci konuyu çalışırken bazen şöyle bir şekilde çalışmaya başlayabiliyor diyelim sayısal bir ders ve önünde konu anlatımı var başlıyor okumaya kuralları, açıklamaları hatta kısa kısa notlar alıyor, örnek sorulara bakıyor ve geçiyor geçerken de şöyle diyor “onu buradan çekti sonra böyle yaptı tamam sonuç bu kolay” inanın o öğrendiği bilgi havada kalıyor öğreniyor ama kendi uğraşmadığı için tek tek kademe kademe aşamaları çözmediği için konuyu tam olarak kavrayamıyor. Dolayısıyla benim şahsi görüşüm özellikle sayısal dersler için konu anlatımı tabi ki olacak ama asıl kilit nokta soru çözmek ayrıca soru çözmekte yeterli değil yapamadığı soruların çözümlerini de öğrenmek başarıyı getirir. Umarım yazımın bir katkısı olmuştur. Ayrıca her öğrencinin kendine has bir çalışma şekli olabilir her zaman sizin için en ideal çalışma şeklinde çalışmanızı öneririm. Kafanıza takılan bir konu olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 

Sponsorlu Bağlantılar

1 Yorum

  1. merhaba hocam . öncelikle bütün emekleriniz için teşekkürler . ben site için bir ricada bulunacaktım . ygs ve lysde çıkmış soruların çözümleri altında bulunuyor fakat onları öğretmen eşliğinde videolu olarak yüklemeniz mümkün değil mi . şayet ki öyle olursa bızım yararımıza olur. şimdiden teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir