Sponsorlu Bağlantılar

MF-4 Puan Türü ve Organik Kimyanın Etkisi

Categories Rehberlik
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

MF-4 Puan Türü ve Organik Kimyanın Etkisi 

hocam iyi günler malumunuz lys ye az bir süre kaldı bu konuda pek iyi olduğum söylenemez yani konuları bilmiyorum ve çoğu konu da yetişmeyecek bunu da biliyorum mf4 den tercih vermeyi düşünüyorum organik kimya biliyorsunuz çok kapsamlı bir konu kimya da ve ben bu konuyu bir türlü yapamıyorum yaklaşık 3 haftadır çalışıyorum fakat birşey bilmiyorum söylemek istediğim şey kimyanın mf4 e etkisi ne kadar organik kimyayı bıraksam diğer konulara baksam o yüzdeyi yakalar mıyım lütfen yardımcı olun şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.

 

Mert Gültekin Derscalisiyorum.com.tr Yönetcisi Yorumunuza:
İyi Günler. LYS konuları YGS konuları gibi değildir soruların çoğu doğrudan bilgi gerekir dolayısıyla YGS de mantıkla çözebileceğiniz soruları LYS de bulamazsınız. Bu demek değil ki LYS’de başarılı olamazsınız. Önünüzde çok ama çok kısa vakit kaldı ve sizin %100 hatta %1000 verimle ders 14çalışmanız gerekiyor. (Eğer durumunuz belirttiği gibi ise) Gelelim nasıl ders çalışmalısınız konusuna kendiniz için uygun bir sistem oluşturun. Örneğin Bugün Matematik şu konulara fizikten şu konuları yarında kimya, biyoloji ve geometriden de şu konuları çalışacağım diye ayırın. Peki Nasıl Çalışmalısın? Diyelim ki Matematikten bir konu çalışmaya önce konuyu bir güzel çalış örnek çözümlü sorulara göz at konun mantığını kavra daha sonra oturup konu ile ilgili kendin test çöz ama kesinlikle test çöz eğer test çözmesen konuyu asla kavrayamazsın dolayısıyla sorularda sürekli tıkanma ve hatta yaparsın. Test çözmeye kolay sorulardan başla illaki yanlışların ve boşların olacaktır. Yanlışlarını ve boşlarının çözümlerini öğren (hocalarından, arkadaşlarından, kitaplarından) bu sayede yapamadığınız sorular tekrar karşınıza çıktığınızda hata yapma ihtimalini azaltırız. Hafta sonu(Cumartesi veya Pazar) komple haftanın tekrarını yapabilirsin örneğin bu tekrar ağırlıklı olarak test çözmekten oluşsun hafiften de tekrar yapabilirsin bu sayede bilgi taze kalacaktır. Organik kimya konusuna gelirsek konu hem sayısal hemde sözel bilgi istiyor bunun için derse çalışırken kendiniz kısa kısa notlar çıkartır. Konuyu çalıştıktan sonra notlarınızı tekrar edip hemen bir test çözün kolay olsun ve mümkünse çözümlü olsun ama testi çözerken çözümlerine bakmayın.  MF-4 de derslerin yüzde etkisi aşağıdaki gibi;
MF-4’de; 
YGS
Türkçe % 11
Temel Matematik % 14,
Sosyal % 6,
Fen % 9,
LYS
Matematik % 22,
Geometri % 11,
Fizik %13,
Kimya % 9
Biyoloji % 5.
Siz organik kimyaya çalışmayacağınızı söylediğinize göre %3 gibi bir kaybınız olacaktır. Size tavsiyem konuya çalışmanız bir  soru bile binlerce kişiyi geçmenize ve geçilmenize neden olabiliyor. En azından konu ile ilgili bir temel atmanızı öneririm. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 

Sponsorlu Bağlantılar

5 Yorum

 1. LYS de türkçe nin hiçmi önemi olmayacak.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  MF puan türü için LYS’de Türkçe Çözmenize gerek yok ama MF puanının hesabında YGS Türkçe’nin %11 gibi bir etkisi olmaktadır.

 2. İyi günler ben Anadolu teknik harita bölümünde okuyorum bu sene 11 e geçicem üniversitede harita mühendisliği istiyorum zaten o bölümü okuduğum için ek puan gelecek birde ortalamam 85 civari gelse toplam da ne kadar ek puan gelir ? Birde okul birincisi olarak mezun olsam kendi bölümüm olan üniversiteler bana ek kontenjan verir mi ? Ve son olarak rahatça girebilmem için ygs ve lys de derslerden kaç net yapmam gerekir? Şimdiden teşekkürler

  1. Okul birincilerinin özel kontenjanları vardır bu size çok çok büyük bir avantaj sağlayacaktır. Kaçar net yapmanız gerektiğini pek söylemiyorum sizin derslere olan ilginize göre netlerde değişecektir. İnternette bir çok puan hesaplama motoru bulunmakta onları kullanarak yapabileceğiniz düşündüğünüz netleri girerek ve geçen senenin taban puanlarına bakarak kafanızda tahmini bir fikir oluşturabilirsiniz.

 3. mf4 puan etkileri için sürekli farklı değerler görüyorum ama burda kinin doğruluk payındadn emin olamadım fizik nasıl %3 , biyoloji %5 olur çok mantıksız

  1. Bir yazım hatası olmuş fizik için %3 değil %13 olacaktı hatayı düzelttim ama biyolojide herhangi bir hata bulunmamaktadır. Uyarı için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir