Sponsorlu Bağlantılar

Cevher Hazırlama Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Categories Bölüm Puanları
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

Cevher Hazırlama Mühendisliği :

Bu sayfamızda sizin için Elektrik Mühendisliği  Bölümün taban ve tavan puanlarını, Bölümün genel özelliklerini, Faaliyet alanlarını, Mesleğin gelecekteki durumunu, Bu mesleği seçecek kişilerin nasıl niteliklere sahip olması gerektiğini gibi özellikleri bir araya getirdik.

Cevher Hazırlama Mühendisliği Genel Tanım:

Cevher Hazırlama, çalışma disiplini ve dayandığı bilimsel konular bakımından, Maden Mühendisliği ile Metalurji ve diğer teknolojiler arasında özgün bir yer işgal etmektedir. Cevher Hazırlama; kısaca, üretilen doğal kaynakların metalurji, demirçelik, cam, seramik, çimento, deterjan,  inşaat malzemeleri, boya endüstrisi ve enerji üretimi gibi değişik alanlarda kullanılabilir hale getirilmesi aşamalarını kapsamaktadır. Bu bağlamda Cevher Hazırlama; zenginleştirme, hammaddeleri zararlı maddelerden arındırma ve boyutlandırma gibi işlemleri içeren bir sanayi dalıdır.  Söz konusu işlemlerle ilgili, bir tesisin tasarımı ve çalıştırılması gibi teknolojik işlemler Cevher Hazırlama Mühendisliğinde önem kazanmaktadır. Bölümde; matematik, fizik, kimya gibi temel dersler 1. ve 2. yarıyıl; termodinamik,  parça mekaniği, metalurji, zenginleştirme yöntemleri, endüstriyel hammaddeler, flotasyon ve flokülasyon… gibi dersler diğer dönemlerde okutulur.

Cevher Hazırlama Mühendisliği Faaliyet Alanları:

Metalurjik zenginleştirme, altın, platin ve değerli metaller üretimine yönelik zenginleştirme, demir-çelik, cam, seramik, çimento endüstrisi, gübre, yem sanayi, deterjan, boya sanayi, inşaat agrega malzemeleri, dolgu, boya ve sert plastik endüstrisi, termik enerji santralleri kırma ve öğütme sistemleri, temiz katı yakıt üretimi (kömür hazırlama tesisleri), nükleer hammadde üretimi ve teknolojisi, artık değerlendirme, toprak ıslah çalışmaları gibi pek çok alanda faaliyet gösteren özel ve kamu kuruluşlarında görev alabilirler.

Cevher Hazırlama Mühendisliği İş Bulma Olanakları ve Kazanç Durumu:

Cevher Hazırlama; kısaca, üretilen katı doğal kaynakların metalurji, demir-çelik, cam, seramik, çimento, deterjan, inşaat malzemeleri, boya endüstrisi ve enerji üretimi gibi değişik alanlarda kullanılabilir hale getirilmesi aşamalarını kapsamaktadır. Bu bağlamda Cevher Hazırlama; zenginleştirme, hammaddeleri zararlı maddelerden arındırma ve boyutlandırma gibi işlemleri içeren konularda endüstrinin gereksinim duyduğu bir uzmanlık dalıdır. Bunların yanında, kömür harmanlama ve biriktirme tesisleri, kırma taş ve öğütme tesisleri cevher hazırlama mühendislerinin çalışabileceği bazı ek alanlardır. İş tecrübesine göre kazanç durumları değişkenlik gösterebilmektedir.

Bu Mesleği Seçenlerde Ne Gibi Nitelikler Olmalı:

  • Matematik ve fizik alanlarında başarılı olması
  • Teknolojiye ilgi duyması, mekanik konularında başarılı olması
  • Çok dikkatli ve sabırlı olması
  • Ekip çalışmasına açık olması
  • Araştırma, planlama ve uygulama yeteneğine sahip olması
  • Hızlı sayısal düşünme gücü ve zihinsel yeteneğine sahip olması
  • Yeniliklere ve gelişmelere açık olması
  • Yaratıcı olması
  • Beyin – el koordinasyonunun yüksek olması

4 Yıllık Cevher Hazırlama Mühendisliği Taban Puanları ve Kontenjanları 2018-2019

Üniversite Program Puan
Türü
Öğr.
Şekli
Kon
2018
Taban
Puanı
Başarı
Sıralaması
İSTANBUL TEKNİK Ü. Cevher Hazırlama Mühendisliği MF Örgün 60 297,79738 161750
Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir