Sponsorlu Bağlantılar

Sınavsız Geçişte Ygs Puanı Önemli Mi

Categories Rehberlik
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

Sınavsız Geçişte Ygs Puanı Önemli Mi

Merhabalar hocam ben meslek listesi mezunuyum. Bu sene YGS sınavına girecektim ama çeşitli nedenlerden ötürü sınava giremedim. Benim merak attiğim şey sınava girmesem bile sınavsız geçiş hakkımı kullanarak biryere yerleşebilir miyim? Ayrıca yerleşmedeki kriterleri, kim önce yerleşecek neye göre ayarlayacaklar bilgilendirirseniz yardımcı olursanız çok sevinirim. Ayrıca böyle bir site açtığınız için teşekkürler.

Derscalisiyorum.com.tr Yöneticisi Cevap:

Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkürler. Sorunuza gelirsek Sınavsız geçiş adı üstünde sınavsız geçiş herhangi bir sınava girmenize gerek yok.

Yerleştirme sıralaması ise şöyle olmaktadır;

Sınavsız Geçiş Yerleştirme Öncelikleri

 • Sınavsız Geçişİlk olarak 2014 mezunları onlarda kendi içerisinde Anadolu Teknik Lise ve Teknik Lise olanlar önce olmak üzere Meslek Liseliler yerleştirilir. Eğer okul türü de aynı ise diploma Notu dikkate alınarak hesaplanan OBP puanına bakılır.Ve son olarak da doğum tarihine bakılarak yaşı küçük olan yerleştirilir.
 • Eğer kontenjan dolmazsa 2013 mezunlar gelir onlarda yukarıdaki şartlara göre yerleşirler.
 • Daha sonra 2012,2011,2010 … mezunları diyerek sırası ile yerleştirme yapılır
 • Tüm sınavsız geçiş öğrencileri yerleştirildikten sonra hala boş kontenjan varsa alan dışı başvuruda bulunan diğer meslek lisesi mezunları ve düz lise mezunları YGS puanlarına göre yerleştirilir.
Sponsorlu Bağlantılar

4 Yorum

 1. Hocam simdi ben ygs sinavina girdim ama yani bunu basaramadim puanim yetmiyo ben simdi meslek lisesi mevzunuyum 2 yillik okumak istiyorum direkt gecis yapabilir miyim bunun icin ygs onemlimi ?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Meslek lisesi mezunu olduğunuz için mesleki sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır. YGS önemli değil.

 2. merhaba hocam benim 2 tane sorum olcak
  1: katü ve dokuz eylül üniversitesinde deniz ulaştırma ve işletme müh. sıralamalr katüde 97.548 ve dokuz eylülde ise 105000 benim sıralamam ise mf-4 127.058 sizce tutma ihtimali var mı?
  2: benim ek puanlı sıralamam 1665 istediğim yer ise ek puanlı sıralması 5540 sizce tutar mı ? şimdiden teşekkürler…

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Sırayla cevap vereyim.
  1: Tutma ihtimali düşük ancak istediğiniz yer ise tercih listenize yazmanızı kesinlikle öneririm.
  2: Bölümü ve istediğiniz yeri bilmediğim için kesin bir şey diyemem ama daha önceki senelerde de yine sıralamaları belirttiğiniz gibi ise kazanma şansınız yüksek.

 3. hocam tercihlerde tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik ve ilahiyat düşünüyorum yıllara takılı kalmasak en avantajlı hangisi?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Bu size bağlı bir durum hangi bölümü seçeceğiniz kararını verecek olan ben değilim sizsiniz. Ben ancak sizin istekleriniz ve yetenekleriniz doğrultusunda belirlediğiniz meslek hakkında bilgiler verebilirim. Sitemizdeki meslek seçimi (Gitmek için tıklayınız.) yazısını okumanız seçeceğiniz mesleği bulmanızda yardımcı olabilir.

 4. merhabalar ilahiyat bölümlerinde hazırlık var yani 4 yıl üniversite 1 yılda hazırlık toplam 5 yıl okumam mı gerekiyor yardımcı olur musunuz?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Zorunlu hazırlık varsa 5 yıl oluyor okulunuz. Eğer muafiyet sınavları varsa o sınavı geçerseniz hazırlık okumanıza gerek kalmaz. Kılavuzda istediğiniz yerin yanında Açıklamaları yönlendiren sayılar olması lazım. O sayılardaki açıklamaları okumalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir