Sponsorlu Bağlantılar

KPSS Yazılı Yoklamalarda Kullanılan Soru Tipleri

Categories Eğitim Bilimleri
Sponsorlu Bağlantılar


Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

KPSS Yazılı Yoklamalarda Kullanılan Soru Tipleri

Yazılı Yoklamalarda Kullanılan Soru Tipleri
Öğrencinin vereceği cevabın sınırlı ve kısa olduğu sorulardır. Bu tür sınavda çok sayıda soru sorularak kapsam geçerliği artırılabilir. Fakat sorular “kavrama” düzeyinde olduğu için alt düzey hedef alanını ölçmeye ağırlık verdiğinden ölçmenin geçerliğini zayıflatır. Puanlamaya katılan hatalar azaldığı için güvenirliği yüksektir.

 Uzun Cevap Gerektiren Sorular
Öğrencinin vereceği cevapta serbest olduğu sorulardır. Genellikle kompozisyon tipi ve cevapları sınırlı olmayan sorulardır. Öğrenci cevabın niteliği, içeriği ve uzunluğunu belirlemede serbesttir. Özellikle yaratıcı düşünme gücü, bilgisi yeni bir durumda kullanma, fikirleri analiz etme, bilgiyi üretme ve örgütleme gibi zihinsel becerileri geliştirmede kullanılır. Bu tip sorulardan az sayıda kullanıldığı için kapsam geçerliği düşüktür. Aynı zamanda puanlama hatalarının fazla olma olasılığından dolayı güvenirliği düşüktür. Bu tür sorular yazılı sınavın amacına en iyi hizmet eder.

Zorunlu Cevaplı ve Seçimlik Sorular
Bu tip. sınavlarda belli sayıda soru sorularak bir bölümü zorunlu cevaplandırılacak bir bölümü de cevaplanması öğrencinin seçimine bırakılan sorulardır. Zorunlu cevaplı sorular ölçmenin^kapsam geçerliliğini  artırdığı gibi öğrencileri birbiriyle karşılaştırmayı kolaylaştırdığı için güvenirliğini de olumlu etkiler. Seçimlik sorular ise öğrencilerin kolay sorulara yönelmelerini sağlar. Kapsam geçerliği-^ ni düşürür, aynı zamanda öğrencileri birbiri ile karşılaştırmada zorluk gösterdiği için güvenirliği de düşürür.

  • Kaynak İndirme Bilgileri
  • Site: www.derscalisiyorum.com.tr
  • Dosya İçeriği: KPSS Yazılı Yoklamalarda Kullanılan Soru Tipleri
  • Dosya Boyutu/Türü: 21.6 KB/ Word
  • Dosya İndirme Linki: Tıklayınız.
Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir