Sponsorlu Bağlantılar

Sınavda Dikkatsizlikten Kaynaklanan Hatalar

Categories Rehberlik
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

Sınavda Dikkatsizlik Nasıl Aşılır?

Sevgi: merhaba hocam.öncelikle burası aracılığıyla birçok arkadaşa yardımcı olduğunuz için herkes adına çok teşekkür ediyorum.hocam ben lys ye hazırlanıyorum sayısalcıyım kısmetse mühendislik istiyorum. yapacağımıda düşünüyorum yani kendime güvenim tam Allah’ın izniyle yanlız bir sorunum var canımı sıkan.DİKKATSİZLİK… bildiğim halde ufak bir işlem hatasından,yanlış okumadan,soruyu yanlış yorumlamadan vs. gibi nedenlerden çok soru kaçırıyorum.5 yanlış cevabımdan 4 ü dikkatsizliktendir.Hocam buna karşılık ne önerirsiniz?dikkatsizlik sorununu ortadan kaldırmak ya da azaltmak için ne yapmalıyım? Şu saatten sonra toplama çıkarma falan mı çalışmalıyım.. 🙂 😀 (cevap için şimdiden teşekkürler)

Derscalisiyorum.com.tr Yöneticisi Yorumunuza Cevap:

Merhabalar. Güzel yorumunuz için teşekkürler. Umarım istediğiniz bölüm ve üniversiteyi rahatlıkla kazanabilirsiniz. Sorununuza gelirsek ufak işlem hataları, yanlış okuma ve yanlış yorumlamadan kaynakların hataların çoğu hızdan kaynaklanmakta bu yüzden öncelikle soruyu yavaş şekilde anlayarak okuyun ve çözerken de yine yavaş ve anlayarak çözün. Tabikide yavaş derken ağırdan alın anlamında demedim anlaşılır bir şekilde 🙂 eğer ağırdan alırsanız bu seferde yetiştirememe sorunu ile karşılaşırsanız. Soruda yanlış okumayı önlemek için önemli yerleri altını çizebilir veya daire içine alabilirsiniz bu bir nebze yanlışlarınızı azaltabilir bu dikkatsizlikten kaynaklanan yanlışlarınız genellikle hızdan kaynaklandığı gibi heyecandan da kaynaklana biliyor heyecanınızı yenmek içinde bol bol soru çözmek veya en önemlisi deneme çözerek kendinizi sınav atmosferi yaratmak bu sayede heyecanınız alacaktır.  Dediğim gibi soru basit görünüyor diye hızlıca okuyup geçmeyin en anlaşılır hızda okuyun bu yapmış olduğunuz hataları azaltacaktır. Kafanıza takılan bir konu olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

9 Yorum

 1. Hocam benim bölümüm sayısal. Sorunum da fizik yani çalışmaya korkuyorum bilmediklerimle yüzleşmekten bir sürü yanlışım çıkar moralim bozulur diye çalışmaya cesaret edemiyorum ne yapacağımı bilmiyorum hedefim tıp fakültesi ama fiziksiz de olmaz bana ne yapmamı önerirsiniz şimdiden teşekkürler

  1. Sinan Derscalisiyorum.com Danışmanı:
   Merhabalar, sana önerim sabah akşam tok karna fazladan 2 fizik testi 🙂 şaka bir yana yapamıyorum diye bir şey yok sadece biraz üstüne düşeceksin ve takıldığın yerde hocalarından destek alacaksın. Hocalarından sakın çekinme. Unutma ki onlar sen bir şeyler öğren diye oradalar . Bu yüzden hocalarınla iyi dioloyog kur. Birde yüzleşeceksin moralin bozulabilir ama sabredeceksin ve göreceksin ki gün geçtikçe netlerin artacak.Şahsen kendimde örnek vereyim. Ben mühendis mühendislik okumak istiyordum yani fizik mutlaka yapmam gerekiyordu sınavda azim ve çalışmayla şuan mühendis adayıyıym. Sitemizde gerekli argüman mevcut.Hocalarından yakın destek al istersen bizde yardımcı olabiliriz.

 2. Sevgi Yorumunuza Cevap:
  Evet Sözel derslerin YGS-1 ve YGS-2 puanlarına etkisi bulunmaktadır.
  Nur Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar intenertte doğrudan tüm kaynakları bulamayabilirsiniz var olanlarda genellikle ücretlidirler. Elinizde Fem, Güvender, Birey vb. yayınlardan en az biri olsun ve mümkünse konu anlatımı olanı seçin öncelikle elinizdeki yayınlardan, kitaplardan, ders notlarından bir konuya çalışın daha sonra sitemizde veya başka sitelerde olabilir ilgili konunun varsa konu anlatımı videoları, soru çözümlerini, ders notlarını inceleyin. İllaki %100 tüm kaynaklar sistemiz de bulunmuyor siteyi tek kaynak olarak kullanmak ufakta olarak eksiklere neden olabilir bunun için elinizde başka bir kaynak olmalı ve siteyi o kaynağa yardımcı bir kaynak olarak kullanılmasını öneriyorum.

 3. Hocam merhabalar. Okulum bitmek üzere ve ders çalışmaya başlayacağım aklıma takılan bu sitedeki kaynaklar okuldaki derslere yardımcı olsun diye belirtmiştiniz yanlış hatırlamıyorsam konunun adını yazıp mı tam konuyu bulmalıyım ne yapacağım bilmiyorum 🙁 kazanmayı çok istiyorum konuları tam anlatan bir site varsa söyler misiniz ikisi bir yanda daha öğretici olur diye düşündüm yardım eder misiniz ?

 4. ipek’cim ben tarih coğrafya felsefe de yaptım ama gerçekten pişman oldum.bence hiç gerek yok diye düşünüyorum.tabi benim yorumum bu hocamız daha iyi bilir.nedeni şu ygs de 6 puan türü var.sayısal adına önemli olan ygs 1 ve ygs 2 puan türleri onların yüksek olması avantajdır daha çok.sayısalcılar için o puan türlerinin yüzde 40 ı alınır.o yüzden bence sen güzel kardeşim hiç kafanı şişirme felsefe coğrafya diye.sayısal çalışmalısın daha çok.

 5. öncelikle gerçekten çok teşekkür ederim. benim hiç böyle danışman hocam olmadı. 🙂 ben bu yaz ygs hazırlanıcam inşallah. hani derler ya hedefini yaz odanın bir yerine as diye bende hedeflediğim puanları ve üniversteyi yazıp asmayı düşünüyorum.yani etkisi olurmu cidden. Birde ben sayısal öğrencisiyim ygs de tarih coğrafya felsefede var yazın onları çalılşmam gerekiyor mu çalışsam unutur muyum ? Herkez son 3 ay bakarsın diyor ama ben ozamana kadar girdiğim sınavlarda onları yapamazsam moralim bozulur . sizce ?

  1. İpek Yorumunuza Cevap:
   Hedefinizi duvara asmak birçok öğrenciyi motive eden bir durum. Duvara asarsanız zaten kısa süre içinde olumlu veya olumsuz etkisini hissetmeye başlarsınız. Eğer olumsuz bir etki söz konusu ise duvardan kaldırırsınız. Diğer sorunuza gelirsek sayısal bir öğrenci olduğunuz için sayısal derslere ağırlık vermelisiniz bu belirttiğiniz sözel derslere çalışmayın anlamına gelmiyor Tarih, Coğrafya ve Felsefede YGS’de doğrudan bilgi sorulmuyor genelde yorumlamaya dayalı ama Coğrafyadan bilgi soruları da gelmektedir bu yüzden belli aralıklarla bu derslere de çalışın unutmamak içinde aynı şekilde arada 30-40 dakikanızı ayırarak bu derslerden test çözün. Bu sayede bilgi taze kalır konuyu unutmazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir