MF-3 Puan Türünün Derslere Yüzde Göre Etkisi

Sponsorlu Bağlantılar

MF-3 Puan Türünün Derslere Göre Etkisi

merhaba efendim . 12. sınıf öğrencisiyim . sayısalcıyım ygs 1-2 puanım 164 . ben ygs de kendi alanıma hemen hemen karışmadım yaklaşık 90 soru çözdüm . ygs 3 puanım 200 ve henüz okul puanım eklenmemiş . sonuçlarda lyslere girebilir yazıyor . ama bazı arkadaşlarım kendi alanında barajı geçmelisin diyorlar . ygs tekrar hesaplandığında o zaman kendi alanımdan barajı geçmiş olur muyum . ve mf3 ten tercih yapmak istiyorum hangi derslere ağırlık vermeliyim . birde lys 3 edebiyat-coğrafya yada girmek istiyorum fakat coğrafyadan hiç bilgim yok edebiyat var. ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun .ve dershaneye gitmiyorum sizin sayfanız sayesinde geçtim denilebilir. çok teşekkür ederim . lütfen bir cevap verin . iyi günler…

Mert Gültekin Derscalisiyorum.com.tr Yöneticisi Sorunuzun Cevabı:

13Merhabalar; Hemen sormuş olduğunuz soruları cevaplayayım. İlk olarak YGS’de herhangi bir YGS türünden hangisi olduğu önemli değil barajı geçerseniz LYS’ye girmeye hak kazanırsınız. Sizin durumunuzda YGS-3 den 200 Puan alıp barajı puanı geçtiğiniz için tüm LYS sınavlarına giriş hakkınız var. MF-3 hangi derslere ağırlık vereceğin konusunda kafandan bir fikir canlansın diye aşağıda MF-3 puan türünün derslere göre yüzde dağılımını verdim

MF-3’te Derslerin Yüzde Etkisi; 

—YGS—

 • Türkçe %11
 • Temel Matematik %11
 • Sosyal %7
 • Fen %11,

—LYS—

 • Matematik %13
 • Geometri %5
 • Fizik %13
 • Kimya %14
 • Biyoloji %15

Biyoloji %5; etki etmektedir.Diğer sorunuza gelirsek coğrafya dersi için imkanın varsa görsel olarak dersi dinlemeni öneririm. (Görsel anlatım bilgiyi daha iyi kavramanıza yardımcı olacaktı. Görsel anlatımı bir hoca veya arkadaşın eşliğinde, internetteki konu anlatımı videolar izleyerek yapabilirsin) Daha sonra kendin yazılı kaynaklara çalış ve önemli yerleri hatırlatıcı kısa notlar al ve çalışma bittikten sonra çalıştığın konu ile ilgili kesinle test çöz. Yapamadığın soruların çözümlerini öğren bu sayede benzeri sorular karşına çıktığında hata yapmazsın. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Facebook Sayfamız

48 Yanıt “MF-3 Puan Türünün Derslere Yüzde Göre Etkisi”

 1. öğrenci

  Haz 22. 2013

  merhaba efendim ben geçen sene sınava girdim ve barajı geçerek 2. sınava girmeyi hak kazanadım fakat 2. sınavda puanım çıkmadı mf 1 mf2 mf 3 mf 4 tm 1 tm2 gibi yani 2. bölümün puanları çıkmadı. sadece ygs puanıma okul puanımın eklenmiş hali vardı. bu durumun nedeni nedir aceba

  • Admin

   Haz 22. 2013

   Merhabalar. Büyük olasılıkla LYS barajını geçememişsinizdir o yüzden puanınız hesaplanmamıştır.

 2. temel

  Ağu 29. 2013

  slm admin ben açık liseyi okuyorum 1 yılım var bitmesine üniversite sınavına girmek istiyorum seneye bu sınavlara kaçkere girecem yukarda yazdıklarınızı okudumda tam anlayamadım bana bilgi verin lütfen yani ben diyelim mf 3 sınavına girmek istesem nasıl hazırlık yapmalıyım ve hangi tür sınava girmeliyim lys.ygs öss

  • Admin

   Ağu 29. 2013

   MF-3’den sınava girecekseniz. Öncelikle YGS’ye gireceksiniz (Herkes giriyor) daha sonra LYS sınavına gireceksiniz ki bu sınav YGS’den 3-4 ay sonra yapıyor Haziranın sonunda. LYS’de 5 Farklı oturum vardır. Eğer MF’den bir bölüm düşünüyorsunuz, LYS-1 MATEMATİK SINAVI; LYS-2 FEN BİLİMLERİ SINAVILARINA girmek zorundasınız. Bu sınavlarda birer hafta ara ile olmaktadır.

   LYS-1 MATEMATİK SINAVI

   * Toplam 80 soru, 120 dakika.
   * Matematik 50 soru, Geometri 22 soru. ikisine birden 75 dakika
   * Analitik Geometri 8 soru 45 dakika
   * Matematik ve Geometri testleri için ayrı soru kitapçıkları kullanılacak ancak iki test için ortak cevap kağıdı olacak.

   LYS-2 FEN BİLİMLERİ SINAVI

   * Toplam 90 soru, 135 dakika.
   * Fizik 30 soru 45 dk.
   * Kimya 30 soru 45 dk.
   * Biyoloji 30 soru 45 dk.
   * Fizik, Kimya ve Biyoloji testleri için ayrı soru kitapçıkları kullanılacak, cevap kağıdı ortak olacak

 3. temel

  Ağu 29. 2013

  sağolun hocam lys1 e girmek zorundamıyım şartmıki matematikten sıkıntılıyımda.diyelim lys2 yi kazandım ama lys1 kazanamadım ne olur ozaman hocam mf3 teki bölümlerden birini tercih yapamazmıyım

  • Admin

   Ağu 29. 2013

   Bak yukarıdaki yazıda MF-3’de derslerin yüzde etkisi yazıyor. LYS’de Matematik ve Geometri var %13 ve %5 ile eğer LYS-1 girmezsen kafadan %18 bir kayıp olacak niye girmemeyi düşünüyorsun ki bir soru yaparsın o bile sana avantaj olarak geri döner 😉 Ayrıca LYS-2’yi kazanma gibi bir durumu tam olarak anlayamadım. Şöyle anlatayım; YGS’nin %40 alınır (Bak yukarıdaki yazıda YGS derslerinin etkisini topla %40 yapar), LYS’nin %60 alınır böylece MF puanınız ortaya çıkar.

 4. leman

  Kas 12. 2013

  Merhaba ben 2012 anadolu lisesi mezunuyum.ygs ve lys ye girmee karar verdim.okul puanimi nasil hesaplayabilirim yardimci olursaniz cok sevinirim.

  • Admin

   Kas 13. 2013

   Okul Puanı = (Diploma Notu X 5) X 0,12 ile hesaplayabilirsiniz.

 5. kiraz

  Eyl 06. 2014

  merhabalar ben 12. sınıf ögrencisiyim üniversitede diyetisyenlik istiyorum mf-3 ve ygs-2den alıyor araştırdıgım kadarıyla ,peki ygs nın mf 3 lys nin mi bu konu hakkında bilgi verir misiniz ?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  MF puanı YGS+LYS-1+LYS-2 sınavlarının hesaplanması ile elde edilmektedir. Kafanıza takılan tam olarak nedir?

 6. mira

  Eyl 09. 2014

  merhaba ben bu sene 12. sınıf öğrencisiyim fakat meslek lisesinde okuyorum aynı zamanda bu sene staj yapıcam sizce bu sene dershaneye gitmeli miyim ?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Buna karar verecek olan ben değilim sizsiniz? Eğer stajınız, okulunuz çalışmanıza engel olmuyorsa gitmenizi öneririm.

 7. ali

  Eyl 11. 2014

  Merhaba ben 11. sınifa gectim. Tip okumak icin verilen yuzdeleri gecmem mi lazim (kimya %13 ..) birde mf3 9. sinif agirlikli mi olucak?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Siz konuyu tamamen yanlış anlamışsınız. :) Kimyanın yanındaki %13, o dersin yüzde etkisini göstermektedir. Tüm derslerin toplamının %100 olduğunu görebilirsiniz. Örneğin LYS Biyolojinin puanınızın %14’lük bir kısmını oluşturduğunu anlayabilirsiniz. MF-3 puanı YGS+LYS-1+LYS-2 sınavlarından oluşup. LYS kısmı 10-11-12.Sınıf ağırlıklıdır.

 8. betul

  Kas 08. 2014

  Merhaba , ben düz lisede okuyorum bölümüm TM hemşirelik istiyorum bunun için detaylı bilgi rica ediyorum. YGS mi LYS mi ağırlık vermeliyim? Hangi sınava girmem gerek? Girmem gereken sınav ygs yada lys kaç ? Puan ortalaması nedir?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Bu sayfamızda Hemşirelik Taban Puanlarını görebilirsiniz. Hemşirelik hem YGS-2 hemde MF-3’den öğrenci almaktadır. Hedefinizi belirleyin MF-3 isterseniz YGS+LYS-1+LYS-2 sınavlarına girmelisiniz. Zaten YGS’ye çalışmış ve girmiş olmanız gerekiyor 2 puan türünden de şansınızı deneyebilirsiniz. Sadece YGS’den gireceğim ve YGS’ye çalışacağım derseniz çalışmanızı ona göre ayarlamalısınız. Ancak YGS ile alan yerlerde sağlık meslek liselilerin ek puan aldıklarını dolayısıyla sizden daha avantajlı olduğunu unutmayınız.

 9. MeMet

  Kas 08. 2014

  merhaba,
  veterinerlik hangi puan turune gore hesaplaniyor.hangi derse daha cok calismam lazim ?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. İstediğiniz bölüm MF-3 puan türünden öğrenci almakta olup, aşağıda MF-3 puan türüne derslerin yüzde etkilerini verdim. Hangi dersin ne kadar etki yaptığını görebilirsiniz.

  MF-3’te;
  -YGS-
  Türkçe yüzde 11,
  Temel Matematik yüzde 11,
  Sosyal yüzde 7,
  Fen yüzde 11,
  -LYS-
  Matematik yüzde 13,
  Geometri yüzde 5,
  Fizik yüzde 13,
  Kimya yüzde 14
  ve Biyoloji yüzde 15;

 10. maide

  Oca 24. 2015

  mf 3 puanımın 297 olması için lys de hangi dersten yaklaşık kaç net çıkarmam lazım sizce

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Okul puanınızı da dikkate alarak; Sitemizde ki YGS-LYS Puan Hesaplama motorunu kullanmanızı öneririm. Sizin derslere olan ilginizi bilmediğimden, Benim size sayı vermem sizi yanıltabilir. Derslere olan ilginizi, yapabileceğiniz netleri girerek daha doğru bir fikir elde edebilirsiniz. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 11. tugce

  Şub 02. 2015

  Merhaba ben meslek lisesinde okuyorum ve diş hekimliğini istiyorum ama hangi derslere ağırlık vermem gerekiyor ya da hangi sinava daha cok calismaliyim ?yardimci olursaniz sevinirim.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  İstediğiniz bölüm MF-3’den alıp; MF-3 derslerinin yüzde etkilerini aşağıda verdim hangi dersin ne kadar etki ettiğini görebilirsiniz.
  MF-3’te;
  Türkçe yüzde 11,
  Temel Matematik yüzde 11,
  Sosyal yüzde 7,
  Fen yüzde 11,
  Matematik yüzde 13,
  Geometri yüzde 5,
  Fizik yüzde 13,
  Kimya yüzde 14
  ve Biyoloji yüzde 15;

 12. Feyza

  Şub 04. 2015

  Ben 9.sınıf öğrencisiyim en büyük hedefim tıp fakültesini kazanmak ve bunun için şimdiden çalışmaya başladım ygs ve lys sorulari çözüyorum çok iddialıyım sizce kazanırmıyım??

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Tabiki kazanabilirsiniz neden olmasın :)

 13. Berfin

  Şub 14. 2015

  Merhabalar ben 11. Sınıf tm okuyorum ve hemşirelik bölümü istiyorum. Ama bir türlu sistem hakkinda bir bilgim edinemedim hocalarım farklı farklı şeyler söylüyor.
  ben şimdi ne sınavlarıns giricem hangi derslere calisicam hangi konular çıkacak hiç bilmiyorum bi yardimci olurmusun lütfen

  Derscalisiyorum Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Hemşirelik bölümü 4 yıllık bir linsans bölümüdür. Hem YGS-2 hemde MF-3’den öğrenci almaktadır. Hedefinizi belirleyin MF-3 isterseniz YGS+LYS-1+LYS-2 sınavlarına girmelisiniz. YGS ve MF’den alan yerlerin 2 tane farkı vardır; YGS’den alan yerlerde sağlık meslek liselileri ek puan alırlar (Sizden avantajlıdırlar= ve Sağlık Meslek Yüksekokulu okurlar, MF’de ise ek puan gibi bir durum söz konusu değil ve Fakülte olarak geçmektedir. İkisinin diploması eşdeğerdir. YGS-LYS Sistemi Hakkında bilgilerinizin eksik olduğunuzu düşünüyorum. Bu yüzden YGS-LYS Hakkında Bilgiler sayfasındaki yazıları okuyarak sistem hakkında bilgi almanızı öneririm. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 14. Türker

  Şub 20. 2015

  Merhabalar 9. Sinifa giden bir ogrenciyim. Diş Hekimligi istiyorum mf3 ten alıyormus galiba mf3 hangi dersler oluyor. Aciklayabilirmisiniz birde dis hekimligi gibi bir yer kazanmak icin asil calismaliyim

  Derscalisiyorum Yöneticisi Cevap:
  YGS+LYS-1+LYS-2 Sınavlarına girmelisiniz. Bu sınavlardaki derslerin size etkisini yukardaki soru cevap kısmında verdim. O kısmı inceleyerek bilgi edinebilirsiniz. Bu sayfamızda çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.

 15. Munire

  Şub 28. 2015

  Merhaba hocam ben mezunum 15 marttaki 2015 sınavına gireceğim sonrada lys den mf3 e girmek istiyorum diyetisyenlik okumak için okul puanım yaklaşık 50 puan ve ygs den ve lys den kaç almam laZımki toplam 215 puanım olsun lütfen yardımcı olabilirmisiniz hangi konuya ağırlıklı çalışayım bide lys için ağırlıklı olarak

  • Admin

   Mar 06. 2015

   Merhabalar. YGS puanınızın %40’ı ve LYS puanınızın %60 alınarak ham puanınız hesaplanır. Puanınız= %40 YGS + %60 LYS + Okul puanınızdır. Sınavlardan ortalama ne kadar almanız gerektiğini görebilirsiniz.

 16. firdevs

  Mar 13. 2015

  Merhabalar ben meslek lisesinde bilgisayar bölümü okuyordum geçen sene YGS sınavına girdim ve iki yıllık organik tarım kazandım fakat gitmedim diploma notum 82 ve barajı geçtim bu sene ygsye tekrar girip lys mf3 den hemşirelik bölümünü kazanmak istiyorum okul puanım ne kadar kırılır ve bana kalanı notlarıma ne kadar katkı sağlar cevaplarsanız sevinirim teşekkür ediyorum..

  • Admin

   Mar 16. 2015

   Okul puanınızı yarı yarıya kesilecektir. Daha önce 40 aldıysanız, bu sene 20 alacaksınız. Bu size olumsuz bir sonuç olarak geri dönecek ancak ekstra bir çalışma ile sınavdaki başarınızı artırarak bu olumsuzluğu tolere edebilirsiniz.

 17. ayse

  Mar 19. 2015

  Ygs2 den 203 puan aldmm mf 3ten hemşireliğe gitmek istiyorum lys den hangi derslerden nasıl nekadar yaparsam biyere yerleşebilirim lütfen cewap werir misiniz

  • Admin

   Mar 20. 2015

   Merhabalar. Okul puanınızı da dikkate alarak; Sitemizde ki YGS-LYS Puan Hesaplama motorunu kullanmanızı öneririm. Sizin derslere olan ilginizi bilmediğimden, Benim size sayı vermem sizi yanıltabilir. Derslere olan ilginizi, yapabileceğiniz netleri girerek daha doğru bir fikir elde edebilirsiniz. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 18. ebrar

  Mar 19. 2015

  sıze bı sorum olcak ygsden 220 aldım baasarı puanım 6bınlerde lysde kaç yapmam lazım bı unıversıte ıcın

  • Admin

   Mar 19. 2015

   Sorunuzu daha detaylı bir şekilde yazarsanız yardımcı olabilirim. Hangi üniversite, bölüm vb.

 19. aysenur

  Mar 20. 2015

  arkadaslar ben ygsde 200 adim sayalim sayisalciyim lysde istedigim bolum 240 la kapatmis ve bu yil puanlarinda dusecegi soleniyo sinav zordu deniliyo ilk 4000 binlerdeyim ve istedim bolum mf3 den ilk 120 binden aliyo ygs calisamamistim aylevi sorunlardan dolayi ama lyse ole olmaz calisacam sizce biseleri degistire bilirmiyim bide ygs pyuanimiz dusukse osym % 28 aliyo diyolar dorumu hata %20 ygs % 8 de okul puaniymis bi aciklik getirmisiniz :(

  • Admin

   Mar 21. 2015

   Merhabalar. Puanınız= %40 YGS + %60 LYS + Okul puanınız şeklinde hesaplanmaktadır. Tam olarak istediğiniz yer neresi?

   • aysenur

    Mar 21. 2015

    ebelik istiyorum mf3 den sizce cok calisirsam sansim varmi :(

    • Admin

     Mar 22. 2015

     Evet var. Çok çalışsam demek yerine hemen çalışmaya başlayın 😉

     • aysenur

      Mar 22. 2015

      gunde 6 saat calisiyorum iki gundur sıkı bi sekilde calisiyorum telefonumdan herseyden uzagim yapabilecegimi dusunuyorum :-)

     • Admin

      Mar 25. 2015

      Siz inanıyorsunuz. Bir adım öndesiniz demektedir.

 20. ceren

  Mar 20. 2015

  Merhaba ben lysden ebelik istiyorum hangi derslere çalışmam gerekir

  • Admin

   Mar 21. 2015

   Merhabalar. MF-3 puan türünde derslerin yüzde etkilerini yukarıdaki yazıda verdim. Hangi dersin sizi ne kadar etkilediğini, hangi derslere çalışmanız gerektiğini görebilirsiniz.

 21. fatma

  Mar 20. 2015

  Ben sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümü bitirdim hocam, ygs-2’den puanım: 210 sıralamam:365850, okul puanım 40, ek puanım 20 .Ebelik olma ihtimali var mı?Teşekkürler.

  • Admin

   Mar 21. 2015

   Puanınız biraz düşük kalmış. Okul puanınız ve ek puan eklendikten sonra sıralamanızı tekrar yazarsınız bir daha değerlendirebiliriz. Benim önerim ebeliğin kesinlikle tercih listenizde bulunması yönünde olacaktır.

 22. buse

  Mar 21. 2015

  Ben 12. Sinifta okuyorum YGS sinavinda baraji gectim ve lys sinavinda mf 3 istiyorum lys barajı nedir? Aciklar misiniz ?

  • Admin

   Mar 23. 2015

   Merhabalar. Baraj 180’dir.

 23. aynur

  Mar 21. 2015

  ßen teknik meslek lisesinde okuyorum şuan ama hemşirelik istiyorum ve ygs2 den 150 yaptım bu yüzden ygs den tercih yapamıyorum lys mf3 e girme şansım var mı ? Okuldan ek puan olarak 45 geliyor . Birde ygs 2 den istediğim üniversiteler yüksekokul die geçiyor ama hemşirelik 4 sene yüksekokul yazssada. ama ben yinede ygs 2 ile tercih yapabiliyor muyum ek puanımla birlikte 195 falan oluyor

  • Admin

   Mar 25. 2015

   Herhangi bir puan türünden barajı geçtiyseniz LYS’ye girebilirsiniz. Hemşirelikte ek puanı Sağlık Meslek Liseliler kendi alanında tercih yaptıklarında alırlar. Meslek Lisesi türünüz ve alanınız nedir?

 24. elif

  Mar 25. 2015

  Merhaba benim ygs1 puanim 146 ygs 2 puanim 146 ygs 3 200 ygs 4 190 ysg 5 185 ygs6 169 kiz meslek lisesi cocuk gelisimi mezunuyum özel universitede hemsirelik vermek istiyorum bu durumda gelirmi okul puan eklermi eklerse ne kadar ekler diploma notum 73.73 2009-2010 mezunuyum lutfen yardimci olurmusunuz tsk simdiden

  • Admin

   Mar 27. 2015

   Merhabalar. Okul puanınız eklenir ancak YGS-2 puan türünden barajı geçememişsiniz o puan türünden 2 yıllık önlinsans tercih edebilirsiniz.

 25. bahattin celik

  Mar 27. 2015

  oncelikle kolay gelsin ben veterinerlik istiyrm ygs 1 291 ygs2 261 aldim lysde mf3 ten 300 puan almak icin ne kdr matematik neti yapmaliyim. sadece lys de matematik yapacagim.

  • Admin

   Mar 30. 2015

   Merhabalar. Sitemizde ki YGS-LYS Puan Hesaplama motorunu veya internetteki başka sitelerdeki puan hesaplama motorlarını kullanmanızı öneririm. Sizin derslere olan ilginizi bilmediğimden, kaç net yapmanız gerektiği ile ilgili size sayı vermem sizi yanıltabilir.

 26. gulçag

  Mar 28. 2015

  merhabalar. 2003 anadolu lissesi mezunuyum. 2. universite olarak fizik tedavi okumak istiyorum. ama sistemi hiç anlayamadım. mf 3 lys 1 ve 2 gerektiriyor. lys 3 veya 4 e girmek ek puan getiriyormu. birde ygs den 255.9 aldım. lys den sizce bu bölümü kazanma şansım var mıdır. cevap için şimdiden teşekkürler :)

  • Admin

   Nis 06. 2015

   LYS-3 ve LYS-4’e girmeniz size ek puan kazandırmaz. MF puan türleri YGS+LYS-1+LYS-2’den alınacak başarılar dikkate alınır. İstediğiniz bölümün başarı oranı yüksek bu yüzden LYS’den iyi bir sonuç yapmalısınız. Ayrıca sistemi iyice araştırmanızı öneririm.

 27. nihal

  Mar 29. 2015

  Merhaba Ben 11.sinif mf ogrencisiyim ama fizige karsi bi ongorum var ama hemsirelik istiyorum sizce mumkunmu?

  • Admin

   Nis 06. 2015

   Sorunuzu tam olarak anlayamadım.