Sponsorlu Bağlantılar

Düzgün Dairesel Hareket Ders Notu

Categories Fizik Konu Anlatımı
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

Bu ders notumuzda Fizik dersinin Düzgün Dairesel Hareket konusu altında; Düzgün Dairesel Hareket Nedir? Düzgün Dairesel Hareket Formülleri, Periyot, Frekans, Çizgisel hız, Açısal hız, Merkezcil ivme ve Merkezcil kuvvet vb. başlıklar hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

DÜZGÜN DAİRESEL HAREKET


Dairesel bir yörüngede eşit zaman aralıklarında eşit yol alan hareketlinin hareketine düzgün dairesel hareket denir. Düzgün dairesel hareket sabit ve hız vektörüne dik ve sürekli uygulanan kuvvet sayesinde olur.

Yarıçap (r) : Dairesel yörüngenin yarıçapıdır. Birimi SI birim sistemlerinde metre (m) dir.

Periyot (T): düzgün dairesel hareket yapan cismin bir tam devir atması için geçen zamandır.. Birimi SI birim sistemlerinde saniye (s) dir.

Frekans (f): Düzgün dairesel hareket yapan bir cismin 1 sn deki tur sayısına frekans denir, frekans birimi SI birim sistemlerinde 1/s veya Hertz (Hz) olur.

T ve f arasındaki bağıntı.

Çizgisel hız (V): Düzgün dairesel hareket yapan bir cismin daire üzerinde birim zamanda aldığı yola denir., hız birimi SI birim sistemlerinde m/s olur. Yörüngeye her zaman teğettir.

Cisim bir tam tur döndüğünde 1 periyotluk zaman geçer ve bu sürede cisim dairenin çevresi kadar yol alır. Birim zamandaki yolu bulmak için çevreyi periyoda bölmemiz gerekir.

şeklinde gösterilir.

Açısal hız (w): Yarıçap vektörünün birim zamanda radyan cinsinden taradığı alandır., açısal hız birimi SI birim sistemlerinde rad/s olur.

Cisim bir tam tur döndüğünde 1 periyotluk zaman geçer ve bu sürede cisim 1 tam açı kadar açı tarar. Birim zamanda taranan açıyı bulmak için tam açıyı periyoda bölmemiz gerekir.

şeklinde gösterilir.

Merkezcil ivme (a) ve Merkezcil kuvvet (F):

Düzgün dairesel hareketlinin hızının büyüklüğü sabit kalırken yönü sürekli değişmektedir. Yönün değişmesini sağlayan, hız vektörüne dik yörünge merkezine yönelmiş bir kuvvettir.Bu kuvvete merkezcil kuvvet ve oluşan ivemeye de merkezcil iveme denir.merkezcil ivme birimi SI birim sistemlerinde m/s2 olur.

Bütün formüller aşağıdaki gibi özetlenebilir. Bu formülleri kendiniz çıkarmayı deneyin.

Düzgün Dairesel Hareket Formülleri

  • Kaynak İndirme Bilgileri
  • Site: www.derscalisiyorum.com.tr
  • Dosya İçeriği: Düzgün Dairesel Hareket
  • Dosya Boyutu/Türü: 221 KB/ PDF
  • Dosya İndirme Linki: Tıklayınız.
Sponsorlu Bağlantılar

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir