Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Üniversite Sınavı 2018

Bilgi Güçtür Paylaştıkça BüyürShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrShare on Reddit
Sponsorlu Bağlantılar

Üniversite Giriş Sınavı 2018

YÖK Başkanı Yekta Saraç yaptığı açıklamaya göre Üniversiteye Giriş Sisteminde değişikliğe gidildi. İşte yeni sistem;

Yeni Sistemin Adı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS veya YÖKS)

YKS Ne Zaman Uygulanmaya Başlanacak?

2018 Yılından itibaren uygulanmaya başlanacak. Yükseköğretim Kurumları Sınavı Haziran ayının ilk hafta sonu Cumartesi yapılacak, sabah ve öğleden sonra olmak üzere 2 oturumla gerçekleştirilecektir. Yabancı Dil sınavı ise aynı hafta sonu pazar günü tek oturumda gerçekleştirilecek

Puan Türünde Değişiklik Olacak Mı?

Eski sistemde de 18 puan türü varken yeni sistem de 4 puan türü olacak. Bu puan türleri; Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Yabancı Dil. Aslında yapılan bu değişiklik ile 10 sene önce uygulanan sisteme geri dönülmüş oldu.

Müfredatta Değişiklik Oldu Mu?

Müfredatta herhangi bir değişiklik olmadı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için; Milli Eğitim Müfredatına yani 9-10-11-12 Müfredatlarından sorumlusunuz.

YKS Kaç Oturumdan Oluşacak?

Sınav 2 farklı oturumdan oluşmaktadır. Birinci oturum; Temel yeterlilik testi; Türkçe ve Matematik. İkinci oturum ise Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri olacak. Tüm adaylar birinci oturma girmek zorundadır.  Temel yeterlilik testinin  (TYT) etkisi Türkçe %50 ve Matematik %50 yani eşit olacak.

 • Sözel= TYT+ Sözel Testi
 • Sayısal = TYT+ Sayısal Testi
 • EA= TYT+ Eşit Ağırlık Testi
 • Yabancı Dil= TYT+ Yabancı Dil Testi

Birinci oturumun (TYT) etkisi yüzde 40 olacak.

YKS Kaç Soru Olacak?

Birinci oturumda Matematik ve Türkçeden 40’ar soru olmak üzere toplam 80 soru bulunmaktadır.  2.Oturumda da toplam 80 soru bulunmaktadır.

TYT Süresi Ne Kadar?

80 soru 120 dk olacaktır.

YKS Baraj Puanı Ne Kadar?

Önlisans için 150 puan almanız gerekmektedir. 180 ve üzeri puanlı adaylar lisans programlarını seçmeye hak kanacaktır.

YKS Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

200 ve üzeri puanı olanların bu puanı bir sonraki sene için de geçerli olacaktır.

YKS Geçerlilik Süresi Nasıl Olacak?

2018 yılında 200 ve üzeri bir puan aldınız ve bir yere yerleşemediyseniz 2019 yılında da bu puanınız geçerli olduğunu  belirttik 2019 da girdiğiniz sınavda 2018 yılından düşük bir puan alsanız bile yüksek olan puanınız yani 2018 puanınızla tercih edebilirsiniz.

Ortaöğretim Başarı Puanı Değişti Mi?

Ortaöğretim başarı puanını hesaplanmasına herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir.

Meslek Liseleri Ek Puan Alacak Mı?

Evet ek puan almaya devam edecekler.


Müfredatta Değişiklik Olacak Mı?
Aynı müfredat ve kitaplardan sorumlusunuz. Türkçe ve Matematik derslerinin önemi arttırılacak. Türkçe ve Matematik olarak bahsedilenin Temel Türkçe ve Temel Matematik  yani YGS’deki Türkçe ve Matematik olduğunu unutmayın.

YGS-LYS Kitapları Ne Olacak?
En çok sorulan sorulardan biri elimizdeki kitaplar ne olacak. Arkadaşlar elinizdeki kitaplarınızı çöpe atmayın. Üniversite Sınavı için; Milli Eğitim Müfredatına yani 9-10-11-12 Müfredatlarına çalışmaya devam edin. Yukarıda da belirttiğimiz gibi sorumlu olduğunuz müfredat aynı. Elinizde ki YGS ve LYS kitapları  da bu müfredata göre hazırlandığı için bu kaynakları kullanabilirsiniz.

YGS-LYS Neden Kaldırıldı?

Yapılan açıklamaya göre Eski Sistemde;
YGS –> Mart Ayı
LYS –> Haziran Ayı
Olmak üzere toplam 5 gün ve 4 aya yayılıyor. Bunun sonucu olarak Lise Eğitiminin olumsuz olarak etkilendiği belirtildi. Bunun yerine yeni sistem de sınav bir hafta sonunda yapılarak bu sorunun ortadan kaldırılması planlanıyor.

YÖK ve ÖSYM tarafından yapılacak yeni bilgilendirmeler ile yazımız güncellenecektir. Yazımızı takip etmeyi unutmayın. Kafanıza takılan sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Yorumlar

"Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Üniversite Sınavı 2018" için 15 Yorum

 1. ecem yanat tarafından 28 Eylül 2017 10:20 tarihinde 

  peki lys kalktıgına gore edebıyat nasıl olacak edebiyata nasıl gırecez tek sınav olcak dıyolar o zaman cumartesi sadece matematık ve turkce pazarda istediğimiz bolume goremi gircez dogrumu düşünüyorum bu konuyu aydınlatın lutfen

 2. Admin tarafından 01 Ekim 2017 15:59 tarihinde 

  Merhabalar. Sorduğunuz sorunuz henüz cevabı belli değil. Ancak YGS ve LYS uygulanmadan önceki sistemde tek oturum olarak uygulanmaktaydı ve sınav 2 aşamadan oluşuyordu ÖSS-1 kısmını YGS gibi herkes tarafından çözüyor. ÖSS-2 kısmı ise LYS gibi alan sınavı oluyordu. Benzeri bir sistem olabileceği gibi birden fazla oturum da yapabilirler. Yeni bilgiler geldikçe yazımız güncellenecektir.

 3. ecem yanar tarafından 01 Ekim 2017 17:41 tarihinde 

  peki ya baraj baraj kalkıo diye iddalar var bide 4 yanlış bir doğruyu goturme sistemi oda kalkmıs dıye sorular var doğrumu ??

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar.Yapılan açıklamadan barajın kalkmayacağı anlaşılmaktadır. 4 yanlış 1 doğruyu götürmesi ile ilgili bir açıklama yok ancak değişiklik olacağını sanmıyorum.

 4. mesud tarafından 02 Ekim 2017 02:25 tarihinde 

  Ben yeni sistemi hiç begenmedim yaaa

 5. Aslı tarafından 03 Ekim 2017 19:38 tarihinde 

  artik lise puanı başarısı önemli diyorlar. aynı şekilde Mezunlar devam edebilecek mi sınava girmeye

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Mezunlar tabi ki sınava girecektir. Zaten üniversite sınavına girenlerin çoğunluğu mezun arkadaşlarımızdır. Diğer sorunuza gelirsek; bildiğiniz üzere okul puanı eskiden de etki ediyordu. Yeni sistemde de etki edecektir. Ancak ne kadar etki edeceği henüz belli değil.

 6. nure tarafından 05 Ekim 2017 12:45 tarihinde 

  hangi bölüm hangi puan türüyle alacak ben hemşirelik istiyorum bunun için neye çalışıcam kafam çok karıştı bu sistem daha mı zor oldu daha mı kolay

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Hemşirelik yine sayısal puan türünden alacaktır. Çalışmalarınıza eski sisteme nasıl çalışıyorsanız aynı şekilde çalışmaya devam etmelisiniz. Diğer sorunuza gelirsek; sistemin zorluğunda herhangi değişiklik olacağını sanmıyorum.

 7. bayram tarafından 12 Ekim 2017 14:58 tarihinde 

  şimdi ben hukuk istiyorum çalışacağım dersleri biliyorum ama 2.oturumda sadece EA derslerini mi çözeceğim yoksa fen çözmem zorunlu mu.birde SAYISAL olan birisi hukuk tercih edebilecekmi ?

 8. Admin tarafından 12 Ekim 2017 16:31 tarihinde 

  Hukuk için 2.oturumda eşit ağırlık derslerini çözeceksiniz. Fen çözmenize gerek yok. Alan dışı tercihler eskisi gibi devam etmektedir. Sayısal bir öğrenci eşit ağırlık oturumuna girerek Hukuk tercih edebilir.

 9. selen tarafından 15 Ekim 2017 16:37 tarihinde 

  Önceden ygs coğrafya ve lys coğrafya konuları farklıydı 1-2 şeklinde ayirirlardi. Şimdi tmci ve sozelci arkadaşlar ygs coğrafyasina mi yoksa lys coğrafyasına mi çalışacak? Yoksa her ikisinden de mi sorumluyuz?

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. LYS Coğrafya soruları, YGS Coğrafya soruları da kapsardı.Benzer şekilde olacaktır.

 10. muazzez tarafından 13 Ekim 2017 21:03 tarihinde 

  Hukuk Fakültesinde Roma Tarihi, siyasi tarih, İnkılap tarihi gibi dersler okutulurken, Hukuk Fakültesini tercih edecek öğrencilere tarih değil de coğrafya sorusu sorulması hangi mantıkla açıklanabilir?

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Maalesef sistem kusursuz değil. Birçok eksiği bulunmaktadır.

 11. Şevval tarafından 14 Ekim 2017 12:02 tarihinde 

  Ben MF öğrencisiyim ve hukuk istiyorum bunun için bölüm değiştirmeli miyim? Ayrıca (2.oturumda)bir kitapçıkta tüm sorular mı verilecek yoksa MFye TMye ayrı ayrı bölümüne göre mi kitapçık verilecek?

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Bölüm değiştirmenize gerek yok. 2.Oturumla ilgili bilgi hala net olmamakla beraber büyük bir ihtimalle YÖK ve ÖSYM her sınava farklı bir saat belirleyecek ve bu sınavlar arasına kısa aralar koyacak.

 12. ceyda tarafından 14 Ekim 2017 12:07 tarihinde 

  Merhaba. Ben 2 yıllık universite düşünüyorum. Bunun için sadece temel yeterlilik sinavina yani ilk sınava girmem yeterli olucak değil mi?

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Evet Temel Yeterlilik Sınavına girmeniz ve tercih yapabilmeniz için 150 puandan fazla almanız gereklidir.

 13. Almila tarafından 15 Ekim 2017 11:29 tarihinde 

  Merhaba 1oturma girdikten sonra herkes 2.oturuma girebiliyormu barajı geçemesek 2.oturuma giremiyormuyuz ben besyluk istiyorum hangi konulara yönelmeliyim çünkü 1.oturumda sosyal bilgiler ve fen yok bunları görmeden 2.oturuma girememek saçma

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar.1.Oturumdan sonra 2.Oturuma girebilirsiniz. Eğer 1.Oturumda 180’den aşağı bir puan alırsanız 2.Oturumdaki sonucunuz puanınız hesaplanmayacaktır. Hangi bölümü istediğinizi tam olarak anlayamadım. Besyo mu istiyorsunuz?

 14. zeynep tarafından 15 Ekim 2017 21:37 tarihinde 

  Sayin rehberlik acikogretim lisesi genel kultur bolumu mezunuyum hangi bolumu secip sinava giricem yardimci olurmusunuz

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Hangi mesleği yapmak istiyorsanız ona göre sınavlara gireceksiniz. Eğer istediğiniz meslek Sayısal ise (Ör:Mühendislik) 1.Oturum (Temel Yeterlilik)+ 2.Oturum (Matematik+Fen Bilimleri)

 15. ERDAL tarafından 16 Ekim 2017 12:09 tarihinde 

  oturumlar aynı saatte yapılacaksa hem sayısal hem eşit ağırlığa girme seçeneğimiz var mı

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  2.Oturumla ilgili bilgi net olmamakla beraber büyük bir ihtimalle YÖK ve ÖSYM her sınava farklı bir saat belirleyecek ve bu sınavlar arasına kısa aralar koyacak.