Sponsorlu Bağlantılar

Ulaştırma ve Lojistik Taban Puanları

Categories Bölüm Puanları
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

Ulaştırma ve Lojistik

Bu sayfamızda sizin için Ulaştırma ve Lojistik Bölümün taban ve tavan puanlarını, Bölümün genel özelliklerini, Faaliyet alanlarını, Mesleğin gelecekteki durumunu, Bu mesleği seçecek kişilerin nasıl niteliklere sahip olması gerektiğini gibi özellikleri bir araya getirdik.

Genel Tanım:

Bu bölüm, tedarik ve dağıtım zincirleri, taşıma, depolama, paketleme ve stok yönetimi konularında gerekli beceri ve bilgi donanımına sahip elemanlar yetiştirir.

Çalışma Alanları:

Lojistik sektörünün tüm sektörlerle bağlantılı olması ve uluslararası ticaret sisteminde belirleyici olması nedeniyle bölüm mezunlarının çalışma alanları oldukça geniştir. Bu sektörde çalışanlar, en ucuz maliyetle mal ve hizmetin sağlanılması ve ihtiyaç duyulan yerlere ulaştırılması, işletmenin başarısı için genel lojistik teorilerinin ve lojistik yönetim tekniklerinin uygulanması gibi konularda faaliyetlerde bulunurlar.
Mezunlar, ulusal ya da uluslararası kargo ve lojistik şirketleri, şirketlerin lojistik ve dağıtım bölümleri ya da sigorta, gümrükleme ve depolama hizmeti veren şirketlerde çalışabilirler.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Uluslararası alandaki ticari faaliyetlerin gelişmesiyle birlikte lojistiğe ilişkin faaliyetler işletme başarısını etkileyen önemli faktörlerden biri haline gelmiştir. Lojistik sektörünün genişliği ve sürekliliği bu alanda yetişmiş nitelikli elemanlara olan ihtiyacın devam edeceğini göstermektedir.

Mesleğin gerektirdiği özellikler:

  • Ekonomi ve sosyal bilimlere ilgi duyması
  • Planlama ve uygulama yeteneğine sahip olması
  • Pratik davranma ve doğru kararlar verebilme yeteneğine sahip olması
  • Zamanı iyi kullanabilmesi
  • İnsanlarla iyi iletişim kurabilme becerisine sahip olması
  • İleri görüşlü, tedbirli ve dikkatli olması gerekir.
Merkezi Yerleştirme ile Öğrenci Alan Yükseköğretim Lisans Programıdır.
Üniversite Fakülte Bölüm Puan Türü Taban Puanı Tavan Puanı Başarı Sırası Kont. Giren
İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Yüksekokulu Ulaştırma ve Lojistik YGS-6 409.190 459.670 126.000 67 67
Girne Amerikan Üniversitesi (Kktc-Girne) Denizcilik ve Ulaştırma Yüksekokulu Ulaştırma ve Lojistik YGS-6 231.486 265.060 852.000 30 5
Girne Amerikan Üniversitesi (Kktc-Girne) Denizcilik ve Ulaştırma Yüksekokulu Ulaştırma ve Lojistik (%50 Burslu) YGS-6 215.344 276.361 889.000 30 6
Girne Amerikan Üniversitesi (Kktc-Girne) Denizcilik ve Ulaştırma Yüksekokulu Ulaştırma ve Lojistik (Tam Burslu) YGS-6 333.673 385.287 348.000 10 10
Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir