İlk ve Acil Yardım Bölümü İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Sponsorlu Bağlantılar

İlk ve Acil Yardım Bölümü İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Soru: merhabalar hocam ben att bolumu okumak ıstıyorum ve hangı fen matematık ve turkce yapmam gerekıyo ve ben meslek lısesı oldugum ıcın alt yapım yok ders calısamak ıstıyorum ama basarılı olamıyorum sızce ne yapmalıyım

Cevap: Merhabalar. İlk ve Acil Yardım Bölümü 2 yıllık bir önlisans bölümüdür. Meslek lisesi mezunu olduğunu söylemişsiniz. Hangi bölümden mezunsunuz?

Soru:ayakkabı meslek lısesı meunuyum 2 yıllıkta aynı bolumu unıversıteyı okudum

Cevap: İstediğiniz bölüm 2 yıllık bir bölüm ve YGS-2’den öğrenci almaktadır. Geçen seneye kadar bu bölüme sağlık meslek liselilerinin sınavsız geçiş hakları bulunmaktaydı ve diğer lise türleri sadece boş kontenjan kaldığında yerleşebiliyorlardı. Bu durumda diğer lise türlerindeki bir öğrencinin devlet üniverisitelerindeki bu bölüme kazanmaları çok düşük bir ihtimaldi. Ancak geçen sene diğer lise türlerinden öğrenciler için kontenjan açıldı. Bunun için YGS sınavına girmelisiniz ve YGS-2 puanınızın istediğiniz yer için yeterli olması gerekmektedir.

Aşağıda ise YGS-2 puan türü için YGS sınavındaki derslerin yüzde etkilerini verdim. Hangi dersin ne kadar etki ettiğini görebilirsiniz.

YGS-2’de;
Türkçe’nin ağırlıgı yüzde 20,
Temel Matematik’in ağırlıgı yüzde 30,
Sosyal’in ağırlıgı yüzde 10,
Fen’in ağırlıgı yüzde 40;

Sponsorlu Bağlantılar

Yorumlar

"İlk ve Acil Yardım Bölümü İstiyorum Ne Yapmalıyım?" için 5 Yorum

 1. Salih serikli tarafından 25 Ekim 2017 21:37 tarihinde 

  Ben şu an kararsızım lütfen bana yardımcı olabilir misiniz ben paramedik okumak istiyorum ama herkes hemsirlige git diyor çünkü paramedigin onü kapaliymis ilerde atamada sıkıntı yasicakmisim doğru mu bu??

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Sağlık sektörü her sene giderek büyük bir sektördür. Bu büyümeden belirttiğiniz iki meslekte olumlu olarak etkilenmektedir. Mesleğinizi atamalardan dolayı değil de hangi mesleği yapmak istediğinize göre seçerseniz daha doğru olacaktır.

 2. Mine tarafından 31 Ekim 2017 21:42 tarihinde 

  Ya ben paramedik okuyacağım şu yeni sınav sistemine göre sadece 1.oturumla yani tyt ile 2 yıllık üniversitelere gidebiliyomusuz paramadik te 2 yıllık olduğu için sadece 1.oturumla yerlesebilirmiyiz? Lütfen bi cevap verin

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. 2 yıllık bölüm için TYT’ye girmelisiniz.

 3. Tugay tarafından 11 Kasım 2017 12:38 tarihinde 

  Sadece ilk sınava mi gireceğiz ilk ve acil yardım için

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. İlk ve Acil Yardım Bölümü 2 yıllık bir bölümdür. 2 Yıllık Bölüm için ilk oturum olan TYT’ye girmeniz yeterlidir.

 4. Derin tarafından 18 Aralık 2017 00:33 tarihinde 

  Merhaba ben ilk ve acil yardim bolumu seçmek istiyorum ve TYT sınavında türkçe ve matematik ağırlıklı olacak yani fen ya da sosyal pek etkilemeyecek. Öyle değil mi? Bilgilendirirseniz sevinirim. Yani fen yapmak zorunlu mu?

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Evet TYT de Matematik ve Türkçe’nin etkisi daha fazladır. Ancak diğer dersler pek etkilemeyecek demek yanlış olacaktır.

  TYT Etkisi
  Türkçe %33,75
  Sosyal Bilgiler %16,25
  Matematik %33,75
  Fen Bilimleri %16,25

 5. Ahmet Gül tarafından 27 Ocak 2018 11:07 tarihinde 

  Merhaba ben paramedik istiyorum sağlık meslek lisesi son sınıf ogrencisiyim üniversiteye yerleşirken herhangi bir ek puan getirim var mı

  Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Kendi mesleğiniz ile ilgili 2 yıllık bölümleri tercih ederseniz, ek puan alacaksınız.