Sponsorlu Bağlantılar

Diş Çürümesi

Categories Ağız ve Diş Sağlığı
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

Diş Çürümesi

23Diş çürümesi günümüzde görülen en yaygın sağlık sorunlarından biridir. Bu sağlık sorununun önlenmesi hakkında topluma bilgi verilmezse, bizi daha büyük sorunlar bekliyor demektir. Örneğin; Afrika’daki bir ülkenin diş çürümesi sorunu ile, Avrupa’daki bir ülkenin diş çürümesi arasındaki fark çok büyüktür. Bu fark ise toplumun bilinçleşmesinden kaynaklanmaktadır.

Diş çürüğü ağzımızdaki bakterilerin dişi eriten ve zarar veren asitler yapması sonucu meydana gelmektedir.. Eğer tedavi edilmezse, ağrılara, enfeksiyonlara, diş kaybına hatta diğer dişlerin çürümesine neden olabilir.

Beslenmenin Diş Çürümesindeki Faktörü

Dişlerimiz her gün yedimiz besinleri öğütmektedir. Bazen bu besinler dişimizin arasında kalmakta ve temizlenmediğinde büyük sorunlara yol açmaktadır. Bu yüzden yediğimiz besinlere dikkat etmeli (Şekerli yiyeceklerden kaçınılmalı) ve her gün olabildiği kadar (en az iki kere) diş fırçalamaya dikkat etmeliyiz.

Diş Fırçalamanın Yanında Diş Çürümesini Durduran Yöntemler

Diş İpi: Diş fırçasının giremediği yerlere girmesi bakımından diş ipinin büyük önemi vardır. Her gün en az bir kere kullanılmalıdır.

Diş Çürümesinin Zararları

En önemli olarak dişte ağrıya neden olmaktadır. Çoğu kişi ise soğuk şey yiyememeden şikayetçi olmaktadırlar. Bu ağrılar zaman zaman dayanılamayacak şekilde artmaktadır. Zaman zaman ise insanlar bu ağrılara dayanamayarak dişlerini çektirmektedirler ama diş çekimi daima en son tercih olarak kalmalıdır. Çünkü yerine yapılacak başka bir diş hiçbir zaman orijinal dişin yerini tutamaz.

Diş Çürüğünün Tedavisi

Öncelikle diş çürümeden önce dişimizi korumalıyız bunun içinde her gün düzenli dişlerimizi fırçalamalı ve diş ip kullanmalıyız.Peki dişimiz çürük bunun için ne yapmalıyız? Diş çürüğü ilerlemeden hemen bir diş hekimine gitmeliyiz. Eğer çürüğün başlarında iseniz diş hekimi dişinizdeki çürük kısmı oyar ve onun yerine başka bir madde doldurur bu olaya dolgu denir eğer diş çürüğünüz çok fazla ilerlediyse kanal tedavisine başlanır daha ileri seviyelerde ise maalesef dişiniz çekilmek zorunda kalır.

Herhangi bir ağrı hissedildiğinde hemen doktora başvurulmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir