Sponsorlu Bağlantılar

Seneye Sınava Gireceğim Nasıl Hazırlanmalıyım?

Categories Rehberlik
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

Seneye Sınava Gireceğim Nasıl Hazırlanmalıyım?

Nergis: merhaba hocam ben meslek lisesi mezunuym 2 yıllık üni. okudum. başka meslek okumayı düsünüyorum sağlık yönünden ama alttan fazla temelim yok matematik,fizik,kimya konularını hiç bilmiyorum bana da bu konular gerekiyor seneye sınava girmeyi düsünüyorm ne yapmam gerekiyor bu konuda. bir maruzatım daha olacak ders çalışmak istiyorum ama bir türlü çalısamıyorm oyalanacak başka bir şeyler buluyorum ama içimden çalışmak geliyor bir türlü dersin basına geçemiyorm bu konuda ne yapmam gerekiyor.günde kaç saat ders çalışmak gerekiyor gece gündüz çalışsam yapabilirmiyim yardımcı olabilir misiniz?

Derscalisiyorum.com.tr Yöneticisi Yorumunuza Cevap:

Merhabalar. Hemen sorunlarınıza cevap vereyim. Matematik, fizik ve kimya sayısal dersler olup bu derslere sadece çalışmak yeterli değil bu derslerle ilgili bol bol soru çözmelisiniz. Nasıl çalışacağım diye sorarsanız. Örneğin dersleri günlere böldünüz ve bugünde Matematik ve Fizik çalışacaksınız diyelim. Oturdunuz Matematikten X konusuna çalışmaya önemli yerleri kısa kısa not alın çözümlü soruları incelin ve en önemlisi konuyu bitirdikten sonra soru çözün eğer soru çözmezseniz konuyu asla tam olarak öğrenemezseniz ama bu kadarı da yetmiyor illaki soru çözerken yanlış yaptığınız veya yapamadığınız sorular olacak o soruların çözümlerini mutlaka öğrenin yoksa eksik bir şekilde ilerlerseniz. Ayrıca hafta sonları daha önceden çalıştığınız konular ile ilgili tekrar yapın (Örneğin geçmiş günlerde çalıştığınız konularla ilgili test çözebilirsiniz) bu sayede bilgi taze kalacaktır. Gelelim diğer sorunuza çalışmak istemiyorum diye bir mazeretiniz olmamalı sonuçta artık bir yetişkinsiniz ve durumun bilincinde olmalısınız eğer dikkatinizi dağıtan TV, bilgisayar vb durumlar varsa bunlardan uzak bir çalışma ortamı yaratabilirsiniz. Şimdi günde ne kadar çalışmanız gerektiğini size söyleyemem çünkü o günkü fiziki ve psikolojik şartlara göre 2 saatte çalışabilirsiniz 8 saate. Dolayısıyla günü olabildiğince verimli kullanmak sizin elinizde. Son sorunaza gelirsek başarı için gece- gündüz çalışmanıza gerek yok yeter ki düzenli, sistemli ve verimli çalışın. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 

Sponsorlu Bağlantılar

12 Yorum

    1. Merhabalar. Öncelikle alanınızdaki derslere ağırlık, alanınızdaki derslerden de eksik olduğunuz derse daha çok ağırlık vererek YGS konularından başlayın YGS’de ilerledikten daha sonra LYS’ye geçebilirsiniz. programı oluştururken sitemizdeki çalışma programı nasıl oluşturulur? yazısını okumanızı öneririm. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

  1. ygs lys de pdf konu anlatimlariniz hala guncelmi konularda degisiklilik oldugun duzenleniyor mu

  2. merhaba. ben bu yıl lys ye hazırlanıyorum. ygs sınavı için çok fazla çalıştım gecemi gündüzüme kattım diyebilirim. ancak istediğim sonucu alamadım ve bu benim lys sınavına çalışma azmimi kırdı sınava yaklaşık 17 gün var ve ben dersleri dinlemek dışında ekstra bir çalışma göstermedim. ama kazanamayacağım düşüncesi çok fazlalaştı. bu konuda ne yapıp kendimi motive etmeliyim?

    1. Merhabalar. Keşke moralinizi bozmasaydınız hiç bir sınava girmeden kaybetmiş değildiniz. Artık YGS sınavını unutmanız lazım zaten önünüzde çok az bir süre kaldı sizin kafanızdaki tek düşünce LYS olmalı. YGS’ye diye bir sınav hiç olmadı artık oturup eksiklerinizi olabildiğince gidermeye çalışın dediğim gibi hiçbir sınava girmeden kaybetmiş değilseniz. Kafanıza takılan bir konu olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

  3. bir üniv.okudum çalışıyorum ama ben psikoloji okumak istiyorum gelecek yıl için şimdiden ders çalışmaya başladım ama bikaçyıl ara verdiğim için yapabilir miyim düşüncesi yoruyor.sosyal çıkışlıyım ama ygs matematiğim iyi sorun lys matematik nasıl yapmalıyım nasıl çalışmalıyım?

    1. Merhabalar ara vermeniz sizi korkutmasın eğer şu önünüzdeki 1 seneyi düzenli ve sistemli bir çalışma ile geçirirseniz istediğiniz başarıyı rahatlıkla elde edebilirsiniz. Gelelim diğer sorunuza yukarıdaki yazımda derslere nasıl çalışmalı hakkında bilgi vermiştim. Okuyup uygularsanız kendinizdeki gelişimi kısa bir süre için göreceksinizdir. Herhangi bir sorunuz olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

  4. Ben günlük 10 saat çalışacağım fazla değildir dimi ben çok istekliyim ders çalışmaya bazen kalkasım bile gelmiyor kazanmayı çok istiyorum çünkü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir