Hemşirelik İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Sponsorlu Bağlantılar

Hemşirelik İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Merhabalar. Ben son sınıf öğrencisiyim. Ygs sınavından çok düşük aldım.Barajı gecemedim. Bu yıl ki geçiş hakkımı kullanmak istemiyorum.Seneye sınava tekrar gireceğim.Dershaneye gitmek istemiyorum.Sitenizden çalışmaya baslayacağım. Siteniz çok güzel.Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.Benim için çok faydalı olacak. Benim temelim hiç olmadığı için ilkokul konularından başlamak istiyorum çalışmaya.Zaten uzun bir zamanım var sanırım yetiştiririm. Hemsirelik istiyorum.İmkansız diyorlar hevesimi kırıyorlar. Hatta biri ygs birincisi bile olsan o bölüme gitmen cok zor dedi.Çünkü öncelik sağlık mesleklerinmiş. Ben ticaret meslek lisesinden mezun olacağım .Muhasebe ve finansman okuyorum.Bu bolumu okumak istemiyorum.Çok üzüldüm.350 civarı alsam gidemez miyim ? Herhangi bir devlet üniversitesine? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ederim..

Mert Gültekin Derscalisiyorum.com.tr  Yöneticisi Yorumunuza Cevap:

Merhabalar. Sınavdan düşük almanıza üzüldüm. Milletin sizin için imkansız demesine takılmayın. Millet konuya bilmediği için yanlış ve gereksiz bilgiler ortada dolaşıyor. Sizin belirttiğiniz öncelik 2 senelikler (Sağlık meslek liselilerin geçiş hakkı vardır) için geçerlidir. Hemşirelik 4 yıllık bir bölümdür yani siz 4 yıllık okuyacaksanız yani kimsenin size göre bir avantajı olmayacaktır. Konumuza gelirsek seviyeniz dediğiniz kadar düşükse en baştan başlamayıp temel atmak sizin için daha iyi olacaktır. Eğer düzenli ve sistemli çalışırsanız istediğiniz bölümü rahatlıkla kazanabilirsiniz. (Belirtiğiniz 350 Puanda yeterli olacaktır ancak hedefinizi yüksek tutun) Gelelim nasıl ders çalışacağımız konusuna öncelikle elinizde yazılı bir kaynak olarak soru bankaları olsun eğer yeni alacaksanız kolay bir yayından almanızı öneririm. Kendiniz için en uygun verimli çalışma sistemini bulun; örneğin bugün 13Matematik, fizik ve Türkçeden şu konuları; yarın fizik, kimya, biyolojiden şu konuları çalışacağım gibi ayırın. Eksik olduğunuz derse daha fazla ağırlık verebilirsiniz. Diyelim derse çalışmaya başladınız çalışmanız 40 dakikadan kısa olmasın ama çok fazlada uzun sürmesin eğer çalışmanız uzun sürecekse arada kısa bir mola verebilirsiniz. Çalışmanızı bitirdikten hemen sonra test kitabınızı açın kolay sorulardan başlayarak çalıştığınız konunun sorularını çözün illaki yanlış yaptığınız veya boş bıraktığınız sorular olacaktır bu sizin moralinizi bozmasın yanlış yaptığınız soruların çözümlerini kitaplardan, internettten, arkadaşlarınızdan vb. sorarak kesinlikle ama kesinlikle ama kesinlikle öğrenin eğer yapamadığınız sorunun çözümlerini öğrenmezseniz o tarz sorular karşınıza çıktığında sürekli aynı hataları yaparsanız. Bu dersi ve konuları bitirdikten sonra diğer derse geçip çalışabilirsiniz. Hafta sonları hafta içi çalıştığının konuların tekrarlarını yap bu tekrarlar çalıştığın konular ile ilgili birer test olabilir eğer konuyu hatırlamak istiyorsanız konuyu hafif yapıp teste çözebilirsin. Tüm haftayı tekrar edin ve boş vaktin kaldıysa daha önceki haftalarda çalıştığın konulardan tekrar yapmanı düşündüğün konuları tekrar et. Bu yaptığın tekrarlar sayesinde bilgi daima taze kalacak ve unutmayacaksın 😉  Konularda ilerlemeye ve mantığını anlamaya başlayınca bu sizin için 2-3 ay gibi bir süre sonra (Eğer düzenli çalışırsanız) arada denemelerde çözebilirsiniz. Kafana takılan bir olursa her zaman iletişime geçebilirsin.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Yorumlar

"Hemşirelik İstiyorum Ne Yapmalıyım?" için 65 Yorum

 1. nur tarafından 27 Nisan 2013 23:01 tarihinde 

  Çok teşekkür ederim :):) :) :)

 2. nur tarafından 28 Nisan 2013 00:47 tarihinde 

  Ben ders calışma programımı hazırlamıştım. Programım şöyle örneğin matematik : 6,7,8 diye devam ediyo sonra fen 6,7,8, hepsi bitince 9,10,11,12 sonra ygs sonra lys ben böyle yaptım peki böyle çalısırsam nasıl olur? Bir de merak ettiğim LYS sınavında hangi derslerin sınavına girmeliyim ?

 3. Admin tarafından 28 Nisan 2013 09:53 tarihinde 

  Çalışma şeklin güzel ama matematik ve fen derslerini aynı anda çalış sakın şöyle yapma önce matematik 6,7,8 i bitirip sonra fen 6,7,8 çalışma ikisini beraber çalış. Dilersen 1 gün matematik diğer gün fen derslerini çalış dilersen günü 2’ye bölüp öylede çalışabilirsin ama bir derse asla çok fazla ara verme.(Dersi yukarıda belirttiğim şekilde çalış, konu çalışma, test çözme ve tekrarlardan oluşsun) Bunun dışında YGS çalışırken Türkçe ve Sosyal Bilgiler (Tarih, Coğrafya, Felsefe, Din Kültürü) bakmayı da unutma. Diğer soruna gelirsek Hemşirelik hem YGS-2’den hemde MF-3 den öğrenci almaktadır. MF-3 puan türü için LYS’de siz LYS-1 (Matematik ve Geometri) ve LYS-2 (Fizik, Kimya, Biyoloji) sınavlarına gireceksiniz. Aşağıda size hangi derslerin puanınıza olan yüzde etkisini de yazdım.

  MF-3’te;
  —YGS—
  Türkçe %11,
  Temel Matematik %11,
  Sosyal %7,
  Fen %11,
  —LYS—
  Matematik %13,
  Geometri %5,
  Fizik %13,
  Kimya %14
  Biyoloji %15;

 4. nur tarafından 28 Nisan 2013 20:05 tarihinde 

  Hmm anladım.Çok çok çok teşekkür ederim.

 5. aslı tarafından 29 Nisan 2013 18:53 tarihinde 

  merhabalar ben ygs çalışmaya başladım fakat şu şekilde çalışıyorum tarih konularını(9,10,11) bitirip sonra coğrafya(9,10,11) …… gibi sizce bu verimli olurmu yoksa hepsini beraber mi götüreyim?

 6. Admin tarafından 29 Nisan 2013 19:18 tarihinde 

  Bir derse çok fazla ara vermek iyi değildir şöyle yapabilirsin coğrafya çalışırken arada tarihle ilgili tekrar yaparsın bu tekrarda çeşitli konulardan birer test çözmek şeklinde olabilir ama bir derse çok fazla ara verme. 😉

 7. nur tarafından 29 Nisan 2013 23:53 tarihinde 

  Hocam ben hemşireliği kazanamazsam grafik tasarımcılığı istiyorum.Özel yetenek sınavları varmış benim hiç çizim yeteneğim yok ama o alanda bilgisayarda olanıyla ilgili şeylerle uğraşmayı çok seviyorum.O sınava girmek şart mı girmeden almıyorlar mı ? İlla çizim yeteneği olmalı mı ?

 8. aslı tarafından 30 Nisan 2013 16:51 tarihinde 

  teşekkürler

 9. Admin tarafından 01 Mayıs 2013 12:48 tarihinde 

  Evet eğer istediğiniz bölümde yetenek sınavı ile alıyorsa sınava girmelisiniz. Sınavlar üniversiteden üniversiteye farklılık gösterebilir. Üniversitelerde sınavlar hakkında detaylı bilgiyi olabilirsiniz.

 10. Ece tarafından 01 Mayıs 2013 18:08 tarihinde 

  Meraba, sorumu yanıtlamışsınız çok teşekkür ederim. Ben eşit ağırlıkta okuyorum sayısala geçmesine geçeyim de sınıfta kalırım diye korkuyorum geçen senede o yüzden eşit ağırlığı seçmiştim zaten :( tek korkum matematik, geometriyi kimyayı biyolojiyi anlıyorum fen derslerim çok iyi çünkü o konulara ilgi duyuyorum. Matematikte zorlanıyorum sadece biraz :( matematiğim kötü olduğu için hemşirelik hayalimden de vazgeçmiştim 1 senedir. Geçen gün hastaneye gittim ordaki çalışanları görünce gerçekten çok istediğimi farkettim ve sıkı çalışmaya karar verdim. Ama eşit ağırlıkta olduğum için kimya biyoloji fizik dersi görmüyorum napıcam hiç bilmiyorum :(

 11. Admin tarafından 01 Mayıs 2013 20:50 tarihinde 

  Fen derslerim iyi ama matematikten korkuyorum diyorsun eşit ağırlıkta matematik yok mu? LYS’de Eşit ağırlıkçı ve Sayısalcılar da aynı Matematik sınavına girmiyor mu? :) Belki sizin okulda matematik dersini eşit ağırlar için biraz kolaylaştırabilirler (Sınavlarda) ama aralarında çok fark yoktur olamaz zaten. Bu sene matematik dersi gördün senin için ne kadar zorduysa sayısalda göreceğinde o kadar zordur ne bir eksik ne bir fazla ama tercih senin olayın artıları ve eksiklerini topla ileride ne olmak istediğini iyice düşün ve karar ver. Kafana takılan bir konu olursa da her zaman iletişime geçebilirsin.

 12. nur tarafından 02 Mayıs 2013 16:05 tarihinde 

  Hocam siz iyi ki varsınız aklıma takılan soruları sorabilmem benim için çok iyi .Çok teşekkür ederim.Merak ettiklerimden birisi 2014 ygs kac asamalı olucak ve kesin tarihi nedir ? Kesin tarihi bilirsem ona göre çalışıp konularımı yetiştirmeye çalışacacığım.Lys1 ve Lys2 de söylerseniz çok mutlu olurum bir de bana kolay,orta düzey,zor test kitapları önerir misiniz ?

 13. Admin tarafından 02 Mayıs 2013 17:29 tarihinde 

  Sistemde şimdilik büyük bir değişiklik yok siz yine YGS tek aşamalı diye düşünün ama ÖSYM’nin ne yapacağı belli olmaz. :) Tarihler ise bu senekine yakın tarihler olacaktır 3-5 gün oynama olabilir. Çalışmaya şimdiden başlayın çok fazla zaman kaybetmeden ne kadar geç çalışmya başlarsanız ileride o kadar çok sıkıntı çekerseniz. Kitap konusuna gelirsek Güvender, Birey (A-B vardır zorluk tercisi artar), Fem, Pi Analitik, Sınav bunlar güzel yayınlardır eğer zor istersen Final’e bakabilirsin ama öncelikle kolaydan başlamanı öneririm.

 14. nur tarafından 02 Mayıs 2013 17:45 tarihinde 

  Hmm anladım çok teşekkür ederim hocam :)

 15. nur tarafından 02 Mayıs 2013 17:52 tarihinde 

  Hocam eksenle zirve güzel midir onlardanda almak istiyorum faydası olur mu acaba faydasızsa almiyim :)

 16. selma tarafından 07 Mayıs 2013 21:55 tarihinde 

  meraba hocam ben ygs-4 ten 290 aldım birde okul birinciligim var acaba bir yerler gelirmi diye merak ettim yardım ederseniz çok sevinirim :)

 17. gamze kübra tarafından 08 Mayıs 2013 14:58 tarihinde 

  meslek konusunda yardımınız için çok teşekkür ederim hocam azda olsa rahatladım gerçekten :) birde şunu sormak istiyorum. okulun bitmesine 5 hafta kaldı ve 1 hafta kadar sonra son yazılılarımz ortak olarak başlayacak inşallah. şimdiden kendime ders proğramı yapmam faydalı olurmu yoksa yazılılarım bittikten sonra mı yapmam daha iyi olur? doktorluğu 6 yıllık olmasından biraz maddi durumdan dolayı vazgeçmiştim hocam.teşekkür ederim hocam.

 18. asuman tarafından 08 Mayıs 2013 17:05 tarihinde 

  mrb hocam benim ygs4 puanım 302 ilahiyat istiyorum okul puanımın eklenmesiyle 350 oluyo sizce gelir mi önü açık bir meslek mi?

 19. Admin tarafından 08 Mayıs 2013 22:19 tarihinde 

  Selma Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Bir yerler derken? :) Bu sayfaya yazdığınıza göre hemşirelikten sorduğunuzu kabul ediyorum. (Yanlışsam düzeltin lütfen) Puanın doğrudan hemşirelik kazanmana yeteceği gibi okul birinciliğin sayende kaliteli üniversitelere de girme şansın bulunmaktadır.

  Gamze Kübra Yorumunuza Cevap:
  1 Hafta sonra sınavların başlayacaksa öncelikle sınavlarına odaklan hepsinden başarıyla geç zaten sınavların bittikten sonra programını yaparsın. Tıptan maddi durumunuz yüzünden vazgeçmeyin eğer tıp kazanacak başarıyı elde ederseniz gerek devlet özel burslardan rahatlıkla faydalanırsınız inanın ailenize hiç yük olmamış olursunuz 😉

  Asuman Yorumunuza Cevap:
  Evet puanınızla istediğinizi bölüme yerleşebilirsiniz. (Ama tercih zamanı dikkat edin puanınız düşük, yüksek yerleri tercih ederseniz açıkta kalabilirsiniz. Dikkatli bir tercih oluşturun) Bu meslekte açıkta kalmazsınız, kolaylıkla devlette iş bulabilirsiniz.

 20. asuman tarafından 09 Mayıs 2013 14:28 tarihinde 

  tercihler konusunda yardımcı olurmusunuz peki? istedigin bölüme gidebilirsin derken hangi bölümleri kastettiniz? başka tavsiye edebileceginiz bölümler var mı hocam mesela okul öncesi gelir mi:)tşk ederim

 21. gamze kübra tarafından 09 Mayıs 2013 14:57 tarihinde 

  teşkkür ederim hocam :) inşallah ygs ve lysde yüksek bir puan yapıp iyi bir meslek sahibi olurum.

 22. Ayşe tarafından 09 Mayıs 2013 19:41 tarihinde 

  mrb hocam lise 3 gidiyorum meslek lisesindeyim seneye sınav var bıyandn sataj olucak bu yaz da stj yapıcağım yerde calısıcam.gündüz işte olcam akşam sınava calısım diyorum ama nekadar verimli olur bilemiyorum calısmamda gerek işte hocam verimli olurmu npmalıyım? bide hemşirelik istiyorum sayısal ypmam gerek fizigi yapamıyorum zorlanıyorum npmalıyım sizce akşm calsmakla basarılı olabilirmiyim hocam yrdmcı olrsanız sevinirim. simdiden tesekkr ederim:)

 23. selma tarafından 10 Mayıs 2013 21:10 tarihinde 

  valla bilmiyorum hocam yaa :)) artık bu saatten sonra insanın hiç bir hayali kalmıyor artık nee olursa :))ben hemşirilik istiyordum ama çevre olmaz o sayısaldan alıyor dedilerde benim puanımı çokk düşük dediler bende acaba ögretmenlikller bile (4 yıllık herhangi bir bölüm) gelirmi diyee sormuştum ayrıca çok teşekür ederim cevabınız için :))

 24. Admin tarafından 11 Mayıs 2013 12:09 tarihinde 

  Asuman Yorumunuza Cevap:
  İstediğiniz bölümden kastım İlahiyat Fakültesini kazanabilirsiniz. (Geçen Senin Taban Puanlarını İncelemenizi Öneririm) Tavsiye edebileceğim 10’larca bölüm olabilir ama bunlar size uygun olur mu bilemem o yüzden siz istekleriniz ve yetenekleriniz doğrultusunda düşündüğünüz bölümleri söylerseniz onları yorumlayabilirim. Diğer sorununuza gelirsek Okul Öncesi Öğretmenliği bölümü de çok güzel bir bölümdür YGS-5 Puanınızı söylerseniz daha kesin bir şeyler söyleyebilirim.
  Ayşe Yorumunuza Cevap:
  Tabi ki başarılı olabilirsiniz. Önünüzde 1 sene var uygun zamanlarınızı olabildiğince verimli kullanırsanız başarı kaçınılmaz olacaktır. Fizik kendi kendine öğrenmesi zordur temel bilgileriniz varsa kalan eksiklerinizi gidermek için bol bol ders çalışın. Konuları belli siz bu konuları bugün bu konuya yarın buna çalışacağım diye ayırın ve konuya çalışın konuya çalıştıktan sonra mutlaka o konu ile ilgili soru çözün soru çözmezseniz konuyu asla tam olarak anlayamazsanız konuyu anladığınızı sansanız bile karşınıza bir soru çıktığında bir şeylerin eksik olduğunu hissederseniz tecrübe ile sabittir :) Bunun için konuyu çalıştıktan sonra hemen soru çözün yapamadığınız soruların çözümlerini kitaplardan, arkadaşınızdan, akrabanızdan öğretmeninizden vb. öğrenin kısacası yapamadığınız soruyu boş ver deyip geçmeyin yoksa ileride karşınıza benzeri soru çıkarsa yine aynı hataları yaparsınız. Bunun dışında arada genel bir tekrar yapın. Bu tekrar soru çözmeden oluşabilir. Kafanıza Takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.
  Selma Yorumunuza Cevap:
  Selma hemşirelik için YGS-2 Puanını söyler misin? (Bir önceki yorumunuzda YGS-4 Puanınızı söylemişsiniz ben onu YGS-2 Puanınız sandım kusura bakmayın) 4 Yıllık öğretmenliklerin çoğuna gitmek için LYS’ye girmeniz gerekir. Eğer Özel Eğitim Öğretmenliği, Zihin Engelliler Öğretmenliği, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, Görme Engelliler Öğretmenliği, İşitme Engelliler Öğretmenliği, İlahiyat, Kimya Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği vb Bölümler de YGS’de almaktadır. Örneğin Okul Öncesi Öğretmenliği YGS-5 Puan türünden almaktadır. Kafanızdaki öğretmenlikleri ve puanlarınızı belirtirseniz yorumlayabilirim.

 25. asuman tarafından 13 Mayıs 2013 10:54 tarihinde 

  hm anladım hocam tşk edderim .ygs 5 puanım 315 okul öncesi biraz zor galiba

 26. Ayşe tarafından 13 Mayıs 2013 22:21 tarihinde 

  Teşekkur ederim hocam:)

 27. Burcuu tarafından 15 Mayıs 2013 15:41 tarihinde 

  Kolay glsin hocam bende hemşirelik istiyorum sadece ygs2 puanım yeterli oluyor diye okudum internette en son çarem özel üniversteye gideceğim puanı ygs2 230 4 senelik olarak görünüyor hem ygsden girip hem lisans nasl oluyor anlamadm yanlş mı bilgi verdiler acaba?

 28. Admin tarafından 15 Mayıs 2013 19:53 tarihinde 

  Sorunuzu tam olarak anlayamadım biraz daha açarsanız sevinirim. Hemşirelik bölümü YGS ve LYS’den de 4 Yıl okunan bir bölüm olup 2 yıllık bir bölüm değildir. YGS’den veya LYS’den girseniz bile Hemşire olarak çıkacaksınız. Farkı ise Biri Fakülte diğer Yüksekokul (Yüksekokul Sağlık Meslek Lisesi Mezunları tercih edebilsin diye ama sizde tercih edebilirsiniz.) olarak geçiyor. Dediğim gibi sorunuzu biraz daha açarsanız daha çok yardımcı olabilirim.

 29. Burcuu tarafından 22 Mayıs 2013 13:31 tarihinde 

  Hocam teşekkürler anladım ben bir sorum daha olacak sizce çok mu zor yani 90 doğumluyum hem yaştan dolayı hemde bilgilerm taze değil ayrıca eşitağırlık mezunuyum konu çalışmaya ve soru çözmeye şimdiden başladım ama meslek yüksek oklulundan mezun olanların kontenjanları doldurup açıkta kalmaktan çok korkuyorum.

 30. Admin tarafından 22 Mayıs 2013 18:10 tarihinde 

  90’lı olmak o kadarda yaşlı değil abartmayın lütfen :)) Ayrıca bir yanlışınızı düzeltmek isterim Hemşirelik Bölümü 4 Yıllık bir bölümdür siz 2 Yıllık Meslek Yüksek Okulları ile karıştırıyorsunuz. 4 Yıllık bölümlerde öncelikle yerleşme gibi bir durum söz konusu değil yani Sağlık Meslek mezunları kontenjanları doldurmaz puanı kimin yüksek ise o yerleşir.

 31. Miray tarafından 24 Mayıs 2013 20:51 tarihinde 

  Merhabalar.Benim merak ettiğim şu ygsden barajı geçsem lys mf3 ten yüksek puan alsam Hacettepe hemşireliğe yerleşebilir miyim ?

 32. Admin tarafından 27 Mayıs 2013 12:38 tarihinde 

  Evet kazanabilirsiniz.

 33. Burcuu tarafından 29 Mayıs 2013 17:38 tarihinde 

  :))bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim hocam kolay gelsin sizede.

 34. Ayşe tarafından 06 Haziran 2013 22:59 tarihinde 

  mrb. hocam ben lise 3 gdyrm hemsırelik istiyorum fakat mat fen yapamıyorum eşit agırlıkcıyım kararsız kldım napmalıyım blmiyorum kafam cok karısık nye calısıcagımı sasırdım hmsırelik istymym artık onuda blmyrm npmlym hocam yrdmcı olrsnız svnirim meslekvlısesıne gttm ıcn zorlnyrm sayısal ypmyrm tmlde cok zyf olnca

 35. Ayşe tarafından 07 Haziran 2013 13:07 tarihinde 

  hocam brde din kültürü ögretmenliginin önü açıkmı yrdmcı olrsnz svnrm

 36. Admin tarafından 07 Haziran 2013 17:12 tarihinde 

  Merhabalar öncelikle sakin olun ve sakin kafayla isteklerinizi ve yeteneklerinizi iyice tartın, bunun için çevrenizden görüş alabilirsiniz örneğin rehberlik öğretmeninizden vaya bir hemşire ile oturup ondan mesleği hakkında fikir alabilirsiniz ayrıca sitemizdeki Meslek Seçimi makalesini okursanız kafanızdaki birçok soru işareti kalkacaktır. Diğer sorunuza gelirsek bu ülkede her zaman öğretmenlere ihtiyaç vardır o yüzden Din Kültürü Öğretmenliğinin de önü açıktır diyebiliriz.

 37. Ayşe tarafından 08 Haziran 2013 19:50 tarihinde 

  tesekkur ederim hocam.yrdmlrınız için

 38. muazzez tarafından 27 Haziran 2013 19:44 tarihinde 

  Merhaba ben ygsden 186 aldım diploma notum ise 75.82 açıköğretim okumak istiyorm yerleşme şansım var mı ?

 39. muazzez tarafından 27 Haziran 2013 19:47 tarihinde 

  Yalnız 2 yıllık bir bölüme mi yerleşebilirim

 40. Admin tarafından 30 Haziran 2013 10:17 tarihinde 

  Açıköğretime yerleşebilirsiniz. Eğer Meslek Lisesi vb mezunu ise 2 Yıllık bir bölümde okuyabilirsiniz.

 41. Ayşe tarafından 27 Temmuz 2013 21:58 tarihinde 

  mrb. ben eşit agrlkcym drshnde sysl scmyı dsnyrm hmsrlk ıstyrm syslda zyfm kararsz kldm est agrlktn mi dvm etsm

 42. Admin tarafından 29 Temmuz 2013 10:51 tarihinde 

  Bu kararı verecek olan ben değilim sizsiniz. Ben ancak sizin istekleriniz ve yetenekleriniz doğrultusunda belirlediğiniz meslek hakkında bilgiler verebilirim. Sitemizdeki meslek seçimi (Gitmek için tıklayınız.) yazısını okumanız kafanızdaki soru işaretlerinizin kalkmasına yardımcı olabilir. Eğer hemşirelik okumakta kararlı iseniz sayısala geçin. Her geçen gün sizin için bir kayıp. Kararınızı verip çalışmaya başlamalısınız. Kafanıza takılan herhangi bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 43. Nur tarafından 04 Aralık 2013 20:55 tarihinde 

  Hocam burada öncelik iki senelikler için demiştiniz.4 yıllıklar da öncelik yok demiştiniz. Ben iki senelikte var zannetmiştim. Sistem mi değişti yoksa yok muydu anlamadım ben ?

 44. Admin tarafından 09 Aralık 2013 15:08 tarihinde 

  Biraz siz yanlış anlamışsınız biraz benim cümle havada kalmış :) Yukarıda demek istediğim Meslek Liselilerinin geçiş hakları 2 Yıllık bölümler için vardır. (Ebelik gibi) Hemşirelik ise 4 yıllık bir bölümdür yani Sağlık Meslek Liselilerinin geçiş hakları burada söz konusu değil sadece ek puan alıyorlar. Umarım açıklayabilmişimdir :)

 45. tugba tarafından 06 Ocak 2014 17:38 tarihinde 

  Hocam bn anadolu lisesi 2.sinifim tm de okuyorum ama hemsirelik istiyorum lys 2 den tercih yapcm ama nasil yapcam liseyi bitirince direkt ygs 2 den tercihmi yapcam bide hemsire olmam icin hangi derslere calismaliyim

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:

  Bu sayfamızda gerekli açıklamalar bulunmaktadır. Gitmek için tıklayınız. YGS-2 Hemşirelik ile MF-3 Hemşirelik Arasındaki Fark Nedir?

 46. sevda tarafından 29 Ocak 2014 17:16 tarihinde 

  merhabalar ben 10.sınıf bilişim bölümü öğrencisiyim. hemşireliği çok istiyorum. ama kazanamamaktan korkuyorum sadece ygs ye girip kazanmak istiyorum .sizce kazanabilirmiyim. lütfen yardımcı olun bide boş zamanlarımı nasıl değerledirebilirim. yaz tatilini nasıl değerlendirebilirim. bide meslek lisesinde olduğum için fizik kimya biyoloji derslerini görmüyorum dersaneyede gitme imkanım yok lütfen yardımcı olurmusunuz?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Kazanmamanız için hiç bir engel yok. Önünüzde güzel bir zaman var bu zamanı verimli olarak kullanırsanız istediğiniz bölümü rahatlıkla kazanabilirsiniz. Bu sayfada çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 47. sevda tarafından 29 Ocak 2014 18:06 tarihinde 

  merhbalar ben 10. sınıf bilşim öğrencisiyim.hemşireliği çok istiyorum.ama kazanamamaktan korkuyorum sadece ygs ye girip kazanmak istiyorum sizce kazanabilirmiyim. lütfen yardımcı olun bide boş zamanlarımı nsıl değerlendirebilirim. yaz tatilini nasıl değerlendirebilirim bide meslek lisesinde olduğum için fizik kimya biyoloji derslerini görüyorum dersaneyede gitme imkanım yok lütfen yardımcı olurmusunuz?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Yorumunuza Cevap:
  Önünüzde çok uzun ve güzel bir süre var. Elinizde çalışabileceğiniz güzel bir kaynak olsun. Düzenli olarak konu çalışın, konuya çalıştıktan sonra o konu ile ilgili soru çözün ve çalıştığınız konuları unutmamak için düzenli tekrar yapın. İnanın düzenli ve sistemli olarak çalışırsanız istediğiniz başarıyı rahatlıkla elde edebilirsiniz.

 48. kiraz tarafından 14 Ağustos 2014 14:00 tarihinde 

  benim hayalim hemsirelik ama ben açık meslek lisesine gidiyorum bu sene insallah mezun olacağım bölümüm bilişim ama istemyrm ben üniverste snavına girmek istyrm ama nasıl calışmak gerek hemşireliği kazanmak için hangi test kitaplarını almam gerek bana lütfen yardımcı olur musunuz

  Derscalisiyorum.com Admini Yorumunuza Cevap:
  Soru-Cevap bölümdeki Hemşirelik İstiyorum Hangi Sınavlara Girmeliyim Ne Yapmalıyım? başlığını okuyarak sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

 49. Sevda tarafından 01 Eylül 2014 23:19 tarihinde 

  Site Yöneticisi: Merhabalar. Sevda Yorumlarınız ve Cevabı Hemşirelik Hangi Puan Türünden Öğrenci Alıyor? sayfasına taşınmıştır. Sayfaya gitmek için tıklayınız.

 50. elif meltem ekşi tarafından 02 Eylül 2014 19:18 tarihinde 

  ben acık öğretim lisesinde okuyorum bu sne mezun olcam ve hemşire olmak istiyorum ama nasıl çalışcağmı bilmiyorum bu konuda bana yardımcı olurmusunuz.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Bu sayfamızda çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 51. Sevda tarafından 08 Eylül 2014 21:00 tarihinde 

  Ben saglık meslek lısesınde okumuyorum tıcaret meslekteyım . Sadece ygs ye gırerek 4 yıllık hemşirelıge gdblır mıyım ?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Gidebilirsiniz. Ancak sağlık meslek liselilerin ek puan aldıklarını dolayısıyla sizden daha avantajlı olduğunu unutmayınız.

 52. Sevda tarafından 21 Eylül 2014 20:13 tarihinde 

  ya ben sitenizi cok begendım sorularıma cevap verdıgınız ıcın ve kafamdaki karışıklığı gıderdıgınız ıcım cok teşekkur ederım.
  ŞİMDİDE BI BILGINIZ VARSA ŞUNU ÖGRENMEK ISTIYORUM.

 53. Sevda tarafından 21 Eylül 2014 20:17 tarihinde 

  ya ben sitenizi cok begendım sorularıma cevap verdıgınız ıcın ve kafamdaki karışıklığı gıderdıgınız ıcım cok teşekkur ederım.
  ŞİMDİDE BI BILGINIZ VARSA ŞUNU ÖGRENMEK ISTIYORUM…..
  Banka sınavlarına kımler gırebılıyor ?
  ben lıse okuyorum 12.sınıf. Unıversıteden bı bolum okumam mı lazım.Yada hangı bolumlerı okumam gerekır ?
  lise mezunu olmaz mı :)) ?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Güzel yorumunuz için teşekkürler. Sorununuza gelirsek; Lise Mezunu, Önlisans veya Lisans (Çoğunlukla lisans mezunu) personel alımları olmaktadır. Bankadan bankaya veya ihtiyaca göre değişiklik olabiliyor. Genellikle iibf mezunları (iktisat, kamu yönetimi, işletme vb) tercih ediliyor. Bankaları takip etmenizi öneririm.

 54. rabia tarafından 04 Kasım 2014 17:26 tarihinde 

  ben hazırlık öğrencisiyim verimli ders çalışmak istiyorum bana yardımcı olabilir misiniz

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Bu sayfamızda çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm. Görmediğiniz derslerde o konu hakkında bilgisi olan arkadaşlarınız, hocalarınızdan destek almanızı öneririm. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 55. Rumeysa tarafından 07 Kasım 2014 20:12 tarihinde 

  Merhaba, ben ticaret meslek lisesinde lojistik okuyorum ve eşit ağırlığım. Bu sene son senem ama ben kendi bölümümü pek okumak istemiyorum hemşire olmak istiyorum, ama bu konu hakkında yeterli bilgiye sahip değilim, hangi sınavlara gireceğim, ne kadar puan almam gerektiyor, hemşire olmak için ne kadar çalışmam gerekiyor beni bilgilendirirseniz çok sevinirim :) Ayrıca biraz da çekiniyor gibiyim çünkü sağlık lisesi okuyanlar biraz daha avantajlı gibi geliyor beni aydınlatırsanız çok mutlu olurum

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Hemşirelik bölümü 4 yıllık bir linsans bölümüdür. Hem YGS-2 hemde MF-3’den öğrenci almaktadır. Hedefinizi belirleyin MF-3 isterseniz YGS+LYS-1+LYS-2 sınavlarına girmelisiniz. YGS veya MF’den almasının bir etkisi yok. YGS ve MF’den alan yerlerin 2 tane farkı vardır; YGS’den alan yerlerde sağlık meslek liselileri ek puan alırlar ve Sağlık Meslek Yüksekokulu okurlar, MF’de ise ek puan gibi bir durum söz konusu değil ve Fakülte olarak geçmektedir. İkisinin diploması eşdeğerdir. Eğer gitmek istediğiniz yer YGS’den alıyorsa ve sadece YGS’den alan yerleri tercih etmek istiyorsanız LYS’ye girmenize gerek yok. Bu sayfamızda Hemşirelik Taban Puanlarını görebilirsiniz.

 56. kübra tarafından 07 Aralık 2014 00:45 tarihinde 

  hocam ben kız meslek çıkışıyım ygsden cok düşük aldım barjı ble gecemeddim hiç calışmamıstım çünkü ama ben hemşireligi cok istiyorum yapamam dyde cok korkuyorum napmam lazım nasıl bi çalışma ypmam lazım cok istiyorum teşekkürler şimdiden..

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Bu sayfamızda çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.

 57. kübra tarafından 07 Aralık 2014 00:48 tarihinde 

  kaç net yapmam lazım kaç puan almam lazım yetrli bilgiye sahip değilim bilgilendirirseniz cok sevinirim hocam

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Bu sayfamızda Hemşirelik Taban Puanlarını görebilirsiniz. Daha sonrada okul puanınızı da dikkate alarak; Sitemizde ki YGS-LYS Puan Hesaplama motorunu kullanmanızı öneririm.

 58. zeynep tarafından 14 Ocak 2015 18:46 tarihinde 

  Gerçekten bu yazı için teşekkür ediyorum arkadaş Tam olarak benimle aynı kaderi paylaşıyor bende muhasebe 11. Sınif öğrencisiyim ve muhasebeci olmak değil hemsire olmak istiyorum motivasyonum arttı bu yazıyı okuyunca gerçekten ellerinize sağlık

 59. yasmin tarafından 20 Ocak 2015 20:29 tarihinde 

  Merhabalarr bir sorum olucaktı acaba hemsirelik bölümüne ygs den mi yoksa lys den mi gitmek mantiklidir yoksa hicbir farki yokmudur herkes farkli bir sey soyluyor kafam karisti?:(

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Hemşirelik bölümü 4 yıllık bir linsans bölümüdür. Hem YGS-2 hemde MF-3’den öğrenci almaktadır. YGS ve MF’den alan yerlerin 2 tane farkı vardır; YGS’den alan yerlerde sağlık meslek liselileri ek puan alırlar (Sizden avantajlıdırlar) ve Sağlık Meslek Yüksekokulu okurlar, MF’de ise ek puan gibi bir durum söz konusu değil ve Fakülte olarak geçmektedir. İkisinin diploması eşdeğerdir.

 60. aynur tarafından 25 Ocak 2015 20:59 tarihinde 

  Hocam merhba ben 2008 yili ortaokul mezunuyum bu yil acik ogretimden liseye baslicam universte icinde hemsrelik bolumunu cok istiyorum ama yapamic am dye cok korkuyorum sizce ne yapmam lazim hemsreligi kazanmm icin smndn tesekkr ederm

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Bu sayfamızda çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.

 61. Buse tarafından 03 Şubat 2015 15:30 tarihinde 

  Ben anadolu imam hatip lisesinde okuyorum hemşirelik okumak istiyorum sizce imam hatip okuyor olmam bana eksi bir yon saglar mi? Bir anadolu lisesine gore sayisal ders saatlerinin daha az olmasi beni korkutuyor.Şimdiden tesekkurler :)

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Ufak bir dezavantaj olabilir ancak bu dezavantajı kendi çalışmalarınızla rahatlıkla aşabilirsiniz.

 62. Betül tarafından 19 Mart 2015 22:17 tarihinde 

  Merhaba ben kız Meslek Lisesi 11. Sınıf giyim bölümü öğrencisiyim hemşirelik okumak istiyorum ama giyim bölümü olduğum için bi sorun sıkıntı olurmu bilmiyorum birde nasıl baslamaliyim ne yapmalıyım nelerden baslamaliyim hiçbir fikrim yok bana yardımcı olursanız sevinirim

 63. Admin tarafından 25 Mart 2015 16:42 tarihinde 

  Merhabalar. Merak etmeyin herhangi bir sorun olmaz . Çalışmalarınıza bir sayısal öğrencisi gibi hazırlanmalısınız. Bu sayfamızda çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.

 64. Betül tarafından 26 Mart 2015 20:14 tarihinde 

  Merhabalar yine ben hemşirelik okumak için hangi derslere çalismaliyim kesin olarak sınavda hangi dersler den sorular çıkıyo hangi derslerden test kitabı almalıyım soru bankasi mi yoksa konu anlatımlı test kitabı mi almalıyım birde onerdiginiz bi yayın evi varmı yardımlarınız için teşekkürler bilgilendirirseniz sevinirim

 65. Admin tarafından 27 Mart 2015 16:50 tarihinde 

  Merhabalar. Hemşirelik bölümü 4 yıllık bir linsans bölümüdür. Hem YGS-2 hemde MF-3’den öğrenci almaktadır. Hedefinizi belirleyin MF-3 isterseniz YGS+LYS-1+LYS-2 sınavlarına girmelisiniz. YGS ve MF’den alan yerlerin 2 tane farkı vardır; YGS’den alan yerlerde sağlık meslek liselileri ek puan alırlar (Sizden avantajlıdırlar= ve Sağlık Meslek Yüksekokulu okurlar, MF’de ise ek puan gibi bir durum söz konusu değil ve Fakülte olarak geçmektedir. İkisinin diploması eşdeğerdir. Yayın konusuna gelirsek; birçok kaliteli yayın mevcut Fem, Birey, Güvender, Pi analitik vb. herhangi birini alabilirsiniz. Ayrıca YGS-LYS Sistemi Hakkında bilgilerinizin eksik olduğunuzu düşünüyorum. Bu yüzden YGS-LYS Hakkında Bilgiler sayfasındaki yazıları okuyarak sistem hakkında bilgi almanızı öneririm. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.