Sponsorlu Bağlantılar

Eşit Ağırlıktan Hemşire Olabilir Miyim?

Categories Rehberlik
Sponsorlu Bağlantılar


Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

Eşit Ağırlıktan Hemşire Olabilir Miyim?

Merhabalar. Ben küçüklüğümden beri hemşirelik istiyorum anadolu lisesi tuttu ama ben sağlık istediğim için kaydımı yaptırmadım sonra sağlık meslek tutturdum ama farklı şehirdeydi ve o dönemdeki ailevi sorunlar nedeniyle bu fırsatı kaçırdım. O yüzden düz liseye gitmek zorunda kaldım. Şuan düz lisede 2. sınıftayım. Eşit ağırlık bölümündeyim. Biyoloji ve kimyadan anlıyorum sadece matematiğim biraz kötü ama o da üzerinde durmadığım ve sürekli ‘nasılsa anlamayacağım’ diyip umutsuzluğa kapıldığım için böyle diye düşünüyorum.
Ben herşeyi araştırmaya başladım ama herkes farklı birşey söylüyor. Kimi eşit ağırlıktan hemşire olunmaz sayısaldan alınıyor diyor. Kimi hayır eşit ağırlıktan da olunuyor diyor. Lütfen gerçekten bilgisi olan biri bana yardımcı olabilir mi? Şimdiden bilgi edinmek ve doğru yolu izlemek istiyorum. Hemşirelik için gereken derslerin üstünde daha fazla durmak istiyorum bu yüzden beni bilgilendirir misiniz?

– Eşit ağırlık puanında da hemşire olabilir miyim?
– Hangi derslerimin üzerinde daha fazla durmam gerekiyor?
– Birde bunlara çalışmaya şimdi başlasam da geç kalmış sayılır mıyım?

Mert Gültekin Derscalisiyorum.com.tr Yöneticisi Yorumunuza Cevap:

imagesMerhabalar. Hemen sorunlarınıza elimden geldiğince yardımcı olayım. Öncelikle Matematik dersini nasılsa anlayamayacağım mantığı ile yaklaşmanız yanlış. Buradaki yazıda matematik dersine nasıl çalışması gerektiği hakkında bilgileri bulabilirsin. Gelelim diğer sorunuza hemşirelik sayısaldan öğrenci almaktadır yani eşit ağırlıktan hemşire olursunuz ama lisede eşit ağırlıktan mezun olup alan dışı sayısal bölümleri tercih edebilirsiniz. (Tabi ki sayısal sınavlarına girip sayısal puanınız hesaplanarak) ama hemşirelik okuma konusunda %100 eminsen sayısal bölüme geçmeni öneririm yoksa YGS ve LYS’ye çalışırken sayısal dersler seni çok zorlar. Gelelim diğer soruna hemşirelik için hangi derslerin üzerinde durmalısın konusuna hemşirelik hem YGS-2 hemde MF-3 puan türünden almaktadır. Derslerin yüzde dağılımını aşağıda verdim

MF-3’te Derslerin Yüzde Etkisi; —YGS—

 • Türkçe %11
 • Temel Matematik %11
 • Sosyal %7
 • Fen %12,3,

—LYS—

 • Matematik %13
 • Geometri %5
 • Fizik %13
 • Kimya %14 
 • Biyoloji %15

Son sorunuza gelirsek tabi ki geç kalmadınız Sınava şimdiden düzenli ve sistemli çalışmaya başlarsanız ileride hedefinize çok rahat ve kolay bir şekilde ulaşırsınız 😉 Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 

Sponsorlu Bağlantılar

104 Yorum

 1. Merabalat ben sağlık lisesi mezunuyum ben çocuk gelişimini okumak istyorum ama sağlık bölümü mf oldugu için ts ye geçebilirmiym

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Sorunuzu tam olarak anlayamadım. Biraz daha açıklayıcı yazabilir misiniz?

 2. Merhaba ben sözel okuyorum sözelden sağlık böLümen secebilirmiyim yada ben yapjama gerekli

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Alan dışı tercih yapabilirsiniz.İstediğiniz bölümün puan türü ne ise sınavda o puan türüne etki eden oturumlara girmeli ve yeterli puanı almalısınız.

 3. Ben eşit ağırlık bölümündeyim istediğim bölüm beslenme ve diyetetik sayısaldan değerlendiriliyor peki ben sınav sistemini nasıl sayısala dondurebilecegim bunun hakkında bilgi verirmisiniz ne yapmam gerekiyor benim eşit ağırlık bölümünde sadece matematik mi degerlendirilecek

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. İstediğiniz bölümün puan türüne etki eden derslere göre sınava hazırlanmalı ve sınava girmelisiniz. Sayısal puan için ilk oturum TYT (tüm herkese zaten zorunlu) ve ikinci oturumda Matematik ve Fen Bilimleri çözmeniz gerekmektedir.

 4. Merhabalar.. Ben tm mezunuyum. Tyt den sağlık bölümlerinden birini tercih ettikten sonra yerleşme olasılığım nedir? Yardımcı olursanız çok sevinirim.. Çok istiyorum üniversiteye gideyim iyi bir meslek sahibi olayım kendimi geliştirebileyim.. Tüm önerilerinizi bekliyorum.. 🙏

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Bu sizin puanınızla orantılı. Eğer iyi bir puanınız varsa yerleşirsiniz. Ayrıca TYT ile alan bölümler 2 yıllık bölümler olup meslek liseliler ek puan almaktadır.

 5. Ben lise son sınıf öğrencisiyim eşit ağırlıkçıyım 2 yıllık anestezi bölümü için ne yapabilirim ne yapmam gerekli

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar.2 yıllık bölümler TYT yani ilk oturumdan öğrenci almaktadır. Sınavdan yeterli puanı almanız gerekmektedir. Ayrıca 2 yıllık bölümlerde meslek liselilerin ek puan aldıklarını unutmayın.

 6. Merhaba. Ben sağlık lisesinden 11. Sınıf öğrencisiyi matematiğim iyi ama fen dersleri yok eşit ağırlıktan gireceğim hemsirelik istiyorum hemsirelik alirmi esit ağırliktan. Simdiden teşekürler.

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Hemşirelik bölümü sayısal puan türünden öğrenci almaktadır. Hemşirelik için ilk oturum olan TYT ve ikinci oturum olan AYT’de (Matematik ve Fen Bilimleri) sınavına girmeniz gerekmektedir.

 7. Merhaba açık lise öğrencisiyim, üniversitede hemşirelik okumak istiyorum araştırma yaparak 300’e yakın puan almam lazım devlet üniversiteleri için. Nasıl bir yol izlemem gerek acaba? Matametiğim çok kötü kaynak olarak nerelerden çalışabilirim?

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Öncelikle konu anlatımı bir yayın alın. Daha sonra eksiklerinize ve derslerin size etkisine göre bir çalışma programı hazırlayın. Bu sayfamızda çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.
  İnternette birçok konu anlatımı, örnek soru çözümlerinin olduğu video mevcut. Onlarda da faydalanarak eksiklerinizi tamamlamalısınız. Tek bir kaynak değil birçok kaynaktan faydalanmalısınız.

 8. Merhabalar ben Lise mezunuyum ve eşit Ağırlik bölümü okudum ama sağlık istiyorum. Bunun için ne yapmaliyim?

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. İstediğiniz bölümün puan türü sayısal ise ona göre derslerinize ağırlık vermeli ve sınavın ilgili oturumlarına girmeniz gerekmektedir.

 9. Merhaba ben meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim.Sözelım iyi olduğu için edebiyat istiyordum.Ama bilişim bölümü okudum.Bilgisayar öğretmenliği sayısal olduğu için düşünmüyordum.Ama bugün baktığımda farkettim ki düşük puanla çok iyi üniversiteler var.AYT de hem sözel hem sayısal çözüp bölüme ondan sonra karar verebilir miyim? Teşekkür ederim

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Öncelikle hangi bölümü istediğinize karar verip sınavda da o bölümün istediği puan türüne göre çözmelisiniz.

 10. Merhaba,Ben düz lise mezunuyum.Bölumum eşıt ağırlıktı.İlk defa bu yıl YKS sınavına girdim. diploma notum 65, TYT puanım ise 250. Ben bu sene çalışıyorum 2019 YKS sınavından 300 üzeri alırsam hemşire olabilirmiyim? Şimdiden teşekkür ederim.

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Kazanabileceğiniz üniversiteler var.

 11. ben saglık meslek lisesi son sınıf ögrencisiyim fen hemen hemen hic yok ayt de tm bolümünden hemsirelik secebilir miyim

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar.Hemşirelik Sayısal bir bölümdür. Bölümün puan türü ne ise o sınavlara girmeniz gerekmektedir. Sayısal bir bölüm için sayısal oturumlarına girmeniz gerekmektedir.

 12. Ben 11 eşit ağırlık bölümündeyim araştırdılarıma göre hemşirelik sadece sayısalan alınıyor , eşit ağırlık puanimla da hemşirelik tercihi yapabilirmiyim acaba ?

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Eşit ağırlık puanınızla yerleşemezsiniz. Yerleştirme yapılırken sayısal puanınız dikkate alınacaktır.

 13. Esit agirliktan hemsire olabilir miyim ? Sayisalim kotu.

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Sayısal derslerinizdeki eksikliklerinizi gidermelisiniz.

 14. Ben 11. Sınıf sağlık öğrencisiyim matematik yapamıyorum ama hemşire olmak istiyorum türkçe fen yaparak olabilir miyim

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Önünüzde zaman var. Matematik dersine çalışmanızı öneririm. Düzenli bir çalışma ile yapılamayacak bir ders yok.

 15. Merhaba 10. Sinif grafik bolumu esit agirlik ve meslek lisesine gidiyorum ve veteriner olmak istiyorum 12. Sinifta girecegim sınavda nelere calişacamı napacağımı biliyorum ama hocalarım seneye(11.sinif) kimya fizik gibi bazı dersleri gormiyeceksiniz dedi ve yani veteriner olmam için bu derslere calişmam lazım be önerirsiniz ne yapabilirim bu durum için yardınlarınız için teşekkürller

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar.Eşit ağırlık olduğunuz için 11.Sınıftan sonra fen dersleri görmeyeceksiniz. Ancak Veterinerlik sayısal bir bölümdür. Yani Fen Derslerinden sorumlusunuz. Çalışmalarınızda Fen Derslerini de eklemeniz gerekir.

 16. Merhaba ben imamhatip11. Sinif esit agarlik bolumu ogrencisiyim ama matematik ogretmeni olmak istiyorum matematik ortalamam95(ileri matematik) aslinda biyolojim De 10. Sinifta 90 di kimyamda 70 lerdeydi ama fizigim 50 lerdeydi ben sayilsal okumadan yazin fen calisarak matatik ogretmeni olabilirmiyim

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Bu diğer derslerdeki başarınıza bağlıdır. Ben Fen derslerine de çalışmanızı öneririm.

 17. Merhaba ben imamhatip lisesine gidiyorum 10.sinifim matematik dersim pek iyi değil ama ben hemşire olmak istiyorum ben eşit ağırlıktan hemşire olmak istiyorum 12.sınıfta sınava girecegimya mesela girdikten sonra sağlıkla ilgili bir üniversite mi secegim ve 2 yılık okumak istiyorum sonra bir sinavami giricem eğer kazannassam hemşire olanazmiyim tekrarmi girmem gerekir bu konu hakkında bilgi verirmisiniz

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Hemşirelik bölümü 4 yıllık bir bölümdür. 2 yıllık hemşirelik bölümü bulunmamaktadır. Sınavda da hemşireliğin istediği puan türünden oturumlara girmeniz gerekmektedir. 2 yıllık sağlık bölümleri olarak ATT,Paramedik gibi bölümler bulunmaktadır.

 18. Bir meslek lisesinden sağlık hemşire olnabilir mi

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. İlgili sınavlara girip yeterli puanını alarak olabilirsiniz. Önünüzde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

 19. mrk bn simdi dershanediyim esit agirlık ben hemsirelik için okumak istiyorum evde fizik kimya kendim calisiyorum sizce onları yaaparsan saglık bölümü için güzel puan alırsammm tercih verebilirmiyim bazıları diyor puan düşürüyor

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Fizik ve kimyanın size etkisi vardır ancak sadece fizik ve kimya ile kazanmanız mümkün değil diğer derslerden de başarı elde etmeniz gerekmektedir. Sorunuzda anlayamadığım kısımlar var daha açık şekilde sorarsanız yardımcı olmak isterim.

 20. Merhabalar. Ben 10.sınıf imam hatip öğrencisiyim paramedik olmak istiyorum bunun içinde sayısala gitmem lazım ama ilk sayısal sınavlarım kötü geçti 2.sınavlara nasıl çalışmalıyım yüksekltsem sayısala geçebilir miyim ?

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Öncelikle derslerinizi kaçırmayacaksınız ve dikkatle dinleyeceksiniz. Saysal derslerde soru çözmek çok önemlidir. Öğretmenleriniz bir konuyu anlattıktan sonra o konu ile tekrarınızı yapıp, bolca soru çözmelisiniz. Yapamadığınız veya yanlış yaptığınız sorular olacaktır.Bu soruları öğretmenlerinize sorarak çözümlerini öğrenin. Ayrıca çalışmalarınızı sınav haftasını beklemeden yapmalısınız.

 21. Eşit Ağırlık Bölümündeyi Paramedik Att olabilirmiyim Yada Ücretli Gitsem Acil ?

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Yeterli puanı alırsanız istediğiniz bölümü kazanabilirsiniz.

  1. Ama hocalar Öyle Olmaz Diorr Ücretli Hemişirelik Okusanda

   Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
   Merhabalar. Alan dışı tercih yapabilirsiniz. Hemşirelik için sınava bir sayısal gibi hazırlanmalısınız. Sınavda Sayısal Puana etki eden oturumlara girip yeterli puan almanız gerekmektedir.

 22. Grafik bolumu mu iyi ic mimarlikmi resim ogretmenligim

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Meslekleri araştırın, yetenek ve ilgilerinize göre kendiniz için hangisi uygunsa o iyidir 🙂

 23. Eşit Ağırlık Bölümündeyim Hemşirlik İstiyorum Özelden İstiyorum Puanım Az Olsaa Alınırmı Yadaaa Özel oLduğu İçin Alınırmı … Önerdiğiniz Eşit Ağırlıktan Hukuk Hariç Meslek Varmıı ?

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Özel üniversiteler devlet üniversitelerine daha düşük puanlarla almaktadır. (burslu alımlar hariç) Geçmiş yılların puanlarına bakarak özel üniversitelerin hangi aralıklarla aldığını görebilirsiniz. Diğer sorunuza gelirsek; benim önereceğim bir meslek olamaz. Sadece sizin yetenek ve ilginize göre seçeceğiz meslek hakkında bilgiler verebilirim.

 24. Birsey sorabilirmiuyim resim ogetmenligi kolay ataniyomu yada resimi tercih etmek dogrumu

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Atamaları bulunmaktadır. Ancak kolaylık zorluk biraz göreceli bir kavramdır. Puanlara bakarak bir tahminde bulunabilirsiniz. Diğer sorunuza gelirsek tercih etmek veya etmemek sorusuna cevap veremem ama sevdiğiniz mesleği yapmanızı öneririm.

 25. Yani eşit Ağırlık bolumünden olunmuyumu ATT olmazmi

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Bu sonuca nasıl ulaştınız? ATT bölümü sayısal bir bölümdür ancak att olmak için sözel,eşit ağırlık veya sayısal olmanız önemli değildir ilgili sınavlara girerek yeterli puanını almanız gerekmektedir. Bu durumda TYT sınavına girip yeterli puanı alırsanız ATT bölümünü kazanabilirsiniz.

 26. bankacilik bolumuyle ilgi bana biraz bilgi verirmisiniz arkadasim icin soruyorum bu soruyu

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Benim buraya yazacağım yorum sınırlı olacaktır. İnternet’te aratarak bölüm hakkında makaleleri, yorumları vb. daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Daha spesifik bir sorunuz varsa yardımcı olabilirim.

 27. Birsey sormak istiyorum ATT bölümu yeni sisteme gore esit agirlik bolumunden olunuyormu ama ben 4 yillik istiyorum ve kac net istiyo

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. ATT 2 yıllık sayısal bir bölümdür.

 28. Merhabalar ben 12. sınıf öğrencisiyim eşit ağırlık bolumundeyim ama hemşirelik istiyorum sayisala gececektim ama arkadaşlarım ve hocalarım temelin yok dediler yapamazsın dediler benimde kendime güvenim sarsıldı onun için gecmedim 2. yila bırakıp dershanede sayisaldan okursam yapabilir miyim yardimci olur musunuz

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar.2.Yıla bırakmanıza gerek yok bu sene sınava sayısalmış gibi hazırlanın.

 29. Selamın aleyküm ben eşit ağırlık bölümündeğim hemsireliyi çok istiyorum ama matematiğim pek iyi değil matematiğe hep ön yargılı davrandım davrandığım için eşit ağırlık bölümün seçtim 12 sınıf kafam çok karışık arkadaşlarımdan yardım istiyorum bazıları diyo bölümünü değiştir bazıları ise çok zor değiştirme diyolar anliyacam iniz ne yapacağımı şaşırdım bana yardımcı olun lütfen bide resim yeteneğim var bazı arkadaşlarımda resime git diyolar 🙁

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Matematikten korktuğunuz eşit ağrılığı seçtiğinizi belirtmişsiniz. Ancak eşit ağırlık bölümünde sayısalcılar gibi Matematik görüyorsunuz. Üniversite sınavında sayısal ve eşit ağırlıkta Matematikten sorumludur. Bu yüzden Matematikten kaçmak için eşit ağırlık seçmeniz yanlış olmuş. Diğer sorunuza gelirsek 12.sınıf olmuşssunuz artık bu noktadan sonra değiştirmek yerine çalışmalarınızı ayarlamanız daha doğru olacaktır. Özellikle sayısal derslerden görmediklerinize ağırlık verin (Fen bilimleri) Sitemizdeki meslek seçimi (Gitmek için tıklayınız.) yazısını okumanız seçeceğiniz mesleği bulmanızda yardımcı olabilir.
  Bu sayfada çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.

  1. Teşekür ederim ilginiz için birşey daha soylemek istiyorum kusura bakmayın sizide rahatsi ediyorum aklimdaki soru işaretlerini yok etmek istiyorum iki uc gundur ders çalışamıyorum kafamdaki soru işaretlerinden ve içimde hep ükte kalıyo hemşire olamıyorum diye ve cok uzuluyorum çok kararsızım bi türlü karar veremiyorum yeni sistem gelmedi önce ben fizik kimya biyolojisi çalıştım ve testler ve kitaplar aldim😟😢😢

   Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
   Rahatsız etmeniz gibi bir durum söz konusu değil. Kafanıza takılan her soruyu rahatlıkla sorabilirsiniz. Sorunuza gelecek olursak; hemşire olmanıza herhangi bir engel yok dolayısıyla ukte edecek bir durumunuz yok. Hemen ders çalışmaya başlamalısınız. Aldığınız kitapları kullanmaya devam edebilirsiniz. LYS’de sorumlu olduğunuz ders ve konularda değişiklik olmadı yine Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden sorumlusunuz. Çalışmalarınızı buna göre ayarlayarak devam edebilirsiniz.

 30. Merhabalar ben 12.sinif öğrencisiyim esit ağırlık bolumundeyim meslek konusunda cok kararsizim hemsirelik bolumune yoğunlaşıyorum sanki yapabilecegim bi meslek ama nasil yapacam bilmiyorum hangi sinavlara gircrm illa mat fen biyoloji yapmak zorundamuyim fen ve biyoloji yapsam sadece olmaz mi? Yardimci olursaniz çok sevinirim..
  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Hemşirelik sayısal bir bölümdür. Dolayısıyla sayısal derslerin etkisi daha fazladır. Eski sistemde YGS-2 ve MF-3 puan türlerinden öğrenci almaktaydı. (Yeni sistem hakkında tam bilginiz yok. Ancak yine sayısal puan türünden alacaktır) Geçmiş yılın taban puanlarına bakıp, puan hesaplama programlarını kullanarak elde etmeniz gereken başarıyı görebilirsiniz.

 31. Ben lise 2.sinif ogrencisiyim bölüm tercihleri yapılacak ve ben kararsızım istediğim meslek doktor yada hemşirelik bunun için sayısal okumam gerektiğini biliyorum ama ben sayisalci değilim çok çalışıp yapabilicegime inaniyodum bu güne kadar ama etrafından olumsuz sözler duydum ve bı neyi kendime güvenim gitti çok zormuş eşit ağırlık seçmem gerektiğini söylediler ne yapmami önerirsiniz burada sayısal derslerim ne çok iyi ne çok kotu şimdiden teşekkürler

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Öncelikle etrafınızda duyduğunuz olumsuz sözlerin size etkilemesini izin vermeyin. Öğrencilerin hemen hemen yarısı sayısal bölüm seçmektedir ve başarısız olanların sayısı ile eşit ağırlıkta başarısız olanların sayısı hemen hemen aynıdır. İleride olmak istediğiniz meslek sayısaldan alıyor ise sayısal aynı şekilde istediğiniz meslek eşit ağırlıktan alıyor ise eşit ağırlık bölümünü seçmeniz daha doğru olacaktır.

  1. Eşit ağırlık seçmem gerekiyor soyleyemedigim nedenlerden dolayi eşit aglik secsem alan dışı tercih yapsammi daha mantıklı yoksa sayısal seçip ilerlesemmi hemşire ve doktor olmak için bide ben artık alan dışı tercihlerin kalktığını duydum dogrumudur

   Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
   Alan dışı tercih hakkınız var. Daha öncede belirttiğim gibi sayısaldan bir bölüm seçecekseniz sayısal alanını seçmeniz daha doğru olacaktır.

 32. selamın aleyküm ben eşit ağırlık boluundeymm ve hemşirelik istiyorum ama nasıl olurum bilmiyorum ve hemşireler sadece hasta bakıcısı mı oluyor TEŞEKKÜR EDERİM

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Yorumunuza Cevap:
  Aleyküm Selam. Hemşirelik bölümü için hemşirelik puan türüne uygun sınavlara girmeniz gerekmektedir. Ayrıca hemşireler hasta bakıcı değil Hemşire olmaktadırlar. Meslek hakkında araştırma yapmanızı öneririm 🙂

 33. Ben lise son eşit ağirlik bölümünde okuyorum küçüklükten beri hayalim hemşire olmak ama hep caydirici cevaplar aliyorum tmden hemsire olunmaz vs vs sayisala gecmedim çünkü yapamayacagimdan emindim fizik ve matematikte zorlaniyorum ama kimya ve biyolojim cok iyi tek basima kimya ve biyoloji calisarak sizce kazanabilirmiyim kac net cikartmam lazim 390 puan olmasi icin ders programi veya calisma listesi varsa bana da atar misiniz teşekkürler 🙂

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Bu soruya en doğru şekilde puan hesaplama programlarını kullanarak kendiniz bulabilirsiniz. Benim vereceğim rakamlar ortalama olacaktır.

 34. Merhabalar ben 11.sinifa yeni geçtim ve sayisal ogrencisiyim. Ama konular biraz zor geldi diğer senelere gore ve bu yüzden esite geçmeyi düşünüyorum ama bir yandanda gecen seneki notlarima bakaraktan calisinca yapabileceğimi düşünüyorum yani bir yanim kal bir yanimda esite geç diyor ve meslek olarakda rütbe olarak beğendiğim doktorluk var fakat esitte ise sevmekten zevk alarak yapabilecegim psikolog doktorluğu var ne yapacagimi sasirdim mesela simdi eşit secsem YGS ye kadar fizik kimya biyoloji ye de calisip puanim yuksek gelirse sayisal bir meslek secebilirmiyim. Lütfen çok zor bir durum icersindeyim yardimci olur musunuz şimdiden teşekkürler…

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Tabi ki sınavda hem sayısal hem de eşit ağırlık yapabilirsiniz. Hatta sayısal öğrencileri eşit ağırlık sınavlarında gayet iyi sonuçlar almaktadır. Ayrıca Sitemizdeki meslek seçimi yazısını okumanız seçeceğiniz mesleği bulmanızda yardımcı olabilir. Hedefinizi belirledikten sonrada o hedef doğrultusunda çalışmalarınıza ağırlık verebilirsiniz.

 35. Merhaba ben Emre ben 10.sınıf öğrencisiyim ben matematik yaapmıyorum ama tıp istiyorum yanı eşit ağırlıkçıyım ailemde tıp istiyor ama zorlanıyorum sayısal da yapamayacağımı düşünüyorum ben sayısalmı yoksa eşit ağırlıkmı seçmeliyim lütfen yardımcı olun

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Ne istediğinize karar vererek bölüm seçmelisiniz. İleri de olmak istediğiniz meslek sayısal ise sayısal bölümü seçmeniz daha doğru olacaktır. Aynı şekilde istediğiniz bölüm eşit ağırlık ise eşit ağırlık bölümünü seçmeniz daha doğru olacaktır.

 36. Merhabalar.Benim ygs puanim cok dusuk lys ye cok calissam bile puanimi hesapladim 390 gibi geliyo.istedigim bolum psikoloji o da en az 403 ile aliyo sizce ne yapmaliyim biraz yardimci olur musunuz?

  1. Puan yerine sıralamalara bakarak hesaplarsanız daha doğru sonuç alabilirsiniz. Örneğin puanza.com burada geçmiş yıllara göre sıralamanızı da görebilirsiniz. YGS sıralamanızı ayarlayıp hedefiniz için ne kadar bir başarı elde etmeniz gerektiğini görebilirsiniz.

 37. hocam bn düz lise mezunuyum ygs 2 den 280 puan aldım okul puanıyla 320 oluyo herhangi bir şehirde özel üniversiteler hariç bi yer kazana bilir miyim ?

  1. Yerleşme olasılığınız var ancak Sağlık Meslek Liselilerin ek puan aldığını unutmayın.

 38. 10. Sınıf okuyorum derslerim eşit durumda seneye bölüm seçicekmişiz ve hemşire olmak istiyorum fakat mf seçersem yapamayacağımdan korkuyorum ama uğraşmayıda seviyorum tm seçersem de Edebiyatı sevmiyorum ve yapamıyorum sizce ne yapmalıyııım bana yardımcı olur musunuz

  1. Eğer hemşirelik mesleğini yapmak istediğinizden eminseniz sayısal seçmeniz sizin yararınıza olacaktır. Aksi halde sayısal konuları görmeden tek başınıza halletmeniz çok zor olacaktır.

 39. ben eşit ağırlık okuyacam ama aklımda bi soru var bu soruyu çözrsniz svinirim ben eşit ağırlık okuyacam ya ygs girdiğimde fizik kimya biyoloji çözmk zorundamıyım ????

  Derscalisiyorum Yöneticisi Cevap:
  YGS’de tüm derslerden sorumlusunuz. Türkçe ve Matematik derslerinin etkisine oranla düşük olsa bile YGS Fen derslerinden de puan alacaksınız.

 40. Meslek konusunda çok düsundum.Son kararini verdim odyometri istiyorum ygs1 ile aliyo.insallah olur.Fen bilimleinden 8 tane yapsam yeterlimi sizce ne yapmaliyim yardimci olurmusunuz??

 41. ben çok düşündüm meslek konusunda.Son olarak istediğim bölüme karar verdim ben odyometri istiyorum inşallah olursa.Ygs1 ile alıyo biliyorum işim çok zor ama benim 1 ay içinde eski bilgilerimi kullanarak fen bilimi testini yapmalıyım benim şimdiki aklım olsa sayısalı seçerdim çok pişmanım ve odyometri bölümünü çoook istiyorum sizce ne yapmalıyım lütfen bana yardımcı olurmusunuz ?

  Derscalisiyorum Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar istediğiniz bölüm 2 yıllık bir bölüm olup öncelik sağlık meslek lisesi mezunlarınındır. Eksiklerinizi gidermekten başka bir çareniz yok. Bu sayfamızda çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.

 42. Merhabalar benim birinci donem ortalamam 56 eger ikinci donem ortalamam 70 olursa tesekkur belgesi aliniyor mu
  imam hatip ogrenciyim lise cevap verin lutfen

  Derscalisiyorum Yöneticisi Cevap:
  Evet alabilirsiniz.

 43. merhabalar ben yuykarıdaki yazıyı yanlıs yazdım kusura bakmayın ben sozeli secip hemsire olma olasılıgı kactır sızce

  simdiden tesekkurler

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Hemşirelik sayısal bir bölümdür. Hemşirelik istiyorsanız üniversite sınavında sayısal derslerin size etkisini değiştirmeyecek. Hemşirelik isteyen bir sayısal öğrenci ile aynısınız. Siz sözel okuduğunuz için sayısal dersleriniz ile ilgili bilginiz eksik olacaktır. Kendi başınıza halletmede sorun yaşayabilirsiniz. Kazanıp kazanmamak sizin elinizdedir. Herhangi bir yorum yapamam.

 44. ben 8. sınıf öğrencisiyim ve hemşire olmak istiyorum matematiğim iyi değil fenim ise orta ve ben eşit ağırlık seçmeyi düşünüyorum ve birde meslek liselerinden geçenlere üniversite sınavı yokmuş doğrumu yani direk geçiş yapılabiliyormuş bunu öğrenmek istedim ve herhangi bir meslek lisesinden bile geçsek üniversitede hemşirelik alanını seçebilirmiyim birde tüm meslek liseleri puan veriyorumu merak ettim teşekkür ederim .

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Meslek liselileri sınavsız 2 yıllık kendi alanları ile ilgili bölümlere yerleşebilir. Hemşirelik 4 yıllık bir bölüm olup sınavsız geçiş yoktur. Meslek lisesi, düz lise, Anadolu Lisesi farketmez sınavda yeterli puanını almalısınız. Eğer sağlık meslek lisesi okursanız, hemşirelik tercihinde ek puan alırsınız.

 45. nasıl bir kaybım olur peki ?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  İstediğiniz bölüm nedir?

 46. özür diliyorum ama hani ygs de tercihte ikisini yazsam oluyo Ben esit agirlikta calisip yaparim diye gayretim var ama sayisal cikisli olmazsan hemsire olunamiyo diyorlar dogru mu tesekkur ederim simdiden 🙁

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Alan dışı tercih edebilirsiniz. Eşitağırlık mezunu olmanız hemşire olmanıza engel değil.

 47. meraba ben gecen sene imam hatip lisesinden esit agırlık bölümünden mezun oldum.bu sene de dersaneye gidiyorum ancak bölümüm yine esit agırlık .bu zamana kadar ne isticegim konusunda hic bir kararım yoktu son anda saglık bölümüne karsı ilgim arttı. ben simdi fizik kimya biyoloji yapmadan mat türkçe sosyal yapsam saglık bölümüne yerleşebilirmiyim ? 🙂 ve de hemşirelikle saglık bölümü farklımı yoksa aynımı ikisi hakkında cok fazla bilgim yok .tüm detaylarıyla aydılatabilirmisin beni ..
  Şimdiden tesekkürler 🙂

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Hemşirelik bölümü 4 yıllık bir linsans bölümüdür. Hem YGS-2 hemde MF-3’den öğrenci alan sayısal bir bölümdür. Sayısal yapmadan kazanmanız çok zor olacaktır belki düşük yerler için puanınız tutabilir. Ancak diğer derslerden çok yüksek başarı elde etmeniz gerekli. Geçmiş yılların taban puanlarını inceleyebilirsiniz. Bu sayfamızda Hemşirelik Taban Puanlarını görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir