Sponsorlu Bağlantılar

İlk ve Acil Yardım Bölümü İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Categories Rehberlik
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

İlk ve Acil Yardım Bölümü İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Soru: merhabalar hocam ben att bolumu okumak ıstıyorum ve hangı fen matematık ve turkce yapmam gerekıyo ve ben meslek lısesı oldugum ıcın alt yapım yok ders calısamak ıstıyorum ama basarılı olamıyorum sızce ne yapmalıyım

Cevap: Merhabalar. İlk ve Acil Yardım Bölümü 2 yıllık bir önlisans bölümüdür. Meslek lisesi mezunu olduğunu söylemişsiniz. Hangi bölümden mezunsunuz?

Soru:ayakkabı meslek lısesı meunuyum 2 yıllıkta aynı bolumu unıversıteyı okudum

Cevap: İstediğiniz bölüm 2 yıllık bir bölüm ve YGS-2’den öğrenci almaktadır. Geçen seneye kadar bu bölüme sağlık meslek liselilerinin sınavsız geçiş hakları bulunmaktaydı ve diğer lise türleri sadece boş kontenjan kaldığında yerleşebiliyorlardı. Bu durumda diğer lise türlerindeki bir öğrencinin devlet üniverisitelerindeki bu bölüme kazanmaları çok düşük bir ihtimaldi. Ancak geçen sene diğer lise türlerinden öğrenciler için kontenjan açıldı. Bunun için YGS sınavına girmelisiniz ve YGS-2 puanınızın istediğiniz yer için yeterli olması gerekmektedir.

Aşağıda ise YGS-2 puan türü için YGS sınavındaki derslerin yüzde etkilerini verdim. Hangi dersin ne kadar etki ettiğini görebilirsiniz.

YGS-2’de;
Türkçe’nin ağırlıgı yüzde 20,
Temel Matematik’in ağırlıgı yüzde 30,
Sosyal’in ağırlıgı yüzde 10,
Fen’in ağırlıgı yüzde 40;

Sponsorlu Bağlantılar

25 Yorum

 1. mrb ben paremedik okumak istiyorum universiteyi ilk yildan kazanirsam kaç yasinda mezun olurum ve diyelim. att yi okuyorsun iki yillik mi okursun yoksa dört yillik mi ben iki yillik okuyacam dört yillik okumama gerek yok dimi

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar.Belirttiğiniz bölüm 2 yıllık bölüm. 2 yıllık bölümler anlaşıldığı gibi 2 yıl eğitim süresi vardır. Derslerden başarısız olursanız tabii ki uzayabilir. Bu size bağlı.

 2. Mrblar ben att okumak istiyorum matematik yapmadan turkce ve sosyali fullersem matematik yapmadan yerlesebilr miyim

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Puan hesaplama programlarını kullanarak ne kadar bir başarıya ihtiyacınız olduğunu görebilirsiniz.

 3. tyt den hemen sonra aynı gün içerisinde yapılacak olan sınavın att için bir etkisi olacakmı

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. ATT bölümü TYT puan türü ile almaktadır. Yani ikinci oturumun bir etkisi yoktur.

 4. Mrb bn paramedik olmak istiyorum türkce ve sosyali fullersem olabilirmiyimm hic matematik yapmadanda olunuyormuu ??

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Puan hesaplama programlarını kullanarak istediğiniz bölüm/üniversite için yeterli olup olmadığını görebilirsiniz.

 5. Merhaba sözelden aliyormu

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. 2 yıllık bir bölüm olduğu için ilk oturuma girmeniz yeterlidir.

 6. Merhaba bende 11 .sınif anadolu lisesinden esit agirlik bolumundeyim att bolumu alimlari cok az diyorlar ve ozel hastaneleerde maasi asgari ucretle ayni diyorlar kafam karis maaslar hakkinda bilgi verirmisiniz birde 2 yillk att bolumunu okudukdan sonra tkrr kpssye girmeme gerek varmi cok kafam karisik

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Maaşlarınız hakkında bilgim yok. Bilen arkadaşlar varsa yorum bırakırlarsa sevinirim.

  1. Iyi günler öncelikle merhaba ben sağlık meslek ogrencisyidim son sınıfta anadolu lisesine yatay geçiş yaptım haliyle sağlık meslek dersleri aldığım için temelimde yok benim şimdi paramedik okuyorum 2 yılık bölümlerden en iyi ataması olan meslek att veya paramediktir kpss den yüksek bor puan alamasiniz özel bir sektörde çalışma imkanınız elbete vardır döner sermaya ile nöbete kaldiginiz da değişebilir şehire gorede miktar konusu tartışılır özel bir sektörde nöbete kaldınız halde 2000.2500 arası alırsınız dediğim gibi bunda nöbete kaldığınız zamanlar daha fazla articaktir devlet hastanelerinde her zaman 2500.3000 tl arası bulur şehir. Evli olmanız. Nöbete kalmanız döner sermaye farklılıklar gösterebilir iyi çalışmalar simdiden tabikide 2 yıllık bölümlerden sonra opos sınavı zorunludur en az 85 ve üzeri almanız gerekir att den

 7. Mrblar ben artık bölümünü okumak istiyorum ama matematik ten hiçbir temelim yok matematiği yapamıyorum istediğim att bölümü gelmezmi ama diğer dersler iyi

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Düzenli ve sistemli bir çalışma ile elde başarılı olunamayacak bir ders yoktur. Puan hesaplama programlarını kullanarak istediğiniz bölüm/üniversite için nasıl bir başarı elde etmeniz gerektiğini görebilirsiniz.

 8. Merhaba matematik hiç yapamıyorum denecek kadar. Türkçe ve sosyal ile Paramedik gelir mi , bunun için Türkçe ve sosyalin neti çok iyi olsa yeterli olur mu .
  Sonuç olarak matematik olmazsa olmaz mı ?

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. İstediğiniz yerin puanlarına bakın daha sonrada Puan hesaplama programlarını kullanarak yeterli olup olmadığını görebilirsiniz. Matematik çalışmanızı öneririm.

 9. Merhabalar ben ticaret lisesi mezunuyum 2009 da mezun oldum 2010 da 2 yillik ticaret meslek yuksek okuluna bir donem gittim ve biraktim att okumak icin ne yapmam lazim yazrdimci olursaniz sevinirim

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. ATT 2 yıllık bir bölümdür. 2 Yıllık bölüm için ilk oturum olan TYT’ye girip yeterli puan almanız gerekmektedir.

 10. Merhaba ben att okumak istiyorum ve bu yeni sistemden pek bir bilgim yok bide kaç net yaparsam gidebilirim

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. İstediğiniz bölümün taban puanlarına baktıktan sonra puan hesaplama programlarını kullanarak ne kadar nete ihtiyacınız olduğunu tahmin edebilirsiniz.

 11. Merhaba ben ilk ve acil yardım (AABT) okumak istiyorum bu sene sınava hazırlanacam ilk sınava girmek yeterli yani ön lisans lı bölüm ama dershaneler mf-tm olarak öğretiolar dersleri hangisine gitsem daha iyi olur

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Dershanedeki rehberlik hizmetinden destek alırsanız sizin için en uygun sınıfı seçecektir.

 12. Merhaba ben Anadolu lisesi Tm bölümü son sınıf öğrencisiyim Att okumak istiyorum kafam karıştı tyt den alım yapıyosa 2.sınav olan Ayt ye girmeyecekmiyim. Ve eşit ağırlık oldugum için fen yapamiycam peki nasıl olucak yardımcı olurmusunuz.

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. 2 yıllık bölümler için ilk oturum olan TYT’ye girmek yeterlidir. TYT’de size sorulan tüm sorulardan sorumlusunuz.

 13. İyi günler ben paramedik istiyorum turkce mat birde sosyal yapsam tytden yerlesebilirmiyim fen ile alakam yok

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Kazanabilirsiniz.

 14. MERHABA BEN PARAMADİK OKUMAK İSTİYORUM AMA YENİ SINAV SİSTEMİ HAKKINDA PEK BİLGİM YOK YARDIMCI OLUN LÜTFEN.

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. 2 yıllık bölümler için ilk oturum olan TYT’ye girmek yeterlidir. TYT’de size sorulan tüm sorulardan sorumlusunuz.

 15. merhaba ben coğrafya 2. sınıf öğrencisiyim kendi bölümümden Att bölümüne geçiş yapmak istiyorum ne yapmalıyım ortalamam veya merkezi geçiş sistemiyle geçmem mümkün mü

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Liseler arası transfer için rehberlik hocanızdan destek almanızı öneririm.

 16. Birde esıt agırlıkçıyım 2 yıl fen dersi gormedim paramedık olmamı etkilermi acaba? lütfen yardım edin..

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Herhangi bir engel yok. Sınavda yeterli puan alarak istediğiniz bölümü okuyabilirsiniz.

 17. Merhablar ben att istiyorum atamaları nasıl sizce bi yıl daha hazırlanmak mi yoksa att okumak mı

  Derscalisiyorum Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Bu kararı siz vereceksiniz. ATT olmak istiyor ve bu mesleği severek yapacağınızı düşünüyorsanız tekrar girmenize gerek yok. Eğer bu mesleği sevmeyerek yapacaksanız tekrar hazırlanmanızı öneririm.

 18. Ben anadolu lisesi son sınıf öğrencisiyim att istiyorum tytde sadece türkçe ve matematik yaparak att kazanabilir miyim

  Derscalisiyorum Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Puan ve sıralama hesaplama programlarını kullanarak ne kadar netlere ihtiyacınız olduğunu görebilirsiniz.

 19. Merhaba ben paramedik istiyorum sağlık meslek lisesi son sınıf ogrencisiyim üniversiteye yerleşirken herhangi bir ek puan getirim var mı

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Kendi mesleğiniz ile ilgili 2 yıllık bölümleri tercih ederseniz, ek puan alacaksınız.

 20. Merhaba ben ilk ve acil yardim bolumu seçmek istiyorum ve TYT sınavında türkçe ve matematik ağırlıklı olacak yani fen ya da sosyal pek etkilemeyecek. Öyle değil mi? Bilgilendirirseniz sevinirim. Yani fen yapmak zorunlu mu?

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Evet TYT de Matematik ve Türkçe’nin etkisi daha fazladır. Ancak diğer dersler pek etkilemeyecek demek yanlış olacaktır.

  TYT Etkisi
  Türkçe %33,75
  Sosyal Bilgiler %16,25
  Matematik %33,75
  Fen Bilimleri %16,25

 21. Ya ben paramedik okuyacağım şu yeni sınav sistemine göre sadece 1.oturumla yani tyt ile 2 yıllık üniversitelere gidebiliyomusuz paramadik te 2 yıllık olduğu için sadece 1.oturumla yerlesebilirmiyiz? Lütfen bi cevap verin

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. 2 yıllık bölüm için TYT’ye girmelisiniz.

  1. Sadece ilk sınava mi gireceğiz ilk ve acil yardım için

   Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
   Merhabalar. İlk ve Acil Yardım Bölümü 2 yıllık bir bölümdür. 2 Yıllık Bölüm için ilk oturum olan TYT’ye girmeniz yeterlidir.

 22. Ben şu an kararsızım lütfen bana yardımcı olabilir misiniz ben paramedik okumak istiyorum ama herkes hemsirlige git diyor çünkü paramedigin onü kapaliymis ilerde atamada sıkıntı yasicakmisim doğru mu bu??

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Sağlık sektörü her sene giderek büyük bir sektördür. Bu büyümeden belirttiğiniz iki meslekte olumlu olarak etkilenmektedir. Mesleğinizi atamalardan dolayı değil de hangi mesleği yapmak istediğinize göre seçerseniz daha doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir