Sponsorlu Bağlantılar

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Taban Puanları

Categories Bölüm Puanları
Sponsorlu BağlantılarKız ve Erkek Öğrenci Yurtları için TIKLAYINIZ.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi:

Bu sayfamızda sizin için Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümün taban ve tavan puanlarını, Bölümün genel özelliklerini, Faaliyet alanlarını, Mesleğin gelecekteki durumunu, Bu mesleği seçecek kişilerin nasıl niteliklere sahip olması gerektiğini gibi özellikleri bir araya getirdik.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Genel Tanım:

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü, ağırlıklı olarak eskiçağ sanatı ve tarihi hakkında derinlemesine bilgi sahibi olan uzmanların yetiştirilmesini amaçlar.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Çalışma Alanları

Arkeoloji ve sanat tarihi programını bitirenler “Arkeolog  ve  Sanat  Tarihçisi” ünvanı alırlar. En temel çalışma alanları ise  müzelerdir. Müzeler ve Anıtlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı çeşitli müze,kültür ve tabiat varlıklarını koruma kuruluşları ile özel müzelerde çalışabilirler. MTA  ( Maden Tetkik Arama Enstitüsü)’nde ve turizm kuruluşlarında da çalışma olanakları vardır.. Ayrıca üniversitelerde öğretim görevlisi ya da araştırmacı ,sanat galerilerinde yönetici, uzman ve araştırmacı olarak da görev alabilirler. Anabilimdalı sanat tarihi olan mezunlar öğretmenlik meslek bilgisi veren ek bir eğitim almış olma koşulu ile, liselere sanat tarihi öğretmeni olarak da atanabilirler.

Her meslekte olduğu gibi alanında yetişmiş, konservatör (yarım eserlerin yapıştırılması) arkaik dönem heykeltıraşlığı, Helenistik çağ mimarisi, seramik gibi dallarda uzmanlaşmış olanlar, kültür ve tabiat varlıklarını koruma kuruluşları ve özel müzelerde, dil bilenler de turizm rehberi olarak çalışabilmektedirler.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Tekniğin gelişimine paralel olarak modernleşmeyle birlikte eski kültürlere ve eserlere de ilginin artması, restorasyonun ön plana çıkması, eski ve tarihi eser turizminin gelişmesi mesleğe olan ilgiyi artırmaktadır.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler

  • Tarih ve kültür konularına meraklı ve bu alanlarda başarılı olması
  • İyi bir gözlemci, araştırmacı, sabırlı ve açık havada çalışmaktan hoşlanan biri olması
  • Sözel düşünme, neden – sonuç ilişkisini ortaya çıkarabilme gücüne sahip ve bedence sağlam olması gerekir.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Taban Puanları ve Kontenjanları 2018-2019

Üniversite Fakülte Bölüm Puan Türü Genel Kontenjan Genel Yerleştirme Taban Puan Tavan Puan
KOÇ ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi ( İngilizce) ( Burslu) SÖZ 9 9 450,95522 472,18668
KOÇ ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi ( İngilizce) (%50 İndirimli) SÖZ 15 13 227,62063 409,53464
Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir