Sponsorlu Bağlantılar

Bebeklerde Diş Bakımı

Categories Ağız ve Diş Sağlığı
Sponsorlu Bağlantılar


Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

Bebeklerde Diş Bakımı

26Bebeklerde iyi ağız bakımı bebeklerin daha sonraki hayatlarında diş çürümesi vb. hastalıkların çıkmasını büyük oranda azaltmaktadır. Bu yüzden bebeğin 0,5 yaşından itibaren dişleri çıktığından dişleri diş ipi ile düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir.

Biberonun Diş Çürüğü Üzerindeki Etkisi

Biberonda çoğunlukla tatlı şeyler içildiği için bebeklerin dişlerinin arasına daha çok şeker kaçar. (Bebekler çoğunlukla ağızlarında bekletirler. Bu yüzden diş çürümesi oranı yüksektir.)

Bebeklerde Diş Fırçası Kullanılmalı Mıdır?

Hayır, kesinlikle diş fırçası kullanılmamalıdır. Bebeğinizi dişileri yeni çıktığı için yetişkinlere oranla daha hassaslardır dolayısıyla bebeğin dişine zarar verdiği için diş ipi kullanılması tercih edilmelidir.

Florürün Bebeklerin Diş Sağlığı Üzerindeki Etkisi

Florun Faydaları ve Görevleri: Diş ve kemiğin yapısında bulunduğu için Diş ve kemik sağlığı için çok önemlidir. Diş çürümelerinin önlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

Flor Eksikliği: Az almak kemiklerin ve dişlerin zayıflamasına neden olur bunun sonucu dişler daha kolay çürük kapabilir, kırılabilir veya tamamen diş kaybı meydana gelebilir.

Flor Fazlalığı ve Florun Zararları: Her şeyin fazlasının zararlı olduğunu unutmayım eğer floru fazla miktarda kullanırsak Dişlerde sararmaya (farklı renkler de olabilir) ve diş minesinin zarar görmesine neden olursunuz.

Flor içeren besinler nelerdir?

Başlıca flor kaynaklar çay ve deniz balıkları, özellikle de somon balığında bulunmaktadır.

Günlük Flor İhtiyacı: Bebeklerde 1 – 2 mg almak yeterlidir. (Fazlası zararlı olabilir.)

Bebeğin güzel ve sağlıklı dişerinin olması için diş bakımı ve temizliği önemlidir. Küçük yaştan dişi bakına başlamanız ileriki yaşlarda olacak birçok diş ve diş eti hastalıklarının önlenmesine katkı sağlayacaktır.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir